26 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سه نظامی دریک عملیات ازبند طالبان درغور آزاد شدند

سه نظامی دریک عملیات ازبند طالبان درغور آزاد شدند

فیروزکوه / باختر/ ۲۶/ جوزا مسوولان نظامی غور می گویند که...

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

نگاهی به نشرات شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

کابل باختر/ ۲۶/ جوزا شماری از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت...

تیم ملی امریکا به مصاف چیلی می رود

کابل باختر/ ۲۶/ جوزا درادامه بازی های فوتبال جام جهانی دختران،...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 27 سرطان 1397 ، 11:02

هند نگران فعالیت های طالبان و داعش ! // آگاهان سیاسی افغان : این نگرانی باید بیرون از مرز های افغانستان جستجو شود

Written by  manager
Rate this item
(1 Vote)

کابل  باختر   ۲۷ سرطان
از هند که  به عنوان دموکراسی جهان یاد میگردد تحمل و همگرایی متبارزترین مولفه ها در آنکشور بوده به تنوع اجتماعی و مذهبی معروف است، اکنون خود را در وضعیتی متاثر کننده از فعالیت گروه هراس افگن یافته است.
این نگرانی ها در نشرات روز های اخیر رسانه های هندی انعکاس و بازتاب گسترده داشت. آخرین مورد از این نوع تهدیدات که در افغانستان اتفاق افتاد سکهه های ساکن این کشور را مورد هدف قرار داد. با توجه به اینکه افغانستان نیز مانند هند یک جامعه چندقومیتی است و پیشینه طولانی از همزیستی مسالمت آمیز اقلیت های نژادی و مذهبی دارد و از طرف دیگر نیز مشترکات و نزدیکی بسیار زیادی با هند دارد، این عملیات تروریستی از سوی هند به یک هشدار جدی و یک تهدید خطرناک تعبیر شد.
هفته گذشته تنها کاندیدای سکهه که قرار بود در انتخابات افغانستان شرکت کند ، همراه با 18 نفر از رهبران اقلیت دیگر در یک حمله تروریستی مهلک کشته شدند. یک بمب گذار انتحاری گروهی از سکهه ها و هندوها را در راه دیدار با رئیس جمهور افغانستان در شهر جلال آباد واقع در شرق این کشور هدف قرار داد.
رسانه های هند گفتند که داعش مسؤولیت حمله را بر عهده گرفته و اعلام کرده است که شاخه خراسان به گروهی از 'مشرکان ' حمله کرده است. از حدود 250 هزار سکهه و هندو که از قبل از دهه 1990 در افغانستان زندگی می کردند اکنون حدود یکهزار نفر در این کشور باقی مانده اند و این افراد نیز مورد حمله قرار گرفته اند.
با نزدیک شدن ایام انتخابات که باعث شده است رقابت های سیاسی در افغانستان آشکارتر شود تهدید طالبان و داعش هم نمایان تر شده است.
دولت اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان همچنان با اختلافات سیاسی دست و پنجه نرم می کند وضعیت منطقه همچنان پیچیده است. با وجود صحبت های غنی از یک پیمان قریب الوقوع پاکستان و افغانستان علیه تروریزم، ادامه دخالت های ارتش پاکستان در سیاست داخلی افغانستان امکان دستیابی به نتایج پایدار و مثبت را کم رنگ می کند.
چین که دارای اهرم واقعی در پاکستان است، تا به حال هیچ تمایلی برای مقابله با سیاست های پاکستان نسبت به افغانستان نشان نداده است و ایران هم بازیگری دیگر قلمداد می شود.
افغانستان که با چالش های زیادی روبرو است. هند باید از عواقب فاجعه بار بالقوه این چالش ها برای امنیت ملی خود آگاه باشد.
هر چند هند سعی کرده است خود را به عنوان یک عنصر قوی در خط مقدم مبارزه با تروریزم مطرح کند اما به دیدار اخیر روسای سازمان های اطلاعات ایران، روسیه، پاکستان و چین دعوت نشد.
