04 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اخبار فشرده آماری تیم‌ها تا پایان روز دهم جام جهانی 2018روسیه

اخبار فشرده آماری تیم‌ها تا پایان روز دهم جام جهانی 2018روسیه

کابل 3سرطان باختر 1- منابع خبری دهمین روز از بیست و...

معین سیاسی و سرپرست وزارت خارجه با سفیر آسترالیا در کابل ملاقات کرد

معین سیاسی و سرپرست وزارت خارجه با سفیر آسترالیا در کابل ملاقات کرد

کابل 3سرطان باختر حکمت خلیل کرزی معین سیاسی و سرپرست وزارت...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل 3سرطان باختر
1- منابع خبری دهمین روز از بیست و یکمین دوره جام جهانی فوتبال در حالی پایان یافت که تیم آرژانتین نایب قهرمان دور گذشته این رقابت ها هنوز موفق به کسب پیروزی نشده است و تیم آلمان مدافع عنوان قهرمانی 2014 در ثانیه های پایانی دیدار شب گذشته مصاف با سوئد رستگار شد.
بیست و یکمین دوره جام جهانی فوتبال از 24 جوزادر روسیه آغاز شده است تا 32 تیم حاضر در این مسابقات در یک رقابت فشرده، یک ماه به مصاف هم رفته و آرام آرام تیم های برتر به دیدار پایانی نزدیک شوند و بقیه نیز با جام وداع کنند.

2-تعداد پنالتی ها
از ابتدای آغاز جام جهانی روسیه تا پایان دور دوم مرحله گروهی 14 پنالتی زده شده است که 11 تای آن به ثمر رسیده و سه ضربه گل نشد و مهمترین آن در دیدار آرژانتین و کرواسی بود که «لیونل مسی» مهاجم آلبی سلسته ها موفق به گلزنی از روی نقطه پنالتی نشد.
آندریاس گرگکویست، آنتوان گریزمن، ادن هازارد، مای جیدینک(دو گل)، شینجی کاگاوا، لوک مدریف، کریستیانو رونالدو، محمد صلاح، فرجیانی ساسی و کارلوس ولا گلزنان تیم های خود از روی نقطه پنالتی بودند و کریستین کواوا، لیونل مسی و گیلفی سیگورسسون در این زمینه ناکام شدند.
3-تعداد گل ها
از ابتدای مسابقات تا پایان دور دوم 32 مسابقه برگزار شد که 25 برد و هفت تساوی حاصل کار تیم ها بود و 71 بار توپ از خط دروازه ها گذشت.

4- پرگل ترین دیدار
پرگل ترین دیدار مربوط به مصاف بلژیک و تونس بود که با برتری 5 بر 2 نماینده قاره اروپا به پایان رسید و پس از آن دیدار دو تیم اسپانیا و پرتگال با تساوی 3 بر 3 رتبه دوم را به خود اختصاص دادند. بازی روسیه - عربستان نیز پنج گل داشت که تمامی آن سهم روسیه بود که عربستان را با شکست سنگین بدرقه کرد.

5-سریعترین و دیرترین گل زده شده
سریعترین گل برای «کریستیانو رونالدو» مهاجم و کاپیتان تیم ملی پرتگال است که در دقیقه چهار دیدار با اسپانیا و مراکش موفق به گلزنی می شود ودیرترین آن برای «نیماردا سیلوا سانتوس جونیور» معروف به نیمار مهاجم تیم ملی فوتبال برزیل است که در دقیقه 90 به علاوه 7 در مصاف با کاستاریکا موفق به گلزنی شد.

6-گل هایی که در وقت های اضافه پایان بازی سبب پیروزی شدند
«عزیز بوهدوز» بازیکن مراکش در دیدار با ایران در دقیقه 5+90 (گل به خودی) سبب پیروزی تیم ملی فوتبال ایران شد. همچنین «تونی کروس» بازیکن تیم ملی آلمان در دیدار با سوئد در دقیقه 90 به علاوه 5 موفق شد با گلزنی سبب پیروزی ژرمن ها شوند.

