23 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشاور امنیت ملی: حمایت از آزادی بیان و حفاظت از شهروندان وظیفه ماست

مشاور امنیت ملی: حمایت از آزادی بیان و حفاظت از شهروندان وظیفه ماست

کابل/ ۲۳ میزان/ باختر داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی امروز...

سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به پرسش های سناتوران پاسخ داد

سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به پرسش های سناتوران پاسخ داد

کابل ۲۳ میزان باختر جلسه مشرانوجرگه امروزبه ریاست فضل هادی مسلم...

جلسه شورای عالی رسانه ها برگزارشد

جلسه شورای عالی رسانه ها برگزارشد

کابل ۲۳ میزان باختر جلسه شورای عالی رسانه ها امروز به...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل/ ۲۳ میزان/ باختر
داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی امروز با نظرمحمد مطمین آگاه امور سیاسی وشماری از فعالان مدنی گفت  که دولت افغانستان متکی بر قانون است و به تمام اصولی متعهد است که به وسیله قانون وضع شده است.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی مشاور امنیت ملی به آژانس باختر، داکتر حمدالله محب همچنان گفت که آزادی‌بیان یکی از این اصول است و هیچ‌ کس را نمی‌توان بدون دلیل از آن محروم کرد.
دراین دیدار نظرمحمد مطمئن بیان کرد که زندگی‌‌ اش به دلیل سخنرانی‌ها و نظریاتش در خطر است و جمعه گذشته مورد سوی‌قصد قرار گرفته است.
مشاور امنیت ملی حادثه مذکور را تاسف‌بار خواند و بر تحقیقات جدی در این رابطه تاکید کرد.
وی اظهارکرد که تامین امنیت زندگی مردم اولویت و وظیفه حکومت است و این برای همه‌یی انجام می‌شود، که بطور مسالمت آمیز به زند‌گی شان می‌پردازند.
هر یک از اشتراک‌کنندگان در نشست نگرانی‌های خود را با مشاور امنیت ملی در میان گذاشتند و خواهان همکاری شدند. داکتر محب گفت که مشکلات را بررسی می کند و در همه اموری‌که آنان برای رفاه و پیشرفت کشور انجام می‌دهند، از آن حمایت می کند.
وی صلح را جدی‌ترین نیاز افغانستان خواند و خواست که این امر مستلزم تلاش و همکاری صادقانه هر افغان است. وی افزود برای رفاه و آرامش مردم در هر موقعیت نیاز است که احساس مسوولیت شود و جلو معامله‌ها و جنگ علیه افغانان  گرفته شود. نالان

کابل ۲۳ میزان باختر
جلسه مشرانوجرگه امروزبه ریاست فضل هادی مسلم یار،برگزارشد و سناتوران پرسش هایی از سرپرست وزارت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی ومعاون اداره اترا، دربخش های کاری شان مطرح کردند.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشرانو جرگه به آژانس باختر،  دراین جلسه  نبیه مصطفی زاده معاون کمیسیون مواصلات ومخابرات وسایراعضا، سوالاتی مبنی برعدم شفافیت ده فیصد تکس مالیات کریدت کارت‌ها، غیرفعال بودن شماری ازشبکه های مخابراتی درروند انتخابات درولایات شمال وشمالشرق، چگونگی نصب تاورهای جدید مخابراتی، مشکلات شبکه مخابراتی سلام، نپرداختن کرایه ماهوار تاورها ازسوی شماری از شبکه ها، مسدود نشدن صفحات مجازی که به مسایل تفرقه آمیزدامن می زنند، بلند بودن قیمت انترنت، روند کارپروژه فایبری نوری وشماری از موارد دیگر مطرح کردند.
     محمد فهیم هاشمی سرپرست وزارت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی باتائید غیرفعال بودن برخی شبکه های مخابراتی درانتخابات گفت که عامل اصلی آن طالبان مسلح بودند که با تهدید های جدی قصد فلج کردن مخابرات را درسطح کشورداشتند که با تدابیرلازمی که اتخاذشده بود برمجموع اهداف شان موفق نشدند اما با آتش زدن حدود پنجاه سایت در برخی مناطق جریانهای مخابراتی را برای مدت محدودی مختل کردند واکنون برای رفع این نگرانی ها تدابیربهترگرفته شده است.
   وی باتایید شماری از چالش ها درشرکت مخابراتی سلام گفت که برای تقویت این شرکت ملی کارجریان دارد ودرآینده نزدیک از جمله شرکت های فعال عرض اندام خواهد کرد وافزود سیم کارت سلام به قدرکافی درکشوروجود دارد .
     سرپرست وزارت مخابرات با اطمینان ازوصل شدن فایبرنوری در9ولایت ، دررابطه به بلندبودن نرخ انترنت درکشورگفت در قرارداد جدید با ازبکستان در قیمت انترنت تنزیل به وجود آمده است وبلند بودن قیمت انترنت درکشورناشی از چالش های امنیتی است که بارفع آن قیمت آن به حد قابل ملاحظه تنزیل خواهد یافت .
    بعد معاون اداره اترا، پیرامون نحوه فروش سیم کارت‌ها گفت که طرزالعملی درراستا نهایی شده است که یک شخص نمی‌تواندازیک شرکت بیشترازپنج سیم کارت اخذ کند واین اداره پلان داردکه درآینده فروش سیم کارتهارا به اساس شناسنامه های برقی ویاسیستم بایومتریک انجام دهد.
      وی باتایید کیفیت پائین خدمات مخابراتی شماری شرکت ها گفت: این اداره فعالیت های خویش رادرسه مرحله آغازکرده است وشرکت های مخابراتی که کیفیت خدمات شان پایین است تابع جریمه می شود و تلاش جریان دارد که سرعت انترنت افزایش یابد .
     همچنان اعضای  مجلس از وزارت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی که درجریان سالهای پسین با نوآوری‌ها وابتکارات درکشور، خدمات خوب مخابراتی وتکنالوژیکی را عرضه کرده است تمجید کردند.
     درمباحث آزاد جلسه، رییس وسایراعضای مجلس سنا ازافزایش ترورها درنقاط مختلف کشورابرازنگرانی کردند گفتند که به تازگی مولوی حیات الدین صاحبی یکی ازعلمای معروف درشهرمزارشریف، مدیرلیسه عارف شهید دردشت برچی، مدیرلیسه عبدالغفورندیم درخیرخانه، دوتن ازسارنوالان درپروان وغورازسوی افراد نا شناس ترورشده اند ویک عالم دینی درولسوالی دشت ارچی کندز ازاثرانفجارماین کارگذاری شده طالبان شهید شده است که این اعمال سبب نگرانی جدی مردم است، باید عاملان آن گرفتارومجازت شوند.
    همچنان سناتوران درآستانه نخستین سالگرد شهادت سترجنرال عبدالرازق خان اچکزی قومندان جسور پیشین امنیه قندهار بادرج امضا های شان، خواهان شمولیت اسم وی به حیث قهرمان دفاع ازکشور درتقویم شدند.
       سناتوران همچنان اعاده صلح را یک اولویت مهم برای شهروندان دانستند وتاکید کردند که طرفین گفت وگوهای صلح را توام با آتش بس آغازکنند.
همینگونه درجلسه سناتوران ازدستاوردهای نیروهای دفاعی وامنیتی درپاکسازی ولسوالی دشت ارچی کندز وسایرمناطق ولایت های تخاروبدخشان تمجید کردند وگفتند که باید آخرین پایگاه های تروریستان درشمال کشورنابود شود ونیز به وضعیت امنیتی ولسوالی درواز بدخشان وگیزاب ارزگان توجه جدی کنند.
      انتقاد ازتلفات افراد ملکی دراثربمباردمان درولسوالی وردوج بدخشان، تاکید بررسیدگی به وضعیت آوارگان منطقهء خستک ولسوالی جرم بدخشان، عدم حضورسرپرست وزارت مالیه در روزهای ملاقات اعضای شورای ملی وانتقاد از معاش بسیار بلند وی وشماری از مسایل دیگرمطرح شد.
   درجمع بندی موارد مطروحه، فضل هادی مسلم یار رییس مشرانوجرگه، با ارجاع برخی موارد مورد بحث به کمیسیون های ذیربط، گفت که تلفات ملکی که درلسوالی وردوج رخ داده است درد ناک می باشد وهرگونه تلفات ملکی درهرجای که باشد برای این مجلس قابل قبول نیست ازآن جلوگیری به عمل آید ودرضمن عاملین آن مطابق قانون مجازات شوند وافزود مجلس سنا همواره درحمایت ازنیروهای مسلح قرارداشته وکاستی های را که برملا می سازد به آن توجه شود وتاکید کرد که نیروهای مسلح دلیرکشور با دقت کامل دشمنان این مرزوبوم را هدف قراردهند.
    رییس مشرانوجرگه با یاد آوری ازسالگرد شهادت جنرال رازق وجنرال جبارقهرمان وشهدای اخیر درنقاط مختلف کشوربه شمول کابل ومزارشریف اتحاف دعا کرد وبر گرفتاری ومجازات عاملین آن تاکید ورزید.احمد ضیا احمدی

سه شنبه ، 23 میزان 1398 ، 11:56

جلسه شورای عالی رسانه ها برگزارشد

کابل ۲۳ میزان باختر
جلسه شورای عالی رسانه ها امروز به ریاست حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ برگزارشد.
به گزارش آژانس باختر، دراین جلسه طرح پالیسی رسانه های همگانی به بحث گرفته شد و اعضای شورا نظریات و پیشنهاد های شان را به خاطر غنامندی هرچه بیشتر این پالیسی ارائه کردند.
بعد حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ درمورد چگونگی طرح پالیسی رسانه های همگانی صحبت کرد و گفت که به اساس این پالیسی تمام مسایل مربوط به رسانه ها وسیاست نشرات رسانه ها تنظیم می شود.
اوگفت که طرح پالیسی به نظر خواهی اهل رسانه نیز گذاشته می شود.
درین جلسه دوتن از اعضای کمیسیون امور دینی ، فرهنگی ، معارف و تحصیلات عالی شورای ملی به حیث عضو شورای عالی معرفی شدند.
به همین ترتیب درجلسه شورای عالی رسانه ها تقدیرنامه درجه یک به دلاور نذیرزوی مشاور ارشد حقوقی وزارت اطلاعات وفرهنگ پیشنهاد شد.ختم/علم

سه شنبه ، 23 میزان 1398 ، 11:55

جلسه شورای عالی ستره محکمه برگزارشد

کابل/ ۲۳میزان باختر
جلسه شورای عالی ستره محکمه امروز به ریاست قانونپوه سید یوسف حلیم قا ضی القضات و رییس ستره محکمه برگزارشد.
به اساس معلومات ریاست نشرات ستره محکمه به آّژانس باختر، شورا نخست ارزیابی مثبت شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه با فساداداری را ازچگونگی پیشرفت پلان تطبیقی برنامه عمل قوه قضائیه در سال 1397 ، بااهمیت تلقی کرد و به آمریت عمومی اداری قوه قضا ئیه هدایت داد تا انعده از شاخصهای زیر بنایی برنامه عمل راکه بارمالی دارد و تا اکنون  تحقق نیافته است ، با پیش بینی مصارف آنها بر طبق سفارش شورای عالی حاکمیت قانون غرض غورکابینه جمهوری اسامی افغانستان به ریاست عمومی اداره امور ارسال کند ، همچنان هدایت داده شد تا  گزارش فعالیت محاکم ابتدایی و استیناف کشور دررابطه به رسید گی به قضایای غصب املاک دولتی به غرض ارائه به شورای عالی حاکمیت قانون ، آماده شود .
بعد طبق اجنداء استهداات واصله از محکمه استیناف  بدخشان  در خصوص فروش زمین های مزروعی و رهایشی که  بنابر ادعای ریاست عمومی قضایای دولت ، ملکیت عامه تثبیت می شود و چگونگی استرداد محصول به محکوم علیه که در محکمه بعدی به محکوم له تغییر موفف می دهد ،  مورد غور قرارگرفت و در پرتو احکام قوانین نافذه و مصوبات شورای عالی ستره محکمه رهنمایی و تصامیم لازم اتخاذ شد . همچنان به منظور حل معضل مربوط  به تحصیل محصول فیصله ها و قرار های نهایی و تحت دوران محاکم  به حسابات عادی و امانت ستره محکمه ، حذف فقره 3 ماده 29 قانون طرز تحصیل  حقوق و ایزاد دوفقره درین ماده تصویب و هدایت داده شد تا موضوع به انستیتوت امور قانونگذاری وزارت عدلیه ارسال شود .
سپس یک تقاضا ی تجدید نظر ریاست عمومی قضایای دولت به ارتباط حقوق عامه با حضور رییس عمومی قضایای دولت ، څارنوال مربوط ، نماینده اداره موکل وطرف قضیه  درپرتو شرایط حکم ماده 482 قانون اصول محاکمات مدنی مورد رسید گی قرار گرفت .
برعلاوه درجلسه  شماری ازتقاضا های تبدیلی محکمه در قضایای مدنی و پیشنهاد های مربوط به ارتقای درج کادر قضایی نیز جزء اجنداء بود که درهر مورد تصمیم گرفته شد و همچنان بنابر مطالبه اداره لوی څارنوالی صلاحیــت رسید گی (70) دوسیه جزایی به محاکم استیناف ولایت هاکاپیسا ، ننگرهار ، سمنگان ، پکتیا ، غزنی ، لغمان و بادغیس تفویض شد . احمد ضیا احمدی

سه شنبه ، 23 میزان 1398 ، 11:55

۴۳هراس افگن درشش ولایت کشته شدند

کابل /۲۳میزان/باختر
وزارت دفاع ملی از کشته شدن ۴۳ هراس افگن دربخش های مختلف کشور خبرداده است .
این افراد دراثر عملیات های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور درشش ولایت کشته شده اند.
به گزارش آژانس باختر ، وزارت دفاع ملی درخبرنامه یی که درمورد امروز نشرکرده است گفته است نیروهای دفاعی و امنیتی در ۲۴ ساعت گذشته با انجام فعالیت های محاربوی درزابل، غزنی، بلخ، پکتیکا، ارزگان وهلمند ۴۳ هراس افگن را از پا در آوردند و ۱۶ تن دیگر آنان را زخمی کردند.
درخبرنامه گفته شده است که مقداری جنگ افزار های سبک و سنگین، دو عراده موترسایکل و یک کارخانه تولید ماین خود ساز دشمن نیز بدست نیروهای امنیتی و دفاعی کشور افتاده است.ختم/ فریبا احسان زاده ...ک..م

کابل /۲۳میزان /باختر
جلسه‌ کمیسیون تدارکات ملی، شام دیروز به ریاست محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، در ارگ برگزار شد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر،در این نشست ۱۰ مورد تدارکاتی به بحث و بررسی گرفته ‌شد که در نتیجه، ۹ مورد آن به ارزش بیش از ۵.۶ میلیارد افغانی از سوی این کمیسیون منظور شد و موارد مظور شده قرار ذیل است:
قرارداد پروژه اعمار ۳۷۷ باب مسجد در ۳۴ ولایت کشور، مربوط اداره‌عملیاتی و حمایه یی انکشاف ملی ریاست جمهوری؛
قرارداد پروژه وصل‌سازی پسته‌خانه‌های مرکزی ۲۳ ولایت به پسته‌‌خانه‌های مرکزی از طریق فایبرنوری، مربوط وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی؛
قرارداد ارائه‌ خدمات انترنت مورد نیاز ادارات با استفاده از روش قرارداد چهار‌چوبی؛
قرارداد تهیه و تدارک ۲۹ قلم مواد اعاشه یی محصلان پوهنتون ننگرهار، مربوط وزارت تحصیلات عالی؛
قرارداد پروژه تدارک ۶۷ قلم کمره‌های امنیتی و ۱۰ قلم تجهیزات کمره‌های امنیتی قرارگاه جدید وزارت امور داخله؛
حین بحث بالای پروژه اعمار مساجد در کشور، رییس جمهور غنی به اداره‌ عملیاتی و حمایه یی انکشاف ملی ریاست ‌جمهوری هدایت داد تا موضوع انترنت در مساجد را در‌نظر بگیرد و معلومات از پیشرفت و جریان کار ساختمان مساجد را با مردم شریک کند.
علاوه برآن، در جریان بحث در رابطه به پروژه تهیه و تدارک ۲۹ قلم مواد اعاشه یی محصلان پوهنتون ننگرهار، اعضای کمیسیون تدارکات ملی بر افزایش تضمین اجرای کار و نظارت جدی از سوی وزارت تحصیلات عالی، تاکید کردند.
در همین‌حال، ریاست تدارکات اقلام عام اداره‌ تدارکات ملی درخواست منظوری تمدید تفاهم‌نامه‌های ۵ جانبه میان وزارت‌های دفاع ملی، امور داخله، زراعت آبیاری و مالداری، اداره‌ تدارکات ملی و اتحادیه‌ها را از کمیسیون تدارکات ملی  درخواست کرد که از سوی این کمیسیون منظور شد. درجریان بحث بالای این پروژه، رییس جمهور کشور یک بار دیگر بر حمایت از تولیدات داخلی تاکید کرد و به وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله وظیفه سپرد که در مینوی غذایی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، میوه‌های فصلی را جابه‌جا کنند تا از میوه‌های تولیدی کشور، استفاده‌ی بهینه شود.
وزارت معارف درخواست هدایت پیرامون پروژه چاپ و انتقال ۳۷ میلیون جلد کتاب درسی را مطرح کرد که پس از بحث و دقت، کمیسیون تدارکات ملی هدایات لازم را در زمینه صادر کرد.
وزارت ترانسپورت منظوری فسخ پروسه‌ تدارکاتی پروژه خدمات مشورتی برای نظارت و مراقبت از کار ساختمان سرک کابل - لوگر به طول ۷ کیلومتر را از کمیسیون تدارکات ملی درخواست کرد که از سوی این کمیسیون منظور شد.
وزارت تحصیلات عالی هدایت پیرامون عدم تحقق هدایت فیصله‌ کمیسیون تدارکات ملی در مورد پروژه اعمار تعمیر تدریسی پوهنځی طب پوهنتون هرات را درخواست کرد که پس از بررسی‌های همه‌جانبه، به وزارت مالیه وظیفه سپرده شد تا در رابطه به دیزاین این تعمیر با وزارت تحصیلات عالی همکاری همه‌جانبه کند. 
از سوی‌هم، گزارش تحقق فیصله‌ی کمیسیون تدارکات ملی پیرامون پروژه تدارک تیل مورد ضرورت نامزدان ریاست ‌جمهوری سال ۱۳۹۸ مربوط وزارت امور داخله نیز مورد تایید کمیسیون قرار گرفت.
در این نشست کمیسیون تدارکات ملی که ساپکو سر مفتش ویژه‌ ایالات متحده‌‌ امریکا برای بازسازی افغانستان و ناظران ملی و بین المللی نیز حضور داشتند. ن/ ش

تخار/ ۲۳میزان /باختر
طالبان بیست وپنج فرد ملکی را به شمول یک دختر به ظن همکاری با دولت درولسوالی ارغنج خواه بدخشان درمدت بیست روز به قتل رسانده اند.
نوروزمحمد حیدری ولسوال ارغنج خواه به خبرنگار آژانس باختر گفت که بعداز اقدام دولت مبنی برواپس گیری و تصفیه سه ولسوالی ازبدخشان طالبان که دراین عملیات ها تلفات سنگین را متقبل شدند وخواستند که از مردم انتقام بگیرند و بیست وپنج تن از باشندگان ولسوالی ارغنج خواه را دراین مدت به قتل رسانده اند.
ختم/ برمک ...ک..م

سه شنبه ، 23 میزان 1398 ، 10:38

ده طالب مسلح درتخار کشته شدند

تخار/ ۲۳میزان/ باختر
ده طالب مسلح به شمول یک قومندان محلی آنان دیشب درحمله های هوایی در تخارکشته شدند.
قول اردوی دوصدو هفده پامیر با انتشار خبرنامه یی به خبرنگار آژانس باختر گفت که این ده طالب مسلح به شمول عبدالعلی فاروقی قومندان محلی آنان درروستای کهنه شاخ ولسوالی خواجه بهاء الدین آن ولایت کشته شدند.
درخبرنامه آمده است طالبان قصد داشتند بریک پاسگاه نظامیان درآن ولسوالی حمله کنند که آماوج حمله هوایی قرارگرفتند و کشته شدند.
دراین حمله دو طالب مسلح دیگر نیز زخم برداشتند.
طبق یک خبردیگر: شش ماین جاسازی شده از سوی طالبان مسلح در چندین قریه ولسوالی دشت ارچی ازسوی پولیس کشف و خنثی شد. ختم/ برمک ...ک..م

بدخشان /۲۳میزان /باختر
طالبان معلمان را دربدخشان تهدید به مرگ کرده اند.
نورمحمد حیدری ولسوال ارغنج خواه به خبرنگار آژانس باختر گفت که معلمانی که ازولسوالی شغنان و اشکاشم به ولسوالی ارغنج خواه برای تدریس می آمدند طالبان آنان را از تدریس منع و به مرگ تهدید کرده اند .
وی اظهار داشت طالبان معلمان مکاتب را به گمان جاسوس ازولسوالی اخراج کرده اند اکنون درمکاتب آن ولسوالی نه شاگرد و نه معلم وجود دارد.
ختم/ برمک ...ک..م

جلال آباد /۲۳میزان / باختر
یک قومندان داعش درولسوالی بتی کوت ننگرهار دیروز بازداشت شد.
مسوولان محلی ننگرهار با پخش خبرنامه یی به آژانس باختر گفتند که این قومندان که ابراهیم نام دارد درجریان یک عملیات ویژه نظامیان از مربوطات ولسوالی بتی کوت باز داشت شد.
درخبرنامه آمده است که این قومندان در برنامه ریزی حمله های تروریستی درآن ولایت دست داشته  است و از نزد وی مقداری جنگ افزار نیز به دست آمده است.
ختم/ خالقیار ...ک..م

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL