02 دلو 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

خانواده های بیجاشده فاریاب کمک دریافت کردند

خانواده های بیجاشده فاریاب کمک دریافت کردند

میمنه باختر 2 دلو سه صد خانواده بیجا...

اخبار کوتاه ازدنیای فوتبال

اخبار کوتاه ازدنیای فوتبال

کابل باختر/ 2/ دلو به گزارش رسانه ها زپانا ، بازی...

تیم ملی کرکت افغانستان به تمرینات آغاز خواهد کرد

تیم ملی کرکت افغانستان به تمرینات آغاز خواهد کرد

کابل باختر/ 2/ دلو تیم ملی کرکت افغانستان دربنگ لور هندوستان...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمیمنه  باختر 2 دلو
  سه صد خانواده بیجا شده فاریاب امروز کمک دریافت کردند .
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر  این کمک ها از سوی کمیته اضطرار فاریاب فراهم شد و برای هر خانواده یک بوری گندم پنجاه کیلویی ، سه کیلو روغن و یک تخته کمپل توزیع شد .
منبع افزود این خانواده ها از اثر ناامنی های اخیر از ولسوالی های المار ،قیصار ،شرین تگاب ، کوهستان ، بلچراغ ، کوهستان ، گرزیوان وخواجه سبز پوش به شهر میمنه مسکن گزین شده اند .
حبیب الله یکتن از این خانواده ها می گوید که این کمک ها برای آنان ناکافی است و هر خانواده  حدود ده تا دوازده نفراند و درهوای سرد زندگی  مشقت بار دارند ،یک تخته کمپل نمی تواند مشکل آنان را رفع کند .
نقیب الله فایق والی فاریاب به بیجا شدگان وعده سپرد که به آنان کمک های بیشتری فراهم میکند . لیلما

سه شنبه ، 2 دلو 1397 ، 07:53

اخبار کوتاه ازدنیای فوتبال

کابل باختر/ 2/ دلو
به گزارش رسانه ها زپانا ، بازی کن 27 ساله کولمبیایی باشگاه اتلانتا که درهشت بازی 14 گل به ثمر رسانده است مورد توجه باشگاه بزرگ فوتبال قرارگرفته است.
***
گزارش ها وجود دارد که ایگواین معاینات طبی خود را درباشگاه چلسی آغازکرده است به این دلیل پیوستن او به این باشگاه لازمی پنداشته می شود.
***
گزارش های وجود داردکه باشگاه بارسلونا میخواهد راشفورد بازی کن باشگاه مانچستر یونایتد را استخدام کند.
***
بنابه گزارش ها ، روبن و ایبری دوبازی کن باشگاه بایرن مونیخ ازبند مصدومیت رهایی یافته اند.
***
اشلی کول بازی کن سابق باشگاه چلسی به باشگاه دربی پیوست .
***
ادن آزارد ، بازی کن چلسی گفته است خوشحال می شود که اگر به ریال مادرید برود.
***
سران باشگاه پارسن ژرمن تلاش دارند با خرید بیشتر این باشگاه درسطح اروپا قرار دهند.
***
کارشناسان مدعی شده اند که پوگ با بازی کن مانچستر یونایتد روز به روز بهتر می شود.
***
کارشناسان می گویند ، فن دایوک مدافع لیورپول ممکن به بهترین مدافع لیگ برتر انگلستان مبدل شود. ختم/ نالان

کابل باختر/ 2/ دلو
تیم ملی کرکت افغانستان دربنگ لور هندوستان تمرینات را آغازمی کند.
این تیم به همین دلیل راهی هندوستان شده است.
به گزارش آژانس باختر ، تیم ملی کرکت افغانستان درماه آینده میلادی یک سلسله رقابت ها را با تیم ملی کرکت ایرلند انجام میدهد.
به همین هدف اردوگاه این تیم در بنگلورهند برپاشده است تا به تمرینات ادامه دهد.
مسوولان کرکت بورد می گویند که این تمرینات تنها به خاطر رقابت با تیم ملی ایرلند نیست بل درین اردوگاه آمادگی برای رقابت های جهانی نیز مدنظر است.
ختم/ نالان .