اما رشد مخفیانه داعش در افغانستان برای همه کشور ها عواقب جانبی دارد به خصوص اینکه در همه کشور های منطقه گرایشات آشکاری در جوانان برای پیوستن به گروه تروریستی داعش مشاهده شده است. هر چند بخشی از جدایی طلبان در کشمیر پیوستن خود به گروه تروریستی داعش را اعلام کرده اند اما حضور این گروه در کشمیر از سوی مقامات هندی رد شده است. همچنین یاسین ملک و میروائز عمر فاروق از جمله رهبران جدایی طلب کشمیری با افکار داعش مخالفت کرده اند.
تحولات منطقه ای و ریشه های تاریخی و مذهبی مشترک بین دو کشور هند و افغانستان و همچنین تردد فراوان و حضور بسیار زیاد اتباع افغانی در هند باعث هوشیاری هند نسبت به حضور داعش و طالبان در خاک خود شده است. دولتمردان هند اکنون معتقدند که دقیقا به همین دلایل ، این کشور باید نقش منطقه ای خود را پررنگ تر کرده و حضور قدرتمندتری در معاملات این منطقه حساس از خود بروز دهد تا درزمان حاضر که داعش از سوریه و عراق رانده شده است عناصر افراطی آن با بهره گیری از همین تنوع نژادی و مذهبی که در هند و افغانستان قابل مشاهده است و قابلیت تبدیل شدن به انبار باروت را دارد به داخل هند منتقل نشوند.
ناظران سیاسی منطقه یی به هند هشدار می دهند که نسبت به این واقعیت که دو محور عمده امنیتی در این حوزه فعال هستند آگاهی و هوشیاری کامل داشته باشد. آنها می گویند یکی از این محور ها با رهبری آمریکا و دیگری بر رهبری چین و روسیه در صحنه امنیتی این منطقه حضور دارند و بهتر است هند که در سال های اخیر افزایش تنش های اجتماعی در آن می تواند سبب گسترش جذب سازمان های افراطی در این کشور شود، ارتباط خود را با هر دو محور حفظ کند.
هند که تاکنون موفق شده است راه نفوذ افراطی گری را در طول مرزهای طولانی خود با همسایگانی که اغلب با آنها اصطکاک دارد سد کند اکنون می داند که باید تمام سعی خود را بر آن بگذارد که اطمینان یابد تهدید داعش در افغانستان باید در نطفه خفه شود. در این میان کشورهایی که از گسترش داعش بیشترین صدمه را خواهند دید، بهترین متحدان هند برای کنترل این گروه تروریستی خواهند بود.
اما آگاهان سیاسی در افغانستان میگویند که هند به جای نگران بودن از فعالیت داعش یا طالب در افغانستان بیشتر این مساله را درک کند که این دو٬ پروژه های استخباراتی اند که در عقب آن کشور بزرگ جهان و یا هم کشور های منطقه قرار دارند  بهتر است هند به جای محاسبه داعش و طالب در تصویر مردم افغانستان ٬ به ریشه این دو پروژه استخباراتی تمرکز داشته باشد  آنچه مهم است تلاش کشور های بزرگ جهان چون  چین روسیه و امریکا از یکطرف و تلاش های بازیگران منطقه چون پاکستان  ایران و سعودی است که تلاش دارند هند را در بازی های جدید در حاشیه نگهدارند زیرا  روسیه برای منافع منطقه یی خود بیشتر از محور پاکستان عمل میکند و چین هم به دلیل گشیدگی های که خود باهند دارد بیشتر منافع منطقه یی پاکستان را ترجیع میدهد و امریکا هم برای تضعیف رقبای دیرینه خود( چین و روسیه) بر بازی های تمرکز دارد که در آن منافع هند کمتر رعایت میشود
روس ها منافع منطقه یی خود را در وجود طالبان و امریکائیان هم آن چنان که روس ها میگویند منافع خود را در وجود داعش در منطقه دنبال میکنند در حالیکه هر دو گروه در پی تاراج منافع هند اند.
پس منافع هند بیشتر در جا های دیگرتهدید میشود تا جغرافیای افغانستان .
مردم افغانستان  قربانی اصلی این بازی اند در حالیکه هند به عنوان دوست سنتی آنها میتواند در حل بحران این مردم و این کشور  را کمک  کند ( صائم )

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.