01 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رییس جمهور از محل رویداد هراس افگنی دیروز در وزارت مخابرات، دیدن کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهور از محل رویداد هراس افگنی دیروز در وزارت مخابرات، دیدن کرد

کابل باختر 1 ثور محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

جمع آوری لوحه های غیرمعیاری آغازشد

جمع آوری لوحه های غیرمعیاری آغازشد

کابل باختر/1/ثور اعضای کمیسیون تنظیم امور لوحه ها امروز به رهبری...

کشف یک ذخیرگاه مهمات درنیمروز

کشف یک ذخیرگاه مهمات درنیمروز

نیمروز / باختر/ 1/ ثور یک ذخیره گاه مهمات دیروز درولایت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 2 جوزا 1397 ، 07:22

دراوج ازدیاد حملات گروه های مسلح ، اردوی ملی چه حالت دارد؟

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 2 جوزا
وضعیت ناهنجار کنونی درکشور نیاز به آن دارد تا مخالفان مسلح با قوت نظامی برمسیردرست رهنمایی شوند واین کار به هماهنگی میان نیروهای افغان از یکسو و هماهنگی میان این نیروها با نظامیان خارجی از سوی دیگر نیاز دارد.
به گزارش آژانس باختر ، به تازه گی وزارت دفاع امریکا اعلام داشته که برای نخستین بار شش قول اردوی افغانستان به حالت تهاجمی درآمده اند.
وزارت دفاع امریکا بدون توضیح ایجاد چنین یک حالت را برای ارتش افغانستان یک نقطه عطف دانسته است .
انا وریت سخنگوی وزارت دفاع امریکا به استناد تحرکات اخیر طالبان درولایت فراه گفته است که فراه سقوط نکرد بل این نیروهای افغان بودندکه با حمایت مشاوران و حملات هوایی امریکائیان یک تهاجم بزرگ طالبان را عقب زدند.
آگاهان سیاسی افغان و فعالان مدنی نسبت به این گفته های وزارت دفاع امریکا واکنش های متفاوت داشته اند.
یک نماینده ولایت فراه در مجلس نمایندگان دراین خصوص گفت ، درست است که نیروهای افغان یک تهاجم بزرگ طالبان را در فراه عقب زدند مگر این تهاجم هزینه پربار برای مردم فراه و حتا نیروهای امنیتی داشت طالبان حمله کردند ، ویرانی نمودند ، قتل کردند ، تاراج نمودند ، امکانات حربی را یا به یغما بردند و یا هم تخریب کردند. درست است که آنها دوباره رانده شدند مگر زخم دردناکی از آنها در فراه باقی ماند.
این عضو مجلس نمایندگان میگوید که آنچه در فراه اتفاق افتاد یک حادثه تصادفی و آنی نبود یک برنامه سنجیده شده استخباراتی بودکه نشانه های آن از گذشته ها به چشم میخورد مگر کمتر در برابر آن برنامه ریزی شد و تدابیر وقایوی کمتر بود سرانجام طالبان آنچه را خواستند در شهر فراه انجام دادند مگر یک مساله را نادیده گرفتند طالبان فکر میکردندکه با حمله یی برق آسا فراه را تصرف میکنند و مدتی درآنجا باقی میمانند و خود را به عنوان یک جریان اثر گذارنظامی که میتوانند بزرگترین ولایت افغانستان را سقوط دهند تبلیغ میکند مگر آنها با تلفات سنگین انسانی عقب رفتند درسرکوب طالبان در فراه نقش نیروهای امنیتی، خیزش های مردمی وواکنش شهروندان شهر فراه اثر گذار بود تا تحرکات و اقدامات نیروهای خارجی .
حوادث اخیر درفراه یک مساله را نشان دادکه هنوز هماهنگی نه تنها درمیان نیروهای افغان ، بل میان نیروهای افغان و نیروهای خارجی نیز وجود ندارد.
و این خلا امروزدر فراه ، دیروز درکندز مشهود و هویدا گردید و بدون شک فردا در گوشه یی دیگری خود را نمایان خواهد ساخت.
