30 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس جمهوری: بامیان امروزدرروایت سیاسی افغانستان، نقش اساسی دارد

رییس جمهوری: بامیان امروزدرروایت سیاسی افغانستان، نقش اساسی دارد

کابل / ۳۰سنبله / باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی...

رییس جدید محکمۀ استیناف پنجشیرمعرفی شد

رییس جدید محکمۀ استیناف پنجشیرمعرفی شد

بازارک ۳۰سنبله باختر رییس جدید محکمه استیناف پنجشیرامروزبه کارمندان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 26 ????? 1391 ، 13:13

انتقال سرمایه ها از افغانستان افزایش یافته است

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

 

مسوولان: بر علاوه دلایل امنیتی عوامل دیگر نیز درفرار سرمایه های نقش داشته است

كابل 26 سنبله باختر

 

  ادامه نا امنی ها در کشور ونگرانی بعد ازسال 2014  شماری از تجار افغانی را وا داشته تا در بیرون از کشور سرمایه گذاری نمایند شهر دوبی بیشتر ازهمه شهرهاي دیگر جهان مورد توجه تجار افغانی است .

به گزارش آژانس باختر نگرانی تجار افغان که عوامل ودلایل متعدد دارد سبب شده است تا آنها بخش عظیم از سرمایه شان را به بیرون ازکشورانتقال دهند شهر تجارتی دوبی در امارات متحده عربی بیشتر از هر شهر دیگر مورد توجه تجار افغان است.

 چنانچه خریداری ملکیت شامل خانه گدام ومحلات ترانسپورتی دراین شهر درجریان شش ماه اول سال جاري عيسوي بيست وهفت مرتبه بیشتر از سال 2011 است در حالیکه حاجی صدر خیل رئیس شورای تجار افغانها مقیم دوبی این رقم راچهار برابر میداند او میگوید کسانی رامیشناسد که تا 20 ویلا در آن شهر خریداری کرده اند .

یک مسوول امنیتی در کابل میگوید، این را میداند که شماری ازتجار افغاني در دوبی سرمایه گذاری های بزرگ دارند ما میپذیریم که در داخل کشور با پاره از مشکلات امنیتی مواجه هستیم نا امنی امروز تنها دامنگیر افغانستان نیست این  مشکل امروز به یک مشكل جهاني تبدیل گردیده است.

 ازطرف دیگر سرمایه گذاری تجار دردوبی حرف تاز ه یی نیست شماری ازتاجر وجود دارد که تازه پولدار شده اند ویا پول آنها مربوط به اشخاص دیگراست بیشتر همین دو گروه در دوبی سرمایه گذاری نموده اند، چون آنها تنها از نا امنی هراس ندارند ترس آنان از حرف های دیگر است.

این مسوول امنیتی میگوید که نمیتواند تضمین امنیت صد درصد را درافغانستان نماید مگر آن چنان که برخی ها تصور و تبلیغ می نمایند اوضاع بعداز سال 2014 دگرگون نخواهد شد.

وحیدالله غازی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع به خبرنگارآژانس باختر گفت ، تلاش دولت درمباره به فساد اداری و برخی سختگیری ها دراین زمینه شماری را در تنگنا قرار داده است .

موصوف دراین مورد توضیح بیشتر نمیدهد مگر میگوید سرمایه گذاری دربیرون ازکشور به هر نام که صورت گیرد اقتصاد داخلی را کمرنگ خواهد ساخت.

یک مقام دولتی میگوید، انتقال سرمایه به خارج یک خبر خوب نیست مگر دولت آزادی فعالیت تجاررا تضمین نموده این رامیپذیریم که شماری از تجار افغانها که عمدتاً با پول دیگران تجارت میکنند سرمایه های شان را انتقال داده اند اما هرگاه به سرمایه گذاری خارجی بخصوص دربخش معادن و نفت توجه کنیم سرمایه خارج شده به مراتب اندک از سرمایه گذاری خارجی درکشور است .

 خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت افغانستان نیز تجار را به پرنده های آزاد تشبه میکندکه در هرجا منفعت بود همانجا میروند تجار درهرجا که بخواهد سرمایه گذاری میکند.

کوشیدیم تا نظر مسوولان اداره ایسا یا حمایت از سرمایه گذاری را دراین رابطه داشته باشیم مگر آنان حاشیه رفتند.

 این حرف دقیق است که تجار با پول خود فعالیت میکند و حق دارند آنرا در هر جاکه مناسب دانند به کار اندازند مگر این فراموش نشود که این پول درافغانستان از سرمایه های معنوی این کشور به دست آمده این حق اخلاقی مردم است تا در فعالیت های تجاری آنان به عنوان حداقل یک کارگر و یا یک کارکن دخیل باشند و امرار حیات نمایند.

 باید گفت درحالیکه حرف از بیرون شدن سرمایه ها از افغانستان است مقام هاي بانک مرکزی پول خارج شده ازاین کشور را در جریان سال 2011 چهارونیم ملیارد دالر میدانند که دو چند بیشتر از سال 2010 میباشد.

Administrator

Administrator

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer Curabitur metus Nulla ipsum pellentesque. Nunc sem eget habitasse urna Nam Curabitur eget senectus iaculis porta. Neque wisi nibh Proin id tincidunt metus Vivamus semper Nam Maecenas.

Website: www.joomshaper.com

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.