*7-* کارت سرخ
تا پایان دور دوم مرحله گروهی رقابت های جام جهانی، دو کارت قرمز به بازیکنان داده شد که نخستین آن به «کارلوس سانچس» بازیکن تیم ملی کلمبیا در دقیقه 3 دیدار با جاپان بود و دومین آن هم به «ژروم بواتنگ» بازیکن تیم آلمان تعلق گرفت که پس از دریافت دومین کارت زرد خود در دیدار با سوئد از زمین مسابقه اخراج شد.

8- کارت زرد
در پایان دور نخست مرحله گروهی این رقابت ها 87 کارت زرد از جانب داوران به بازیکنان داده شد که سریعترین کارت زرد هم برای «مسعود شجاعی» کاپیتان ملی پوش ایران در دقیقه 10 مصاف با مراکش بود و اولین آن هم در دیدار افتتاحیه بین روسیه میزبان مسابقات و عربستان به «الکساندر کوکورین» روس داده شد.
سریعترین کارت زرد برای بازیکن تعویضی پس از ورود به زمین به «وردان کورلوکا» بازیکن تیم ملی کرواسی داده شد که در دقیقه 90 به علاوه 3 مصاف با آرژانتین از داور کارت گرفت.
دیرترین کارت زرد هم به «الکساندر پرایجویس» بازیکن تیم صربستان در دیدار با کاستاریکا است که در دقیقه 90 به علاوه 8 در پایان این دیدار برای او ثبت شد.
بیشترین کارت زرد مربوط به دیدار دو تیم پاناما و بلژیک بود که «جانی سیکازو» داور زامبیایی، هشت بار کارت زرد خود را به بازیکنان نشان داد که سهم تیم پاناما پنج کارت و تیم بلژیک سه کارت بود. اما تیم های ایسلند و اروگوئه هنوز هیچ کارتی دریافت نکرده اند.
«کریم انصاری فرد»، «مسعود شجاعی» و «علیرضا جهانبخش» ملی پوشان ایران در دیدار با مراکش و «امید ابراهیمی» و « وحید امیری» در دیدار با اسپانیا کارت زرد گرفتند.
«علیرضا فغانی» داور بین المللی ایران حاضر در جام جهانی فوتبال نیز در دیدار تیم های آلمان و ایسلند، چهار بار کارت زرد خود را به بازیکنان دو تیم نشان داد.
9-رتساوی بدون گل
در دور اول و دوم مرحله گروهی این رقابت ها در همه دیدارها حداقل یک گل زده شده و هیچ دیداری بدون گل نبوده است.

10-بیشترین خطا بر روی بازیکن
در دیدار دو تیم ملی فوتبال برزیل و سوئیس، بازیکنان تیم اروپایی 10 بار بر روی «نیماردا سیلوا سانتوس جونیور» معروف به نیمار مهاجم برزیل خطا کردند که در پنج دوره گذشته جام جهانی فوتبال بی سابقه بوده است.

11 گل به خودی
«عزیز بهیچ» بازیکن تیم ملی فوتبال استرالیا در مصاف با فرانسه، «عزیز بوهدوز» بازیکن مراکش در دیدار با ایران، «اگنکارو اتوبو» بازیکن تیم نیجریه در مصاف با کرواسی و «تیاگو چونیک» بازیکن تیم لهستان در دیدار با سنگال و «احمد فتحی» بازیکن تیم مصر در دیدار با روسیه در دیدار با اسپانیا بازیکنانی بودند که در دور اول و دوم این رقابت ها دروازه تیم ملی فوتبال خود را به اشتباه باز کردند.

13 بهترین گلزن ها و بیشترین پاس گل دور اول و دوم مرحله گروهی
«کریستیانو رونالدو» بازیکن تیم ملی پرتگال و «روملو لوکاکو» از بلژیک با چهار گل در صدر گلزنان دور اول و دوم مرحله گروهی این مسابقات است.
«الکساندر گالوین » بازیک تیم ملی روسیه و «کارلوس سانچز» از اروگوئه با دو پاس گل صدرنشین بهترین ها در این زمینه هستند.