کابل 2 دلو باختر
جلسه کمیته عدلی و قضایی روز گذشته به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور و رئیس آن کمیته برگزار شد.
گزارش هیأت مؤظف محصول فیصله‌های محاکم، هدایت ریاست جمهوری پیرامون طرح بهبود وضیعت توقیف‌خانه‌ها و افراد توقیف شده و رهایی آنان به ضمانت، پیشنهاد مطرح سازی قضایای جزایی مرتبط به پولیس به وزارت امور داخله به عنوان نهاد و انسلاک قضایی (33) تن از افسران دارای تحصیلات عالی حقوقی وزارت دفاع ملی از جمله موضوعاتی مورد بحث در جلسه کمیته عدلی و قضایی بود که راجع به هریک تصمیم لازم اتخاذ شد.
به اساس حکم شماره 399 مقام عالی ریاست جمهوری کمیته متشکل از نمایندگان ستره محکمه، وزارت عدلیه، اداره امور ریاست جمهوری، دافغانستان بانک، اداره عالی تفتیش و اداره لوی حارنوالی به ریاست نماینده وزارت مالیه در مورد بررسی محصول فیصله‌های حقوقی ربع دوم 1386 الی ربع سوم 1394 که بیش از دو میلیارد افغانی برای حصول پول باقیمانده از محصول فیصله محاکم و شناسایی مسوولانی که غفلت و یا از صلاحیت‌های خود سوءاستفاده کرده اند، تشکیل شده بود.
هیئت مذکور نتیجه یافته‌های خود را به کمیته عدلی و قضایی گزارش داد که بر اساس آن تفاوت یافته‌های دو هیئت قبلی، مقدار پول، و 398 قضیۀ که  محصول آنها هنوز حاصل نشده است از جمله یافته‌های این هیئت بود.
جلسه بعد از استماع گزارش هیئت ، فیصله کرد که را جع به 398 قضیه یی که هنوز محصول آن به خزانه دولت منتقل نشده است، وزارت داخله مکلف است تا درهمکاری وزارت عدلیه برای حصول آن اقدام کند  و گزارش آن را به کابینه و یا شورای عالی حاکمیت قانون ارائه کند.
کمیته در مورد میعاد زمانی در یافت محصول فیصله‌های محاکم  فیصله کرد که یک کمیته تخنیکی متشکل از نمایندگان با صلاحیت وزارت مالیه، وزارت عدلیه، ستره محکمه و اداره امور ریاست جمهوری این موضع را بررسی  و یک راه حل اصولی ارائه کنند تا مشکلات موجود به صورت ریشۀ رسیدگی شود.
هدایت ریاست جمهوری پیرامون طرح بهبود وضیعت توقیف‌خانه‌ها و افراد توقیف شده و رهایی آنان به ضمانت نیز از جانب وزارت داخله در جلسه دیروز کمیته مطرح شد و پس از بحث و بررسی اعضای جلسه تاکید شد که قانون محابس و مقررۀ مربوطه یکی از بهترین قوانین است و در جهت تطبیق آن تلاش بیشتر صورت گیرد.
اعضای جلسه اما در مورد طرح بهبود وضعیت توقیف‌خانه‌ها، افراد توقیف شده و رهایی آنان به ضمانت، به اداره لوی حارنوالی هدایت داد که مشکلات قانونی این طرح را در مطابقت با دیگر قوانین مربوطه شناسایی کند. همچنین فیصله شد که یک کمیته تخنیکی متشکل از نمایندگان باصلاحیت وزارت امور داخله، وزارت عدلیه، ستره محکمه، اداره لوی څارنوالی، کمیسیون حقوق بشر و ریاست محابس توقیف خانه ها طرح مذکور را مورد بررسی قرار بدهد و در زمینه تطبیق آن یک راه حل عملی جستجو کند. کمیته عدلی و قضایی به وزارت مالیه هدایت داد  که در خصوص مشکلات معیشتی و دیگر نیازمندی‌های مالی ریاست عمومی محابس و توقیف‌خانه‌ها همکاری  جدی نماید.
دراین جلسه طرح پیشنهادی وزارت امور داخله مبنی بر مطرح سازی قضایای جزایی مرتبط به پولیس به وزارت امور داخله به عنوان یک نهاد، از جانب وزارت داخله به جلسه ارائه شد که پس از بررسی اعضای جلسه  فیصله شد که این طرح مورد دقت و ارزیابی بیشتر قرار گیرد.
همچنین انسلاک قضایی (33) تن از افسران دارای تحصیلات عالی حقوقی وزارت دفاع ملی از جانب  آن وزارت در جلسه مطرح شد و بنا به ضرورت موجود در ادارات عدلی وقضایی ودفاعی کشور، این طرح مورد تأیید قرار گرفت و فیصله شد که اداره لوی څارنوالی مطابق به قانون هرچه زود‌تر به انسلاک قضایی افسران شامل پیشنهاد اقدام کند.نالان

واشنگتن – بی بی سی – 2 دلو - باختر
کمالا هریس سناتور دمکرات اهل کالیفرنیا می گوید که او در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ شرکت خواهد کرد و به این ترتیب شمار شرکت کنندگان از حزب دمکرات در انتخابات مقدماتی حالا به هشت نفر می رسد.
خانم هریس از منتقدان دونالد ترامپ که ۵۴ سال دارد،  از چهره های درحال ظهور حزب دمکرات به حساب می آید. او در سال ۲۰۱۶ وارد سنای امریکا شد و قبل از آن  لوی څارنوال ایالت کالیفرنیا بود.
او به شبکه ان بی سی گفت: "من عاشق کشورم هستم" و افزود که "برای نشان دادن بهترین جنبه های آمریکا خواهد جنگید."
چندین عضو دیگر  حزب دمکرات  نیزقصد خود برای رقابت در انتخابات را اعلام کرده اند.
خانم هریس دیروز  در ویدیویی که در توییتر منتشر کرد گفت: "آینده کشور ما به شما و میلیون ها نفری بستگی دارد که صدایشان را برای جنگیدن برای ارزش های آمریکا بلند می کنند. برای همین است که در انتخابات ریاست جمهور آمریکا شرکت می کنم."
این اولین بار در انتخابات مقدماتی حزب دمکرات خواهد بود که بیش از یک زن برای کسب نامزدی حزب رقابت می کند.
در حال حاضر چهار زن از حزب دمکرات در سطح ملی مشغول  مبارزه هستند که یک ریکارد به حساب می آید.
کمالا هریس دو دوره به عنوان څارنوال منطقه سان فرانسیسکو  از سال (۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱)  میلادی خدمت کرد و بعد از آن به عنوان لوی  څارنوال کالیفرنیا (۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷)  میلادی  انتخاب شد. او اولین زن غیرسفیدپوستی بود که به این مقام می رسید.
پدر و مادر او مهاجرانی از جامایdکا و هند هستند.  فریده

مسکو – بی بی سی – 2 دلو - باختر
به گفته مقام ها حداقل ۱۱ نفر در آتش سوزی در دو کشتی باربری که با پرچم تانزانیا در نزدیکی تنگه کرچ در بحیره سیاه حرکت می کردند کشته شدند. ظاهرا این حادثه زمانی اتفاق افتاد که انتقال سوخت از یک کشتی به کشتی دیگر در جریان بود.
ماموران امداد از روسیه برای رسیدن به ملوان هایی تلاش می کنند که از عرشه این دو کشتی پایین پریدند وتاکنون ۱۴ نفر نجات داده شده اند.
یکی از دو کشتی تانکر حامل گاز است و بنابه گزارش ها آتش سوزی ناشی از یک انفجار بود که کشتی دیگر را هم به آتش کشید.
نام این کشتی ها کاندی با ۱۷ عمله اهل ترکیه و هند و مایسترو با ۱۴ کشتیران اعلام شده است.
الکسی کراوچنکو، سخنگوی سازمان  بحری روسیه، گفت که آتش سوزی زمانی شروع شد که یک کشتی درحال انتقال سوخت به کشتی دیگر بود.
کراوچنکو بعدا به خبرگزاری فرانسه گفت که امدادگران سه نفر دیگر را درحال تقلا در آب دیده اند که به گفته او احتمالا غرق شده اند.
این سازمان پیشتر گفت که " کپتان هیچ یک از دو کشتی پیامی" ارسال نکرده بود.
ماموران در شهر کرچ واقع در  جزیره کریمیا اکنون برای انتقال اجساد قربانیان آماده می شوند.
به گفته کراوچنکو کشتی ها در حال حرکت در آب های "بی طرف" در بحیره سیاه بودند که حادثه اتفاق افتاد.
تنگه کرچ از کانون های تنش میان روسیه و اوکراین است.
در ماه نوامبر گذشته  محافظان سرحدی روسیه سه  کشتی نیروی بحری اوکراین را در نزدیکی  تنگه باریک - که بحیره سیاه را به  بحیره آزوف وصل می کند - ضبط کردند.
یک محکمه در روسیه دوره بازداشت ۲۴  کشتیران اوکراینی را که در آن حادثه دستگیر شدند ، برای سه ماه تمدید کرده است. آنها متهم به ورود غیرقانونی به سرزمین روسیه هستند.
اوکراین اقدام روسیه را تقبیح کرد و این مساله را که کشتی هایش قوانین کشتیرانی در ناحیه را نقض کرده اند ، انکار کرد. این تنگه در کنار شبه جزیره کریمیا قرار دارد که روسیه در سال ۲۰۱۴ به خاک خود منضم کرد.  فریده

غزنی 2 دلو باختر
شانزده طالب مسلح دیروز در ولایت غزنی کشته شدند.
دگروال فضل خدا (ابراهیم خیل) سخنگوی قول اردوی 203 تندر به آژانس باختر گفت که این طالبان مسلح در حمله هوایی نظامیان افغان در مناطق صاحب زاده، خالو خیلو و موشکی ولسوالۍ قره باغ غزنی کشته شدند.احمد نعیم (دوستی)

سه شنبه ، 2 دلو 1397 ، 07:33

پنج مظنون در کندز بازداشت شدند

کندز 2 دلو باختر
پنج مرد در پیوند به جرایم جنایی دیروز در ولایت کندز بازداشت شدند.
مل پاسوال عبدالباقی نورستانی قومندان امنیه کندز به آژانس باختر گفت که این مظنونان از مربوطات شهر کندز بازداشت شدند.
نورستانی افزود که افراد بازداشت شده در قضایای قتل، سرقت، اختطاف، جعل، فریبکاری و مجروحیت در آن ولایت دست داشتند.  احمد نعیم (دوستی)

