20 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نمایشگاه آثار خوش نویسی "گنج قناعت" افتتاح شد

نمایشگاه آثار خوش نویسی "گنج قناعت" افتتاح شد

کابل/۱۹قوس/ باختر پوهاند محمد رسول باوری٬ معین فرهنگ و هنر وزارت...

مشرانوجرگه قانون امورذاتی سربازان  را با برخی تعدیلات تصویب کرد

مشرانوجرگه قانون امورذاتی سربازان را با برخی تعدیلات تصویب کرد

كابل/19 قوس/ باختر درجلسه امروز مشرانوجرگه امروز به ریاست فضل‌هادی مسلم...

 چهار تن به اتهام جرم های سازمان يافته بازداشت شدند

چهار تن به اتهام جرم های سازمان يافته بازداشت شدند

كابل/19 قوس/ باختر پوليس چهار تن را ديشب به...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


يكشنبه ، 3 سرطان 1397 ، 11:58

دیدگاه متفاوت میان دولت و طالبان:دولت از فراخوان هلمندیان حمایت و طالبان رد نمودند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 3 سرطان
آگاهان سیاسی میگویند که طالبان با رد درخواست اعضای کاروان صلح طلبان هلمند در حقیقت به ندای صلح پاسخ رد دارند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: اعضای کاروان صلح طلبان که برای انفاذ آتش بس و آغاز گفتگو های صلح میان دولت و مخالفان مسلح تلاش دارند و حرکت شان را از شهر لشکرگاه با پای پیاده آغاز کردند و حالا در کابل هستند از طالبان میخواهند تا تن به آتش بس دهند و باب گفتگو های صلح را آغاز نمایند.
خیبر یک عضو این کاروان میگوید که آنها از طرق مختلف برای طالبان پیام دارند تا آتش بس را رعایت کنند  مگر طالبان به آنان پیام خصوصی فرستاده اند.
و در خواست صلح آنان را رد نموده اند.
طالبان در پیغام خصوصی شان به گفته های قبلی شان تاکید دارند که اعضای کاروان صلح به جای آمدن نزد ما ٬به بگرام بروید و خواست تان را با امریکایی ها مطرح سازید.
اعضای کاروان صلح هلمند سه روز پیش در نامه از طالبان خواسته بودند که آتش بس اعلام کنند، در گفت و گو های صلح را با دولت بگشایند و زمان بندی برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان تعیین نمایند.
اعضای این کاروان میگویند که آنان پس از این در مقابل دفتر سازمان ملل و سفارت های ایران ، پاکستان، روسیه ، انگلیس و امریکا در کابل تحصن خواهند کرد.
قرار است اولین تحصن آنها امروز در مقابل نماینده گی سازمان ملل در کابل آغاز شود، بعد از آن آنها خیمه تحصن را در مقابل پنج سفارت در کابل بر پا خواهند کرد.
سفارت های امریکا ٬ روسیه ٬ پاکستان ٬ ایران ٬ و انگلیس شامل برنامه تحصن خواهد بود، تحصن آنها مقابل هر سفارت سه روز دوام خواهد کرد.
اعضای این کاروان خواست های مشخص از طرف های درگیر در افغانستان دارند.
برقراری آتش بس ، مشخص شدن محلی برای گفتگوی دو طرف درگیر، تشکیل حکومت مشترک و سرانجام توافق بر سر تعیین جدول زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان.
کاروان صلح در نظر دارد برای جلب بیشتر مردم ، مدتی را در کابل بماند. دومین گام آنها نیز راه پیمایی به سوی ولایت بلخ در شمال میباشد و بعد از آن به ولایت های جوزجان ، فاریاب، بادغیس و هرات خواهند بود.
در حالیکه طالبان خواست اعضای کاروان صلح طلبان هلمندی را رد کردند. رئیس جمهور غنی هنگام رسیدن آنها به کابل به دیدار شان در مسجد عیدگاه رفت و اظهار داشت اگر ضرورت باشد حاضر است آتش بس با طالبان را یک سال تمدید کند.
این گفته ها دیدگاه متفاوت صلح و جنگ را در کشور نشان میدهد که دولت تا کدام اندازه به فکر ثبات و مصونیت  مردم است در حالیکه فکرطالبان  چیزی دیگر است . شوخک- عبدالخالق

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.