29 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

ویروس پولیو یک پسردونیم ساله دیگررا فلج کرد

ویروس پولیو یک پسردونیم ساله دیگررا فلج کرد

کابل باختر 29 جوزا ویروس پولیو یک پسردونیم ساله را درقریه...

نرگس نهان: استخراج ۳۱ معدن به دواطلبی گذاشته می شود.

نرگس نهان: استخراج ۳۱ معدن به دواطلبی گذاشته می شود.

کابل باختر/ ۲۹/ جوزا نرگس نهان سرپرست وزارت معادن دریک نشست...

 در مرکز بامیان یک مکتب ابتدایی ساخته می شود

در مرکز بامیان یک مکتب ابتدایی ساخته می شود

بامیان باختر 29 جوزا کارساخت تعنیر مکتب ابتدایی امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 29 جوزا
ویروس پولیو یک پسردونیم ساله را درقریه مهرآباد ترینکوت ارزگان برای همیشه فلج کرد.
پیش ازین یک واقعه مثبت پولیو درولسوالی وته پور کنرگزارش شده بود.
به گزارش آژانس باختر، ازآغازسال میلادی تاکنون 9 واقعه مثبت پولیو ، درارزگان ، قندهار، وهلمند ثبت شده است.
وزارت صحت عامه با نشراعلامیه یی درین مورد ازقول وزیرصحت عامه نوشته است : نبود دسترسی به تمام کودکان در زمان تطبیق واکسین فلج ، کودکان زیادی را به تهدید روبه رو کرده است .
درحال حاضرافغانستان و پاکستان تنها کشورهای می باشند که واقعات مثبت پولیودرآن ها هنوز وجود دارد . سید حبیب

کابل باختر/ ۲۹/ جوزا
نرگس نهان سرپرست وزارت معادن دریک نشست خبری امروز اعلام کرد که کار استخراج ۳۱ معدن خرد و بزرگ درمعرض داوطلبی قرارداده می شود.
به گفته وی کارسروی این معادن در پنجشیر ،پروان ،کاپیسا و کابل انجام شده است.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ،سرپرست وزارت معادن دراین کنفرانس خبری به فرصت های که دربخش سرمایه گذاری درمعادن خردو بزرگ فراهم شده است وی از سرمایه گذاران داخلی و خارجی خواست تا در پنج معدن بزرگ و بیست و چهار معدن کوچک که شامل منرال های تراورتین ، تالک وسنگ مرمر می شود سرمایه گذاری کنند.
به گفته سرپرست وزارت معادن سرمایه گذاری دراین معادن سه صد میلیون دالر تخمین شده است .
نرگس نهان به برقی کردن سیستم قراردادها اشاره کرد و گفت که سیستم داوطلبی قراردادهای استخراج معادن برقی یا‹‹آنلاین ››شده است و این موضوع باعث شفاف شدن  روند سیستم دواطلبی می شود .
وی از قرارداد پروژه سمنت سمنگان و احداث پروژه سوم سمنت جبل السراج درماه آینده نیز خبرداد.
او خاطر نشان کرد که تمام قرار دادهای استخراج معادن کوچک برای شرکت هیا داخلی داده می شود.
او دررابطه به استخراج غیر قانونی معادن اشاره کرد و گفت که درشماری از ولایت ها معادن به شکل غیر قانونی استخراج می شود و روند قانونی سازی آنها آغازشده است.
اوگفت افرادی که معادن را به شکل غیر قانونی استخراج می کنند افراد استفاده جو  زورمندان و مخالفان مسلح دولت می باشندکه با همکاری  شورای امنیت ملی و وزارت امور داخله از استخراج غیر قانونی توسط این افراد جلوگیری می شود.
ختم/ بهزاد

