30 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تخریب چند قرارگاه و ذخیره گاه طالبان در غزنی

کابل/۳۰دلو/باختر وزارت دفاع ملی می گوید چند قرارگاه ، کارخانه های...

محمد اشرف غنی: هر مرحله صلح به قید و شرط استوار است

محمد اشرف غنی: هر مرحله صلح به قید و شرط استوار است

کابل/۳۰ دلو/باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان امروز به...

محمد اشرف غنی: تیم مذاکره کننده از سوی دولت انتخاب و این روند با نظارت مردم انجام می شود

محمد اشرف غنی: تیم مذاکره کننده از سوی دولت انتخاب و این روند با نظارت مردم انجام می شود

کابل/۳۰دلو/باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان و سرقومندان اعلی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

??????? ، 26 ??? 1396 ، 11:45

ملل متحد : طالبان عامل اصلی بروز تلفات ملکی در افغانستان اند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر    ۲۶   دلو
سازمان ملل متحد امروز گزارش تازه دربارۀ تلفات ملکی در افغانستان منتشر ساخت.
این گزارش نشان میدهد که تلفات ملکی درافغانستان  در سال ۲۰۱۷ میلادی نُه در صد کمتر از تلفات ملکی در سال گذشته میلادی است.
به گزارش اژانس باختر  : یونیما یا دفتر سیاسی ملل متحد در کابل گزارش تازه آن سازمان را در مورد تلفات ملکی در افغانستان منتشر ساخت.
در این گزارش از کشته و زخمی‌شدن بیش‌از ده‌هزار غیرنظامی در جریان منازعات جنگی در سال ۲۰۱۷میلادی در افغانستان  سخن گفته شده است.
در این گزارش تذکر رفته که در جریان سال گذشته میلادی در جنگ و خشونت‌های مسلحانه،  بیش‌از ۳۴۰۰ غیر نظامی در افغانستان جان‌شان را ازدست دادند و بیش‌ازهفت هزارتن دیگر، زخم برداشته‌اند.
این گزارش  واضح میسازد در سال ۲۰۱۷ در مقایسه به سال ۲۰۱۶میلادی یک کاهش نُه درصدی را نشان می‌دهد، اما تلفات برخاسته از حمله‌های هوایی در افغانستان، افزایش یافته‌است .
در گزارش مسؤول ۶۵درصد از تلفات غیرنظامیان، طالبان و گروه‌های دیگر مخالف دولت گفته شده‌اند.
گزارش می‌افزاید که در سال ۲۰۱۷میلادی، ۱۰هزارو۴۵۳ تن کشته و زخمی شده‌اند که از این میان، ۳هزارو۴۳۸ تن کشته و ۷هزارو۱۵ تن دیگر، زخم برداشته‌اند.
هرچند تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۷ در مقایسه به سال ۲۰۱۶میلادی، یک کاهش نُه درصدی را نشان می‌دهد، اما تلفات برخاسته از حمله‌های انتحاری و ماین‌های جاسازی‌شده، افزایش یافته‌است.
دراین گزارش آمده‌است که در سال ۲۰۱۷میلادی، ۲۹۷غیرنظامی در حمله‌های هوایی نیروهای افغان و خارجی جان باختند و۳۳۶ تن دیگر زخم برداشته‌اند که یک افزایش هفت درصدی را در مقایسه به آمار سال ۲۰۱۶میلادی نشان می‌دهد، آماری‌که در جنگ ۱۶ساله ضد هراس‌افگنی، بی‌پیشینه بوده‌است.
ازسویی‌هم، ۳۵۹زن در سال ۲۰۱۷میلادی کشته شدند و ۸۶۵زن دیگر زخم برداشته‌اند که این آمار، یک افزایش پنج‌درصدی را نشان می‌دهد.در همین‌حال، ۸۶۱کودک نیز در میان جان‌باخته‌گان و ۲۳۱۸کودک دیگر در میان زخمیان استند که این آمار، یک کاهش ده‌درصدی را نشان می‌دهد.
گفته می‌شود مسؤول ۴۲درصد تلفات طالبان، ۱۰درصد داعشیان، ۱۳درصد گروه‌های دیگر ضد دولت، ۱۶درصد نیروهای دولتی، ۲درصد نیروهای خارجی و ۱درصد نیروهای طرفدار دولت دانسته شده‌اند.
یک درصد دیگر تلفات برخاسته از حمله‌های موشکی نظامیان پاکستانی بر ولایت‌های کنر و ننگرهار گفته شده‌است، یعنی در سال ۲۰۱۷میلادی،۲۳غیرنظامی جان باختند و ۴۸غیرنظامی دیگر در این حمله‌ها، زخم برداشته‌اند.
ولایت‌های کابل، فراه، هلمند، کندز و ارزگان گواه بیشترین تلفات غیر نظامیان بوده‌اند.
بربنیاد این گزارش، آمار حمله‌های داعشیان بر مسجدها و چهره‌های مذهبی، ۵۰درصد افزایش را نشان می‌دهد. اما تلفات در درگیری‌های زمینی، ۱۹درصد کاهش یافته‌است.
با انکه در این گزارش طالبان ٬ داعشی ها ودر حالات هم نظامیان پاکستانی عامل بروز تلفات ملکی در افغانستان معرفی شده اند مگر ملل متحد به عنوان یک نهاد معتبر بین المللی که مسوولیت تامین نظم جهانی را به عهده دارد در خصوص تنبیه انانیکه عامل بروز تلفات میشوند چیزی نگفته است در حالیکه تحریم این سازمان میتواند عاملان اصلی بروز تلفات ملکی را وا دارد تا متوجه جان غیر نظامیان شوند.
از طرف دیگر در این گزارش نیروهای دولتی عامل بروز شانزده در صدی بروز تلفات ملکی معرفی شده اند.
با انکه مقامات افغان تا کنون در این خصوص چیزی نگفته اند مگر مسوولان نظامی کشور بار ها مخالفان مسلح را متهم ساخته اند که با موضع گرفتن در مناطق ملکی  ٬ خانه های مردم و استفاده از مردمان ملکی به عنوان سپر انسانی باعث وارد شدن تلفات به غیر نظامیان شده اند.  ختم  عبدالخالق ا

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.