28 جدی 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دو سر گروه طالبان در لوگر کشته شدند

پل علم/ ۲۸ جدی/ باختر دو سر گروه طالبان در عملیات...

ده ها تن در بخش شیوه‌های موثر باغداری در بلخ آموزش دیدند

مزارشریف/28 جدی/باختر ده ها کارمند ریاست زراعت بلخ در بخش شیوه‌های...

وزیر دولت در امور صلح با سفیر جمهوری خلق چین دیدار کرد

کابل/۲۸ جدی/باختر در دیدار عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رییس‌جمهوری و وزیر...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمسوولان امنیتی : حمله بر سالون عروسی شهر دوبی در کابل ٬کار شبکه حقانی است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل  باختر ۲۸  اسد
یک منبع امنیتی می گوید که حمله بر سالون عروسی شهر دوبی در ناحیه ششم شهر کابل کار گروه حقانی است.
این سالون شنبه شب آماج قرار گرفت که در آن ۶۳ نفرجان باختند و ۱۸۳ نفر دیگر زخم برداشتند.
یک منبع امنیتی به یک رسانه خارجی گفته است ( بررسی‌های ابتدایی آنان نشان می‌دهد که حمله مرگبار شنبه شب درکابل توسط طالبان و در "تبانی" با شبکه حقانی انجام شده است.)
گروه حقانی در انجام حملات پیچیده تروریستی تجربه دارد. این گروه که استخبارات مرکزی امریکا به آن بازوی آهنین آی اس آی لقب داده است عامل حملات مرگبار بر سفارت هند در کابل در سال های گذشته و قنسلگری های آن کشور در شهر های دیگر افغانستان است.همچنان این گروه مسبب حمله برسفارت امریکا در کابل در هشت سال قبل و حمله بر نمایندگی های دیگر سیاسی در افغانستان است.
همچنان شبکه حقانی عامل حملات مرگبار بر مساجد٬مراسم تشیع چندین جنازه و حمله بربازار ارگون پکتیکااست که چند سال قبل در ایام رمضان انجام شد.
این منبع امنیتی که نمی خواهد از او نام گرفته شود، روز یک‌شنبه ٬یک روز بعد از حادثه سالون شهر دوبی به یک رسانه خارجی گفته است که در این انفجار از موادی کار گرفته شده که در "انحصار و ملکیت دولت‌ها" است.
او گفت: "تیم تحقیقاتی ما که مواد انفجاری را لابراتوار کردند و موادی که در حمله استفاده شده است، با تمام قراین این را برای ما نشان می‌دهد که این کار٬کار طالبان است که  در تبانی با شبکه حقانی انجام گرفته است.
به گفته این منبع، اطلاعات اوپراتیفی نشان می‌دهد که در کنار طالبان و شبکه حقانی، دست "استخبارات منطقه" در پشت این حمله است.
سخنگوی گروه طالبان با نکوهش این حمله، این حمله را "وحشیانه و ظالمانه" خوانده است و گفته است که هدف قرار دادن زنان و کودکان هیچ "توجیه و جواز" ندارد.
اما محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان گفته است که طالبان تهداب خشونت را در افغانستان گذاشته اند و نکوهش کردن حمله از سوی این گروه٬ نمی تواند طالبان را از این جنایت تبرئه کند.
امرالله صالح رییس پشین امنیت ملی باری گفته بود که شبکه حقانی به مواد انفجاری نوع مایع دسترسی دارد که خطرناکترین نوع مواد انفجاری است و در منطقه تنها ارتش پاکستان آن را دراختیار دارد.
از طرف دیگرمحمدمسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله می‌گوید که مواد و شیوه عملیات که در حمله انتحاری بر مراسم عروسی در ناحیه ششم شهر کابل کار گرفته شده است، با شیوه حمله‌های انتحاری و انفجاری طالبان شباهت دارد. او تاکید کرده است که گروه طالبان به حیث «چتر» برای فعالیت تروریزم در افغانستان کار می‌کند و نمی‌تواند با صدور اعلامیه‌ها و نکوهش رویدادهای مرگ‌بار٬ از مسوولیت‌شان در برابر مردم افغانستان فرار کنند.تحلیل سیاسی

Last modified on سه شنبه ، 29 اسد 1398 ، 03:49

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.