02 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شمار قربانیان حملات تروریستی سریلانکا به 290 نفر رسید

کلمبو – اسکای نیوز– 2 ثور – باختر تعداد تلفات ...

فی انس طلا 1276 دالر عرضه می شود

کابل 2 ثور باختر فی انس طلا در بازارهای بین...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


دوشنبه ، 20 حمل 1397 ، 08:33

امید امریکا برای برنده شدن در جنگ علیه هراس افگنان در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر  20  حمل
در حالیکه ازحضور  امریکا  درجنگ علیه هراس افگنان در افغانستان هفده سال میگذرد قوماندان عمومی نیروهای امریکایی وناتو درافغانستان  میگوید که شکست در جنگ افغانستان غیرقابل  تصوراست .
گزارشگرآژانس باختر مینگارد : جنگ علیه هراس افگنی در افغانستان برای ایالات متحده به عنوان طویل ترین جنگ آنکشور در بیرون از امریکا ثبت گردیده  و با گذشت هفده سال هنوز هم دور نمای آن مبهم است مگر جنرال جان نیکلسون قوماندان عمومی نیرو های امریکایی وناتو درافغانستان درمراسم ستایش از سربازان  نیروهای خارجی که درجنگ افغانستان زخمی شده اند   گفته است که جنگ افغانستان دربرابر هراس افگنان  یکی ازمهمترین جنگ های جهان است  ودراین جنگ باید  حکومت افغانستان و نیروهای بین المللی  پیروز شوند.
اوگفته است که با وجودیکه این  جنگ دربرابرهراس افگنی ، مهمترین جنگ در جهان است ،شکست دراین جنگ غیرقابل تصوراست  ، باید  پیروز باشیم وموفق شویم زیرا این جنگ نه  تنها برا ی آینده افغانستان بل برای آینده تمام بشریت  مهم است .
پس ازخروج  نیروهای بین المللی درسال 2014 میلادی ازافغانستان وسپردن مسوولیت های امنیتی  به نهادی های امنیتی افغانستان، گروه های هراس افگن به کمک حامیان شان تلاش کردن که بخش های ازکشوررا تصرف کنند اما بامقاومت نهادهای امنیتی کشور به اهداف خود نرسیدند اما این جنرال امریکایی دوباره برای مبارزه با گروه های هراس افگن درافغانستان خواهان افزایش سربازان امریکا شده بود.
امریکا وناتو تصمیم گرفتند تا سربازان شان را درامرمبارزه با هراس افگنان دراین کشورافزایش دهند که شماری سربازان امریکای وناتو تحت ماموریت حمایت قاطع وارد مرحله ماموریت جدید در کنار نهاد های امنیتی افغانستان  گردیدند.
باوجودآنکه شماری سربازان امریکایی وناتو درافغانستان افزایش یافت اما درحال حاضر گروه های هراس افگن به کمک وهمکاری برخی کشور های منطقه تلاش دارند تا مبارزه امریکا وناتو را درافغانستان را برای مهار گروه های  هراس افگن ناکام وبه درازا بکشانند.
برخی آاگاهان تاکید دارند  که  جنگ افغانستان طولانی  ترین جنگ تاریخ امریکا دراین کشور است و به این باوراند که امریکا و متحدینش درجنگ افغانستان شکست خورده اند  درحالیکه قوماندان نیروهای امریکایی و ناتو درافغانستان تاکید دارد که  شکست  درجنگ افغانستان  معنی ندارد و حکومت افغانستان وجامعه جهانی باید پیروز این جنگ باشند .
به گفته این آگاهان پیروزی امریکا و ناتو درجنگ افغانستان زمانی به پیروزی میرسد که استراتیژی جدیدامریکا برای افغانستان و کشورهای جنوب اسیایی قدم به قدم عملی شود زیرا پاکستان ،ایران ، چین وروسیه تلاش دارند که راهبردی جدید امریکا را درمنظقه به چالش بکشانند .
پس نظامیان امریکا و ناتو این را بدانند که کلید موفقیت پیروزی شان در افغانستان جدی گرفتن همین راهبردی است وکشور های که حامی تروریست های اند ازراه های مختلف بالای شان فشارهای سخت را وارد کنند نه باتهدید های لفظی ، درغیرآن امریکا وناتو درجنگ افغانستان بیشتر متضرر خواهند شد
ضمنا لازمی است تا امریکا  و متحدین ان در کشور های غربی  در حهبه دپلوماتیک نیز فعالتر شوند و مساله جنگ علیه  هراس افگنی را  که از ابتدا تا امروز به عنوان یک معضل جهانی تعریف شده همچنان با همان روحیه دنبال کنند بخصوص برای مجازات کشور های حامی هراس افگنان دست به کار شوند  به همین ترتیب فراموش نشود که تجهیز و ظرفیت سازی نیروهای دفاعی افغان نیز یک راهبرد اساسی در امر مهارگروه های  تلقی شده میتواند. جاوید روشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.