01 حمل 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نقش جوانان درانتخابات ریاست جمهوری با اهمیت می باشد

نقش جوانان درانتخابات ریاست جمهوری با اهمیت می باشد

کابل باختر/ 29/ حوت اداره فیفا ، معینیت امور جوانان وزارت...

چهار طالبان مسلح در هلمند کشته شدند

چهار طالبان مسلح در هلمند کشته شدند

لشکرگاه 29 حوت باختر در حمله نظامیان در ولایت هلمند دیروز...

بازداشت پنج مرد به ظن قاچاق مواد مخدر در ننگرهار

بازداشت پنج مرد به ظن قاچاق مواد مخدر در ننگرهار

جلال آباد 29 حوت باختر پنج مرد در پیوند به قاچاق...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر/ 29/ حوت
اداره فیفا ، معینیت امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ و نهاد های ذیربط امروز نشستی را پیرامون نقش جوانان درروند انتخابات برگزارکردند.
به گزارش آژانس باختر ، دراین نشست داکتر کمال سادات معین امورجوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که جوانان درانتخابات گذشته اشتراک گسترده داشتند ، توقع می رود که درانتخابات پیشرو ریاست جمهوری نقش گسترده تر داشته باشند.
او گفت ، رییس جمهور به جوانان خدمات قابل قدر انجام داده است و زمینه مشارکت جوانان را درعرصه سیاسی فراهم کرده است.
اوبا تاکید ازجوانان خواست که دراین روند ملی اشتراک گسترده داشته باشند.
ختم/ نالان ..

چهارشنبه ، 29 حوت 1397 ، 12:21

چهار طالبان مسلح در هلمند کشته شدند

لشکرگاه 29 حوت باختر
در حمله نظامیان در ولایت هلمند دیروز چهار طالب مسلح کشته شدند.
محمد زمان همدرد سخنگوی قومندانی امنیه هلمند به آژانس باختر گفت که در حمله نظامیان بالای طالبان مسلح در شکرشیله ولسوالی سنگین آن ولایت چهار طالب مسلح کشته شدند.
همدرد افزود که در این حمله پنج طالب مسلح دیگر زخم برداشتند.
طبق یک خبر دیگر منسوبان امنیتی  سه حلقه ماین را که از سوی دشمن در یک مسیر پر رفت و آمد در مربوطات ولسوالی سنگین کارگذاری شده بود، کشف و خنثی کردند.  احمد نعیم دوستی

جلال آباد 29 حوت باختر
پنج مرد در پیوند به قاچاق مواد مخدر دیروز در ولایت ننگرهار بازداشت شدند.
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آژانس باختر گفت که این مظنونان در دو عملیات جداگانه پولیس از مربوطات ولسوالی ثمرخیل و ناحیه پنجم شهر جلال آباد مرکز آن ولایت بازداشت شدند.
خوگیانی افزود که از نزد این قاچاقبران مظنون چهل و سه کیلو گرام چرس به دست آمده است.
احمد نعیم (دوستی)

کابل باختر/29/ حوت
پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ وهنر وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز نمایشگاه اسناد تاریخی و نسخ خطی را در آرشیف ملی افتتاح کرد.
این نمایشگاه به پیشواز سال نو خورشیدی ازطرف وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزار شده است.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر ، دراین نمایشگاه اسناد تاریخی و نسخ خطی برای هفت روز به نمایش گذاشته شده است.
درمراسم افتتاح این نمایشگاه معین فرهنگ صحبت کردو گفت که سال نو برای ملت ما ارزش مند می باشد او با اشاره به برخی برنامه های وزارت اطلاعات وفرهنگ درسال آینده گفت که  تجلیل از صدمین سالگرد استرداداستقلال کشور دراولویت قراردارد.
پوهاند باوری از پژوهشگران ، محققان و دانشمندان کشور خواست که از آرشیف به عنوان انستیتوت تحقیق کنند .
باوری درپیوند وبرگزاری انتخابات نیزصحبت کرد و گفت که سال آینده ، سال صلح و انتخابات شفاف برای مردم افغانستان خواهد بود.
به همین ترتیب محمد افسر رهبین رییس آرشیف ملی درصحبت مختصر گفت که پیشواز نوروز باستان آرشیف ملی این نمایشگاه اسناد تاریخی و خطی را برگزار کرده است.
درمراسم افتتاح این نمایشگاه برعلاوه مسوولان وزارت اطلاعات وفرهنگ، اتشه فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران درکابل نیزاشتراک داشت.# /جاوید

