03 حوت 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

صادرات اولین دور گلدوزی و دست دوزی زنان  به جرمنی

صادرات اولین دور گلدوزی و دست دوزی زنان به جرمنی

شهرهرات 3 حوت باختر صادرات اولین دور گلدوزی و دست دوزی...

نجات ده ها مسافر گیرمانده دربرف درغزنی

نجات ده ها مسافر گیرمانده دربرف درغزنی

شهرغزنی 3 حوت باختر ده ها مسافر گیرمانده در برف درولایت...

آغاز کارزار نهال‌شانی از سوی ریاست معارف هرات

آغاز کارزار نهال‌شانی از سوی ریاست معارف هرات

شهرهرات 3 حوت باختر روح‌الله زاهد رئیس معارف هرات، در...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 22 حمل 1397 ، 23:40

چگونگی توزیع شناسنامه برقی یک مشکل حاد اجتماعی ، حتی سیاسی و امنیتی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 22/ حمل
چگونگی توزیع شناسنامه برقی درکشور به یک مشکل حاد اجتماعی ، حتی سیاسی و امنیتی تبدیل گردیده است.
افغانستان کشور که دموکراسی نوپا را تجربه میکند یگانه کشور درسطح منطقه است که شهروندان آن شناسنامه های قدیمی را با خود دارند و برنامه دولت مبنی برتوزیع شناسنامه های برقی به دلایل مشخص تاکنون عملی نگردیده است.
مردم افغانستان که درسالروان غرض انتخاب نمایندگان شان به شورای ملی رای شان را به صندوق خواهند ریخت امیدوار بودند که دروجود برنامه جدید ( توزیع شناسنامه های برقی ) دیگر تقلب و جعل را درانتخابات شاهد نباشند.
انتخابات های گذشته به دلیل زمانگیر بودن شمارش آرا تقلب و تحلف های خود را داشت ومشکلات جدی را در صحنه سیاسی و اجتماعی درافغانستان خلق کرد.
توزیع تذکره های برقی یکی از تعهدات دولت دربخشی از تعهدات رهبران حکومت وحدت ملی است برنامه که عملی نگردید . بل دولت به منظور شرکت مردم درانتخابات پیشرو فیصله کرده است که رای دهندگان چون انتخابات های گذشته درکشور با شناسنامه های کاغذی رای دهند شماری زیادی ازمردم عقیده دارندکه شناسنامه های کاغذی به عنوان یک سند بهادار از مصونیت لازم برخوردار نیست ، مشکل دراین است که دولت از چند سال به اینطرف چاپ تذکره های کتابچه یی را هم متوقف ساخته و به عوض برای شهروندان تذکره های کاغذی توزیع میکند تذکره های که چاپ آن ساده است.
یک  عضو شورای ملی تاکید دارد که حلقات درداخل نظام تلاش دارند تا انتخابات را درمسیر دلخواه شان هدایت کنند و مساله توزیع تذکره های کاغذی جزهمین تلاش ها است .
او همچنان گفت که تذ کره های کاغذی نشانه از یک سیستم کلاسیک و قدیمی است که دروجود آن نمیتوان از هویت افغانی خود دفاع کرد زیرا این گونه تذکره نزد تروریستان پاکستان ، عربی و کشورهای دیگر هم است  که باعث بی اعتمادی کشورهای دیگر در برابر افغانستان شده حتی سفارت خانه کشور های که برای افغانها ویزه میدهند برناامیدی  این تذکره ها از سوی نهادهای دولتی تاکید دارند.
پس این تذکره مشکل ساز است تا درمانگر جعل و تزویر درآن به گونه گسترده وجود دارد.
بازار قصه خوانی در پیشاور پاکستان منبع و مکان اصلی چاپ این گونه تذکره است .
ضمناً تقلید و تاپی از مهرهای دولتی نیز دراین بازار صورت میگیرد پس برعلاوه افغانستان ، شهروندان کشور های دیگر بخصوص شهروندان پاکستانی به این گونه تذکره ها دسترسی دارند.
ضمناً موجودیت تذکره های کاغذی در بازار آزاد بخصوص کشورهمسایه پاکستان مایه نگرانی برای مسوولان امنیتی نیز بوده است شماری زیادی از تروریستان که به چنگ افتاده اند چند تذکره کاغذی با چند هویت داشته اند.
حالاکه حرف ازبرگزاری انتخابات درکشور است به کابینه افغانستان دستور داده شد تا کمیسیون انتخابات لست رای دهندگان را آماده سازد. کابینه تذکره های برقی را یگانه سند برای شناخت و تثبیت رای دهندگان میداند ضمناً به اداره مرکزی ثبت و احوال نفوس هدایت داده است تا ده میلیون نسخه دیگر از این تذکره را آماده سازد و روند توزیع تذکره را برای متقاضیان آغاز نماید.
با این تصمیم کابینه این امر قطعی شد که انتخابات آینده چون انتخابات های گذشته با تذکره های کاغذی صورت خواهد گرفت.
حالا این سوال مطرح است که دروجود تذکره های کاغذی چه تضمین وجود دارد که دیگر ما یک انتخابات پر ماجرا و پر تقلب نخواهیم داشت.؟
یک عضو شورای ملی که از ولایت قندهار نمایندگی میکند میگوید که باین تصمیم حکومت وحدت ملی خود یک بخشی از تعهدات شان را نقض کردند وعملاً ازیک تعهد شان عدول نمودند . آنها دیگر نمیتوانند بگویند که درانتخابات آینده تقلب وجعل وجودندارد.
جنرال عتیق الله امرخیل آگاه مسایل امنیتی میگوید توزیع این شناسنامه ها که همین اکنون جریان دارد تذکره به هیچ معیار برابر نیست باید هرچه زود تر مشکل تذکره های برقی حل میشد و توزیع میشد زیرا تذکره های برقی معیاری است و هم یک سند هویت معتبراست درتذکره اصلی کاغذی هرگونه جعل دیده میشود و توزیع شناسنامه های کاغذی صرف به نفع قاچاقبران و تقلب کاران انتخابات است و بس و به مردم و شهروندان هیچ کدام فایده ندارد.
شناسنامه ها نقاط ضعف دارد و هیچ گونه نقطه درآن  قوی دیده نمی شود.
عزیز رفیعی رییس مجتمع جامعه مدنی میگوید یکی از نقاط قوی توزیع شناسنامه های کاغذی این است که حکومت بخاطر برگزاری انتخابات مسوولیت پذیر میشود و میتوانیم که یک انتخابات شفاف داشته باشیم.
نقاط ضعف آن این است که ما داریم بالای هر چیز سرمایه گذاری می نمایم اما آنرا به هدر میدهیم مانند تذکره های برقی باید از همه اولتر تذکره های برقی توزیع میشد واین روند  هرچه زودتر آغاز شود .
تذکره کاغذی باید درزمان ثبت نام رای دهندگان درسال 2004با کارت آغاز میشد .
درموجودیت تذکره های برقی ما مجبور هستیم در انتخابات لست رای دهندگان را نوسازیم .
از این گفته ها بر میاید که توزیع تذکره های برقی یک گام برعقب است که باید پیامد های آن را متوجه بود.  ختم/ نجیب بهزاد – عبدالخالق ...ک..م

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.