30 دلو 1397

RSS Facebook

اعلانات

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سه شنبه ، 24 دلو 1396 ، 12:30

برگزاری انتخابات شفاف و احترام گذاشتن به رای واراده مردم ! تعهد تازه ء رئیس تازه کمیسیون انتخابات

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 24 دلو / باختر
رئیس کمیسیون مستقل انتخابات  درنشستی با اعضای رهبری  شورای عالی احزاب جهادی تاکید کرده است که امکان برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه بدون حمایت و همکاری احزاب، چهره های سیاسی و مردم افغانستان وجود ندارد.
به گفته مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات دراین نشست شورای عالی احزاب جهادی ملی افغانستان که مرکب از یازده حزب سیاسی می باشد، حمایتش را از این نهاداعلام و بر برگزاری انتخابات تاکید کرد.
گزارشگرآژانس باخترمنیگارد : عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در این نشست  گفت که  برنامه اصلاحات را طبق قانون روی دست داشته و این نهاد برای جلب اعتماد مردم از وجود افرادی که در تقلب انتخابات‌های گذشته دست داشته‌اند، پاک خواهد شد، وظیفه اصلی کمیسیون مدیریت انتخابات است و طرف‌های اصلی در انتخابات، احزاب و مردم افغانستان می‌باشند، انتخابات تحت نظارت نماینده‌گان احزاب و نهادهای ناظر برگزار می‌شود و مطابق قانون، حق نظارت از روندهای انتخابات برای احزاب محفوظ است.
این  گفته ها در حالی بیان میشود که برخی ها نگران تاخیر و حتا عدم برگزاری انتخابات در کشور اند و شماری هم میگویند که رئیس جمهوردرصدد تمدید کار حکومت وحدت ملی است مگررئیس کمیسیون مستقل انتخابات  درنشست های خبری  با احزاب سیاسی و نهاد های جامعه مدنی تاکید کرده است که انتخابات پارلمانی و انتخابات دیگر در زمان معین بصورت شفاف و عادلانه برگزار میگردد ونیزوعده داده  که به آرای تمام مردم افغانستان بشکل یک امانت احترام داشته و به هیچ شخص فرصت مداخله نمیدهد .
ازسوی هم  دفتر یوناما درکابل  اعلام کرده است که تمویل کنند ه گان نهاد های بین المللی برای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان وعده سپرده اند که نود درصد هزینه  نام نویسی رای دهندگان انتخابات افغانستان را می پردازند
رییس بخش سیاسی یوناما  با ابراز این مطلب گفته است این یک قدم مهم در روند انتخابات است و به نهادهای انتخاباتی اجازه می دهد تا از مرحله برنامه ریزی به مرحله عملیاتی حرکت کنند و فعالیت های شان را سرعت بخشند
او افزوده است برگزاری انتخابات موفق به نفع همه افغانها است، این که چه کسی برنده می شود، مهم نیست. کمیسیون مستقل انتخابات ثابت کرده است که می تواند به انتقادهای سازنده پاسخ دهد اما این نهاد هم به حمایت جناح های دخیل نیاز دارد.
درهمین حال رهبران حکومت وحدت ملی نیز تاکید دارند که انتخابات شفاف، عادلانه و سراسری بدون همکاری مردم و قشر سیاسی ممکن نیست برای برگرداندن اعتبار دوباره مردم و برگزاری انتخابات سالم براساس معیارهای دموکراتیک نیازمند تصمیم جمعی هستیم زیرا همکاری مردم به معنی کمک به شفافیت، نظارت و مشارکت فراگیر می‌باشد وحکومت وحدت ملی متعهد به برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و به‌موقع است.
درهمین حال نهاد های ناظر انتخاباتی و جامعه مدنی از روند کندی کار کمیسیون مستقل انتخابات ابراز نگرانی دارند و با انتقاد از کارکردهای این نهاد  گفته اندکه این کمیسیون تاکنون درراستا برگزاری انتخابات بخصوص دربخش های عملیاتی کاری انجام نداده است وازسوی هم مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات باربار تاکید کرده اند که انتخابات درزمان معین ان یعنی درپانزدهم سرطان سال اینده برگزارمیشود درحالیکه برای تعیین زمان انتخابات بیش از چهارماه باقی نمانده است . جاویدروشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.