چهارشنبه ، 29 حوت 1397 ، 11:15

پیام تبریکیه

کابل باختر/ 29/ حوت
عنوانی محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان مقام های ارشد دولتی و کافه ملت افغانستان پیام های تبریکی به مناسبت حلول سال نو خورشیدی به آژانس باختر مواصلت کرده است.
درپیام درکنار تجدید پیمان به مبارزه شدید علیه ناهنجاری اجتماعی و اقتصادی سال نوخورشیدی سال پر طراوت ، سرور و شادی به مردم عذاب کشیده افغانستان آرزو برده شده است.
همچنان درپیام ها با توجه به روندمذاکرات میان مخالفان و دولت افغانستان گفته است که افغانستان خانه مشترک تمام افغانان می باشد و این افغانان هستندکه می توانند درمورد آینده شان با تعقل وخرد تصمیم بگیرند و نگذارند که این خانه مشترک شان بیش ازاین ویران شود.
درفرجام درپیام ها سال نوخورشیدی به  تمام مردم افغانستان مبارک باد گفته شده است .
این پیام از سوی هئیت رهبری برخی از وزارت خانه ها ، نهادهای علمی ، فرهنگی ها اجتماعی احزاب ، مکاتب و موسسات تحصیلات عالی کشور فرستاده شده است.
ختم/ نالان

کابل باختر/ 29/ حوت
رهبری و منسوبان خبرگزاری باختر ، فرارسیدن سال نو خورشیدی به رییس جمهوری اسلامی افغانستان مقام های ارشد حکومتی و مردم افغانستان تبریک و تهنیت می گویند.
می دانیم که بهار فصل تحول و رستاخیز طبعیت است باید ازاین فصل تجدید ، فصل رویش و فصل ایجاد تحرک آموخت و عمل کرد.
ختم/ حبیب سادات ...

کابل   باختر    ۲۹  حوت
به منظور تامین امنیت بهتر مراسم نوروز٬ از شام امروز در تمامی کشور احضارات درجه یک امنیتی به اجرا گذاشته می شود .
فردا اول  حمل آغازین روز سال جدید هجری خورشیدی است مردم برای برگزاری نو روز آمادگی می گیرند و این در حالیست که دغدغه هایی از نا امنی تا هنوز  وجود دارد .
اما منابع خبری وزارت داخله می گویند که برای تامین امنیت شهروندان حین برگزاری  نوروز ، تدابیر ویژه امنیتی اتخاذ شده است و نیروهای پولیس، اردو و امنیت ملی در همآهنگی با هم توظیف شده‌اند تا جلو هر رویداد احتمالی را بگیرند  .
نصرت رحیمی سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخله می گوید که از شام چهارشنبه  29 ،حوت احضارات درجه یک نظامی به اجرا گذاشته خواهد شد.
تدابیر امنیتی نوروز در مساعی با وزارت دفاع ملی و ریاست امنیت ملی اتخاذ شده است .
سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‌گویدکه  تمرکز بیشتر بر اجتماعات مردمی ٬ اماکن مقدسه و محلات تفریحی خواهد بود و وزارت داخله اطمینان می‌دهد که تدابیر امنیتی در مقایسه با گذشته بیشتر و بهتر خواهد بود.
بصیر مجاهد سخنگوی پولیس کابل در رابطه به تدابیر امنیتی در پایتخت به خبرنگار آژانس باختر گفت ٬ آمادگی به منظور تامین امنیت بهتر مراسم نوروز در کابل حدود پانزده روز قبل آغاز شده است . در این مدت محلات آسیب پذیر تحت پوشش امنیتی قرار گرفته  است و از سوی  پولیس تجسس و باز رسی ها جریان دارد  .
پولیس کابل در هماهنگی با اداره امنیت ملی ٬ گارنیزیون کابل و فرقه ۱۱۱ کابل ٬ ایست های بیشتر باز رسی را ایجاد کرده اند  و در صورت ضرورت از امکانات ریزرف به کار گرفته خواهد شد .
مجاهد گفت که از امروز تلاش مابیشتر شده است٬ هیچ منسوب پولیس کابل به خانه نخواهد رفت بل برای تامین امنیت شهریان در محل وظیفه باقی خواهندماند
شب گذشته اعضای  رهبری قومندانی امنیه کابل  از محلات مختلف شهر وولایت کابل بازدید کردند و از تدابیر اتخاذ شده مطمین شدند.
بصیر مجاهد می گوید، با آن که پولیس تدابیر خود رادارد مگرهمکاری مردم یک شرط اساسی است ما از شهریان می خواهیم هرگاه با کدام شی ٬ وسایط و افراد مشکوک مواجه می شوند  نزدیکترین پاسگاه پولیس را در جریان قرار دهند  و یا باشماره های عاجل ۱۱۹ پولیس و یا شماره ۱۰۰ قومندانی امنیه کابل تماس گیرند ختم صائم

چهارشنبه ، 29 حوت 1397 ، 11:12

تبصره

 کابل باختر/ 29/ حوت
راه بیرون رفت از بحران موجود درافغانستان رسیدن به وحدت نظر و عمل است.
مفسر آژانس باختر می نگارد ، افغانستان دریک شرایط ناگوار سیاسی ، امنیتی و اقتصادی قرار دارد آنچه امروز برافغانستان تحمیل شده است زاده برنامه بیرونی است تا با خلق و ایجاد ناهنجاری ها ، اهداف راهبردی کشور های بیرونی در افغانستان تطبیق شود و اولین حمله این گروه ها و کشور ها بربافت های اجتماعی و قومی درافغانستان است .
درشرایط ووضعیتی که بحث صلح و جنگ ، گفت وگو و تفاهم داغ ترمی شود کشور های معین دردور و یا نزدیک افغانستان نمی خواهند تا دراین کشور صلح تامین و ثبات اعاده شود . آنها غرض رسیدن به اهداف کلان شان در منطقه به یک افغانستان نا امن وضعیف نیاز دارند.
با تاسف چند دستگی و پراگندگی افغانها در سیاست ، اقتصاد و اجتماع  ، دشمنان این کشور را فرصت داده است تا بیشتر به گلو مردم ما پا بگذارند و برنامه های راهبردی شان را دنبال کنند.
برای حل بحران موجود درافغانستان نیاز است تا دید و نظرواحد میان مردم این کشور و سیاسیون آن به میان آید. آنچه امروز مردم وکشور را آسیب پذیرکرده است. نبود وحدت و هماهنگی به تعریف واقعی آن است . زمانی که بحث صلح وجنگ مطرح می شود با تاسف دیدگاه ها در داخل افغانستان دراین خصوص متفاوت وچند گونه است که این امر دشمنان را جسورتر می کند  اگر از یک آدرس صحبت شود و سیاسیون از چند دستگی بیرون شوند یک قاطعیت به میان می آید و آنگاه دشمنان نیز خواهند فهمید که آنها با مردمان قاطع که وحدت نظر و عمل دارند روبرو اند. باید برای حل بحران جاری یک حرکت ملی به مفهوم واقعی شکل گیرد ، چنین یک حرکت به وحدت ملی و تفکر ملی نیاز دارد راه بیرون رفت از بحران موجود دروحدت نظر و عمل نهفته است .
وحدت ملی زیاد شعار داده می شود مگر برای رسیدن به آن کمتر کارشده است زمانی که حرف وحدت نظر و عمل به میان می آید، این دو باهم موازی حرکت می کنند اگر حرف باشد و عمل نه ، ما دستاوردی نخواهیم داشت.
وحدت ملی ووفاق ملی نسخه برای خروج از وضعیت بحرانی کنونی است ، این وحدت ملی است که می تواند به نیازمندی های کنونی پاسخ گوید .
وضعیت ناهنجار است و تنها پناه بردن به وحدت ملی است که می تواند چالش ها و مشکلات موجود را مهار کند.  کافی است که جریان های سیاسی ، شخصیت های مردمی و خیراندیش زیراین چتر ( وحدت ملی ) بسیج و منسجم شوند آن گاه دریچه مطمین به سوی فردای روشن به روی این کشور و مردم گشوده خواهد شد. ختم/ صائم.

کابل باختر 29 حوت
محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، امروز به استقبال از سال نو خورشیدی، یک اصله نهال را در صحن ارگ ریاست ‌جمهوری غرس کرد و حلول سال ۱۳۹۸ را به همه هموطنان تبریک گفت.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، رئیس‌ جمهور  در حالیکه از سوی وزیر زراعت و مالداری و شمار دیگری از مقام بلند رتبۀ دولتی همراهی می شد، پس از غرس نهال گفت که امسال به فضل خداوند متعال نسبت به پنج سال گذشته مقدارریزش باران بی سابقه بود و این زمینه را فراهم می کند که تمام دهقانان، باغداران و دست اندرکاران عرصۀ زراعت، زندگی خوش و مرفه داشته باشند.
وی افزود: سال گذشته خشکسالی در بادغیس، فاریاب و جوزجان و ولایت های شمال باعث شد که مواشی مالداران ما تلف شود، اما امسال به فضل خداوند(ج) با بارش های وافر، مراتع سبز می شوند و زمینه کشت و کار بیشتر فراهم می شود.
رئیس جمهور تصریح کرد: برداشت ما این است که فیصدی رشد عمومی افغانستان حداقل دو در صد در سال جدید نسبت به سال های قبل بیشتر خواهد بود و این به معنای افزایش عوایدهر مؤلد زراعتی و مالداری است.
رئیس جمهور کشور به وزیر زراعت، شاروال و والی کابل و ریاست عمومی ارگان های محلی هدایت داد تا یک برنامۀ واضح حفظ و مراقبت را ترتیب کنند و وزارت های معارف و تحصیلات عالی مانند سرسبزی یی که در ارگ صورت گرفته است، مکاتب و پوهنتون ها را سرسبز کنند.
وی اضافه کرد: مانند جلغوزه، بالای بادام و پسته افغانستان نیز توجه صورت می گیرد و همچنان چوب کنر، پکتیا و خوست مورد توجه جدی ماست و ما باید از این سرمایه های عظیم به صورت پایدار استفاده کنیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه هر درخت میوه دار، ارتباط ما را با دنیا فراهم می کند، گفت: تلاش حکومت این است که دهقان، باغدار و مالدار افغانستان احساس آرامش کنند.
رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که با مهار شدن آب‌ها و مدیریت جنگل و استفادۀ اساسی از تولیدات، افغانستان از یک کشور وارداتی به کشور صادراتی مبدل ‌شود.
رئیس جمهور در اخیر سخنانش با توجه به نقش زنان در بخش زراعت گفت که زنان در زمینۀ خشک کردن و بسته بندی محصولات زراعتی و آماده کردن آن برای صادرات نقش مهم دارند و بالای آنان توجه اساسی صورت خواهد گرفت.
سپس رئیس جمهور با شماری از سفرای کشورهای حوزۀ نوروز دیدار کرد و سال نو ۱۳۹۸ خورشیدی را به آنان تبریک گفت. نالان

کابل باختر 29 حوت
مقرره معاش و امتیازات اعضای کادر علمی موسسات تحصیلات عالی دولتی که توسط وزارت تحصیلات عالی تهیه و در همکاری مشترک با وزارت های مالیه و عدلیه نهایی گردیده بود؛ امروز  بعد از اینکه درنشست  کابینه مطرح شد مورد تایید قرار گرفت.
به اساس معلومات وزارت تحصیلات عالی به آژانس باختر، وزارت تحصیلات عالی به نمایندگی از اعضای کادر علمی و منسوبان این وزارت از حمایت همه جانبه شخص محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که به خانواده اکادمیک توجه خاص دارد، اظهار سپاس و امتنان می کند.
همچنان از همکاری و حمایت های وزیر مالیه و منسوبان وزارت عدلیه که در این راستا به طور همه جانبه همکاری داشتند، قدر دانی کرد.
وزارت تحصیلات عالی تصویب مقرره متذکره را یک گام ارزشمند در راستای تثبیت جایگاه اعضای کادر علمی در نظام کشور می داند و این دستآورد بزرگ را که طی سالهای اخیر بی پیشینه  می باشد،  به  جامعه اکادمیک کشور و سایراعضای کادر علمی تبریک گفت و آنرا اقدام مؤثرو مهم در راستای بهبود کیفیت تحصیلی کشور می داند. ماری

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL