30 حمل 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

از وقوع یک انفجار در بغلان جلوگیری شد

از وقوع یک انفجار در بغلان جلوگیری شد

پلخمری ۲۹حمل باختر پولیس بغلان دقایق پیش با کشف و خنثی...

راه اندازی نمایشگاه کتاب و صنایع دستی زنان در غزنی

راه اندازی نمایشگاه کتاب و صنایع دستی زنان در غزنی

غزنی 29 حمل باخت نمایشگاه کتاب و صنایع دستی زنان در...

آثار تاریخی موزیم غزنی به نمایش گذاشته شد

آثار تاریخی موزیم غزنی به نمایش گذاشته شد

غزنی 29 حمل باختر دوصد پارچه از آثار تاریخی موزیم ولایت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 16 جوزا 1397 ، 09:27

نگرانی مجلس سنا از تکرار تقلب در انتخابات آینده

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 16 جوزا باختر
اعضای مجلس سنا با ابراز نگرانی از روند ثبت نام رای دهنده گان و توزیع شناسنامه برای انتخابات ولسی جرگه وشورا های ولسوالی ها  تاکید کرده اند که انتخابات آینده پارلمانی آزاد وشفاف نخواهد بود و برگزاری این گونه انتخابات جفا درحق شهروندان افغانستان خواهدبود.
اعضای مجلس سنا روند ثبت نام نامزدان انتخابات پارلمانی وشورا های ولسوالی را از همین اکنون پر از تقلب های گسترده و آلوده به فساد  عنوان کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : محمد آصف صدیقی  معاون دوم مجلس سنا درنشست اعضای مجلس گفته است طوریکه از همین حالا مشخص است انتخابات پارلمانی پیش رو از انتخابات سوم ریاست جمهوری که درسال 1393 برگزارشد تقلب آن جهان را تکان داد ازآن انتخابات هم سیاه تر خواهد بود .
وی تاکید کرده که انتخابات امسال سیاه ترین  انتخابات درطول تاریخ  افغانستان خواهد بود وافرادمشخص با حمایت  حکومت  و پشتی بانی  حکومت به پارلمان آنیده راه خواهندیافت زیرا این انتخابات قطعآ شفاف نخواهد بود.
برخی سناتوران نیز با انتقاد و ابرازنگرانی از روند ثبت نام رای دهنده گان و نامزدان پارلمانی تاکید کرده اند که روند ثبت نام رای دهنده گان تا کنون 70 درصد پر ازتقلب بوده وهم اکنون نیز شناسنامه ها وبرچسب  های ثبت نام  رای دهنده گان کارتن کارتن دربدل 1000 افغانی و 500 افغانی به فروش می رسد .
به گفته آنان کمیسیون انتخابات واداره ثبت و احوال نفوس  خود دراین تقلب و جعل گسترده حکومت را همکاری  میکند.
این نگرانی ها و انتقاد  اعضای مجلس سنا درحالی بیان میگردد که مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات از ایجاد بانک معلوماتی ثبت نام رای دهنده گان خبر داده اند و گفته اند که با گشایش  این مرکز جلو نام نویسی تکراری  و تقلب درروند ثبت نام رای  دهنده گان گرفته  خواهد  شد .
سید ابراهیم سادات رئیس تکنالوژی معلوماتی  کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که مرکز درج معلوماتی رای دهنده  گان صد نفر کارمند دارد  و از سه روز بدینسو آغاز به کار کرده است .
وی هدف  از ایجاد این مرکز راتهیه دقیق فهرست رای دهنده گان ، جلو گیری از ثبت نام تکرار توسط یک تذکره  و جلو گیری از ثبت نام افراد زیر سن  عنوان کرده است.
او افزوده که اگر یک شخص از یک تذکره چندین  بار ثبت نام کند می توانیم  آن را از طریق این مرکز پیدا کنیم ولی اگر یک نفر چندین بار با چندین تذکره به نام های  متفاوت ثبت نام کند شناسایی آن دشوار است .
درهمین حال شماری از کارشناسان تاکید دار ندکه مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات باید مسقلانه عمل کند و میان مردم افغانستان باید اعتماد سازی کنندو اعتماد از دست رفته  انتخابات های گذشته را دو بار ه احیا کند .
به گفته آنان اکنون که نگرانی های از بهر تقلب های گسترده  در روند ثبت نام رای دهنده گان و نامزدان  درانتخابات آینده پارلمانی وشورا های ولسوالی به سرزبان است و باردیگر امید مردم را از برگزرای این انتخابات به ناامیدی مبدل میسازد باید مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات و حکومت ازطریق های مختلف بتواند توجه مردم را به یک انتخابات شفاف وبدون تفلب جلب کند و اعتمادمردم را دراین روند ملی بدست آرند.
مسوولان کمیسیون مستقل گفته اند که تا کنون از آغاز روند ثبت نام رای دهنده گان پنچ ملیون یک صد تن از واجدین شرایط متشکل ا ز مردان ، زنان ، کوچی واهل هنود  در مراکز ولایات و ولسوالی ها ثبت نام کرده اند که بر بنیاد جدول زمانی کمیسیون انتخابات  ، انتخابات ولسی جرگه وشورا های ولسوالی ها بیست وهشتم میزان سالروان برگزار گردد  . جاوید روشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.