کابل  2 دلو باختر  
مقامات در وزارت صحت عامه می گویند که در سال گذشته میلادی ۲۱ واقعه مثبت پولیو در کشور ثبت شده است  و به این ترتیب افغانستان بلند ترین ارقام را در واقعات پولیو دارد.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد ٬ در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۱ واقعه مثبت پولیو در افغانستان ثبت شده است.
افغانستان ٬ پاکستان و نایجریا تنها کشور هایی در جهان اند که تا کنون٬ عاری از ویروس وحشی پولیو اعلام نشده اند.
در میان آنها ٬ افغانستان بیشترین وقایع مثبت پولیو را داردودر پاکستان تنها هشت واقعه مثبت پولیو ثبت شده است و نایجریا هیچ واقعه مثبت پولیو ندارد .
افغانستان اضافه از بیست سال می شود که وارد برنامه امحای پولیوشده است که از سوی سازمان صحی جهان اداره می شود. مگر در مهار این معضل موفق نبوده است .
برعلاوه آنکه پولیو در سال گذشته میلادی در افغانستتان ریشه کن نشد بل وقایع مثبت آن تقریبا دو چند بیشتر از سال ۲۰۱۷ میلادی است ودر سال ۲۰۱۷ میلادی تنها ۱۴ واقعه مثبت پولیو در کشور ثبت شده بود در سال ۲۰۱۶ ٬  واقعات مثبت پولیو ۱۲ مورد گزارش شده بود.
میر جان راسخ مسوول بخش آگاهی عامه بر نامه محو پولیو  به خبر نگارآژانس باختر گفت ، افغانستان در سال گذشته میلادی از رهگذر واقعات مثبت پولیو ٬در موقعیت خوبی قرار نداشت. در این سال 21٬ واقعه مثبت پولیو در کشور به ثبت رسیده است. تمام این واقعات از زون جنوب و شرق افغانستان گزارش شده است. در زون جنوب 15 واقعه مثبت ثبت شده است که 9 واقعه آن از ولایت قندهار، 4 واقعه آن از ولایت هلمند و 2 واقعه آن از ولایت ارزگان گزارش شده است.
به همین گونه در زون شرق 6 واقعه مثبت پولیو ثبت شده است که 3 واقعه آن از ولایت کنر، 2 واقعه آن از ولایت ننگرهار و 1 واقعه آن از ولایت نورستان گزارش شده است. و در سایر مناطق افغانستان در قسمت توقف گردش ویروس وحشی پولیو پیشرفت های خوبی به دست آمده است.
در سال 2018 به جز از زون های شرق و جنوب، در سایر مناطق افغانستان هیچ کدام واقعه مثبت پولیوثبت نشده است.
به گفته منابع وابسته به نهاد معتبر بین المللی ٬ پولیو بیشتر در مناطق جنوبی افغانستان و مناطق شمالی پاکستان وجود دارد. 
منابع سازمان صحی جهان می گویند بیشترین واقعات مثبت پولیو در افغانستان، از نوع ویروس سرگردان است که در پاکستان تشخیص شده است و مبتلایان آن نیز بیشتر افرادی بوده اند که در مناطق سرحدی شمال پاکستان زندگی می کنند و بنابر دلایل مختلف از واکسین باز مانده اند.
مسوولان سازمان صحی جهان که برنامه امحای پولیو را در منطقه مدیترانۀ شرقی مدیریت می کنند٬ میگویند که تشخیص جمعیت که ٬ویروس پولیو را در دو طرف سرحد افغانستان و پاکستان انتقال می دهد، بی نهایت مهم است.
شواهد نشان دهندۀ انتقال فعال این ویروس در دو نقطۀ مرزی میان افغانستان و پاکستان است، دو نقطه یی که به اصطلاح دهلیز های شمالی و جنوبی نامیده می شودو افراد ناقل این ویروس به گونۀ گسترده در امتداد این دهلیزها تردد می کنند
منابع وابسته به وزارت صحت عامه افغانستان هم می گویند که مشکل پولیو در کشور ٬ در پاکستان ریشه دارد  و بیشترعودت کنندگان ٬ مهاجران و باشندگان مناطق قبایلی که به دو طرف خط رفت و آمد دارند عامل انتقال ویروس پولیو به افغانستان اند
اکنون این پرسش مطرح شود که چرا نهاد های دولتی در افغانستان در امر مهار پولیو موفقیت کلی نداشته اند ؟
میر جان راسخ به پاسخ این پرسش می پردازد و می گوید ،در سال 2018 به جز از زون های شرق و جنوب، در سایر مناطق افغانستان هیچ کدام واقعه مثبت پولیوثبت نشده است. چون در سایر زون های افغانستان مشکل امنیتی کمتر است بوده و برنامه های واکسین پولیو به صورت موفقانه تطبیق و منتج به توقف گردش و انتقال ویروس وحشی پولیو شده است. اما ویروس و حشی پولیو در یک جغرافیای کوچک افغانستان که با مشکلات امنیتی مواجه است باقی مانده است .  مشکلات امنیتی و تهدید هایی که وجود دارد ، دسترسی واکسیناتوران به این مناطق را مانع  شده است.
