29 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

آب آشامیدنی برای صدها خانواده درکندز فراهم شد

آب آشامیدنی برای صدها خانواده درکندز فراهم شد

کابل باختر 29 اسد برای پنجصدو سی و نه خانواده درکندز...

پاکستان عقب جبهه طالبان!

پاکستان عقب جبهه طالبان!

کابل باختر ۲۹ اسد محمداشرف غنی رییس جمهوری...

کشته شدن هفده طالب مسلح در کاپیسا

کشته شدن هفده طالب مسلح در کاپیسا

محمود راقی 29 اسد باختر هفده طالب مسلح در کاپیسا دیشب...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 29 اسد
برای پنجصدو سی و نه خانواده درکندز آب آشامیدنی فراهم شد.
فریدون آژند سخنگوی وزارت بازسازی انکشاف دهات که دراین رابطه با خبرنگارآژانس باختر صحبت می کرد گفت که این خانواده ها با حفریازده حلقه چاه آب آشامیدنی در روستای حاجی حفیظ ولسوالی علی آباد و روستایی ترکمنان مرکز کندز به آّب آشامیدنی دست رسی پیداکردند.
وی گفت که این چاه های آّب به هزینه سه میلیون افغانی ازطریق برنامه ملی میثاق شهروندی وزارت بازسازی انکشاف دهات حفرشده است که ازآن پنجصدوسی ونه خانواده به آب آشامیدنی دست یافتند . فهیم

سه شنبه ، 29 اسد 1398 ، 11:33

پاکستان عقب جبهه طالبان!

کابل  باختر  ۲۹  اسد
محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان می گوید: ما تا هنوز شاهد کدام اقدام جدی پاکستان برای کاهش خشونت و همکاری در روند صلح نبوده ایم و حمایت پاکستان از طالبان ادامه دارد.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد: محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته با نماینده ویژه جمهوری مردم چین برای افغانستان دیدار کرد٬مساله صلح و روابط منطقه یی را با او مورد بحث قرارداد.
ازچین به عنوان کشور اثرگذاردرمعاملات منطقه یی و مساله افغانستان یاد می شود.
چین روابط عمیق راهبردی با پاکستان دارد واین کشور٬ از مجرای پاکستان روابط قوی با طالبان ایجاد کرده است و تاکنون چند بار ازنمایندگان طالبان در چین میزبانی شده است.
باآن که ادعا می شود٬ چین در قضیه افغانستان بیشتر دنباله رو منافع پاکستان است مگر دولت افغانستان به هدف شکل گیری یک اجماع قوی بین المللی در خصوص مساله این کشور از مساعی و تلاش های کشور های بیرونی به خصوص کشور هایی که بر پاکستان و طالبان نفوذ دارند حمایت می کند.
مگر نشانه هایی وجوددارد که شماری از کشورها٬آن هم در زمانی که زمزمه خروج نیروهای خارجی از افغانستان تند تر می شود ٬یا در پی طرح برنامه های جدید در قبال افغانستان اند و یا این که برنامه های قبلی شان را در خصوص افغانستان وطالبان اصلاح می کنند تا به اهداف راهبردی شان دست یابند وبرای هویت سازی برای طالبان بیشتر فعال شده اند.
محمداشرف غنی در این خصوص موضع گیری صریح دارد. او به نماینده ویژه چین برای افغانستان گفت(ما باید با طالبان منحیث یک گروه برخورد کنیم و نباید این گروه را به همان دیدی ببینیم که به یک دولت مشروع نگریسته می شود، زیرا این خلاف اصول و موازین بین المللی و کشور چین است.)
به باورآگاهان سیاسی٬ گفته های رییس جمهوراین پیام را می دهد که کشور های دوست افغانستان نباید از اصول و موازین خارجی عدول کنند و نباید اصل روابط دولت محور را از یاد برند .
حرف دیگری که در صحبت های رییس جمهور با نماینده ویژه چین برای افغانستان صراحت داشت مساله عدم صداقت پاکستان در روند صلح افغانستان است.
محمد اشرف غنی به دیپلمات چینایی گفته است (تا هنوز ما شاهد کدام اقدام جدی پاکستان برای کاهش خشونت و همکاری در روند صلح نبوده ایم. حمایت پاکستان هنوز هم از طالبان ادامه دارد  و این گروه بدون پناهگاه و حمایت پاکستان، دوام نمی آورد... و امید واریم پاکستان موضوع کشمیررا با روند صلح افغانستان ربط ندهد.)
رییس جمهور به این ترتیب از نزدیکترین دوست پاکستان(چین ) خواست تا پاکستان را وا دارد که از ماجراجویی های خود در افغانستان دست بردارد و آنچه را تعهد می دهد عملی کند و در انجام در قبال تعهدات خود باصداقت عمل کند.
باید گفت که پاکستان در تعهدات خود با هیچ کشوری صادق نیست حتا با چین. همین اکنون شمار زیادی از ایغور ها که در برابرحکومت چین مبارزه خشنی را در پیش گرفته اند در کنار طالبان افغان و پاکستانی قرار دارند و پاکستان به نام ایغور ها از چین نیز باجگیری می کند .
کشور های جهان به شمول چین باید بدانند که پاکستان بستر دسیسه و جولانگاه توطیه در منطقه است.
همه٬ به شمول دوستان سابقه پاکستان (امریکاوچین) و دوست جدیدش (روسیه) ازاین واقعیت تلخ آگاه اند مگر از عملکرد پاکستان چشم پوشی می کنند.
آگاهان سیاسی و کارشناسان نظامی هشدار می دهند٬اگر به موضع گیری و بازی چند پهلوی پاکستان توجه نشود و رابطه این کشور با هراس افگنان بررسی نشود٬ دراصل اتحاد یا ایتلاف جهانی مبارزه با هراس افگنی بی مفهوم خواهد بود و یک مساله پوشالی خواهد بودو طالبان با فکر آرام آنچه را  که در برابر افغانستان و از طریق آن در برابر کشور های منطقه در سر دارند انجام خواهند داد و پاکستان به عنوان عقب جبهه آنان را بیشتر مطمین خواهد کرد. تحلیل سیاسی

محمود راقی 29 اسد باختر
هفده طالب مسلح در کاپیسا دیشب کشته شدند.
عبدالغفار نورستانی، مسوول مطبوعاتی قول اردوی عملیات خاص، به آژانس باختر گفت که این طالبان در عملیات نظامیان کوماندو در مربوطات ولسوالى نجراب کاپيسا کشته شدند.
نورستانی افزود که در این حمله یک ذخیره گاه جنگ افزار دشمن نیز از بین برده شد. احمد نعیم دوستی

کابل، 29 اسد، باختر
تیم دختران فوتبال شریفی اسپورت دیروز در مسابقات قهرمانی فوتبال بانوان کابل، تیم فوتبال کابل کلپ را شکست داد.
به گزارش آژانس باختر، در این دیدار تیم فوتبال شریفی اسپورت دو بر صفر کابل کلپ را شکست و به بازی نهایی راه پیدا کرد. در بازی دیگر این مسابقات تیم فوتبال توانا سه برصفر تیم استقلال را مغلوب کرد و حریف تیم شریفی اسپورت در مرحله نهایی شد.مجیب مرزایی

سه شنبه ، 29 اسد 1398 ، 10:46

تیم فوتبال اتحاد سرجوی قهرمان شد

کابل، 29 اسد، باختر
تیم فوتبال اتحاد سرجوی دیروز قهرمان رقابت‌های فوتبال ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا شد
به گزارش آژانس باختر، در این که به مناسبت 28 اسد صدمین سالروز استقلال کشور از تاریخ اول اسد  آغاز شده بود روزگذشته با قهرمانی تیم فوتبال اتحاد سرجوی به پایان رسید. در این رقابت‌های فوتبال، بیست تیم حضور داشتند . مجیب مرزایی

کابل، 29 اسد، باختر
جشنوار فوتبال پایه، دیروز در ولایت بامیان با اشتراک صدها ورزش‌کار برگزار شد.
به گزارش آژانس باختر، این جشنوار به مناسبت 28 اسد صدمین سال‌روز استقلال کشور راه اندازی شده بود. در جشنوار فوتبال پایه بازیکنان رده های مختلف سنی ولایت بامیان حضورداشتند.مجیب مرزایی

کابل، 29 اسد، باختر
رقابت‌های لیگ برتر  فوتبال کشور، ساعت شش شام امروز با بازی توفان هریرود و سیمرغ البرز در ورزشگاه فدراسیون فوتبال افغانستان آغاز می‌شود.
به گزارش آژانس باختر، این هشتمین فصل لیگ برتر کشور است که برگزار می شود که در دور قبلی این مسابقات تیم فوتبال توفان هریرود قهرمان و شاهین آسمایی نایب قهرمان شده بود. در این مسابقات هشت تیم از هشت زون کشور اشتراک دارند و در دو گروه با هم رقابت می کنند  که در گروه اول تیم های توفان هریرود، موج‌های آمو، د میوند اتلان، سمیرغ البرز و در گروه دوم تیم‌های شاهین آسمایی، د اباسین څپی، د سپین غربازان و عقابان هندوکش حضور دارند.
به گفته کارشناسان فوتبال، تیم‌های شاهین آسمایی و توفان هریرود بخت زیادی برای قهرمانی این فصل دارند.مجیب مرزایی

کابل باختر/ ۲۹/ اسد
شماری محدود ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند ونیز اخبار وگزارش هایی را درباره رویدادهای جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.
گزارشگر آژانس باختر ، با توجه به عنوان های درشت این روزنامه ها گزارش حاضررا آماده کرده است.
روزنامه هشت صبح درصفحه اول خبرداده است که برگه های رای دهی به کابل رسید.
به نوشته این روزنامه٬ براساس تقویم انتخاباتی قراراست انتخابات ریاست جمهوری تا ۳۷ روز دیگر درششم میزان برگزار شود دراین دورانتخابات نه میلیون و ۶۴۵هزار و ۲۸۳ رای دهنده واجد شرایط شناخته شده اند . این رای دهندگان در۳۰ هزار محل رای دهی در۵ هزار و ۳۷۳ مرکز درسراسرکشور پای صندوق های رای خواهند رفت . این نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری شمرده می شود که آن مشخصات سایر رای دهندگان قراراست با استفاده از فناوری انگشت نگاری دردستگاه های انگشت نگار به گونه آنلاین ثبت شود. مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری درششم میزان اعلام آمادگی کرده اند.
هشت صبح همچنان درصفحه اول خبرداده است که کمک های بشردوستانه موسسه خیریه بیت الشارقه درکابل توزیع شد.
این روزنامه ، درصفحه دوم مطلب رازیر عنوان عروسی خونی نشرکرده است.
به نوشته این روزنامه :هدف آشکارتروریست انتحاری که دریک تالارعروسی درغرب کابل خودش را منفجر کرد کشتار مردم بود حمله به مردم عام دریک تالار عروسی مصداق روشن تروریزم فرقه ای است . مهمانان و برگزارکنندگان بی گناه آن عروسی قربانی تروریزم نفرت انگیز فرقه ای شدند تروریست ها می خواهند عقیده ی مذهبی و سازمانی شان را به همه بشریت تحمیل کنند کل هدف آنان تحمیل عقایدشان است .
روزنامه موضوع را دنبال کرده است ، این روزنامه همچنان درصفحه دوم زیرعنوان مرگ یگانه مردخانواده ،برگ امیدی که درانفجار برباد رفت بازهم به جنایت که درسالون عروسی شهردبی کابل صورت گرفت پرداخته است این روزنامه درصفحه سوم زیرعنوانی٬ غنی در۲۸ اسد به مردم علیه هیولای تروریزم شمشیر از نیام بکشید نوشته کرده است .
محمداشرف غنی رییس جمهور کشور درمراسم رسمی گرامیداشت از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور خطاب به مردم گفت که زمان آن فرارسیده است تا شمشیر ها را ازنیام بکشید و علیه تروریزم مبارزه کنید.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اما روزنامه ماندگار ،زیرکلیشه سخن ماندگار ،درصفحه دوم مطلب را زیر عنوان صد سالگی استقلال و نیاز به حافظ جدید استقلال نشرکرده است .
این روزنامه همچنان دراین صفحه زیر عنوان صدسالگی استقلال ازانگلیس نوشته کرده است صد سال پیش امان الله خان پادشاه افغانستان استقلال سیاسی را از بریتانیا به دست آورد تا کشورش درقطار ممالک مستقل و شاید مقتدرو مرفه جهان قرار بگیرد.
استقلال درواقع معنی و مفهومی جزاین ندارد که یک کشور مستقل کشور مرفه٬ آباد ،توسعه یافته و مقتدر است.
به نوشته این روزنامه ، کشورمستقل اقتدار دارد تا استقلال خود را حفظ کند و دست دولت ها وکشورهای بیرونی مداخله گر و مهاجم را ازدخالت و تهاجم کوتاه سازد و مانع تهدید استقلال خود ازسوی آن ها شود.
روزنامه موضوع را دنبال کرده است و درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است.
اماروزنامه آرمان ملی ،درصفحه اول ازقول طالبان عنوان کرده است درانتخابات شرکت نکنید.
این روزنامه همچنان درصفحه اول از قول محمد اشرف غنی ،رییس جمهوری اسلامی افغانستان عنوان کرده است ضد داعش قیام ملی راه اندازی و لانه های تروریزم درآن سوی خط دیورند ریشه کن شوند.
این روزنامه همچنان درصفحه اول از قول فعالان مدنی عنوان کرده است حکومت برنامه یی دربخش مبارزه با تروریزم ندارد.
واکنش ها به حمله تروریستی به مراسم عروسی درغرب کابل ،کمیسیون انتخابات٬ تصاویر بانوان رای دهنده ثبت بایو متریک می شوند عنوان های دیگری می باشد که این روزنامه درصفحه اول به نشرآن اقدام کرده است.
پشیمانی دیرهنگام یک روشن فکر ! عنوان مطلبی است که این روزنامه درصفحه دوم نشرکرده است.
عصر امانی به روایت تاریخ ‹‹اصلاحات و انقلاب ›› مطلب دیگر است که روزنامه درصفحه سوم به نشرآن اقدام کرده است .
آرمان ملی ،درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است اما ازروزنامه های دیگر اطلاعی نیست زیرا به دسترس قرار نگرفته است.
ختم/ نالان ...ک..م

کابل باختر/ ۲۹/ اسد
معینیت امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ به اطلاع جوانان علاقمند به تحصیل می رساندکه یک تعداد موسسات تحصیلات عالی خصوصی به سلسله همکاری های شان با معینیت امورجوانان به منظور فراهم کردن زمینه تحصیل برای جوانان با درنظرداشت تخفیف فیس قابل ملاحظه برای سمستر خزانی شان محصل می پذیرد .
بناَ علاقمندان تحصیل می توانند به منظور ثبت نام و مستفید شدن از این تخفیف همراه با دو قطعه عکس و کاپی تذکره تابعیت به معینیت امورجوانان واقع پل باغ عمومی مراجعه کنند.
برای معلومات بیشتر به شماره های۰۷۴۷۰۰۸۹۰۰و۰۷۹۲۷۶۰۰۰۵به تماس شوید .ختم/ ماری نبرد آئین ...ک..م

کابل باختر29 اسد
به اساس معلومات اتحادیه صرافان سرای شهزاده کابل به آژانس باختر ارزش شماری از ارزهای خارجی در برابرپول افغانی صبح امروز از این قرار است .
یک دالرامریکایی78 افغانی  و55 پول
یک یورو87 افغانی 
یک پوندانگلیسی94افغانی و20 پول
یک ریال سعودی 21افغانی و20 پول
یک درهم امارات 21 افغانی و30 پول
هزارروپیه پاکستان 496 افغانی
هزار روپیه هندی 1130افغانی
هزار تومان ایرانی6افغانی و70 پول
یک روبل روسی 1 افغانی و 15پول #نیلوفردانش

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL