03 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شمار قربانیان حملات تروریستی سریلانکا به 290 نفر رسید

کلمبو – اسکای نیوز– 2 ثور – باختر تعداد تلفات ...

فی انس طلا 1276 دالر عرضه می شود

کابل 2 ثور باختر فی انس طلا در بازارهای بین...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


شنبه ، 30 سرطان 1397 ، 13:27

طالبان خواستار حذف نام رهبران شان از لست سیاه وزارت خارجه امریکا اند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر    ۳۰  سرطان
در حالیکه برخی منابع گفته اند که امریکا در پی مذاکرات مستقیم با طالبان است
دفتر سیاسی این گروه در قطر  خواستار حذف نام رهبران طالبان از لست سیاه وزارت خارجه امریکا شده است
گزارشگر آژانس باختر مینگارد، پس از اعلام آمادگی آمریکا برای گفت وگوی مستقیم با طالبان این گروه، یک گام به عقب گشته و حذف نام رهبران خود از فهرست سیاه را به عنوان پیش شرط برای آغاز مذاکره تعیین کرده است 
طالبان پیش از این اعلام کرده بود که تنها حاضر است با آمریکایی ها برای صلح در افغانستان گفت و گو کنندانها دولت افغانستان را فاقد صلاحیت میدانند
اما آمریکایی ها همواره این خواسته طالبان را رد کرده و به حمایت صلح با مالکیت و رهبری افغان ها تأکید کرده بود، اینکه چه چیز باعث شد تا آمریکا به یکبارگی از موضع خود عقب نشسته و برای گفت وگوی مستقیم با طالبان آماده شود هنوز روشن نیست.
برخی از رسانه های غربی گزارش داده بودند که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا از موفقیت راهبرد جدید در افغانستان که در اواخر تابستان سال گذشته اعلام شد، ناامید شده و خواستار بازنگری آن است.
این منابع افزوده بودند که هرچند تاکنون دستور رسمی برای بازنگری صادر نشده است اما قرار است این کار در آینده نزدیک صورت گیرد.
روز گذشته منابع خبری افغانستان به نقل از رسانه های غربی اعلام کردند که رئیس جمهوری آمریکا به دیپلمات های ارشد این کشور دستور داده است تا فرصت گفت و گوی مستقیم با طالبان را مساعد کند.
بدنبال این خبر امروز دفتر سیاسی طالبان در قطر به روزنامه «دیلی تایمز» هند گفته است که این گروه در صورتی حاضر به گفت و گو با آمریکایی ها خواهد بود که نام رهبران آنها از فهرست سیاه حذف شود.  در همین حال طالبان ادعا کرده‌اند که گفت‌وگوهای غیرمستقیم با ایالات متحده‌ جریان دارد و مقامات امریکایی با اعضای اسبق این گروه دیدارها را آغاز کرده‌اند. بر بنیاد گزارش شبکه‌ی (NBC)، یک فرمانده طالبان مستقر در افغانستان تأیید کرده که قرار است نشست دیگر این گروه با مقام‌های امریکا یی در امارات متحده‌ی عربی صورت گیرد.  طالبان ادعا دارند این گفت‌‎وگوها از طریق اعضای اسبق این گروه انجام می‌شود.
مقامات بلندپایه‌ی ایالات متحده اما این ادعای طالبان را رد کرده و گفته اند که آنان تنها زمینه را برای آغاز گفت‌وگوهای صلح حکومت افغانستان با طالبان فراهم خواهند کرد.
باید گفت که هارون چخانسوری سخنگوی رئیس جمهور هم در یک نشست خبری که امرز در کابل برگزار شد تاکید کرد که مذاکرات بین الافغانی مالکیت افغان ها است و کشور بیرونی به شمول امریکا تنها تسهیل کننده این مذاکرات خواهند بود  ختم عبدالخالق صائم  

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.