03 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

یک کشته وشانزده زخمی درانفجار خونین دریک مسجد درکابل

یک کشته وشانزده زخمی درانفجار خونین دریک مسجد درکابل

شهرکابل ۳ جوزا باختر درنتیجه یک انفجار در مسجدی در کابل...

کشته شدن عنایت قچی رییس باند تبهکاران درکابل

کشته شدن عنایت قچی رییس باند تبهکاران درکابل

شهرکابل ۳ جوزا باختر عنایت قچی رییس یک باند تبهکاران با...

افغانستان – پاکستان ؛ مصاف دوستانه ملی پوشان کرکت درانگلستان

افغانستان – پاکستان ؛ مصاف دوستانه ملی پوشان کرکت درانگلستان

کابل ۳ جوزا باختر تیم ملی کرکت افغانستان دریک بازی دوستانه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


يكشنبه ، 7 اسد 1397 ، 11:38

کاهش ده در صدی ازدواج های زیر سن در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل   باختر    ۷   اسد 
یونیسف و وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین افغانستان از کاهش ده  در صدی ازدواج های زیر سن در افغانستان خبر داده اند.
به گزارش آژانس باختر ،یونیسف  یا سازمان حمایت از اطفال وابسته به سازمان ملل متحد و  وزارت  کار افغانستان امروز گزارش مشترک شان را در مورد ازدواج زیر سن در افغانستان اعلام داشتند که در ان گفته شده  در پنج سال گذشته ازدواج کودکان در این کشور، ۱۰ درصد کاهش یافته است.
این دو اداره که یک مطالعۀ مشترک را در مورد ازدواج‌های زیر سن انجام داده اند، نتایج آن را امروز یکشنبه (۷ اسد) نشر کردند.
بربنیاد این مطالعه، ازدواج کودکان در افغانستان کاهش یافته؛ اما هنوز هم کودکانی زیادی به ویژه کودکان دختر، در معرض خطر قرار دارند.
به گفته فریدون آرین، سخنگوی دفتر یونیسف در کابل کاهش ده درصدی ازدواج‌های زیر سن را در پنج سال گذشته  بک خبر خوش است
آقای آرین افزود "در ۱۰ فیصد کاهش بسیار خرسند استیم؛ اما هنوز هم سطح ازدواج کودکان بلند است. آن رسم‌ و رواج‌ها و مشکلات اجتماعی که سبب ازدواج‌ کودکان می‌شود، هنوز موجود است. برای مبارزه با این مشکلات به برنامه‌های مشخص نیاز است".
این بررسی در ولایات بامیان، کندهار، پکتیا ، غور و بادغیس انجام شده است که بربنیاد آن،۴۲ درصد خانواده ها گفته اند که حداقل یک عضو خانواده آنان قبل از ۱۸ سالگی ازدواج کرده است.
در این گزارش آمده که با توجه به وضعیت اجتماعی مناطق، در این آمارها تفاوت وجود دارد به گونۀ مثلا ۲۱ درصد خانواده‌ها در ولایت غور و ۶۶ درصد خانواده‌ها در ولایت پکتیا گفته اند که یک عضو خانواده آنان زیر سن، ازدواج کرده است.
بربنیاد این مطالعه، ۷۸ درصد خانواده ها گفته اند که پدران در مورد مسایل ازدواج تصمیم گیرنده اند و فقط ۵۵.۷ درصد خانواده‌ها گفته اند، با فردی که قرار است ازدواج کند، نیز باید صحبت شود.
این مطالعه که با رهبری وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین افغانستان انجام شده، نشان می‌دهد که وضعیت امنیتی، فقر، باورها و نورم‌های اجتماعی، کودکان دختر را بیشتر آسیب پذیر ساخته است و همچنان این پدیده، روی وضعیت صحی، تعلیم و تغذیه کودکان و اشتراک دختران در انکشاف اقتصادی نیز تأثیر منفی می‌گذارد.
به نقل از ادیل خُدر، نماینده یونیسف در افغانستان در این گزارش آمده است "شمولیت تمامی دختران در مکاتب یک عنصر کلیدی برای کاهش میزان ازدواج کودکان می‌باشد".
خانم خُدر گفته است، هدف آنان اینست که تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ازدواج کودکان در افغانستان پایان یابد و برای رسیدن به این هدف نیاز به اقدامات مشترک توسط نهادهای مختلف است.
باید گفت که افغانستان قبلاً از سوی نهاد های متعدد بین المللی مکان نا مناسب برای اطفال دانسته شده است . در این کشور نه تنها ازدواج زیر سن  به عنوان یک سنت همچنان رایج است بل در افغانستان کار شاقه برای اطفال  نیز یک امر معمول است  ووضعیت تعلیم وتربیه نیز در این کشور برای اطفال مطلوب نیست
آنچه مایه تاسف است موجودیت سنت های نا پسند در کشور است  که  همچنان به عنوان یک چالش فرا راه انکشاف و پیشرفت افغانستان قرار دارد . ختم صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.