28 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بهای مواد اولیه در بازار های کابل

بهای مواد اولیه در بازار های کابل

کابل/باختر/ 27 جوزا بهای مواد اولیه در بازار های کابل امروز...

همزمان باتجلیل از روز جهانی اهدای خون، کار ساخت دو بانک خون آغازشد

همزمان باتجلیل از روز جهانی اهدای خون، کار ساخت دو بانک خون آغازشد

کابل ۲۷ جوزا باختر وزارت صحت‌عامۀ امروز از روز جهانی اهدای...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 2 جوزا 1397 ، 10:14

گفته های جنرال باید جدی گرفته شود

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 4 جوزا باختر
وزارت امور داخله به تازگی یک تغییر کاری دیگر را تجربه کرد.
جنرال مراد علی مراد که در ده ماه گذشته به عنوان معین ارشد امور امنیتی وزارت امور داخله کار میکرد جایش را به جنرال اختر ابراهیمی که پیش از این رییس محافظت رجال برجسته بود خالی کرد.
به گزارش آژانس باختر، مراد یکی از جنرالان چهار ستاره ارتش افغانستان است که قبل ازانتصاب او به عنوان معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله، معاون لوی درستیز در ارتش بود. ضمنأ پست های حساس دیگر نظامی را نیز کار کرده است.
او زمان مورد توجه قرار گرفت که هنگام حمله مخالفان مسلح بر شهر کندز٬ مسولیت جنگ  در برابر هراس افگنان را به عهده گرفت وبرنامه های طالبان را در کندز مهار کرد.
وحالاحرف های جنرال مراد هنگام واگذاری  کرسی معینیت ارشد به جانشین  جدید اش مورد دقت وتوجه است.
او هنگام معرفی جنرال اختر ابراهیمی صریحأ گفت که پولیس در بد ترین وضعیت قرار دارد. نیروهای پولیس در بسیاری ولایات وولسوالی های دور دست اعاشه به موقع در یافت نمکنند این نیروها شدیدند محرم اند وازاین که نتوانسته در مدت  ده ماه گذشته شکم سر بازش را سیر کند شرمنده است.
این گفته های جنرال مراد در تداوم آن گفته های صورت میگیرد که درآن از مشکلات جدی در امر اکمالات به موقع نیروهای پولیس، عدم هماهنگی میان نیروهای امنیتی ودفاعی عدم مدیریت وخلای اداری چیز های زیادی گفته شد.
اگاهان سیاسی وکار شناسان نظامی میگویند بار ها رسانه ها تصاویر زنده را نشر کرده اند که  عساکر در میدان جنگ یا از کمبود اسلحه سخن گفته اند یا از نبود اعاشه واباته به موقع لب گشودند. بار ها گفته اند که در زمان حملات دشمن نیروی کمکی نمیرسد.
ضمنأ رییس جمهور غنی بار ها وزارت داخله را کانون فساد اداری خواند وبرآوردن اصلاحات در آن تاکید کرد.
وحالایک مقام ارشد خود لب میگشاید واز نارسایی ها در آن وزارت سخن میگوید این نشان میدهد که وزارت داخله از گذشته ها تا امروز شاهد ناهنجاری های زیاد بوده است.
این آگاهان میگویند اگر به گذشته کاری وزارت امور داخله از زمان ایجاد حکومت وحدت ملی تا امروز دقیق شویم این وزارت شاهد تغییرات گسترده وجدی کاری بوده است.
از سال 1393 تا سال جاری دراین وزارت سه وزیر جای شان را تغییردادندوبخشش های دیگر آن معیینت ها گرفته تا  روسا ٬ قوماندانان امنیه... نیز شاهد تغییر وتبدیلی های بوده اند مگر وضیعت در وزارت امور داخله کمتر تغییر کرده است.
این آگاهان میگویند که وزارت امور داخله در طول سالهای  متمادی ٬ چه درزمان   حکومت وحدت ملی و یا قبل از آن از سوی افراد رهبری شده که یا افراد ملکی بوده ویا هم تجربه دراردو را نداشته اند در حال حاضر هم یک انجنیر ساختمانی امور مربوط به آن وزارت را انجام میدهد.
این آگاهان تاکید میدارند که مشکل در بخش نظامی ،مشکل ظرفیت سازی وتمرکز روی روابط وسلیقه هاست که زمینه ساز ناهنجاری های زیادی گردیده است وعدم هماهنگی، خلای اداری وکاری را سبب شده است .
این آگاهان میگویند که باید گفته های جنرال مراد را  جدی گرفت ونباید از آن  حاشیه رفت اوده ماه در بطن تحولات در وزارت داخله حضور داشت وبه بسیاری کاستی ها واقف است.
باید برای ظرفیت سازی بیشتر در این سکتور نظامی کار کرد، باید یک ارتش وپولیس حرفوی را به جامعه تحویل داد که از زدبند های سیاسی، قومی و سلیقوی به دور باشد.عبدالخالق صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.