09 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس جمهوری: غاصبان، زورمندان و افراد مسلح غیر سرکوب شوند

رییس جمهوری: غاصبان، زورمندان و افراد مسلح غیر سرکوب شوند

کابل/ 9 دلو /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

اتاق تجارت و سرمایه گذاری: سر از فردا فی کیلوگاز مایع ۴۰ افغانی عرضه می شود

اتاق تجارت و سرمایه گذاری: سر از فردا فی کیلوگاز مایع ۴۰ افغانی عرضه می شود

کابل/ 9 دلو /باختر اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان در...

رییس جمهوری: حمایت از زنان و بلند بردن ظرفیت آنان وظیفۀ اساسی دولت است

رییس جمهوری: حمایت از زنان و بلند بردن ظرفیت آنان وظیفۀ اساسی دولت است

کابل/۹دلو/باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوراسلامی افغانستان، امروز با گروه ماین...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

خطا
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 1377

پنجشنبه ، 16 سنبله 1391 ، 12:55

دوازده طالب مسلح كشته شد

كابل 16 سنبله باختر
دوازده تن از مخالفین کشته ، پنج تن زخمی ، دو تن  ديگر در جريان عمليات هاي نيروهاي اردو ملي گرفتار گرديد.
دفتر مطبوعاتي وزارت دفاع ملي به آژانس باختر خبر داد،در جریان عملیات تصفیوی منسوبین اردوی ملی در مربوطات قریه جات ملی خیل ، دهن کهنه خمار ، کوته عشرو مرکز ولایت لوگر  12 تن دهشت افگن کشته شده که اجساد 2 تن آنان تا حال در ساحه باقی مانده و 5 زخمی گردیده اند .
حین اجرای  این عملیات مقدار سلاح و مهمات نیز بدست آمده و به نیروهای اردوی ملی کدام آسیبی نرسیده است  .
منسوبین اردوی ملی در جریان گزمه امنیتی از مربوطات ولسوالی امام صاحب ولایت کندز 2 تن دهشت افگن را با یک میل کلاشینکوف دستگیروجهت تحقیق بیشتر به مراجع مربوطه تسلیم داده اند .
با تاسف از اثر انداخت سلاح دشمن و انفجار ماین کنار جاده در مربوطات  ولایات فراه ، لوگر ، کندهار و میدان وردک یک تن از منسوبین اردوی ملی شهید و 6 تن زخمی گردیده اند .
 

كابل باختر 16 سنبله
مولوی شمس الرحمن یکتن از سردسته گان طالبان تروریست در قریه کرو ولسوالی دوشی بغلان كشته شد.
مسوول دفتر مطبوعاتي وزارت امور داخله ضمن تائيد اين خبر به خبر نگار آژانس باختر گفت،  درنتیجه عملیات موفقانه ویژه هوایی که  صبح امروز از سوی پولیس قطعات خاص وزارت امور داخله در قریه کرو  ولسوالی دوشی ولایت بغلان راه اندازی گردید در نتیجه آن مولوی شمس الرحمن یک تن از سر دسته گان طالبان تروریست  و ولسوال نام نهاد آن گروه برای ولسوالی دوشی  به هلاکت رسید .
گفتنی است که نامبرده در گسترش وحشت و ترور در منطقه کرو ولسوالی دوشی ولایت بغلان رول اساسی و کلیدی داشته و 2 روز قبل یک جوان قریه مذکور  را به ضن همکاری با دولت بی رحمانه سربریده و به سلسله جنایات قبلی خویش جنایتی دیگری را ثبت کارنامه های ضد اسلامی و ضد انسانی خود نمود.
وزارت امور داخله ج. ا.ا  هلاکت مولوی شمس الرحمن را از سوی پولیس ملی قطعات خاص در راستای تامین امنیت و ایجاد فضای  صلح آمیز و مطمین برای مردم متدین و رنجدیده قریه کرو ولسوالی دوشی ولایت بغلان  گامی ارزنده یی تلقی  مینماید.
 

كابل باختر 16 سنبله
- دو گروپ مسلح مخالف در ولایت بلخ با پروسه صلح يكجا شد
- دفتر مطبوعاتي اداره امنيت ملي به آژانس باختر خبر داد
دو گروپ (15) نفری مسلح مخالف دولت به سرگروپی قوماندان ملا محمدداود وملانورمحمد باشنده گان  ولسوالی چهار بولک  ولایت بلخ بالاثر سعی و تلاش مؤظفین ریاست عمومی امنیت ملی به پروسه صلح پیوستند.
گروپ متذکره که از مدتها بدینسو در مربوطات ولایت بلخ مصروف فعالیت های مسلحانه  كه  از مخالفت و مخاصمت دست برداشته و در حضور داشت مسوولین ادارات ولایت متذکره طی محافل خاصی به پروسه صلح پیوستند و اظهار داشتند که منبعد از هیچ نوع سعی و تلاش در تامین صلح و ثبات در مناطق خویش دریغ نورزیده و به زنده گی صلح آمیز شان ادامه خواهند داد.
طبق يك خبر ديگر
-  کشف سلاح  ومهمات  در ولایت بلخ
مؤظفین ریاست عمومی امنیت ملی طی چندین عملیات های جداگانه درمربوطات بلخ موفق شدند
128فیرمرمی هاوان ، 19حلقه ماین ضد پرسونل ،10 فیرمرمی راکت انداز،
- 36 کیلو گرام موادانفجاریه نوع امونیم نایتریت ،4 بوشکه تیزاب ،وبه صدهافیرمرمی وعداوات مختلف النوع   را بدست بياورند سلاح و مهمات بدست آمده رسمآ به پروسه دایاک تسلم داده شد.
 

خوست 16 سنبله باختر
بزرگان قومی درولایت خوست درنشستی ادامه حملات راکتی نظامیان پاکستانی بالای برخی مناطق درشرق افغانستان را محکوم کرد وازدولت وجامعه جهانی خواستند تا جلو اینگونه تجاوزات را بگیرند.
دراین نشست بزرگان قومی خوست ازپاکستان نیزخواستند تا به حملات راکتی خود پایان دهد.
این نشست ازسوی شورای همبستگی اقوام ولایت خوست به اشتراک صدها بزرگ قومی راه اندازی شده بود.
غازی نوازی تنی رییس شورای همبستگی اقوام خوست دراین نشست گفت که آنان دیگرکشتارمردم بیگناه را ازاثرحملات راکتی نظامیان پاکستانی تحمل نمی توانند.
وی به مقامات پاکستانی هشدارداد که ادامه این راکت پراگنی ها می تواند واکنش سختی را درپی داشته باشد.
دراین نشست اشتراک کننده ها همچنان ازفرمان اخیررییس جمهور درمورد اصطلاحات کلی ورفتن افغانستان به سوی ترقی وپیشرفت استقبال کردند وگفتند که تا پای جان برای تطبیق این فرمان با مقامات محلی همکاری خواهند کرد.
دراین نشست حملات خونین شورشیان درافغانستان که بیشترغیرنظامیان را قربانی می گیرد نیزمحکوم شد وازدولت خواسته شد تا ازهرراه ممکن به مصوونیت جان شهروندان افغانستان توجه بیشترکند.
 

جوزجان 16 سنبله باختر
ازهفده هم سنبله روزجهانی " سواد" درولایت جوزجان درحالی تجلیل شد که طبق ارقام ارایه شده دست کم نود درصد ازنفوس آن ازبی سوادی رنج می برند.
دراین محفل مسوولان محلی وزارت معارف کمبود بودجه ی کافی برای گسترش برنامه های سواد اموزی ونبود معلمان مسلکی را ازچالش های عمده درفرا راه روند با سواد سازی مردم جوزجان خواندند.
آنان علی الرغم موجودیت این چالش ها ، گفتند که تلاش هایی را برای تسریع روند باسواد سازی مردم به راه انداخته اند.
آرین کوهکن مسوول سواد آموزی ریاست معارف ولایت جوزجان به آژانس باخترگفت که آنان درحال حاضربیش ازدوهزاردختروپسر، زن ومرد را درهشتاد ونه مرکزسواد آموزی درسطح این ولایت زیرآموزش سواد قرارداده اند.
اوگفت که برای تسریع روند باسواد سازی مردم ، یک لیسه وچهارمکتب سواد آموزی نیزدراین ولایت فعالیت می کنند.
دراین حال رییس معارف ولایت جوزجان می گوید که آنان برنامه ای جدیدی را برای تسریع روند آموزش سواد برای همه ی باشنده های این ولایت راه اندازی کرده اند.
اوگفت که دراین برنامه علاوه ازمراکزآموزشی ومکاتب ، کوشش می شود که ازمساجد نیزبه عنوان مراکزسواد آموزی استفاده گسترده صورت گیرد.
به گفته رییس معارف جوزجان ، درگام نخست آنان بیست مسجد را درسطح این ولایت برای آموزش سواد انتخاب کرده اند که دران صدها تن ازسوی ملا امامان سواد می آموزند.
با اینحال مسوولان معارف جوزجان ، نبود بودجه کافی ومعلمان مسلکی را ازجمله عمده ترین چالش ها دربرابربا سواد سازی مردم می خوانند اما می گویند که با موجودیت این چالش ها هم جوزجان روند روبه مثبتی را درامرمبارزه علیه بی سوادی دارد واین ولایت تا شش سال دیگربیشترین فرد باسواد را درمیان بسیاری ازولایات دیگرخواهد داشت.
طبق ارقام ارایه شده ازسوی معارف ولایت جوزجان ، دست کم نود درصد ازجمعیت چهارصد وپنجاه هزارنفری این ولایت را افراد بی سواد تشکیل می دهد.
 

انقره - ورلد نیوز  16 سنبله باختر
اجساد بیست پناه جوی غیر قانونی ا مروز در سواحل غربی ترکیه کشف شدند.
به گزارش رسانه های ترکیه این مهاجرین غیر قانونی درنتیجه غرق شدن کشتی حامل آنان در نزدیکی سواحل بندر آزمیر ترکیه هلاک شده اند.
گزارشهای اولیه حاکی ازآن است که درکشی غرق شده اضافه از یکصد نفرسفرمیکردند که چهل و چهارتن آنان توانسته اندخود را به ساحل برسانند وبیش از پنجاه تن دیگر ناپدید شده اند.
تامخابره این خبر جسد بیست  تن ازآب بیرون آورده شده و تلاش محافظین ساحلی ترکیه برای پیداکردن ناپدید شده گان ادامه دارد.
اکثر این پناه جویان شهروندان سوریه و عراق بودند که درمیان آنان زنان و اطفال نیز دیده شده که گفته میشود قصد داشتند وارد یونان شوند.
ترکیه برسرمسیر عبور غیر قانوین پناه جویان آسيائي به اروپا قراردارد و همه ساله هزاران پناهجوی غیر قانونی درین مسیر دستگیر و ده ها تن دیگر آنان جان خودرا ازدست میدهند.
 

بازارک 16 سنبله باختر
نشست دوروزه که در رابطه به تطبیق فرمان اخیر رئیس جمهورکه درولایت پنجشیر راه ازندازی  شده بود، امروز پایان یافت.
بگزارش آژانس باختر.
دراین نشست دوروزه اشتراک کننده گان بخاطر تطبیق سریع فرمان اخیر  نظریات شان را باهم شریک  ساختند.
دگرجنرال کرام الدین کریم والی پنجشیر در روشنایی فرمان شماره چهل وپنج رئیس جمهور ضمن آنکه از وضعیت امنیتی خوب این ولایت یادکرده پنجشیر را ولایت  عاری از فساد اداری، مواد مخدر خواند.
از چالش هاي چون معياري نبودن تعلیم وتربیه، کمبود معاش مامورین، مواد و کمبود استادان مسلکی یاد کرد و از مقامات دولت مرکزی خواست تا در رفع چنین چالش مردم پنجشیر را یاری رساند.
 


کابل 16 سنبله باختر
تجلیل از هفته شهید اگر از جانبی یادی از قهرمانی ها فرزندان راستین این سرزمین است ازسوی دیگر هم متوجه فرزانی کسانی میسازد ، که پدران شان به خاطر حراست ، ازدین وطن جانهای شان را نثار کرده اند.
بیهوده نیست  اگر بگویم تاریخ سرزمین ما، با خون شهدای راه آزادی، استقلال وتمامیت ارضی  کشور نوشته شد. یا زده سال قبل، برگی  دگری از خون، رشادت و پایمردی ، مردی از سلاله قهرمانان در تاریخ کشور  افزوده شد، در چنین روزی دشمن سیاه اندیش ومزدور در یک توطیه  سازمان یافته قهرمان ملی کشور  را شهید ساختند، مردی را که حماسه ها و قهرمانی  او و تباران، مایه افتخار تاریخ آزادی خواهانه  کشورمیباشد ازآن روز به بعد هفته شهید در تقویم کشور افزوده شد تا مباد، گذشت زمان سایه بر مبارزات آزادی خواهانه و قهرمانی های مدافغان راستین کشور به اندازد.
تجلیل ازاین مناسبت ازسوی اگر افتخار برای ملت ونسل كنوني کشور  میباشد، از جانبی ، از مسولان امور
می طلبد که خانواده های شهدای کشور را فراموش نکنند. اما دریغ و درد تاکنون آن طوری که شاید و باید به خانواده ها شهدارسیده گی میشد، نشده است.
به هرحال افغانستان سرزمین  شهدا و قهرمانانی  است که به رشادت و پایمردی آنها نه آنها مردم کشور بل برخی از کشورهای منطقه افتخار میکنند. اما هستند حلقه های که بازهم میخواهند تاریخ راتکرار کنند و برای دربند کشیدن این ملت شجاع با توطیه ودسیسه تلاش میکنند.
تاریخ جهاد ملت افغانستان و تاریخ مقاومت آن درس بزرگ برای این کثراندیشان میباشد. به اندازه که آنها بالای توطیه ها و دسایس شان حساب میکنند، به همان اندازه این  سرزمینه شجاعانی را دارد که میتواند، علم ازاد ی و استقلال این کشور را دراهتزاز داشته باشد.
ازادی و استقلال وحراست ازآن درخون خون ورگ، رگ افغانها عجین گردیده و هرگز فرزندان این سرزمین حلقه غلامی را به گردن نکرده اند. اگر چنین می بود سلسله شهادتها، قتل های زنجیره ای درین سرزمین پایان می یافت . به هراندازه که دشمنان مردم افغانستان تلاش به کشتار قهرمانان این کشور نماید به همان اندازه به شمار قهرمانان افزوده میشود زیرا اینجا سرزمین آزاده گان و قهرمانان میباشد که بدون تعصب و تحجر اندیشی در وفاق و اتحاد کامل از استقلال کشور دفاع کرده اند و میکنند. مسعود  ویاران آن ازهمین شان  افرادبودند و سلسله آنان همچنان ادامه دارد.
 

تفسیربرخبر.
کابل 16 سنبله باختر
مقامات در وزارت دفاع امریکا میگویند که باوجود توقف موقت آموزش نیروهای امنیتی افغان هماهنگی و همکاری نزدیک میان نیروهای امنیتی افغان ، ناتو و ائتلاف همچنان ادامه دارد.
به گزارش آژانس  باختر، جورک لیسل   سخنگوی وزارت دفاع امریکا در آخرین اظهارات خود گفته است که روند آموزش پولیس افغان بابررسی سوابق شان آغاز خواهند شد.
درحال حاضر روند آموزش حدودشانزده هزار پولیس تازه وارد به علت ازدیاد حملات علیه عساکر ناتو و امریکا به حالت تعلیق درآمده است .
مقامات امریکایی میگویند که ازسال 2007 میلادی تاکنون یکصدوهفت عسکر خارجی در افغانستان درحمله افراد که لباس نظامیان افغان را برتن داشت کشته شده اند بیشتر کشته شده گان را عساکرامریکایی تشکیل میدهد. ازدیاد چنین حملات مسوولان افغان و امریکایی  را واداشت تا روی پروسه استخدام عساکر جدید الشمول به اردو و پوليس تجدید نظر نمایند و غرض بررسی سوابق عساکر دیگر کار شود.
لیسل  میگوید این روند که هفت مرحله دارد تنها از سوی امریکائیان و ناتو اجرا نمیشود بل مقامات افغانی نیز اجراات داشته و دارند زیرا این درک مشترک وجود دارد که ادامه اینگونه حوادث میتواند زیانبار باشد.
او مشخص ساخت که دولت افغانستان درحال حاضر غرض برطرفی این مشکل درحال طرح یک پلان حفاظتی است همچنان لیسل اظهارداشته است که ایساف یک طرزالعمل تاکتیکی صادرکرده که دران اقدامات پیشگیرانه در نظر گرفته و عساکر که با این خطر مواجه اند تمرینات دفاع از خود آنهم در یک محیط کوچک را فرا میگیرند.
باانکه مقامات ناتو و ائتلاف از اتخاذ تدابیر چشمگیرانه غرض جلوگیری از حمله نظامی پوشان برعساکراند وزارت دفاع افغانستان نیز از اتخاذ تدابیر در جلوگیری ازاين گونه حملات سخن میگویند.
جنرال محمد ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت فاع افغانستان میگوید بررسی سوابق شماری زیادی ازعساکرصورت گرفته و تاکنون شماری زیادی از عساکر  که اسناد آنان مشکوک و یا ناتمام بوده است از صفوف اردو اخراج شده و شماری هم بازداشت شده است.
باآنکه این مقام وزارت دفاع  نگفته است که چه تعداد از عساکر  گرفتارویااخراج شده اند، مگر گفته شده که پروسه روند جذب عساکر  جدی  تر شده است منبعد از اشخاص تازه وارد ضمانت قوی تر خواسته خواهد شد.
قابل ذکر است که این تدابیر بعد ازآن  اتخاذ میشودکه رقم واقعات حمله برعساکر خارجی در قرارگاه  های نظامی بالباس نظامیان افغان ازدیاد یافته است که آخرین مورد آن به قتل سه عسکر آسترالیایی برمیگردد که دراخیر هفته گذشته در ارزگان کشته شدند.
 

کابل 16 سنبله باختر
یک فرمانده طالبان مسلح که ظاهرا به حیث رییس محکمه مرافعه ولایت نورستان کارمی کرد ، توسط نیروهای امنیتی دستگیرشد.
مولوی گل محمد شب گذشته درحالیکه با ملانورالدین معاون مالی طالبان درنورستان وسه جنگجوی پاکستانی به سوی ولسوالی کانتیوا درحرکت بود ، توسط نیروهای امنیتی این ولایت دستگیرشد.
مولوی گل محمد ظاهرا به عنوان رییس محکمه مرافعه ولایت نورستان کارمی کرد اما دراصل یکی ازفرماندهان طالبان وقاضی عمومی این گروه درشرق افغانستان بوده است.
گفته می شود که بیشترین دستورتروربزرگان قومی وغیرنظامیان درنورستان وکنرازسوی وی صادرشده است.
محمد زرین سخنگوی والی نورستان درتماس با آژانس باختردستگیری رییس محکمه مرافعه این ولایت را تایید کرد وگفت که وی دراصل یک ازفرماندهان طالبان وقاضی این گروه درشرق افغانستان بود.
به گفته مقامات محلی درنورستان ، رییس محکمه مرافعه این ولایت برای تنظیم برخی ازفعالیت های تروریستی به ولسوالی کانتیوا می رفت که توسط پولیس دستگیرشد.
سخنگوی والی نورستان می گوید رییس محکمه مرافعه این ولایت ازدیرزمانی زیرنظردستگاه های استخباراتی افغانستان بود تا که دستگیرشد.
ولایت نورستان درشرق افغانستان با داشتن مرزطولانی با کشورپاکستان همواره شاهد حضوروفعالیت شورشیان طالب ازجمله جنگجویان پاکستانی این گروه بوده است.
 

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL