26 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سه نظامی دریک عملیات ازبند طالبان درغور آزاد شدند

سه نظامی دریک عملیات ازبند طالبان درغور آزاد شدند

فیروزکوه / باختر/ ۲۶/ جوزا مسوولان نظامی غور می گویند که...

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

کابل باختر/ ۲۶/ جوزا شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت...

تیم ملی امریکا به مصاف چیلی می رود

کابل باختر/ ۲۶/ جوزا درادامه بازی های فوتبال جام جهانی دختران،...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


شنبه ، 19 حوت 1396 ، 11:58

سازمان ملل متحد: اکنون نوبت طرح صلح طالبان است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل ۱۹ حوت / باختر
در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحدکه  به روز پنج‌شنبه درمقر آن  سازمان برگزار شد در رابطه انکشافات در افغانستان منجمله  روند صلح این کشور بحث شد
گزارشگراژانس باختر مینگارد : روز پنجشبه  هفته گذشته نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد غرض بحث روی انکشافات اخیر در افغانستان برگزار شد
ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را در ماه مارچ کشورهالند به عهده دارد
سیگرید کاگ وزیر تجارت خارجی و همکاری انکشافی هالند در نشست شورای امنیت گفت از طریق مذاکرات جامع به رهبری حکومت افغانستان می‌توان به صلح درین کشور دست یافت.
وی درعین حال گفت که این کار بدون تعهد واقعی وهمکاری سازنده شرکای منطقه یی ممکن نخواهد بود .
درهمین حال نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان درنشست شورای  سازمان ملل متحد  درباره بررسی اوضاع افغانستان گفته است پیشنهاد  مذاکره روی میز است حالا گروه طالبان مسوولیت دارند  تا پیشنهاد شان را ارایه  کنند و مذاکرات مستقیم  با دولت  را به منظورگذاشتن نقط ای  پایان به رنج مردم افغانستان آغاز کنند.
وی گفته است برقراری صلح  و ایجاد ارتباط بامخالفان مستلزم عزم – شجاعت وبالاتر از همه مستلزم وحدت ملی است .
ازسوی هم محمود صیقل نماینده دایمی افغانستان درسازمان ملل متحد گفته است بیش از این  باید به طالبان اجازه داده نشود که شانس صلح را ازدست  دهند ان طوریکه درگذشته از دست داده اند .
این درحالیست که محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلام افغانستان دردومین نشست روند کابل با ارایه طرح جدید صلح گفت که  حکومت افغانستان حاضر است تا بدون قید و شرط با طالبان مسلح در هر محل و مکانِ مذاکره کند و این گروه به عنوان یک حزب سیاسی به رسمیت شناخته شوند.
طرح جدید صلح  افغانستان ازسوی رئیس جمهور افغانستان برای طالبان مورد حمایت سازمان ملل متحد وامریکا و  جامعه جهانی قرار گرفت که درحال حاضر اعضای شورای امنیت  سازمان ملل  تاکید دارند تا طالبان پیشنها د شان را برای مذاکرات صلح افغانستان ارائه کنند .
آنان افزوده اند که این یک فرصت خوبی برای گروه طالبان است تا با استفاده از طرح جدید صلح افغانستان وارد گفتگوهای صلح شود ند
درحالیکه از طرح جدید صلح افغانستان حدود دوهفته گذشته اما گروه طالبان مسلح تا کنون هیچ اقدامی مبنی بر این پیشنهاد افغانستان ارایه نکرده اند درحالیکه سازمان ملل متحد پافشاری دارد که اکنون نوبت طرح صلح طالبان است .
برخی ازاگاهان به این باوراند که اوضاع افغانستان در محور بحث های شورای امنیت سازمان ملل متحد باربارقرار گرفته اما  این سازمان تاکنون درحد یک حرف بوده است.
به گفته انان شورای امنیت سازمان ملل متحد یک نهاد کوچک نیست این سازمان یکی از سازمان  های معتبردرتصمیم گیری های اش درقبال کشور های عضو  این نها د است ولی درمورد افغانستان کوتاهی کرده و میداند که  مردم افغانستان همه روزه از سوی گروه های هراس افگن به کمک وهمکاری حامیان شان قربانی میدهند .
این آگاهان تاکید دارند که شورای امنیت سازمان ملل متحد میتواند با وضع تحریم ها وفشارهای  مختلف بالای گروه طالبان وحامیان انان این گروه را وارد مذاکرات صلح افغانستان بسازد تا زمانیکه فشاروتحریم ها بالای حامیان گروه طالبان عملی  نشود طرح جدید صلح افغانستان بی نتیجه خواهد بود وطالبان یکبار دیگراین فرصت را از دست خواهند داد .جاویدروشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.