01 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رییس جمهور از محل رویداد هراس افگنی دیروز در وزارت مخابرات، دیدن کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهور از محل رویداد هراس افگنی دیروز در وزارت مخابرات، دیدن کرد

کابل باختر 1 ثور محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

جمع آوری لوحه های غیرمعیاری آغازشد

جمع آوری لوحه های غیرمعیاری آغازشد

کابل باختر/1/ثور اعضای کمیسیون تنظیم امور لوحه ها امروز به رهبری...

کشف یک ذخیرگاه مهمات درنیمروز

کشف یک ذخیرگاه مهمات درنیمروز

نیمروز / باختر/ 1/ ثور یک ذخیره گاه مهمات دیروز درولایت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


يكشنبه ، 20 حوت 1396 ، 12:02

طرح حکمتیار کشوررا تقسیم میکند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل۲۰ حوت باختر
به باوربرخی آگاهان طرح گلبدین حکمتیار رهبرحزب اسلامی افغانستان مبنی برواگذاری برخی مناطق به گروه طالبان مسلح به این معنی است که کشور به دونوع نظام تقسیم خواهد شد .
این درحالیست که حکمتیاررهبر حزب اسلامی افغانستان درتازه ترین اظهارات اش دریک مصاحبه با روزنامه نیویارک تایمزگفته است که حکومت مرکزی باید مناطقی را  به گروه  طالبان به شکل خود مختارواگذار کند .
گزارشگرآژانس باختر مینگارد :‌ حکمتیار دراین مصاحبه گفته است صلح هدف ماست  وپایان  دادن به جنگ نیزمسوولیت ماست  ودرنظر گرفتن مناطق امن برای صلح کمک میکند.
وی معتقداست تعداد زیادی از اعضای طالبان می توانند باعملی شدن توافقنامه صلح  این حزب با دولت  افغانستان همکاری کرده وبه روند صلح ببپوندند.
درحالیکه محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان دردومین نشست روند کابل طرح پیشنهاد صلح را به گروه طالبان اعلام کرد که اگرطالبان طرح پیشنهادی صلح مبنی بر پذیرفتن قانون اساسی افغانستان را قبول  کنند دولت حاضر است گروه طالبان را به عنوان یک جریان سیاسی به رسمیت بشناسد .
این طرح پیشنهاد حکومت وحدت ملی ازسوی جامعه جهانی مورد حمایت قرارگرفت و نیزاعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد از طالبان خواست تا ازین فرصت بدست آمده استفاده کند و وارد گفتگو های صلح افغانستان شوند .
این درحالیست که ازطرح پیشنهاد صلح افغانستا ن حدود دوهفته گذشته گروه طالبان درمورد این  طرح تاکنون هیچ گونه پاسخی ویا پیشنهادی را ارائه  نکرده اند اما رهبرحزب اسلامی افغانستان برای این گروه  با طرح پیشنهاد گفته است  تا برای طالبان  چند مناطق امن واگذارشود که این اظهارا ت رهبر حزب اسلامی افغانستان واکنش های رهبران جهادی و سیاسی ونیزآگاها ن اموررا درقبال داشته است .
عبدالرب رسول سیاف یکی از چهره های جهادی و رئیس شورای حراست وثبات افغانستان گفته است که حکومت وحدت ملی نباید از جیب ملت بزرگ بخشی کند ومناطقی رادراختیارطالبان قراردهد واگر بخش‌هایی از این کشور به طالبان واگذار شود، آن بخش‌ها به مرکز فساد تبدیل خواهد شد
این رهبرجهادی تاکید کرده است  که توطئه بزرگی علیه ملت افغانستان راه انداخته شده که مردم با عزت افغانستان این توطئه را خنثی خواهند کرد به گفته وی من یقین دارم که مجاهدین و ملت با عظمت افغانستان این توطئه را که حالا به راه انداخته شده را خنثی اش می‌سازد و مجال برایش نمی‌دهد که این ملت واحد را کسی تقسیم کند تا که ما زنده هستیم و تا زمانی که این ملت عزتمند زنده است کسی این ملک را از پیش ما تقسیم کرده نمی‌تواند .
استاد سیاف بیان داشته که مجاهدین و مردم افغانستان، همانگونه که در دفاع از این سرزمین ایستاد بودند، در تامین صلح نیز پیش قدم اند، چون صلح امر خداوند است.
وی از رهبران  حکومت خواست  که  پیشنهاد من این است که به مخالفان پیشکش داشته باشید اما پیش پرداخت نداشته باشید؛ بگویید که بیاید این وطن‌تان است برای‌تان وزارت می‌دهیم، حزب سیاسی بسازید.
داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نیز درتازه ترین اظهارات خود تاکید داردکه در گفت‌وگوهای صلح با طالبان، هیچ معامله پنهانی انجام نمی‌شود. عبدالله عبدالله در مراسم گرامی‌داشت از سال‌روز درگذشت  مارشال فهیم گفت که  اگر تصور مردم این‌گونه باشد، مسئولیت همه است که این برداشت اصلاح شود و چند نفری که پشت سر نشسته و از بعضی کشورها مشورت بگیرد، با این رویکرد صلح نمی‌آید.
برخی اگاهان نیز تاکید دارند تا هنوز طالبان به طرح پیشنهادی صلح افغانستان خاموشی اختیار کرده اند اما گلبدین حکمتیار رهبرحزب اسلامی افغانستان به نیابت ازطالبان با دولت افغانستان مذاکره میکند درحالیکه ملاهبت الله رهبرکنونی گروه طالبان پس از پیوستن حکمیتار به دولت افغانستان وی رایکی  ازعوامل بدبختی مردم افغانستان وبدنامی جهاد اعلام کرد .
به گفته این آگاهان اگرقرار شد اداره برخی  ولایت  ها به طالبان سپرده شود عملا کشور به دونوع نظام تقسیم  خواهد شد وقوانین متفاوت دردوبخش نافذ خواهد شد .
این آگاهان تصریح نموده اند که تجربه نشان داده است مناطق ساحه غوری ودند شهاب الدین  ولایت بغلان گواه آن بود که طالبان از همین محلات خواستند که ولایت کندز را سقوط دهند که تاکنون این مناطق ناامن است زیرا همین مناطق نیز به طالبان سپرده شده بود . روشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.