این عضو مجلس میگوید اگر حرف از حالت تهاجمی در قول اردوی های افغانستان است چرا قول اردوی ظفر درهرات ، برای مهار برنامه های طالبان دربرابر فراه ، یک حالت تهاجمی نگرفت بل نیروهای شامل در فراه که با تاسف شمار آنها هم کم و محدود بود یک حالت دفاعی و شکننده داشتند.
این عضو مجلس که خود باشنده فراه است تاکید دارد که گفته های اخیر مقامات دروزارت دفاع امریکا ، همه جنبه تبلیغاتی دارد درحالیکه آنها درجنگ جاری برنامه وعمل خود را دارندو کمتر روی امنیت و ثبات درافغانستان تمرکز میشود.
جاوید کوهستانی آگاه امور سیاسی و نظامی دررابطه به حالت تهاجمی درقول اردو ها میگوید .
بیشتر موضع گیری ها که از آدرس نهادهای امنیتی پخش میگردد یک حالت نمایشی است درحالیکه این دشمن است که درحالت تهاجمی قرار دارد و دشمن بیشترین تهاجم خود را در بخش های از ولایت های کشور انجام میدهد اما درهمین حال حالت تهاجمی 6 قول اردو عامل از نظر منطق نظامی و سیاسی مضحک و مسخره است .
اگر قراراست که نیروهای دفاعی به حالت تهاجمی دربیاید باید چند قول اردو با هم یکجا مشترکاً کارکنند بطور مثال قول اردوی هرات ، بلخ ، دیگر قول اردو به خاطر نجات بد امنی به ولایت فاریاب به روستا ها و قصبات ولایت ها حالت جنگ تهاجمی را انجام دهند و این مناطق را از شردشمنان خلاص نماید دست آوردها و تعداد اسیران دشمن را ازطریق مطبوعات به مردم نشان دهند قابل باوراست درغیر آن ؟ حالت تهاجمی 6 قول اردو به روی کاغذ همه و همه فریب دادن به مردم است و مورال نیروها را نیز ضعیف میسازد و باعث تلفات بیشتر نیروها میگردد .
او میگوید اگر نیروهای خارجی از حالت تهاجمی حرف میزنندچرا قبل از اینکه طالبان با نیروهای افغان درگیرشوند و با اینکه به ویران گری آغاز نمایند جلوآنرا نمیگیرند اما بعداز اینکه تلفات نیروها زیاد شد منطقه ویران شد تمامی هستی یک ولایت ها ازبین رفت خارجیان بعداً دست بکار میشوند این عمل آنان نشانگر آنست که با دشمنان هم سوی دارند و خارجیان با این کار شان در نظر دارند تا افغانستان نیز به پایگاه مانند سوریه و عراق تبدیل شود.
زمانیکه از حالت تهاجمی سخن میگویند، باید درهماهنگی قوت ها، جمع آوری قوت ها ،اکمالات،تنظیم مدیریت جنگ و دادن امتیازات به نیروهای شامل جنگ بیشتر تمرکز شود.
اما جنرال احمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع ملی حرفی دیگر دارد، اوتاکید می نماید که اردوی ملی در چوکات قول اردوهای شش گانه حالت تهاجمی دارند.
او به خبرنگار آژانس باختر گفت: تحرکات دشمن درولایت های چون بدخشان ، غور ، فراه ، فاریاب مهارگردیده این نشان میدهدکه نیروهای افغان برای مهار همچو برنامه ها حالت تهاجمی دارند یعنی منتظر حمله دشمن نماندند بل وارد عمل شدند درحالیکه برنامه های طالبان برنامه استخبارات کشور های بیگانه است که نیروهای دفاعی و امنیتی ما آن را بی اثر ساخته اند و این کار در چوکات برنامه های تهاجمی انجام میشود نه حالت دفاعی .
به باور آگاهان سیاسی و ضعیت جاری کشور خود حکایه از وضعیت ها دارد که نمیتوان با حاشیه روی و آرایش کلمات آن را به مردم توضیح داد.
عدم هماهنگی ضعیف بودن مدیریت جنگ وابستگی بی حد و حصر به نیروهای خارجی حالت تحرک را از نیروهای ما گرفته است و دقیقاً ما دریک حالت دفاعی قرار داریم درحالت رسیدن به حالت تهاجمی معیار های دیگری وجود دارد که باید آن را برآورده ساخت . ختم/ فریبا احسان زاده – عبدالخالق 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.