02 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

استاد سرور دانش: صلح درافغانستان یک ضرورت حیاتی است

استاد سرور دانش: صلح درافغانستان یک ضرورت حیاتی است

کابل باختر اول اسد لیوجین سونگ سفیر جمهوری خلق چین که...

پیوستن نوزده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

پیوستن نوزده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

شهرجلال آباد ۱ اسد باختر نوزده طالب مسلح درننگرهار از ادامه...

تهداب گذاری چندین پروژه مهم انکشافی درولایت دورافتاده نورستان

تهداب گذاری چندین پروژه مهم انکشافی درولایت دورافتاده نورستان

شهرپارون ۱ اسد باختر کار ساخت چندین پروژه انکشافی درولایت دورافتاده...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سه شنبه ، 29 جوزا 1397 ، 12:29

ورود ۲۵۰۰ طالب به کابل و باقی ماندن ۱۲۰۰ آن در پایتخت !؟

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 29 جوزا / باختر
وزارت دفاع ملی میگوید که از میان ۲۵۰۰ افراد طالبان که با استفاده از اتش بس در روز های عید وارد کابل شده بودند  حدود نصف انها در این شهر باقی مانده اند.
گزارشگر اژانس باختر مینگارد : دولت و گروه طالبان سه روز عید را در اتش بس باهم سپری کردند اتش بس میان طرفین درگیر در کشور بعد از ان انفاذ شد که رئیس جمهور غنی  27 ماه رمضان تا پنچم عیدفطررا  با گروه طالبان  اتش بس اعلام کرده وگروه طالبان نیزدرسه روز عید وارد این پروسه شدند.
شماری از افراد وابسته به این گروه با استفاده ازاین اتش بس اجازه داخل شدن به شهرها را یافتند انچنان که منابع امنیتی میگویند تنها ۲۵۰۰ طالب وارد کابل شدند .
بربنیاد اظهارات سرپرست دفترسخنگوی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر،  ۱۲۰۰ تن از این افراد همچنان در کابل باقی مانده اند .
منابع امنیتی میگویند که افرادباقی مانده در کابل تمایل به صلح دارند و انها حالا جز پروسه صلح اند و دیگر تمایلی به جنگ ندارند این نشان میدهد که انها از جنگ خسته شده اند .
این درحالیست که افراد وابسته به گروه طالبان با استفاده از روز های اتش وارد شهر های شدند و با مردم عکس های دسته جمعی گرفتند.
محمداشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان گفته است که در رابطه به ابتکار آتش‌بس و صلح دولت، در سطح بین المللی حمایت وجود دارد و ما آتش‌بس یک طرفه را برای ده روز دیگر نیز تمدید کردیم .
اوتصریح کرده که  آتش بس سه روزه نشان داد که تقاضا و اجماع سرتاسری برای صلح وجود دارد، حضور افراد طالبان در شهرها و  تمایل صریح انها برای صلح و ثبات در کشور رهبری این گروه را نیز وارخطا و سراسیمه ساخته است و انها بر تنبیه انانی تاکید دارند که با مقامات حکومتی و شهریان عکس های سلفی گرفتند.
یکی از  اعضای رهبری طالبان به رویترز گفته است رهبری این گروه  نشست اضطراری را  برگزار کرده  و درآن از همه فرماندهان و افراد طالبان خواسته شد، اقدام های شدید انظباتی دربرابر طالبانی که با سربازان و مقام های دولتی افغانستان عکس گرفته اند، روی دست بگیرند.
اما حضور این افراد درکابل نگرانی های را نیز به وجود اروده است در چنین شرایطی، مردم با ابراز نگرانی از حضور این تعداد نیروهای طالبان در کابل، این مساله را مطرح می‌کنند که چه تضمینی وجود داردکه این افراد یک زندگی عادی را در پایتخت دنبال خواهند کرد .
اما  سخنگوی وزارت امور داخله تاکید داردکه  هر حرکت اعضای این گروه در شهرها را زیر نظارت دارند
نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله  گفته است احضارات داریم؛ در هر گوشه و کناری که مخالفین دست به تحرک بزنند؛ ما عکس‌العمل خود را می‌داشته باشیم.
فعالان جامعه مدنی با انکه از تحرکات اخیر در راستای صلح در کشور حمایت میکنند مگر تاکید دارند که نباید بنام صلح فرصت برای افراد اغراض مند مساعد گردد.
شاید 1200 طالب که در کابل باقی مانده اند همه افراد خسته از جنگ باشند مگر هیچ تضمینی وجود ندارد که حلقات تروریستی از نام و موقعیت این طالبان سو استفاده نکنند و دست به خرابکاری نزنند.
این اگاهان تاکید بر این دارند که باید در چنین موارد نگرانی های مشروع شهروندان کابل و سایر شهروندان کشوررا مدنظر بگیرند و مسوولان به ان یک پاسخ درست و قناعت بخش داشته باشند
این اگاهان میگویند که این نگرانی ها در وجود تحرکات طالبان بعد از ختم اتش بس از سوی رهبری ان گروه موجه جلوه میکند زیرا طالبان بعد از ختم اتش بس شان شام روز سوم عید بر پاسگاه های امنیتی در نو ولایت حمله کردند در غزنی هنگام خروج از شهرشش سرباز و یک واسطه نظامی را باخود بردند
پس رعایت راه احتیاط یک امر حتمی است تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.