05 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

خوشبینی شهروندان جنوب کشور به کارایی پارلمان با اعضای جدید

خوشبینی شهروندان جنوب کشور به کارایی پارلمان با اعضای جدید

شهرقندهار۵ ثورباختر شهروندان جنوب کشور به کارایی پارلمان با اعضای جدید...

آوارگی صدها روستا نشین درجریان نبردهای مرگبار طالبان وداعشیان در ننگرهار

آوارگی صدها روستا نشین درجریان نبردهای مرگبار طالبان وداعشیان در ننگرهار

شهرجلال آباد ۵ ثورباختر درحالیکه نبرد ها میان افراد وابسته به...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


پنجشنبه ، 10 حوت 1396 ، 11:45

واکنش ها در برابرپیشنهاد حکومت برای پیوستن طالبان به روند صلح

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر ۱۰  حوت
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته در جریان سخنرانی خود در دومین کنفرانس پروسه کابل  پیشنهاداتی را به ادرس طالبان مطرح کرد و این گروه را به پیوستن به پروسه صلح تشویق نمود
به گزارش اژانس باختر
دومین نشست پروسۀ کابل دربارۀ صلح و امنیت در افغانستان به روز  (چهارشنبه ۹حوت) در کابل برگزار شد . در این نشست رییس‌جمهور اشرف غنی بستۀ پیشنهادی را به طالبان ارایه کرد تا این گروه به روند صلح بپیوندد.
آقای غنی در آغاز این نشست گفت که مردم افغانستان در برابر تمامی چالش‎ها به گونۀ متحدانه عمل می‌کنند.
آقای غنی گفت که مردم افغانستان خواهان ایجاد اصلاحات گسترده اند و حکومت جز پذیرفته شدن این خواست چارۀ دیگری ندارد.
او بار دیگر طالبان را به گفتگو های صلح دعوت نمود و یک بسته پیشنهادی صلح با طالبان را همگانی ساخت.
دراین متن آمده‌است که همۀ جوانب جامعۀ افغانی، در مشوره با دولت و شورای عالی صلح، بر خواست تأمین صلح به اجماع رسیده‌اند و زنان در این گفتمان عمومی فعالانه اشتراک داشته‎اند تا از حقوق حقۀ شان که در قانون اساسی تضمین شده است، حفاظت کنند
آقای غنی گفت: نماینده‌گان علما، جامعۀ مدنی، بزرگان قومی، سرمایه گذاران، دهاقین و کارگران، کارشناسان، احزاب سیاسی، محصلین و استادان، و سایر گروه ها بر ضرورت صلح از دیدگاه‌های متمایز تأکید داشته‌اند.
او تأکید کرد که افغان‌ها صلح را یک نیاز می‌پندارند که این نیاز برخاسته از آسیب‌های حدود چهار دهه جنگ و بدبختی و به خصوص جنگ تعریف ناشده‌ای‌که در چند سال اخیر بر مردم این کشور تحمیل شده‌است.
رئیس جمهور غنی ضمن پیشنهاد صلح با  طالبان گفت که حکومت به تساوی مشترک تمامی افغان‌ها و حق زنده‌گی صلح‌آمیز و با وقار، به شمول طالبانی که از خشونت دست بردارند، باورمند است.
در این پیشنهاد آمده‌است که حکومت این پیشنهاد را بدون پیش‌شرطی، به‌منظور دست‌یابی به موافقتنامه صلح که شامل موارد ذیل باشد، ارائه می‌کند
تأمین حقوق و مکلفیت‌های تمامی اتباع (به‌ویژه زنان) مطابق قانون اساسی
پذیرفتن قانون اساسی ویا تعدیل آن مطابق احکام قانون اساسی، پیشبرد فعالیت‌های نیرو های دفاعی و امنیتی و خدمات ملکی در مطابقت با قانون،
اجازه ندادن برای هیچ گروه مسلحی که با شبکه‌های تروریستی فرا ملی، سازمان‌های تبهکار فرا ملی و نهاد های دولتی ویا غیر دولتی که به دنبال نفوذ در افغانستان استند.
همچنان، حکومت گام‌های ذیل را برای آشتی و مصالحه پیشنهاد کرده است
آتش‌بس، شناخت طالبان  به عنوان حزب سیاسی، ترتیبات اعتماد سازی انتقالی و انتخابات فراگیر، معتبر، آزاد و عادلانه؛ بازنگری قانون اساسی، عدالت و حل شکایات، تطبیق قوانین و فرامین، رهایی زندانیان و حذف نام آنان از لست تحریم‌ها؛ در متن پیشنهاد آمده است که از طالبان توقع می رود تا، نظریات خویش را در مورد روند صلح، که هدف آن کشانیدن آنها به مثابه یک سازمان به گفتگو های صلح است، ارائه کنند.
با انکه طالبان در اولین ساعات بعد از ارائه پیشنهاد صلح از سوی رئیس جمهور غنی به ان  واکنش نشان داند   وان را رد نمودند مگر پیشنهاد اخیر اقای غنی بازتاب خوبی در سطح ملی و بین المللی داشت.
سفیراتحادیه اروپا می‌گوید که طرح صلح حکومت افغانستان که در نشست دوم روند کابل مطرح شد، از سوی کشورهای جهان پشتیبانی میشود، نمایندۀ ویژۀ اتحادیه اروپا برای افغانستان بر آغاز گفت‌وگوهای صلح به رهبری افغانستان تاکید می ورزد و از طالبان می‌خواهد که از این فرصت کار بگیرند و به روند صلح بپیوندند. پیری مایدون، سفیراتحادیه اروپا در افغانستان گفت: حکومت افغانستان یک طرح صلح را ارایه کرد که این طرح با حمایت جامعه جهانی روبرو شده است.
در همین حال نماینده اتحادیه اروپا می‌گوید که اسلام آباد را تشویق کرده اند تا در روند صلح افغانستان با کابل همکار باشند و جنگ در منطقه به سود هیچ کشوری نیست.
هئیت معاونیت ملل متحد در افغانستان به روز چهارشنبه (۹حوت) از تجدید ‎های حکومت افغانستان برای گفت‌وگوهای بی‌قیدوشرط صلح، استقبال کرد یونیما با پخش خبرنامه گفته است که یوناما از آمادگی‎های اعلام‌شدۀ رهبران حکومت افغانستان برای بحث و گفت‎وگو پیرامون تمام موارد به‌عنوان بخشی‌از روند صلح به‌شمول بخش‎های کلیدی قانون اساسی و لغو تحریم‎ها در برابر افراد و نهادها و هم‌چنان آزادسازی زندانیان، ستایش می‌کند.
در خبرنامه اضافه شده‌است: این کنفرانس تمام کشورهای همسایۀ افغانستان و پنج‌عضو دایمی شورای امنیت ملل متحد و سایر دست‌اندرکاران را برای ایجاد اجماع میان همکاران منطقه‎یی و بین‎المللی دربارۀ لزوم یک پروسۀ صلح به رهبری افغان‎ها، گردهم آورد.
در ادامۀ این خبرنامه آمده‌است: مشارکت فعال کشورها و نهادها در این کنفرانس باعث دل‌گرمی یوناما گردیده و ما منتظر افزایش همکاری‎ها برای کمک به تلاش‎های افغان‎ها برای صلح و رسیده‌گی به مشکلات مشترک تروریزم و جرایم فرامرزی استیم.
نماینده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان بسته پیشنهادی  صلح حکومت افغانستان را با طالبان یک گام به پیش به سوی صلح میداند.
این دیپلومات آلمانی می‌گوید که تلاش‌های صلح حکومت افغانستان نشان می‌دهند که حکومت افغانستان به گونۀ واقعی برای صلح متعهد است.
نماینده ویژه آلمان به طالبان می‌گوید که اکنون زمان گفت و گو فرا رسیده است.
مارکس پوتزل، نماینده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان گفته است:"رییس جمهور غنی نامه یی را برای پیشنهاد صلح طرح کرده است . او دست خود را به طالبان دراز خواهد کرد. من تنها می توانم بر طالبان صدا بزنم که این دست را بگیرند و به میز گفت‌وگو بیایند ، زیرا اکنون وقت آن است."
در این برنامه نقش پاکستان در کشانیدن طالبان به میز گفت و گوو پایان یافتن خشونت ها در افغانستان نیز مطرح شد.
گرت بیلی، نماینده ویژه بریتانیا برای افغانستان و پاکستان گفت:"میخواهم بگویم که هیچ دولتی در این منطقه نباید هراس افگنان را پناه بدهد ، هیچ دولتی در این منطقه نباید کاری را انجام دهد که راه رسیدن به صلح را متاثر بسازد
در همین حال وزارت خارجه امریکا گفته است که طالبان باید بدانند که یگانه مرجع گفتگو های صلح برای حل بحران افغانستان دولت این کشور است و طالبان باید با دولت افغانستان  وارد گفتگو های صلح شوند ( طالبان قبلا مذاکره با امریکا را پیشنهاد کرده اند )
مگر  در داخل افغانستان شمار از احزاب به این باور اند که این پیشنهاد یک مشکل دیگر را ایجاد خواهد کرد. اما شمار دیگر آنرا فرصتی برای طالبان مسلح می دانند.
مسعود ترشتوال، سخنگوی شورای حراست و ثبات میگویداین مهم است که صاحب صلاحیت ها در جانب مقابل کیست کدام کشور است کدام جریان های سیاسی است
آقای ترشتوال به این باور است که تا اکنون اشتباهات که در زمینه وجود داشته ٬نبود آدرس با صلاحیت و مشخص طالبان بوده که دولت افغانستان بتواند از طریق آن وارد مذاکره با این گروه شود.
اما شمار از احزاب دیگر این طرح پیشنهادی حکومت را به طالبان مسلح یک فرصت میدانند. به باور آنان مشکلات باید از طریق گفتگو حل شود.
صدیق پتمن، معاون جبهه ملی نوین افغانستان گفت: بیانیه ای رییس جمهور بسیار منسجم ترتیب شده بود باید طالبان این را عجولانه رد نکنند پیشنهاد من اینست که مردم از جنگ خسته شده جنگ راه حل نیست انتباه که به جانب مقابل بود او اینکه در میز مذاکره هر چیز قابل بحث است. ختم عبدالخالق

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.