28 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

Youtube Player

khantry design

اعلانات


دوشنبه ، 28 حوت 1396 ، 13:12

طالبان طرح حکمتیار را رد کردند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل ۲۸ حوت / باختر
حکومت وحدت ملی  دردومین  نشست روند کابل از بهر گفتگوها  با گروه  طالبان پیشنهادهای مشخصی را، مطرح کرد اما از این پیشنهاد نزدیک به یک ماه سپری شده و این گروه تا کنون کدام پیشنهاد مشخص ارائه نداده اند .
در این اواخر گلبدین حکمتیار رهبرحزب اسلامی افغانستان درمصاحبه با نیوریاک تایمز گفته بود که بخش های از افغانستان زیرنام مناطق امن به گروه طالبان  واگذار شو د ٬ این اظهارات،واکنش های  درمیان  سیاسیون افغان و گروه طالبان درقبال داشت .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد :  بربنیاد گزارش های منتشر شده گروه طالبان  گفته اند انها طرح گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی  افغانستان  را که  درگفتگو با نیویارک تایمزمطرح کرده  نمی پذیرند.
گزارش های میرساند که گروه طالبان تاکید دارند که طرح حکمتیار افغانستان رابه سوی تجزیه خواهد برد  و آنها تجزیه افغانستان رانمی خواهند .
حکمیتاردر این اظهارا ت خودگفته بودکه بخش های از افغانستان به عنوان مناطق امن به گروه طالبان سپرده شود  تا گروه طالبان به گفتگو های  صلح با حکومت افغانستان حاضر شود.
درهمین حال یک عضو ولسی جرگه که نخواست از وی نام برده شود میگوید که درحال حاضر رهبر حزب اسلامی تلاش داردکه با چنین طرح پیشنهادی  اش با  گروه طالبان نزدیک شود اما این  یک طرح غیر معقول است زیرا طالبان هیچگاه درچنین مسایل استقلالیت ندارند .
ضمناً طرح حکمیتار درداخل نیز واکنش های  داشته است، جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه به آژانس باختر گفت : درگفتگو های صلح  افغانستان ٬ طرح تقسیم کشور اصلا مطرح نیست وبرنامه ما این است انانیکه خواهان صلح  در افغانستان  هستند  بیایند  و آزادنه درکشور زنده گی کنند.
چندی بیش عبد رب رسول سیاف، یکی  چهره های جهادی در واکنش به آوازه های مبنی بر این که حکومت تلاش دارد تا در بدل کشاندن طالبان به میز مذاکره، به آنان بخش هایی از کشور را واگذار کند، می گوید که حکومت نباید از جیب ملت بزرگ بخشی کند
سیاف تاکید داشت که اگر بخش هایی از کشور به طالبان واگذار شوند، آن بخش ها  نه ساحه امن بل به مرکز فساد مبدل خواهند گشت.
به گفته وی  طالبان می توانند با دست کشیدن از جنگ، وارد عرصه سیاست شوند و از رهگذر سیاسی به قدرت برسند.
برخی ازآگاهان تاکید دارند که واگذاری مناطق به عنوان ساحات امن به گروه طالبان یک اشتباه جبران ناپذیر خواهد بود زیرا چنین اشتباه در گذشته نیز صورت گرفته بود یعنی سپردن ساحات دند غوری و دندشهاب الدین در ولایت بغلان که شهر های  کندز و پلخمری را  نزدیک  به سقوط ساخت و مردم را متضررنمود.
باید گفت که حدود یک ماه  قبل دولت از طرح پیشنهادی برای گفتگو های صلح با   طالبان  را مطرح کرد اما این گروه تا هنوز در این مورد واکنش صریح نداشته  درحالیکه امریکا ٬ناتو وشورای امنیت سازمان ملل متحد از طرح پیشنهادی حکومت وحدت ملی برای طالبان حمایت کردند وبه گروه طالبان به صراحت گفتند که این یک فرصت برای گروه طالبان است و گروه طالبان هرچی زودتر با استفاده از این طرح  باید واردگفتگو های صلح  شوند . جاوید روشان

Last modified on سه شنبه ، 29 حوت 1396 ، 05:28

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.