28 دلو 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد عمر داوودزی با سفیر هند در کابل ملاقات کرد

محمد عمر داوودزی با سفیر هند در کابل ملاقات کرد

کابل 28 دلو باختر محمد عمر داوودزى نمایندۀ خاص رئیس جمهور...

معین سیاسی وزارت امور خارجه با مارک کولهن دیدارکرد

معین سیاسی وزارت امور خارجه با مارک کولهن دیدارکرد

کابل 28 دلو باختر ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه...

حمایت از هراس افگنی٬ ایران و هند را در برابر پاکستان قرار داد

کابل باختر 28دلو حمله های اخیر هراس افگنانه در هند و...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


شنبه ، 30 سرطان 1397 ، 11:51

پایتخت و فقدان امنیت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/30/ سرطان
کابل به عنوان پایتخت کشور بیشتر از هر ولایت دیگر کشور امنیت شکننده دارد و قایع روز افزون جنایی شهروندان کابل را مضطرب و نگران ساخته است.
به گزارش آژانس باختر ، کابل به عنوان پایتخت افغانستان دشورای های معین دارد درچنین یک حالت کمتر میتوان معیارهای یک پایتخت را درآن یافت .
تراکم جمعیت رشد غیر معیاری نفوس ، کمبود خانه و آب درکنار آن ازدیاد وقایع تروریستی و حالاهم ازدیاد وقایع جنایی آرامش از هر شهروند کابل را گرفته است.
وقایع جنایی چنان گریبانگیر مردم شده که کتاب ثبت وقایع پولیس کابل روزی نیست که درخود چند واقعه قتل ، سرقت ، رهزنی های شبانه ...را در خود به حافظه ثبت نکند.
طی روزها ، هفته ها و ماهها اخیر کابل شاهد ناگوارترین وقایع جنایی بوده است ما دراین گزارش تنها به وقایع تمرکز میکنیم که به روز چهارشنبه 27 سرطان درکابل اتفاق افتاد و نشان داد که کابل از لحاظ امنیتی وضعیت ناهنجار دارد و نیروهای امنیتی در پایتخت از لحاظ اداره و مدیریت با خلا های زیادی همراه است و با تاسف مسوولان آنچنانیکه آگاهان نظامی و فعالان مدنی میگویند تنها به توجیه سازی و حاشیه روی اتکا دارند و کمتر کار کرده اند.
صبحگاهان روز چهارشنبه 27 سرطان یک افسر وزارت دفاع ملی که در شفاخانه سردار محمد داوود کار میکرد درنزدیکی منزلش درساحه کمپنی هدف قرارگرفت و جان باخت.
گفته میشود که قتل این افسر بیشتر جنبه سیاسی داشته و یک ترور سیاسی باشد.
حوالی عصر همین روز افرادمسلح غیر مسوول که سوار یک موتر ایلکس بودند درسرک پلچرخی برسرنشینان یک موتر کرولا صرف به این دلیل آتش گشودند که گویا این موتر راه را به آنان باز نمیکرد.
شب هنگام درهمین تاریخ دزدان مسلح در ساحه کارته پروان  آنهم در چندمتری خانه رییس اجرائیه با افرادپولیس درگیر شدند درجریان نیم ساعت درگیری صدها گلوله میان دزدان و افرادپولیس مبادله شد سرانجام دو تن از افراد پولیس و یک عابر به شهادت رسیدند و چهار پولیس دیگر جراحت برداشتند و دو واسطه رنجر هم دهها مرمی را دربدن خود جا داد و سوراخ ، سوراخ شد و بعداز نیم ساعت دزدان با خاطر آرام فرار کردند و بعداً افرادکمکی رسیدند و گاردهای تشریفاتی کلیشه  یی آغاز شد.
حشمت الله ستانکزی سخنگوی پولیس کابل درخصوص وقایع که به روز چهارشنبه در شهر کابل اتفاق افتاد میگوید.
معراج افسر شفاخانه چهارصدبستر صبح روز چهارشنبه زمانیکه راهی دفتر کارش بود درنزدیکی خانه اش درساحه بازار کمپنی مربوط ناحیه پنجم امنیتی پولیس ازسوی افرادمسلح ناشناس کشته شد .
ستانکزی گفت قضیه تحت تحقیق قرار دارد تا هنوز معلوم نیست که این یک رویداد تروریستی است یا یک حمله برجان این افسر اردوی به دلایل شخصی صورت گرفته است حوالی ساعت 30/8 چهارشنبه شب 5 فرد مسلح یک موتر کرولا در ایست بازرسی پولیس درساحه بهارستان کارته پروان از موتر پائین شده و با پولیس درگیر شدند که درنتیجه این درگیری دو پولیس و یک فرد ملکی به شهادت رسیده اند و چهارپولیس دیگر زخم برداشتند.
به گفته او این افراد زمانی که نیروی کمکی به ساحه رسید فرار نمودند موتر آنان درساحه باقی مانده است پولیس به تعقیب آنان عملیات را آغاز نموده اند.
او دررابطه به واقعه که درساحه پلچرخی اتفاق افتاد گفت ساعت شام روز چهارشنبه درساحه پلچرخی از یک موتر آیلکس بالای یکعراده موتر کرولا فیر صورت گرفته که درنتیجه یک تن کشته شد و یکتن دیگر زخم برداشت نمبرپلیت موتر ایلکس نزد پولیس ثبت شده و پولیس به اساس آن عملیات را آغازنموده اند.
محمد نسیم همدرد محصل دانشکده حقوق دانشگاه کابل که خود قربانی یک واقعه جنایی درکابل است و چندهفته قبل زهرنان خیابانی شب هنگام پول و تیلفون او را دریکی ساحه ناحیه هفتم شهر کابل تاراج کردند میگوید که با تاسف پولیس همیشه از تحقیق و تعقیب عاملان ماجرا سخن میگوید و کمتر کار می نمایند.
پولیس کابل امکانات خوب تخنیکی و افراد ریزرف دراختیار دارد مگردرحل  مهار مشکل کمتر موفق است .
یک باشنده ساحه بهارستان که درکوچه قصابی دکان دارد به خبرنگار آژانس باختر گفت که پولیس و دزدان نیم ساعت با هم درگیر بودند راه ها بسته شد دکانها بسته شد مردم به خانه های شان پناه بردند بعداز نیم ساعت دزدان که دیگر مرمی و مهمات شان کم شده بود از ساحه فرار کردند بعداً افراد واکنش سریع و پولیس های دیگر آمدند.
درحساس ترین و مرکزی ترین جاده کابل درگیری میشود مگر افرادکمکی نمیرسند پولیس ها که مقاومت کردند فقط دو  سه شاجور مرمی داشتند مهمات نماند کشته شدند درکابل که چنین است طبعاًوضعیت عسکر ما دربدخشان و ارزگان و هلمند بدتر است .
اما سخنگوی پولیس کابل میگویدکه افرادکمکی زودتر به محل واقعه رسیدند و اوضاع را تحت کنترول گرفتند.
حشمت الله ستانکزی همچنان میگوید که وقایع جنایی درکابل دریک و نیم ماه گذشته کاهش زیادی داشته و پولیس توانسته 550 تن را برظن و اتهام دست داشتن درچنین وقایع گرفتار نماید همچنان دراین مدت دهها میل اسلحه در خانه از صد کیلو گرام مواد مخدر بدست پولیس افتاده است.
مگر شهریان کابل این گفته های را حاشیه روی میدانندوتاکید دارندکه پولیس درانجام وظایف خود موفق نیست آنها میگوید که پولیس کامیابی و ناکامی خود را میتواند با مرور جدول وقایع جرمی و جنایی درکابل به ارزیابی بگیرد وبعداً در رابطه به خود قضاوت نماید.    ختم/ عبدالخالق – فریبا احسان زاده 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.