07 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ستراتیژی مدون همه جانبه صلح نیاز است

کابل / 6 جوزا/ باختر تردیدی وجود ندارد...

شمارمبتلایان ویروس کرونا درهرات افزایش یافت

شمارمبتلایان ویروس کرونا درهرات افزایش یافت

هرات/ 6 جوزا/ باختر ریاست صحت عامۀ هرات ازثبت هشتاد وپنج...

حمدالله محب به پکتیاسفرکرد

حمدالله محب به پکتیاسفرکرد

گردیز/ 6 جوزا/ باختر داکترحمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی صبح...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???????? ، 29 ??? 1397 ، 10:44

ثبت نام یگانه شرط مشارکت درانتخابات است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 29/ حمل
به منظور تامین بهتر شفافیت درانتخابات ولسی جرگه و شورای ولایتی کمیسیون انتخابات روند ثبت نام رای دهندگان را از چندی به این سو راه اندازی نموده است .
یکی ازوظایف که کمیسیون انتخابات مشخص ساخته فهرست رای دهندگان درکشور است ، هدف از مشخص نمودن رای دهندگان تامین بهتر شفافیت درانتخابات به منظور جلوگیری از تخلفات و تقلبات انتخابات و برگزاری انتخابات با اعتبار بخاطر استقرار ثبات درکشور میباشد.
آژانس باختر با استقبال از این روند با تن چند درمورد اهمیت تهیه فهرست رای دهندگان صحبت نموده است.
اسماعیل کارگر کارمند متقاعد مطبعه از راه اندازی روند ثبت نام رای دهندگان استقبال نموده میگوید ، ما سال ها بخاطر نظام مردم سالار مبارزه کردیم و دراین راه قربانی دادیم تا مردم را در تعیین سرنوشت شان سهیم بسازیم .
وی افزود، اکنون که یک نظام نیم بند مردمی داریم و بقا ونهادینه شدن آن وابسته به شرکت ومشارکت مردم درروند ثبت نام است ، ثبت نام یگانه وسیله مشارکت درتعیین سرنوشت میباشد.
حاجی سلیمان فارغ التحصیل پوهنتون از رشته تاریخ وجغرافیه درپیوند به این روند میگوید ، یگانه وسیله که میتوان به قوای سه گانه دولت راه یافت سهم گیری در انتخابات است یا به گونه رای دهنده و یا هم به گونه کاندیدا .
وی اضافه کرد ، در چند سال اخیر اعتماد مردم نسبت به این روند خدشه شده چرا که یکتعداد از وکیل مردم به مجرد رسیدن به کرسی موکل خود را فراموش کرد.
درجریان تصدی کرسی به اطرافیان ونزدیکان شان فکر کردند و به وظایف اساسی شان که نمایندگی از مردم بودکمتر توجه کردند.
صفی الله پرزه فروش پروان سوم درپیوند به روند ثبت نام را یدهندگان و درکل انتخابات میگوید یگانه راه که میتوان تعداد رای دهندگان را معلوم کرد تیر شدن از این مرحله است که هرکس باید خودش را دریکی از مرکز ها نزدیک ثبت نام کند تا درروز انتخابات به کاندید خود رای داده بتواند .
وی اضافه کرد باوجودکه از وکیل ووزیر خیر ندیدیم اما چون دشمنان وتروریستان که هرروز برای ما غم می آفرینند از اینکه ما درانتخابات اشتراک نکنیم و انتخابات نشد خوش می شوند ، باید ثبت نام کنیم تا تعداد کسانیکه رای میدهند معلوم شود .
شکیبا هاشمی نماینده مردم قندهاردر شورای ملی و عضو کمیسیون امنیتی درپیوند ثبت نام رای دهندگان میگویند ، ازآغاز روند ثبت نام رای دهندگان حمایت میکنم و جای خوشی است که تاریخ برگزاری انتخابات تعیین شد و گام نخست که ثبت نام رای دهندگان است هم به این منظور برداشته شده است.
شکیباهاشمی از افزایش نا امنی درآستانه آغاز این روند یاد نموده میگوید شما خود شاهد هستید که درولایت غزنی ، دراین چند روز اخیر چگونه یک و یک بار میزان نا امنی افزایش یافت وهمینگونه در سایر نقاط کشور قندهار ، هلمند ، کندز ، بغلان ، حتی در نزدیکی کابل ولایت لوگر ، میدان وردک نا امن شده .
وی افزود این واضح است که دشمنان تلاش دارند تا با تهدیدات شان مانع تطبیق موفقانه این روند شوند ، اما بر نیروهای دفاعی کشور است که دریک هماهنگی کامل عمل کنند تا  مانع تلاش های دشمنان شوند.
وی اضافه کرد که زمانی که کمیسیون آمادگی های خود را برای برگزاری انتخابات اعلان کرد ما هم از چند موضوع نگران بودیم که درقدم نخست موضوع امنیت بود و درگام بعدی موضوع استقلالیت کمیسیون .
خانم هاشمی علاوه میکند بخاطر که انتخابات شفاف داشته باشیم باید کمیسیون استقلالیت خود را داشته باشد وزیر تاثیر هیچ نیرو و کسی قرارنگیرد .
به گفته این نماینده مردم برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورای های ولایتی یک فرصت است برای کمیسیون و اعضای آن که خود شانرا از لست سیاه مردم بکشند با فعالیت و شفافیت شان حمایت مردم و اعتبار مردم را بدست بیاورند و خود شانرا شامل لست سفید کنند.
وی با ابراز نگرانی از زمزمه های مبنی بر توزیع چک های سفید درداخل کمیسیون یاد نمود وگفت ، امید میرود با کسانیکه مرتکب چنین جنایات میشوند برخورد قانونی شود نه برخوردسیاسی .
خانم هاشمی میگوید دغدغه پخش نمودن چک سفید توسط زورمندان بربی باوری مردم که شاکی اند رای شان مفقود میشود ، می افزاید برکمیسیون است تا بخاطر جلب توجه و باور مردم با استفاده از هر امکانات آگاهی لازم را درارتباط به شفافیت کار درکمیسیون و عملاً به اثبات برساند تا مردم با علاقه و دلگرمی به این روند سهم بگیرند و از حق که قانون اساسی برای هر شهروند مشخص نموده بطور آگانه استفاده کنند.
نگرانی دیگر که این نماینده مردم در باره آن صحبت کرد.
سهم گیری زنان دراین روند است ، وی میگوید که در اکثر ولسوالی تنها خانم ها که به زیارت حج رفته اند تذکره دارند و متباقی تذکره ندارد و مردان خانواده از بیم آنکه تذکره خانم ها شان فروخته نشود و یا هم عکس آنان بدست دیگران نیافتد به زنان شان اجازه گرفتن تذکره را نمیدهند این هم مایه نگرانی است که یکتعداد زیاد زنان در روند سهم گرفته نتوانند.
موضوع نگران کننده دیگر این است که در بسیار ولایات پست های ریاست کمیسیون انتخابات کدام تغییر نیامد و با وجود اینکه رییس جمهور وعده سپرده بودکه تمام روسای ولایتی کمیسیون انتخابات را تغییر میدهد .
این نماینده مردم میگوید که یقیناً مردم افغانستان به بازگشت به گذشته و استبداد رضایت ندارند شهروندان با مراجعه به مراکز ثبت نام ومشارکت درانتخابات پیش رو در حقیقت به دموکراسی و نظام مردم سالاری که با تلفات هزاران هموطن درکشور دارد نهادینه شود رای میدهند.
ختم/ ماری نبرد آئین

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.