28 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سه شنبه ، 2 اسد 1397 ، 12:57

جنگ و انتقام گیری طالبان و داعشی ها در شمال!

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 2 اسد
درگیری میان گروه های رقیب داعش و طالبان در ود ولایت شمال کشور، ساحه زندگی بر مردم را تنگ ساخته است.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: جنگ میان این دو گروه در حدود یکماه گذشته در ولایت های سرپل و جوزجان شدت گرفته و تاکنون حداقل سه صد نفر از طرفین کشته شده اند که قوماندانان و افرار رده اول طالبان و داعشی ها مشمول کشته شدگان اند.
در تازه ترین انکشاف بای مراد معاون رهبر خود خوانده داعش در افغانستان به روز یکشنبه در جریان درگیری داعشی ها با طالبان در والسوالی درزاب جوزجان کشته شد.
بای مراد معاون مولوی حبیب الرحمان رهبر خود خوانده داعشی ها در شمال افغانستان بود این در حالیست که داعشی ها مولوی محمد اسلم معاون دیگر مولوی حبیب الرحمن را روز گذشته به اتهام جاسوسی برای طالبان اعدام کردند.
داعشی ها در قتل افراد بلند پایه طالبان در شمال موفق بوده اند آنها هفته گذشته بر منزل شیرمحمد ولسوال نام نهاد طالبان برای ولسوالی صیاد حمله کردند حمله زمانی صورت گرفت که خانواده شیر محمد مصروف مراسم فاتحه گیری او بودند.
شیر محمد در حمله داعشی ها کشته شده است . در حمله بر خانه این ولسوال نام نهاد طالبان پانزده نفر به قتل رسیدند که نور محمد رئیس، برادر شیر محمد که خود فرمانده یک گروه چهل نفری طالبان بود به قتل رسید. مهاجمان بعد از کشتار نور محمد و افراد او، به آسانی فرار کردند.
منابع اگاه میگوید که طالبان در دو ولایت جوزجان و سرپل عمدتآ از افراد بومی اند مگر کمک از ولایت های جنوبی، هلمند و ارزگان به سوی انها شتافته اند.
در حالیکه داعشی ها مستقر در جوزجان و سرپل عمدتآ شهروندان چیچین، ازبکستان، روسیه، فرانسه، تاجکستان و قرقرغرستانی ها اند که در کنار انها چند قوماندان پیشین طالبان که اکنون با داعش یکجا شده اند به چشم می خورند
شاهدان عینی می گویند که ولسوالی صیاد سر پل و ولسوالی درزآب ولایت جوزجان بیشتر ازهر نقطه دیگر شاهد تحرک داعشی ها و طالبان علیه یکدیگر است. طالبان حدود ده روز قبل سه زن را که شهروندان چیچین و ازبکستان بودند در صفوف داعش در جوزجان جنگ میکردند بعد از تجاوز جنسی کشتند در حال حاضر داعشی ها در چند روستا منجمله روستای سردره در ولسوالی درزب ولایت جوزجان در محاصره طالبان اند با وجود آنکه طالبان فضا را برای آنها تنگ ساختند مگر داعشی ها محصور همچنان مقاومت میکنند.
شماری از باشندگان محل گفته اند که طالبان کمک های از آنطرف دریای آمو دریافت می کنند مگر معلوم نیست که داعشی ها چگونه اکمال میشوند ولی داعش هم در شمال افغانستان امکانات و تجهیزات زیادی دارد.
دیپلومات های روسی ادعا دارند که داعش در شمال افغانستان از سوی امریکا حمایت میشوند حرف که بار ها نظامیان امریکایی آن را رد کردند.
به باور آگاه هان سیاسی جنگ طالب و داعش در افغانستان صحفه ای دیگری از جنگ سیاسی کشور های بیرونی در کشور است.
طالب در پی منافع یک گروه از کشور های خارجی و داعش هم دنبال منافع کشور های دیگر اند کشور های که در بیرون افغانستان رقابت می کنند انها شماری از قوماندانان سابق را بنام طالب و داعش به سوی خود کشانیده اند و ذریعه انها وطن افغان ها را ویران و زندگی مردم را با خطر مواجه ساخته اند .
در حالیکه این مساله کمتر از سوی ان افغان های که در صفوف طالب و داعش قرار دارند ، درک می شود.
باید گفت که رقابت داعش و طالب تنها در شمال افغانستان خلاصه نمی شود این دو گروه در ننگرهار ، کنر، زابل و هلمند نیز درگیری های خونین داشته اند.
تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.