04 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کمیسیون رسانه یی مراسم  افتتاح دورهفدهم شورای ملی جلسه کرد

کمیسیون رسانه یی مراسم افتتاح دورهفدهم شورای ملی جلسه کرد

کابل باختر 4 ثور کمیسیون رسانه یی مراسم افتتاح دورهفدهم شورای...

تطبیق ۱۰۰۶ پروژه در ولایت های کشور، ۱۴ میلیون روز کاری ایجاد کرد

کابل باختر 4 ثور مجیب الرحمان کریمی، وزیر احیا وانکشاف دهات...

حمله طالبان بالای ولسوالی کران و منجان بدخشان به عقب زده شد

حمله طالبان بالای ولسوالی کران و منجان بدخشان به عقب زده شد

فیض آباد 4 ثور باختر حمله طالبان دیشب بالای ولسوالی کران...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


دوشنبه ، 20 حمل 1397 ، 10:58

پاکستان کشورکه با صلح وجنگ به افغانستان نگاه میکند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 20/ حمل
ادامه حملات راکتی و توپخانه یی پاکستان بربخش  های از ولایت کنر ، نقض حریم و تجاوز برحاکمیت افغانها بوده که ادامه آن به هیچ عنوانی قابل تحمل نیست .
به گزارش آژانس باختر ، طی روز های اخیر حملات راکتی و توپخانه یی ملیشه های پاکستانی دربخش های از ولایت کنر تشدید یافته است .
ملیشه های پاکستانی همه روز به گونه یی سیستماتیک و پلان شده بخش های از ولایت کنر را با راکت وگلوله های توپ اماج قرار  میدهند حتا در هفته گذشته جنگنده های آنکشور حریم هوایی افغانستان را نقض نمودو برولسوالی دانگام ولایت کنر بمب ریخت که خساراتی را درپی داشت تشدید حملات راکتی و توپخانه یی پاکستان همزمان با تشدید فعالیت های دیپلوماتیک آنکشور است .
این حملات درست زمانی برنامه ریزی میشودکه هیئت های بلندپایه پاکستان به منظور کاهش تشنج و رفع بی اعتمادی درروابط دوکشور به سفرهای را به کابل انجام دادند.
درسه ماه گذشته که همزمان است با تشدید تحرکات نظامی پاکستان رییس ستاد ارتش ، مشاور امنیت ملی ، معین سیاسی وزارت خارجه و دراین اواخر هم نخست وزیر پاکستان از کابل دیدار کردند ، دیدار های که با تعهد همکاری با افغانستان در امر مبارزه با هراس افگنی ایجاد فضای اعتماد و گسترش روابط همراه بود.
درحالیکه پاکستان از یک سو کار درصحنه دیپلوماتیک را سرعت بخشید  وتلاش دارد تا به اصطلاح نیت نیک خود را برای مردم افغانستان نشان دهد ازطرف دیگر با راکت پراگنی ها دربرابر مردم افغانستان زورآزمایی میکند.
پس دراین دوحرکت متضاد ، چه نوع همکاری و دوستی را میتوان از پاکستان توقع و امیدداشت به جز آنکه بگویم پاکستان صادق نیست بل یک کشور ماجرا جو است .
ادامه راکت پراگنی های پاکستان برکنر واکنش های تندی را درمیان مردم به بار آورده است.
سیف الرحمن سمسور باشنده ولسوالی دانگام که درعین حال به عنوان آموزگار دریکی از مکاتب آن ولسوالی خدمت می نماید میگوید که پاکستانی ها با این عمل شان فضای زندگی و کار را دردانگام قید ساخته اند ضمناً مردم ما تحمل ادامه آن را ندارند اگر دولت دست به کارنشود مردم خوداقدام خواهندکرد.
شورای ولایتی کنر هم هشدار میدهدکه اگر دولت برای رفع این مشکل اقدام نکند پس برای مردم اجازه دهد تا خود به داد ملیشه های پاکستانی برسند.
درننگرهار ، لغمان ، پکتیا ، هرات وبدخشان ، کندهار و بغلان نیز فعالان جامعه مدنی ، اقشار مردم و اعضای شورای ولایتی نیز مشکل کنر را مشکل افغانستان میدانندو از دولت میخواهند تا علیه این گونه برنامه های اغراض آمیز پاکستان دست به کار نشود یا اجازه دهد مردم خود اقدام کنند.
اما اقدامات تحریک آمیز پاکستان درکنر و جاهای دیگر واکنش های مجلس نمایندگان را نیز درقبال داشت و شماری از اعضای مجلس نمایندگان خواهان اقدام عملی و صادقانه پاکستان درمبارزه با هراس افگنی و تامین ثبات درافغانستان شده اند.
نمایندگان مجلس به این باور اندکه نظامیان پاکستان طرفدار صلح درافغانستان نیستند و باراکت پراگنی های شان درعمل میخواهند تعهد سیاسیون دوکشور را مختل سازند.
آنان تاکید دارندکه مقام های افغان نباید دربرابر راکت پراگنی پاکستان بی تفاوت بمانند باید این موضوع به نهادهای بین المللی درافغانستان شریک ساخته شود.
درهمین حال عبدالروف ابراهیمی رییس مجلس نماینده گان نیز میگوید که گفتگوها میان کابل و اسلام آباد درحالی آغاز شده که پاکستان به خلاف اصول و روحیه همکاری به قلمرو افغانستان راکت پراگنی گروه است ، و این عمل گرا پاکستان نشان میدهد که مذاکرات میان رهبران دوکشور ضیاع وقت است ونتائیجی درقبال نخواهد داشت .
نمایندگان مردم تاکید دارند که پاکستان باید ازادامه بازی های دوگانه دربرابر افغانستان دست بردارند .
حملات راکتی پاکستان به ولایت کنر درحالی ادامه داردکه وزارت دفاع افغانستان در گذشته بار ، بار هشدار داده است که دربرابر این گونه تحریکات پاکستان به عمل متقابل دست خواهد زد مگر مردم میگویند که نشانه از عمل در برابر پاکستان دیده نشده است.
جنرال محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع ملی در واکنش به این ادعا ها به آژانس باختر گفت ،وزارت دفاع ملی به تمام قطعات سرحدی درولایت های کنر ، نورستان و ولایت هائیکه هم مرز حط فرضی دیورند اند هدایت داده شده است . تا در برابر اقدامات تحریک آمیز ملیشه های پاکستان عمل باالمثل و جواب  نظامیان پاکستانی و راکت پراگنی های شان را بدهد .
او میگوید که به این گونه اقدامات تحریک آمیز پاکستانی ها پاسخ داده شده و آنها در یافته اند که جواب هر اقدام تحریک آمیز شان را میگیرند.
انکشافات اخیر در روابط افغانستان و پاکستان درجبه جنگ وصلح ، نشان میدهد که بسیار وقت است که درافغانستان اعتماد و باور نسبت به پاکستانی ها شکل گیرد مگر آنکه این کشور به واقعیت ها تن دهد.
ختم/ فریبا احسان زاده – عبدالخالق

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.