بامیان  باختر  29 جوزا
کارساخت تعنیر مکتب ابتدایی امروز درولایت بامیان آغاز شد.
محمد امیر آروین رئیس معارف بامیان به آژانس باختر گفت که تهداب تعمیر این مکتب به مناسبت روز جهانی مهاجرت، برای بیجا شدگان داخلی و مهاجران باز گشته  ازکشور های خارجی در منطقه بیتاب لغمان مرکز ولایت بامیان در ساحه یکهزار و چهارصد متر مربع زمین به نام (مکتب شهید وحدت ملی ) گذاشته شد
آروین افزود که هزینه این مکتب سیزده میلیون  وهشتصد هزار افغانی ازطریق کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تمویل می شود .
در این مکتب شش صنف درسی ،چهار اتاق اداری ، کتابخانه و سایر ملحقات ضروری با یکصد وبیست پایه میز و چوکی در نظر گرفته شده است ،که ساختمان آن درهفت ماه تکمیل می شود و دریک وقت گنجایش چهارصد شاگرد را دارا خواهد بود .لیلما

کابل 29 جوزا باختر
نهاد ملی  افغان ها برای آموزش بزرگسالان (انافی ) ریاست های نگارستان ملی و هنرستان وزارت اطلاعات وفرهنگ را دربخش های مختلف همکاری می کند .
به همین منظور٬تفاهمنامه های همکاری امروز از سوی محمد هاشم شارق رییس هنرستان و صابره رحمانی آمرنگارستان ملی باعبدالبشیر خالقی رییس نهاد ملی افغان ها برای آموزش بزرگسالان درحضور پوهاند محمد رسول باروی معین فرهنگ وهنر وزارت اطلاعات وفرهنگ امضا شد.
به گزارش خبرنگارآژانس باختر: رییس نهاد ملی افغان ها برای اموزش بزرگسالان حین امضای تفاهمنامه ها گفت : این نهاد دربرگزاری نمایشگاه ها ، جشنواره های مناسبتی ، برگزاری  کارگاه های آموزشی دربخش های خطاطی ، رسامی  وارتقاء ظرفیت،کارمندان ریاست های نگارستان ملی وهنرستان وزارت اطلاعات وفرهنگ را همکاری می کند و همکاری خود را درراستای آموزش زبان انگلیسی و تدریس کمپیوتر برای کارمندان  این نهاد ها  برای یک سال دیگر ادامه می دهد .
رییس هنرستان و آمرنگارستان ملی همکاری نهاد های غیر دولتی را درراستای ارتقاء ظرفیت کارمندان، آموزش های حرفوی ونیزهمکاری دربخش های برگزاری جشنواره ها ونمایشگاه های مناسبتی  در عنامندی این دو اداره  با اهمیت خواندند.
روشان

چهارشنبه ، 29 جوزا 1398 ، 10:30

کشته شدن شش طالب مسلح در بلخ

مزار شریف 29 جوزا باختر
شش طالب مسلح دیروز در ولایت بلخ کشته شدند.
محمد حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین، به آژانس باختر گفت که این طالبان مسلح در حمله های هوایی در مربوطات ولسوالی کهنه چمتال کشته شدند.
رضایی افزود که در این حمله ها نه طالب مسلح دیگر زخم برداشتند.
طبق یک خبر دیگر، در عملیات کوماندوها که با حمایت قوای هوایی در ولسوالی چهاربولک بلخ صورت گرفت، چهار طالب مسلح بازداشت شدند و قریه زیکزیک وطنی از وجود طالبان مسلح پاک‌سازی شد.
بر مبنای یک خبر دیگر، در یک عملیات شبانه نیروهای امنیتی در مربوطات ولسوالی دولت‌آباد سه طالبان مسلح بازداشت شدند و مقدار زیادی جنگ‌افزار به دست آمد. احمد نعیم (دوستی)

مزار شریف 29 جوزا باختر
شهرک افغانیه ولسوالی نهرشاهی ولایت بلخ، دیشب از وجود طالبان مسلح پاک‌سازی شد.
محمد حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین، به آژانس باختر گفت که شهرک یادشده در عملیات شاهین(207) از وجود طالبان مسلح پاک‌سازی شد.
وی افزود که در جریان عملیات میر محمد مشهور به مسافر یکی از ماهران ساخت ماین برای طالبان با شانزده کیلو گرام مواد انفجاری بازداشت شد.
احمد نعیم (دوستی)

چهارشنبه ، 29 جوزا 1398 ، 10:25

تبصره

کابل  باختر ۲۹ جوزا 
مشاور امنیت ملی کشورمی‌گوید که افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریزم قرار دارد و روزانه تا 50 نفر دراین کشوردر جنگ با هراس افگنان جان می دهند.
مفسرآژانس باخترمی نگارد٬ حمدالله محب که دیروز دردهمین نشست امنیتی در شهر اوفای روسیه سخن می گفت اظهار داشت ( این تعداد قربانی در روز، نشان می‌دهد که افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریزم قرار دارد.)
او هراس افگنی و مواد مخدر را  دو روی یک سکه خواند وگفت: مواد مخدر منبع اصلی تمویل هراس افگنان است .
از گفته های این مقام ارشد امنیتی کشوربر می آید که افغانستان درگیر یک جنگ نفس گیر با هراس افگنان است وتلاش های جامعه جهانی نتوانسته است این پدیده ناهنجاررامهار کند و برای حل دایمی آن ی چاره کند.
باتاسف در زمان حاکمیت چند ساله گروه طالبان ، افغانستان، به مکان امن هراس افگنان مبدل شد و هراس افگنان از کشور های مختلف و از ملت های مختلف در این کشور جا گرفتند .
با آن که جامعه جهانی در سال ۲۰۰۱ میلادی به حاکمیت  طالبان در افغانستان پایان داد، مگرگروه های هراس افگن به گونه یی که امید و توقع  می رفت ، نابود نشدند، بل در سالهای اخیر دوباره جان یافتند و دو باره تحرک پیدا کردند .
مشکل در این است که میان کشورها٬ روی تعریف یک سان از هراس افگنی همسویی وجود نداشت و هر کشور روی منافع و سلیقه خود از آن تعریف کرد، این امر سبب شد که مسیر مبارزه با هراس افگنی دوامدارشود ودر نهایت سرکلاوه گم شود.
در بحث مبارزه با هراس افگنی که هژده سال از آن می گذرد، این مردم افغانستان بودند که بیشترین قربانی دادندو بیشتر از دیگران متضرر شدند.
امروز اگر حرف ویا نگرانی کشورهای همسایه٬ از ناحیه هراس افگنی است اگر کشورهای آسیای میانه روسیه و یا اروپا خود را با خطر هراس افگنان و گروه های افراطی دیگر مواجه می دانند، این دولت و مردم افغانستان اند که با خون و جان شان٬ مانع گسترش فعالیت هراس افگنان می شوند و این افغانان اند که در نیابت از کشورهای منطقه٬ فرامنطقه وجهان با عوامل هراس افگنی در مبارزه اند در حالی که جامعه جهانی به این مبارزه  دشوارو نفس گیر مردم افغانستان کمتر بها داده اند و کمتر به ارزش آن اعتراف کرده اند.
واقعیت این است که جهان به تعریف یکسان وواحد از هراس افگنی نرسیده است، بل این مساله با سلیقه و منافع مشخص دنبال شده است حتا کشوری وجود داردکه خود را درمبارزه با هراس افگنی همگام با جامعه جهانی جا زده است ،مگر حمایت از هراس افگنی وترویج افراطیت جز سیاست دولتی آن است.
مشکل هراس افگنی زمانی حل شده می تواند که میان کشورهای منطقه و فرا منطقه در خصوص هراس افگنی ٬افراط گرایی و مواد مخدر که هر سه با هم رابطه زنجیره یی دارد توافق دیدگاه و عمل به وجود آید ٬خرد سیاسی حاکم شود و به این امر اعتراف شود که هراس افگنی یک پدیده جهانی است که دوست و دشمن نمی شناسد ٬ هراس افگن خوب و بد وجود ندارد  وتازمانی که هراس افگنی مهار نشود، نمی توان ازرشد اقتصادی و رفاه همگانمی سخن گفت و همکاری و همگرایی را شعار داد.
امروز مردم افغانستان علم بردار جهانی مبارزه با هراس افگنی اند اگر خدا ناخواسته این خط بشکند نمی توان از امنیت در منطقه و فراتر از آن سخن گفت. بهتر است که دولت و مردم افغانستان در این مبارزه انسانی و با رسالت،همراهی و حمایت شوند .
به این منظور لازمی است که در گام نخست جهان به یک تعریف واحد از هراس افگنی دست یابد ٬ توافق واجماع جهانی شکل گیرد، مبارزه با تروریزم و مواد مخدر  در اولویت کاری کشورها قرار داده شود و اقدامات منسجم و مشترک روی دست گرفته شود. ختم صائم

چهارشنبه ، 29 جوزا 1398 ، 10:21

بیست وپنج هراس افگن کشته شدند

کابل باختر 29 جوزا
بیست وپنج هراس افگن درجریان عملیات های نیروهای دفاعی وامنیتی در 24 ساعت گذشته  درنقاط مختلف کشورکشته شدند.
به اساس معلومات دفترسخنگوی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر، نیروهای دفاعی وامنیتی کشورعملیات های تصفیه یی را به منظور از بین بردن لانه های دشمن ورفع تهدیدهای ایجاد شده درنقاط مختلف کشور اجرا کردند که درنتیجه 25 هراس افگن کشته شدند، 7هراس افگن زخم برداشتند و 2 تن دیگرآنان دستگر شدند.
این عملیات ها در ولایت های فاریاب، ننگرهار، قندهار، زابل، میدان وردک، کنر، کندز،  تخار بدخشان، بلخ، سرپل، غور، غزنی، پکتیکا راه اجرا شده است.شوخک

چهارشنبه ، 29 جوزا 1398 ، 10:20

آتش سوزی درپروان خساراتی به بارآورد

چاریکار/ باختر/ ۲۹/ جوزا
دراثر آتش سوزی درشهر چاریکار مرکز ولایت پروان که دیروز دریک دکان فروش موادنفتی رخ داد خساراتی به بار آمد.
به گزارش آژانس باختر، عبدالبصیر آمراطفائیه پروان گفت که یک دکان فروش موادنفتی درساحه سه راهی صوفیان شریف درمربوطات مرکز آن ولایت آٖتش گرفت که درنتیجه یک کانتینر و دوغرفه که مملو از بشکه های نفت بود حریق شد .
به گفته وی، این آتشسوزی ناشی از بی احتیاطی دکاندار خوانده شده است که پس از بیست دقیقه توسط آمریت اطفائیه شهر چاریکار خاموش شد.
وی افزود : درنتیجه آن دوصد هزار افغانی به مالک دکان خساره وارد شده است. ختم/ خالقیار

پلخمری /باختر/ ۲۹/ جوزا
یک کودک پنج ماهه دربغلان که چندی پیش از سوی مادرش به فروش رسیده بود، دیروز دوباره به مادرش تسلیم داده شد.
غلام رسول قانع مسوول شبکه محافظت ازعملکرد اطفال و سرپرست ریاست کار و امور اجتماعی ولایت بغلان به آژانس باختر گفت که یک ماه قبل یک کودک نوزاد دختر توسط مادرش دربدل سی و پنج هزار افغانی درولسوالی دوشی ولایت بغلان به فروش رسیده بود. پس از پرداخت پول یاد شده توسط مسوولان شبکه محافظت از عملکرد اطفال سپس کودک به مادرش سپرده شد.
وی انگیزه این عمل را فقر و تنگدستی خانواده این کودک عنوان کرد.
ختم/ خالقیار ...

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL