01 اسد 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

والی نام نهاد طالبان برای ولایت کاپیسا کشته شد

والی نام نهاد طالبان برای ولایت کاپیسا کشته شد

کابل باختر ۱ اسد والی نام‌نهاد هراس‌افگنان...

صدهاتن درمیدان وردک به تظاهرات پرداختند

صدهاتن درمیدان وردک به تظاهرات پرداختند

میدان شهر 1 اسد باختر صدها تن از شهروندان میدان وردک...

محمداشرف غنی:حکومت افغانستان در خصوص تأمین صلح، اجماع ملی، منطقه‌یی، بین‌المللی را فراهم کرده است

محمداشرف غنی:حکومت افغانستان در خصوص تأمین صلح، اجماع ملی، منطقه‌یی، بین‌المللی را فراهم کرده است

کابل اول اسد باختر محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان ظهر امروز،...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر   ۱   اسد
والی نام‌نهاد هراس‌افگنان طالب برای ولایت کاپیسا و ولسوال نام‌نهاد این گروه برای ولسوالی تگاب این ولایت با شماری از افراد‌شان در یک عملیات ویژه کشته شد.
به گزارش اژانس باختر دفتر مطبوعاتی وزارت امور داخله امروز با نشر خبرنامه گفته است : نیروهای امنیتی ودفاعی کشور، شب گذشته، عملیات  مشترکی را با نیروهای ماموریت حمایت قاطع در قریه گداخیل ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا راه‌اندازی کردند که در نتیجه آن، گل حیدر والی نام‌نهاد هراس‌افگنان طالب برای ولایت کاپیسا و مولوی احسان‌الله ولسوال نام‌نهاد این گروه برای ولسوالی تگاب کشته شدند.
در این عملیات بشمول افراد یاد شده، 17 هراس‌افگن کشته و دو هراس‌افگن دیگر با مقداری جنگ افزار بازداشت شده اند. دراین عملیات، یک سرباز قطعات خاص پولیس ملی شهید و یک سرباز قطعات‌خاص پولیس زخمی شده و به مردم محل آسیبی نرسیده است.نیروهای قطعات خاص پولیس ملی وزارت امورداخله در عملیات های ضد تروریستی شان، هسته رهبری دهشت افگنان  را مورد هدف قرار داده اند که در جریان عملیات های مختلف، ده ها فرد کلیدی شبکه های تروریستی را از بین رفته است. ختم  عبدالخالق

میدان شهر 1 اسد باختر
صدها تن از شهروندان میدان وردک امروز باراه اندازی تظاهرات خواهان رسیدگی به خواسته های شان شدند.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر تظاهر کنندگان دربرابر دروازه مقام ولایت درمیدان شهرتجمع کردند و از مسوولان خواستند که در تمام ادارات آن ولایت باید نام میدان وردک ذکر شود، پروژه های انکشافی باید عملی شود و کادرهای علمی شان باید در مرکز و ولسوالی های میدان وردک به وظیفه گماشته شوند.
آنان از دولت خواستند که هر چه زودتر به خواسته های شان رسیدگی شود، در غیر آن به حرکت های مدنی خود ادامه میدهند و شاهراه عمومی کابل – قندها را نیز به روی ترافیک بسته می کنند.
داكتر محمد عارف شاه جهان والی میدان وردک به مظاهره کنندگان اطمینان داد که به خواسته های شان رسیدگی می شود و خواسته های شان را با مرکز نیز شریک می سازد.  احمد نعیم دوستی

کابل اول اسد باختر
محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان ظهر امروز، جوزف ووتل قوماندان قوماندانی مرکزی نیروهای ایالات متحدۀ امریکا دیدارکرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر ، در این دیدار دوجانب پیرامون تأمین امنیت انتخابات، مذاکرات صلح بین‌الافغانی، تجهیز و تقویت بیشتر نیروهای امنیتی و دفاعی و مبارزۀ مشترک با تروریزم بحث و تبادل نظر نمودند و همچنان استراتیژی ایالات متحدۀ امریکا را برای افغانستان و جنوب آسیا موفق خواندند.
جنرال ووتل، اصلاحات در نهادهای امنیتی و دفاعی و نیز دستاوردهای حکومت افغانستان را مورد ستایش قرارداده برای دوام اصلاحات اظهار امیدواری کرد. وی با حمایت از برنامه‌های حکومت، اطمینان‌داد که دولت ایالات متحدۀ امریکا به‌عنوان متحد استراتیژیک جهانی، در کنار دولت و مردم افغانستان باقی خواهد ماند.
محمداشرف غنی رئیس‌جمهورکشور از همکاری‌های ایالات متحدۀ امریکا در عرصه‌های مختلف با افغانستان و نیز حمایت‌های جنرال ووتل قدردانی‌کرده، اضافه نمود که ایالات متحدۀ امریکا زمینۀ تغییرات مثبت را برای افغانستان، جنوب آسیا و منطقه فراهم نموده است و ابراز امیدواری کرد که کشورهای منطقه نیز در تطبیق استراتیژی مذکور و روند صلح نقش مثبت شانرا ادا نمایند.
رئیس‌جمهور خاطرنشان‌ساخت که حکومت افغانستان ضمن دستاوردهای عمده در بخش‌های مختلف، در خصوص تأمین صلح، اجماع ملی، منطقه‌یی، بین‌المللی و کشورهای اسلامی را فراهم کرده است و زمینه برای تأمین صلح نسبت به هرزمان دیگر برابر شده است، زیرا آتش‌بس نشان‌داد که مردم و طالبان افغان از جنگ خسته‌اند و خواستار صلح باعزت و پایدار می‌باشند.  نالان

کابل باختر/1/ اسد:
روابط میان افغانستان و پاکستان زمانی بهبود خواهد یافت که فضای اعتماد و باور میان دو کشور تقویت گردد، در حالیکه ماجراجویی ها و بازی های چند پهلو پاکستان عامل اصلی دوری کابل و اسلام آباد است.
مفسر آژانس باختر مینگارد: کابل روزگذشته از یک هیئت بلندپایه دیپلوماتیک پاکستانی میزبانی کرد.
خانم تهمینه جنجوعه معاون وزارت خارجه پاکستان در راس یک هئیت بلندپایه دیپلوماتان آن کشور به کابل آمد تا در رابطه به مسایل بحث کنند که سد راه بهبود راوبط میان دو کشور است.
کابل و اسلام آباد، در طول هژده سال گذشته رابطه پر تنش و پر ماجرایی را سپری کرده اند ، دولت و مردم افغانستان، پاکستان را میزبان و حامی طالبان میدانند، گروه که در افغانستان وحشت میافریند و ویرانی میکند بر خلاف پاکستان هم دولت افغانستان را متهم به پرورش هراس افگنان میکند که در پاکستان فعالیت دارند.
مگر برای سیاسیون و مردم افغانستان حتا مردمان منطقه و جهان حرف دوم قابل قبول نیست، زیرا افغانستان درگیر یک منازعه طولانی داخلی است بر علاوه آنکه فرصت برای ماجراجویی های منطقه یی ندارد خود قربانی ماجراجویی های بیرونی بوده  اعتقاد ها در افغانستان براین است که با ماجراجویی، بازی های استخبارات و استفاده ابزاری از هراس افگنان نمیتوان به جای رسید به جز آنکه فرصت ها برای رفاه اقتصادی و زندگی مدرن از دست داد.
با آنکه افغانسان و پاکستان سرحدات طویل با هم دارند و مشترکات زیادی آنها را با هم پیوند میدهد، مگر روابط سیاسی اقتصادی، تجاری، ترانزیتی و حتا اجتماعی آنها با گذشت هر روز کم  وزن  شده میرود. مشکل در این است که پاکستانی ها اهداف بلند پروازانه منطقه یی را دنبال میکند، اهداف که از وزن، توان، قیافه و مدیریت پاکستان بالا است و بالاخره این ماجراجویی ها پاکستان را روانه پرتگاه خواهد کرد.
برای دولت و مردم افغانستان که معتفد به همگرایی، همکاری منطقه یی اند و تاکید دارند که  نباید برای رسیدن به اهداف منطقه یی، دین، تجارت، اقتصاد ... را ابزار ساخت، این طرز دید در میان کشورهای منطقه و جهان با همسویی دنبال میگردد، در حالیکه پاکستان با اتکا به برنامه های اغراض آمیز خود خلاف مسیر در حرکت است.
رئیس هئیت پاکستانی در دیدار دیروز با مقامات افغان اعلام داشت که کشورش متعهد به انجام تعهدات خود است.
مگر این گفته ها برای مردم افغانستان قابل قبول نیست، اگر تعهدات عملی شده چرامشکل تجار در پاکستان حل نمیگردد، چرا مساله ترانزیت برای بارزگانان ما هنوز هم یک مساله مشکل ساز است، اگرتعهدات عملی شده چرا رهبران طالبان در پاکستان میزبانی می شود و دها چراهای دیگر.
حرف واضح این است که با وقت کشی٬  نشست های نمایشی تبلیغات رسانه یی نمیتوان باور و اعتماد را در مناسبات خارجی با کشورهای دیگر رقم زد.
تا کنون دیپلوماتان پاکستانی چند بار با همتاهای افغان شان نشست های داشته اند که کمتر از آن نتیجه گرفته شده است، این که ما نمیتوانیم به یک راه حل بنیادی با پاکستان برسیم مشکل در این است که پاکستان وقت کشی و فرصت طلبی میکند، بازی های چند پهلو را به راه انداخته و برای خود بستر سازی می نماید، در حالیکه نیرنگ های کهنه و سیاست های کلاسیک دیگر کارا نیستند، مگر آنکه به واقعیت ها رو آورد و به واقعیت ها تسلیم شد.
واقعیت امروز منطقه این است که دیگر سیاست های چندگانه و ابزار ساختن جریان های افراطی و بهره گیری از مشکلات دیگران نمی تواند کارا باشد، مگر آنکه به خواست همگان که همکاری، همگرایی و همسویی است پاسخ داد و همگام با آنانی حرکت کرد که منطق و عقل سلیم را با خود دارند .# عبدالخالق صائم  

دوشنبه ، 1 اسد 1397 ، 13:40

ده مخالف مسلح در لوگر کشته شدند

پل علم 1 اسد باختر
ده مخالف مسلح صبح امروز در ولایت لوگر کشته شدند.
شاهپور احمدزی سخنگوی قومندانی امینه لوگر به آژانس باختر گفت که این مخالفان مسلح به اثر انفجار ماینی کشته شدند که به داخل یک مسجد در قریه بابوس مرکز آن ولایت مصروف ساخت آن بودند.
وی افزود که کشته شدگان اعضای گروه میرعالم و موسی جان مشهور به جواد بودند.  احمد نعیم دوستی

محمود راقی 1 اسد باختر
هفده طالب مسلح دیشب در ولایت کاپیسا کشته شدند.
دگرمن عبدالقیوم نورستانی مسوول مطبوعاتی قول اردوی عملیات خاص به آژانس باختر گفت که این طالبان مسلح در عملیات منسوبان این قول اردوی در قریه ﮔﺪاﺧﻴﻞ ﻭﻟﺴﻮاﻟﻲ ﺗﮕﺎﺏ آن ﻭﻻﻳﺖ کشته شدند.
در بین کشته شدگان ﻗﺎﺭی اﺣﺴﺎﻥ اﻟﻠﻪ ﻭﻟﺴﻮاﻝ خود خوانده ﻃﺎﻟﺒﺎﻥ برای ولسوالی تگاب نیز شامل می باشد.
وی افزود که در این عملیات دو فرد ﻣﺸﻜﻮﻙ نیز بازداشت شدند و یک ﻣﻴﻞ کلاشینکوف ویک میل ﺗﻔﻨﮕﭽﻪ، دو ﻣﺨﺎﺑﺮﻩ ﺁﻳﻜﻢ و نه ﺳﻴﺖ ﺗﻴﻠﻴﻔﻮﻥ دشمن ﺑه ﺪﺳﺖ ﺁﻣﺪ. احمد نعیم دوستی

شبرغان 1 اسد باختر
یک فرد کلیدی داعش امروز در ولایت جوزجان کشته شد.
جگرن محمد حنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به آژانس باختر گفت که مولوی محمد اسلم مشهور به جاجی، معاون مولوی حبیب الرحمن رهبر محلی داعش در ولسوالی قوشتپۀ آن ولایت کشته شد.
احمد نعیم دوستی

کابل باختر/ 1/ اسد
معینیت مبارزه با موادمخدر وزارت امور داخله میگوید 119 تن به اتهام قاچاق اضافه از یکهزار کیلوگرام موادمخدر مختلف النوع از بخش های مختلف کشور بازداشت شدند .
به گزارش آژانس باختر ، مسوول مطبوعاتی این معینیت میگوید به شمول یک پولیس و دو زن 119 تن به اتهام قاچاق 1116 کیلوگرام موادمخدر از قبیل هیروئین ، تریاک ، چرس ، مشروبات الکولی ، کشمش تخمر شده و تابلیت که  درجریان عملیات پولیس مبارزه با موادمخدر ازمربوطات ولایت های فراه ، هلمند ، هرات ، ننگرهار ، پکتیا ، خوست ، بدخشان ، بلخ ، بغلان ، سرپل ، لغمان ، پروان ، جوزجان ، سرپل ، بادغیس ، پنجشیر ، غزنی ، فاریاب و میدان وردک بازداشت شده اند.
از نزد بازداشت شده گان  13 عراده موتر 37 تیلفون دو میل اسلحه ، یکهزار و ده دالر امریکایی بدست نیروهای شامل افتاده است. ختم/ فریبا احسان زاده

کابل 1ول اسد باختر
نیرو های ملی دفاعی وامنیتی کشور طی 24 ساعت گذشته 9 عملیات مشترک تهاجمی و  تصفیوی پلان شده، 101 مورد وظایف خاص کماندوئی  در نقاط مختلف کشور راه اندازی  نموده اند .
دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر خبر داد، این عملیات در ولایات ننگرهار، غــــــــزنی،  پکتیا، ارزگان، زابل،غور، فـــاریاب ، کندز  و هلمند راه اندازی گردیده، در ولسوالی مروره ولایت کنر  2 تن از اعضای تحریک طالبان پاکستانی کشته، در ولسوالی ناوه ولایت غزنی 15 هراس افگن دستگیر و یک عراده موتر از بین برده شده  در ولسوالی دولینه ولایت غور 5 هراس افگن دستگیر  و 13  عراده موتر سایکل بدست آمده و در ولسوالی پشت رود ولایت فراه 2 میل پیکا 3 میل کلاشینکوف، یک پایه مخابره، یک عراده موتر ، 8 تخته سولر و یک قرارگاه دشمن از بین برده شده است .
همچنان  در ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا 2 تن هراس افگن دستگیر، یک میل کلاشینکوف، یک قبضه تفنگچه دستی، 2 پایه مخابره و یک عدد بم دستی از بین برده شده و در ولسوالی گرشک  و شهر لشکرگاه ولایت هلمند 2 عراده موتر سایکل و مقدار سلاح و مهمات دشمن از بین برده شده است .
قوای هوائی کشور طی 24 ساعت گذشته 150  پرواز و 7 ضربه هوائی هدفمند  را بالای لانه های دشمن اجرا نموده اند .

کابل، 1 اسد ، باختر
کتاب تاریخ و فر هنگ نامه ترکان قرلق امروز در تالار مطبوعات وزارت اطلاعات وفرهنگ رونمایی شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر، سلطان مسعود دانشمند تورک اوغلی نویسنده کتاب تاریخ و فرهنگ نامه ترکان قرلق گفت  این کتاب دربرگیرنده  تاریخ ، فرهنگ و لهجه ترکان قرلق می باشد.
به گفته وی هدف از نوشتن این کتاب آشنایی ترکان قرلق با زبان شان و جلوگیری از از فراموش این زبان می باشد.
اسد الله ولواجی شاعر  و نویسنده، رونمایی این کتاب را در شناسایی فرهنگ و زبان ترکان قرلق ارزنده دانست و  از ترکان قرلق  خواست که بخاطر غنی سازی زبان ترکی کوشا باشند.
سخنرانان در این محفل از ترکان قرلق خواستند نگذارند زبان شان به فراموشی سپرده شود.
مجیب الله مرزایی 

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL