29 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا برگزارشد

دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا برگزارشد

کابل باختر 29 جوزا دومین نشست سفیران پروسه استانبول- قلب آسیا...

دیدار معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر سویدن

کابل باختر 29 جوزا ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه...

بازگشت هفده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

بازگشت هفده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

شهرجلال اباد ۲۹ جوزا باختر هفده طالب مسلح درولایت ننگرهار دست...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


دوشنبه ، 24 ثور 1397 ، 13:43

ترفند های تازه مشاور امنیت ملی پاکستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  24 ثور / باختر
مشاورامنیت  ملی پاکستان یکباردیگر با انتقاد از عملکرد امریکا در مورد پاکستان تاکید کرده است که اسلام اباد باعث شکست برنامه های امریکا درافغانستان نشده و باید نگاه های منفی موجود جهان، درمورد پاکستان تغییر کند .
این درحالیست که پاکستان همواره دربی ثباتی و ناامنی افغانستان و به چالش کشیدن برنامه های امریکا در این کشور مورد انتقاد  واشنگتن و جامعه جهانی قرار گرفته است اما پاکستان تلاش دارد تا به نحوی اززیراین فشار ها رهایی یابد .
گزارشگرآژانس باختر مینگارد : ناصرخان جنجوعه مشاورامنیت ملی پاکستان   به تازه گی گفته است مردم پاکستان برای ریشه  کنی تروریسم قربانی زیادی دادند وما هیچگاه مسوول شکست دیگران بخصوص امریکا  درافغانستان نیستیم.
اوگفته است که نگاه پاکستان  به منطقه براساس  توسعه اقتصادی و تجارت است  بنا براین، برای  زمینه سازی ورسیدن به این هدف  ،تامین امنیت درمنطقه درمحور سیاست های ما قرار دارد .
مشاورامنیت ملی پاکستان تصریح کرده است که پاکستان به گفتگوی مسالمت امیز اعتقاد دارد اما افغانستان نباید از خاک خود  برای انجام فعالیت  ها علیه همسایگان اقدام کند .
مگر اگاهان سیاسی افغان این گفته مشاور امنیت ملی پاکستان را گریز از واقعیت میدانند و تاکید دارند که پاکستان با چنین ترفند ها در پی ترمیم هویت اعتبار باخته خود است.
حمایت پاکستان از هراس افگنان بخصوص طالبان پوشیده نیست حتا مقامات ارشد آن کشور به شمول پرویز مشرف دیکتاتور مخلوع پاکستان ٬ سر تاج عزیزسابق مشاور امنیت ملی پاکستان و شماری دیگر از مقامات انکشور بار ها گفته اند که انها طالبان را غرض مقابله با رشد روز افزون هند در منطقه ایجاد کردیم.
این اظهارات مشاورامنیت ملی پاکستان نشاندهنده آن است که رقیب وی هند در افغانستان پروژه بزرگ اقتصادی را راه اندازی کرده است و پاکستان نمی خواهد که هند درافغانستان دست بازداشته باشد .
چنانچه باری سرتاج عزیز گفته بود که صلح در افغانستان از دهلیز کشمیر عبور میکند یعنی بدل صلح در کشمیر ٬ صلح در افغانستان تامین خواهد شد به این ترتیب پاکستان پیام داد که صلح افغانستان در گرو پاکستان است.
پاکستانی های همواره  برای منافع خود وبی ثباتی افغانستان ، از کابل انتقاد کرده که هند علیه پاکستان از خاک افغانستان استفاده می کند درحالیکه پاکستان یکی از متحدین نزدیک امریکا درامرمبارزه با تروریسم  درافغانستان متعهد بود ه اما سیاست های دوگانه پاکستان دربرابر  امریکا و جامعه جهانی به جای رسید که پاکستان به عنوان حامی گروه های هراس افگن معرفی شده است .
برخی کارشناسان به این باوراند که  حمایت پاکستان  از گروه های تروریستی در مرزهای کشورهای آسیای میانه وایران با توجه به رقابت واختلافات که امریکايی ها با روس ها وایرانی ها  دارد برای امریکایی ها خوشایند نیست از این جهت است که امریکا علاقه ای به هدف قرار دادن تروریست ها را در شمال  افغانستان ندارد.
هند و پاکستان، اهداف‌ خیلی ناهم‌گونی در افغانستان دارند. هند می‌کوشد با پشتیبانی از کابل، نقش افغانستان را در معاملات سیاسی و اقتصادی منطقه‌ گسترش دهد. با تقویت افغانستان، هند زمینه را برای تعمیم منافع و امنیت ملی خود در منطقه، بیشتر فراهم می‌کند. تقویت افغانستان باثبات، به‌‌معنای محدودسازی تروریزم در منطقه و گشایش دهلیز تعاملات اقتصادی هند با آسیای میانه از راه افغانستان است.
در مقابل، پاکستان هدف متفاوتی را در افغانستان دنبال می‌کند. پاکستان در صدد افغانستان ضعیف و وابسته به اسلام‌آباد است. یک افغانستان ناتوان، به سادگی می‌تواند به «عمق استراتیژک» پاکستان مبدل گردد.
این کارشناسان به شمول جامعه بین المللی و شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید کرده اند که همسایه های افغانستان  عامل نا ارامی و بی ثباتی دراین کشور اند .جاوید روشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.