25 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اطلاعیه وزارت معارف

اطلاعیه وزارت معارف

کابل باختر24 سرطان وزارت معارف هرنوع جمع آوری پول از دانش...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سه شنبه ، 12 سرطان 1397 ، 11:37

کابل شهر که ٬ حتا فرماندهان نظامی در آن امنیت ندارند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

(تفسیر بر خبر)
کابل   باختر     ۱۲   سرطان
ترور یک فرمانده کلیدی نیروهای امنیتی افغان در کابل واکنش های را در میان اقشار مختلف مردم برانگیخته است  و  این رویداد یک خلا و کاستی دیگر را در نیروهای امنیتی مشخص ساخت.
عزیز الله کاروان فرمانده نیروهای ویژه پولیس پنج شنبه شب در پارک فردوسی مکروریان سوم در حالی که با شماری از اعضای خانواده خود برای تفریح به آمده هدف مهاجمان مسلح قرار گرفت در این حادثه فرمانده کاروان و دو عضو خانواده او به شهادت رسیدند.
کاروان یکتن از فرمانده ها مشهور نیروهای ویژه پولیس بود که حدود هفده سال برای تامین امنیت در ولایت پکتیکا و مناطق همجوار آن فعالیت می کرد از او به عنوان یک فرمانده شجاع ، کار شناس یاد میشد که در بد ترین شرایط وظایف اش را انجام داد.
اطرافیان او می گویند که کاروان یک نام خوف و اضطراب برای طالبان بود زیرا این گروه ضربات زیادی را از سوی عزیز الله کاروان و تیم او در نیروهای ویژه پولیس متحمل شده بودند.
کاروان طالبان را افراد جنگ طلب میدانست که ارزش های ملی وامنیتی را فراموش کرده بودند او تاکید داشت که طالب خوب و بد وجود ندارد "طالب" طالب است که باید به عنوان دشمنان کشور نابود شوند.
کاروان با اینکه تحرک و توان را از طالبان در پکتیا سلب نموده بود و نام او با نام شکست طالبان رقم خورده بود سه بار هدف حملات تروریستی قرار  و بار ها هم با دشمن در جهبه جنگ مواجه شد زنده ماند مگر در کابل که نمادی تمثیل قدرت حکومت مرکزی است هدف قرار گرفت به اسانی کشته شد.
قتل عزیز الله کاروان در امن ترین نقطه شهر کابل ( پارک فردوسی مکروریان ) نشان داد که هیچ منطقه پایتخت امن نیست و هیچ شهروند کشور به شمول فرماندهان نظامی مصونیت ندارند و گروه های تروریستی به آسانی بر انها دست یافته می تواند .
منتقدان نظامی ، فعالان جامعه مدنی و باشنده گان ولایت پکتیکا که حضور عزیز الله کاروان در ان ولایت به عنوان نمادی از ثبات و امنیت مطرح بود این سوال را مطرح می کند آنانیکه در ناامن ترین نقطه کشور امنیت را تضمین می کنند و خواب را بر طالبان و گروه های تروریستی دیگر حرام ساخته چگونه در کابل به آسانی هدف قرار میگیرند.
این نشان می دهد که حلقات و دستان پنهان که وابسته به استخبارات بیگانه و گروه های تروریستی اند بیشتر از هر نقطه دیگر در پایتخت به آسانی بر افراد مورد نظر شان دسترسی پیدا میکنند .
آگاهان سیاسی و کارشناسان میگویند که قتل عزیز الله کاروان اولین حادثه نیست که یک مامور پر آوزه نظامی در پایتخت مورد هدف قرار می گیرد و جان می سپارد
در زمستان  سال 1393 فرمانده مطیع الله خان بزرگ قومی ولایت ارزگان وقوماندان امنیه آن ولایت که در سرکوب طالبان شهرت زیادی داشت از امن ترین نطقه کابل ربوده شد و در ساحه ناحیه ششم همین شهر به قتل رسید.
سه سال قبل از ان واقعه ( تابستان سال 1390 ) کاکای مطیع الله خان٬  خان محمد خان بزرگ قومی ولایت ارزگان که در زمان مقاوت در برابر طالبان کار های زیادی را انجام داده بود در منزل اش در ساحه کارته چهار کابل آنهم در پی یک حمله مسلحانه به قتل رسید .
مانند عزیز الله کاروان قوماندان مطیع الله خان، حاجی خان محمد خان ... چهره های زیادی اند که سالها در کنار نظام قرار داشتند . از موضع مردم و دولت دفاع کردند مگر سر انجام از سوی تروریستان در جای کشته میشوند که دولت در ان تمثیل قدرت و اقتدار می کند
این حرف مایه تاسف است انانیکه برای دفاع از حکومت در بدترین شرایط زحمت می کشند فعالیت می کنند مگر در نهایت از سوی تروریستان در مرکز قدرت حکومت کشته میشوند. که نشان میدهد که کاستی های زیادی در نظام استخباراتی موجود است نهاد های امنیتی خلا های زیادی دارند و حتا حرف فعال بودن ستون پنجم در داخل نظام نیز ار احتمال بدور بوده نمی تواند .
قتل شخصیت های اثر گذار نظامی ، اجتماعی و ملی یک آبرو ریزی برای نهاد های امنیتی کشفی و دفاعی است مگر آنکه  مسوولان جدی باشند و خود را در برابر چنینی توطیه ها بیشتر آماده سازند.
تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.