راسخ اضافه داشت در سال 2018، برخی ساحات در  ولایت های جنوبی مانند قندهار، هلمند و ارزگان همچنان به عنوان مناطق غیر قابل دسترس به دسته های واکسین باقی مانده است . از تطبیق برنامه تطبیق واکسین پولیو به صورت خانه به خانه ممانعت صورت گرفته است  و در نتیجه آن حدود یک ملیون ودو صد هزار کودک زیر پنج سال، از واکسین محروم شدند. این امر سبب شد که در زون جنوب، کودکان در مقابل این مرض معافیت پیدا نکنند و از همین رو، واقعات مثبت پولیو در سال 2018 در این حوزه افزایش پیدا کرد.
باید گفت که طالبان نسبت به پولیو دید کین توزانه دارند  آنها روی دلایلی که خود به آن استناد میکنند انواع واکسین را حرام می دانند وهمچنان به دلیل رفتار امریکا در برابر رهبر القاعده که واکسین پولیو را دستاویز برای کشتن اسامه کرد ٬ مانع تطبیق پولیو در افغانستان و پاکستان می شوند در حالیکه علمای دینی تاکید دارند که در برابرتطبیق واکسین که به هدف نجات زندگی انسان ها باشد هیچ نوع مانع شرعی وجود ندارد
محمد شاه عنبراستاد دانشگاه و فعال جامعه مدنی میگوید  لازم است تا تا زندگی وآینده یک کودک   جدا از سیاست و رفتار های سیاسی تعریف شود اسامه به افغانستان چیزی نداد و همچنان ادامه ممانعت از تطبیق برنامه واکسین پولیو ٬ اسامه را زنده کرده نمی تواند درحالیکه لجاجت ٬ طالبان میتواند جان کودکان در افغانستان را با مخاطره مواجه کند بهتر است که طالبان نسبت به پولیو دید علمی و عاطفی پیدا کنند و از لجاجت در برابر برنامه پولیو دست بکشند و مسوولانه برخورد کنند
از طرف دیگر پولیو٬ یک  مشکل حاد صحی و اجتماعی میان افغانستان و پاکستان است و تنها این دو کشور که از ویروس وحشی پولیو میزبانی میکنند در حالیکه نایجریا  شش سال به این سو که واقعه مثبت پولیو را ندارد مگر با آن هم از پولیو مصوون اعلام نشده است .
باید گفت که هیچ تضمینی وجود ندارد که مشکل پولیو ‌٬ تنها میان افغانستان و پاکستان باقی بماند
نگرانی سازمان صحی جهان و کشور های همجوار افغانستان و پاکستان این است که امکان سرایت ویروس وحشی و سرگردان پولیو به خارج از محدوده این دو کشور وجود  دارد روی همین دلیل  است که   این دو کشور از سوی جامعه جهانی زیر فشار اند که باید پولیو را ریشه کن کنند .
مقامات در سازمان صحی جهان هم تاکیددارند که باید افغانستان و پاکستان در خصوص مبارزه با پولیو هماهنگ شوند و این معضل جدا از منازعات سیاسی بررسی شود  و این دوکشور برای هماهنگی در امر مهار پولیو باید دسته های کاری ایجاد کنند و به طور منظم با هم کار نمایند
افغانستان  و پاکستان در خصوص شهروندان خود و مردمان کشور های همجوار مسوولیت دارند
باید گفت که دراوایل سال جاری خورشیدی نشستی در شهر دبی میان نمایندگان افغانستان و پاکستان برای هماهنگی دو کشور در امر مبارزه با پولیوبرگزار شد مگر نتایج چندانی نداشت در حالیکه توافق و هماهنگی میان این دو کشور معضل پولیو را برطرف کرده میتواند   ختم  صائم احمدیار

سه شنبه ، 2 دلو 1397 ، 07:31

فی انس طلا 1282دالر عرضه می شود

کابل 2 دلو  باختر
فی انس طلا در بازارهای بین المللی مبلغ 1282 دالرعرضه می شود.
قاهر خان یکتن از طلا فروشان بازار پشتنی بانک با تائید این خبر، امروز 2دلو به آژانس باختر گفت: اکنون فی گرام طلای الجزایری     3200  فی گرام مصری بیست ویک عیار 880 مبلغ 3100افغانی، کویتی بیست و یک عیار880 مبلغ 2500افغانی،  سنگاپوری21 عیار 790 بر21 مبلغ 2500 افغانی، عربی  790 مبلغ 2400 افغانی، بحرینی 790 مبلغ 2450، ایرانی 705 مبلغ 2200افغانی و فی گرام طلای روسی 585 مبلغ 2000افغانی در بازارهای کابل عرضه می شود. نالان

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL