01 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رییس جمهور از محل رویداد هراس افگنی دیروز در وزارت مخابرات، دیدن کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهور از محل رویداد هراس افگنی دیروز در وزارت مخابرات، دیدن کرد

کابل باختر 1 ثور محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

جمع آوری لوحه های غیرمعیاری آغازشد

جمع آوری لوحه های غیرمعیاری آغازشد

کابل باختر/1/ثور اعضای کمیسیون تنظیم امور لوحه ها امروز به رهبری...

کشف یک ذخیرگاه مهمات درنیمروز

کشف یک ذخیرگاه مهمات درنیمروز

نیمروز / باختر/ 1/ ثور یک ذخیره گاه مهمات دیروز درولایت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


دوشنبه ، 21 جوزا 1397 ، 07:04

نخست وزیر هند :باید به دیدگاه رئیس جمهور غنی برای صلح و ثبات در افغانستان احترام گذاشت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر ۲۱  جوزا
با آنکه نگرانی ها در خصوص اعمال  تحریم های امریکا بر ایران  و تاثیر آن بر بندر چاه بهار در کابل و دهلی نو، روز افزون است نخست وزیر هند میگوید که  در توسعه چابهار همکاری جدی خواهد داشت.
بندر چاه بهار که در ایالت سیستان بلوچستان ایران قرار دارد سال پار با حضور رهبران سه کشور ایران افغانستان و هند افتتاح شد.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : این بندر که با هزینه مالی هند در حال بازسازی است به هدف توسعه تجارت میان افغانستان و هند و رهایی افغانستان از وابستگی از مسیر ترانزیتی پاکستان استفاده خواهد شد.
افغان ها را باور بر این است  که بندر چاه بهار دریچه افغانستان به سوی دریا است مگر انکشافات اخیردر روابط میان ایران و امریکا و خروج امریکا از توافق نامه برجام و تهدید آنکشور مبنی بر اعمال تحریم های جدی تر علیه ایران٬ شماری از شرکت های بین المللی به شمول دو شرکت چینایی و یک شرکت فنلندی کار شان را به دلیل نگرانی از اعمال تحریم های امریکا در بندر چاه بهار متوقف ساختند
اما مقامات هندی میگویند که آنها تنها از تحریم ها و یا دستور های ملل متحد در قبال ایران متابعت خواهند کرد.
اما نارندرا مودی نخست وزیر هند در مورد چاه بهار حرف واضح تر داشته است او  که اخیرآ در نشست سران سازمان همکاری های شانگهای سخن میگفت  با اشاره به ضرورت همکاری های منطقه ای اقتصادی و امنیتی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای اظهار داشت: هند در توسعه طرح های منطقه ای از جمله بندر چابهار همکاری جدی خواهد داشت.
او تاکید دارد همکاری های چندجانبه با هدف توسعه اقتصادی، باید در اولویت روابط اعضای سازمان همکاری های شانگهای باشد او همچنین با اشاره به وضعیت نامناسب امنیتی افغانستان گفت: وضعیت امنیتی در افغانستان مناسب نیست و نمونه کاملی از افراط گرایی و تعصب را در این کشور می بینیم و امیدواریم تمام طرف ها به دیدگاه رییس جمهور غنی برای ثبات و صلح افغانستان احترام بگذارند.
مودی افزود: داعش چارچوب های صلح در افغانستان را تحت تاثیر قرار داده است و باید با اولویت قرار دادن امنیت، برای ایجاد ثبات در منطقه بکوشیم.
مودی گفت هند به عنوان عضو جدید مایل است در سازمان همکاری شانگهای نقش مثبت ایفا کند .
در نشست سازمان همکاری شانگهای رهبران و سران 8 کشور عضو و 4 کشور ناظر و همچنین مسئولان سازمان‌های بین المللی حضور دارند، ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند.
این سازمان با افزایش جمعیت به سه میلیارد نفر و پهنه سرزمینی به 35 میلیون و 972 هزار کیلومتر مربع به یکی از بزرگ ترین قدرت های منطقه ای جهان تبدیل شده است که منافع دو جانبه و چندجانبه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای اعضا و شرکای اقتصادی غیر عضو دارد.   عبدالخالق صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.