14 بیشترین کلین شیت
کلین شیت یا بسته نگه داشتن دروازه در رقابت های جام جهانی فوتبال برای هر گلری از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در دور اول و دوم مرحله گروهی این مسابقات فرناندو موسلرا (اروگوئه) و دنیل سوباشیچ (کرواسی) دروازه بان هایی بودند که همچنان دروازه خود را بسته نگه داشته اند.
خلیل

کابل  ۳ سرطان باختر
درجلسه امروز مشرانوجرگه به ریاست فضل هادی مسلم یار، ازموقف تازه پادشاه عربستان سعودی واظهارات امامان حرمین شریفین درقبال افغانستان استقبال به عمل آمد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر،   درجلسه ازموقف پادشاه عربستان سعودی که  گفته است جهان اسلام به‌دنبال یک آینده‌‌ بهتر سیاسی برای افغانستان است وتاکید دارد که آتش بس عاجل میان طرفین درگیر اعلام وقابل اجرا گردد؛ ونیز اظهارات امامان حرمین الشریفین  که خواهان متوقف شدن جنگ درافغانستان، آتش‌بس عاجل وازطرفهای درگیرخواسته اند که بیایند دراین مکان های مقدس اختلافات شانرا حل نمایند؛ استقبال نموده آنرا یک مژده خوب در روند صلح دانسته؛ گفتند همچوموقفگیری ها بی نظیربوده وباید عربستان سعودی عملاً دست به کار شده بالای پاکستان وسایرگروه ها که درجنگ افغانستان دخیل اند؛ فشارهای لازم سیاسی وارد نماید، زیرا میانجیگری وفشارهای عربستان سعودی درحل قضیه افغانستان تاثیربه سزای دارد وسناتوران اظهارات نوید بخش مقامات  درعربستان سعودی را ناشی ازسفراخیرفضل هادی مسلم یاربه عربستان سعودی وگفتگوهای رئیس مشرانوجرگه با مقامات آنکشور دانسته ازهییت اعزامی مجلس بخاطرتوضیح بهتروضعیت امنیتی منطقه ابراز تشکری نمودند.
     همچنان درمباحث آزاد جلسه نایب اول وشماری دیگر ازاعضای مجلس سؤقصد به جان برادروبرخی اعضای خانواده فضل هادی مسلم یار درولایت ننگرهارابرازتأسف نموده، گفتند ایشان بخاطراتحاف دعا به حضیره آبائی شان رفته که درمسیرراه مورد دوانفجار قرارمی گیرد که دراین حادثه یکتعداد مجروح می گردد وافزودند حملات متعدد به اعضای خانواده فضل هادی مسلم یار نشان می دهد که تروریستان کینه عمیق داشته باید اعضای خانواده فضل هادی مسلم یاردررفت وآمد شان تدابیرلازم را اتخاذ نماید؛ تا ازتکرارچنین حوادث دلخراش جلوگیری به عمل آید.
      درجلسه تذکررفت پس ازسپری شدن ایام عید سعید فطر وآتش بس، جنگ شدیدی درشماری ازولایات جریان دارد که تلفات به نیروهای امنیتی نیزوارد شده است وافزودند دشمنان درچندین نقطه پیشروی داشته وحتی مرکزولایت سرپل وولسوالی زرمت ولایت پکتیا درحال سقوط قراردارد که باید ارگان های ذیربط تدابیرلازم را اتخاذ نماید.
       تأسف بارخواندن سخنان دیروز وزیردفاع ملی درمورد وضع امنیتی کابل، افزایش جرایم جنائی درشهرکابل وگشت وگذارافراد مسلح غیرمسوول، تاکید برملاقات وتقدیر ازکاروان صلح ولایت هلمند، تاکید برتداوم آتش بس ازسوی حکومت وگروه طالبان، تغییراقلیم ، خشکسالی واثرات منفی آن بالای محیط زیست، مهندسی شدن انتخابات ازسوی زورمندان، بی عدالتی ها درروند ثبت نام انتخابات درولایت میدان وردک میان اقوام وبرخی مسایل دیگر مطرح شد.
        درجمع بندی مباحث آزاد رییس مشرانوجرگه ازآتش بس میان حکومت ومخالفین مسلح در روز های عید حمایت نموده، گفت فرصت وبسترهای مناسب برای  صلح در کشوربه میان آمده است باید مخالفین دولت ازآن استفاده نماید ودست ازجنگ های خانمان سوز بردارند؛ ونیزضمن حمایت وقدردانی از شهامت وتلاش های خستگی ناپذیرکاروان صلح هلمند وتأکید برپشتیبانی بی دریغ ازهمچوحرکت های خودجوش علاوه نمود باآنکه مردم افغانستان درروز های عید آتش بس اعلان شده را باخوشی ها جشن گرفتند اما متأسفانه دشمن حقیر طی انفجارات ده ها تن باشندگان ننگرهار راشهید ومجروح ساختند.
     موصوف اظهارداشت همین امروز برادرش حاجی شمس الرحمن مسلم یار که عضوشورای ولایتی ننگرهار نیز می باشد از دو انفجارپیهم جان به سلامت برد که این حوادث تنها متوجه خانواده وی نبوده بلکه هرروز باشندگان کشور به شهادت می رسند وخاطر نشان ساخت که مردم افغانستان تشنه صلح اند وانتظار تأمین آنرا ازسالهای متمادی باخود دارند.
       مسلم یار ضمن اشاره روی سفراخیرش به کشورشاهی عربستان سعودی ودیدارهایش بامقام های دولتی وامامان حرمین شریفین ازاعلامیه رسمی آنکشور و ایراد خطبه ها ازسوی امامان حرمین درقبال پروسه صلح افغانستان ومحکوم نمودن جنگ ابراز امتنان وحمایت نمود واذعان داشت که درجریان سفرش ازجنگ های تحمیلی بالای مردم افغانستان وخسارات غیر قابل جبران  آن جزئیات مشرح در اختیار مقامات سعودی قرار داده است وانتظار برده می شود آنکشور بزرگ اسلامی نقش بهتر وبیشتر را درروند صلح افغانستان ادا نمائید وپاکستان حامی اصلی تروریستان را تحت فشار های لازم قراردهد تا از مداخله درامور داخی کشور دست بردارگردد.
       دربخش دیگرجلسه به ریاست محمدعلم ایزدیارنایب اول مشرانوجرگه، شماری ازمسوولان حکومتی پیرامون چگونگی انتقال حجاج به عربستان سعودی ومسایل مرتبط به آن مورد استجواب قرارگرفت.
      درجلسه سناتوران لیلما احمدی ومحمد رحیم حسن یار وسایراعضا ازوزیرارشاد، حج واوقاف، رئیس اداره مستقل هوانوردی ملکی وسرپرست دآریانا افغان هوائی شرکت پیرامون چگونگی پیشرفت روند اعزام عازمین حج بیت الله شریف، چگونگی قرارداد انتقال حجاج، علت واگذارشدن قرارداد انتقال به شرکت هوائی کام ایر ومحروم شدن شرکت آریانا ازاین پروسه، تامین امنیت علمای کرام، محافظت واحاطه قبرستان ها، رسمیت بخشیدن مساجد ونحوه استخدام ملا امامان، فعالیت مدارس دینی وهماهنگی آن با وزارت معارف، بلند رفتن قیمت تکت طیارات ، علت واگذاری ملکیت هوانوردی ملکی به شرکت الکوزی، خدمات گروند هندلنگ وبرخی مسایل دیگر مطرح شد.
   سپس فیض محمدعثمانی وزیرارشاد،حج واوقاف درپاسخ به سوالات گفت امورداخلی قراردادهای انتقال حجاج، قراردادهای مسکن وغذا وتنظیم پروازهای پروسه حج فرضی سال روان تکمیل گردیده وقرار است بعد از صدور ویزا بتاریخ23سرطان نخستین پرواز انتقال حجاج انجام یاید وافزود باجود افزایش قیم درعربستان سعودی مصرف هر حاجی دوهزاروششصد دالر تعیین گردیده است.
     فیض محمدعثمانی افزود درپروسه داوطلبی انتقال حجاج، شرکت های هوایی آریانا وکام ایر حضور داشتند وبعد از تکمیل نمودن شرایط وبررسی ابعاد مختلف ازسوی هیئت مؤظف شرکت هوایی کام ایرتوانست به ارایه قیمت نازل برنده این داوطلبی گردد که بعد از اعتراضات د آریانا افغان هوایی شرکت کمیته تدارکات ملی فیصله نمود که انتقال حجاج ازسوی هردو شرکت صورت گیرد اما بنا برنبود طیاره ها وپایین آمدن مفاد شرکت هوایی آریانا فیصله نهایی به نفع شرکت کام ایرصورت گرفت.
وی گفت درنظراست تا درسال جاری خدمات بهتر برای حجاج افغان ارایه گردد ونیز درپروسه اعزام معلمان برای حجاج علاوه از کارمندان این وزارت شماری علمای کرام نیز بعد از اخذ امتحان درآن معرفی شده است.
      همین ترتیب سرپرست د آریانا افغان هوایی شرکت ضمن رد شایعات درمورد تبانی رهبری این شرکت با شرکت هوایی کام ایر گفت بعد از صدور حکم محکمه قرار است شرکت کام ایر حدود دوازده میلیون دالر مقروضیت خویش را به این اداره پرداخت نماید .وی گفت پروسه طولانی تدارکاتی مشکلات زیادی را در خریداری پرزه جات طیاره ها به بار آورده بود که بعد از هدایت رییس جمهوری کشور اکنون به این شرکت مطابق طرزالعمل تدارکاتی صلاحیت های بیشتری تفویض که پروسه خریداری دوبال طیاره نیزتحت کار است ودرآینده نزدیک خریداری خواهدشد.
     دراخیر محمود شاه حبیبی رئیس اداره مستقل هوانوردی ملکی درمورد مسوولیت اداره مذکور درمیدان های هوایی کشور، علت بلند رفتن تکت طیارات، علل ورشکستگی شرکت هوائی صافی وبرخی مسایل دیگر توضیحات ارایه نموده گفت اگرچه طیارات دست داشته شرکت هوائی آریانا کهنه می باشد ولی قابلیت پرواز را دارند وافزود بخاطرتقویه این شرکت نشست های را با رهبران حکومت وحدت ملی انجام داده که رئیس جمهور کشورمتعهد گردیده که تعداد طیارات شرکت آریانا ازسه بال به ده بال افزایش یافته ودرضمن درمدیریت شرکت مذکور اصلاحات لازم بعمل آید تا شرکت مذکور خدمات بهتررا درداخل وخارج ازکشوربرای مسافرین فراهم نماید. احمدی

کابل 3سرطان باختر
حکمت خلیل کرزی معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه امروز ، با خانم نیکولا گوردون سمیت، سفیر آسترالیا در کابل ملاقات نمود.
به اساس معلومات دفترسخنگوی وزارت امور خارجه  به آژانس باختر،در این ملاقات، طرفین در مورد پروسه صلح و آتش¬بس با مخالفین، افزایش و نقش نیروهای آسترالیا در چوکات مأموریت حمایت قاطع، تعهدات آن کشور در قبال افغانستان، نشست آینده سران ناتو در بروکسل و موضوعات دوجانبه و منطقه‏یی بحث و تبادل نظر کردند. احمدی

کابل 3سرطان باختر
داکتر کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ، می گوید که با آغاز دروس مرکز آموزشی معینیت امور جوانان برای صدها جوان زمینه آموزش های دراز مدت و کوتاه مدت در بخش های مختلف مساعد می گردد.
به اساس معلومات مدیریت نشرات معینیت امور جوانان به آژانس باختر،معین امور جوانان ، این مرکز که به کمک مالی شبکه مخابراتی ام تی ان افغانستان ساخته شده است، در هماهنگی با موسسه دلسوزی برای افغانها، برنامه های کوتا مدت و دراز مدت رایگان را برای جوانان بخصوص ورثه شهدا نیروهای امنیتی و جوانان بی بضاعت در نظر گرفته است، جوانان با مراجعه به معینیت امور جوانان میتوانند خود را ثبت نام کنند.
سمیر وحید رییس موسسه دلسوزی برای افغانها، در دیدار با معین امور جوانان در رابطه برنامه های آموزشی خود معلومات داده افزود که در قدم نخست دفتر آنان در هماهنگی با معینیت امور جوانان در نظر دارد تا در بخش پروپوزل نویسی، گزارش نویسی، دیزاین و برنامه های کوتاه مدت کمپیوتر آموزش دهد.
وی علاوه کرد که در ادامه این برنامه ها آنان مصمم اند تا برنامه های دراز مدت الی یک سال را در بخش های آموزش زبان انگلیسی، برنامه های آفس و کمپیوتری را برای جوانان آموزش دهند. احمدی

کابل باختر 3 سرطان
جلسه شورای عالی محو پولیو  به ریاست داکتر نجیب‌الله مجددی، مشاور ارشد و نماینده خاص رئیس‌جمهور برای محو پولیو برگزار شد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، این جلسه با اشتراک وزیر صحت عامه، نمایندگان وزارت‌ها و ادارات ذی‌ربط، تمویل‌کنندگان و ادارات ملل متحد به شمول یونیسف و سازمان صحی جهان به‌منظور فراهم ساختن حمایت‌های همه‌جانبه برای برنامه امحای پولیو در افغانستان دایر گردید.
داکتر نجیب‌الله مجددی، مشاور ارشد و نماینده رئیس‌جمهور برای محو پولیو، با ابراز قدردانی از تلاش‌ها و فعالیت‌های مثمر مسؤولان برنامه محو پولیو، بر تقویت هماهنگی و مساعی مشترک ادارات ذی‌ربط دولتی و غیردولتی در راستای امحای پولیو تأکید نمود.
وی تلاش‌های برنامه امحای پولیو را امیدوار‌کننده خواند و ابراز خرسندی نمود که افغانستان در آینده نزدیک به هدف نهایی این پروگرام که محو کامل مرض فلج اطفال است، نایل گردد.
در همین حال داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، محو پولیو را یک اولویت صحی ملی و جهانی عنوان نموده گفت: «در اوایل سال 2016 گفته بودیم که به هدف محو پولیو در کشور نسبت به هر زمانی دیگری نزدیک شده‌ایم؛ اما امروز گفته می‌توانیم که ما بیش‌تر از هر زمانی به ریشه‌کن ساختن پولیو نزدیک‌تر شده‌ایم.»
وی افزود: ارقام و اطلاعات دست‌داشته بیانگر آن است که ویروس پولیو در آستانه نابودی است و روند بهبود در برنامه دلگرم‌کننده و امیدوارکننده می‌باشد.
وزیر صحت عامه گفت: از آغاز سال 2016 تا اکنون گردش ویروس فلج اطفال در 99 درصد ولسوالی‌های افغانستان وجود نداشته و این موفقیتی است که در سطح جهانی مورد تأیید قرار گرفته است.
وی ضمن بیان اینکه جهش و پیشرفت حکومت افغانستان و همکاران بین‌المللی نباید قطع شود گفت که این موفقیت بدون تعهد قوی رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان و همکاری ادارات و وزارت‌های ذی‌ربط امکان‌پذیر نمی‌شد.
بر اساس اظهارات مقامات وزارت صحت عامه، افغانستان در سال 2015 شاهد بیست واقعه پولیو بوده که این رقم هر ساله رو به کاهش است.
نماینده صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در این برنامه تأکید کرد که باید همه مردم به اهمیت واکسین پولیو پی ببرند و کودکان خود را پیش از فلج شدن، واکسین کنند.
در این جلسه همچنین دو تفاهم‌نامه همکاری‌های متقابل در مورد محو پولیو از سوی وزارت‌های حج و اوقاف و مخابرات و تکنالوژی معلوماتی با وزارت صحت عامه به امضا رسید.
قرار است هفت تفاهم‌نامه دیگر نیز در این باره با وزارت صحت عامه به امضا برسد.
شورای عالی محو پولیو اخیراً به منظور فراهم نمودن حمایت‌های همه‌جانبه برای برنامه محو پولیو در افغانستان ایجاد گردیده است که به شکل ربع‌وار به ریاست نماینده خاص ریاست جمهوری برای محو پولیو تدویر جلسه می‌کند. احمد ضیا احمدی

شهرجلال آباد 3 سرطان باختر
طراح وفرمانده حمله های مرگبار هراس افگنی اخیر درولایت ننگرهار در یک عملیات ویژه کشته شد.
آدم خان که گفته می شود طراح و سازمانده اصلی حمله های مرگبار درجریان ماه رمضان وروز های عید در شهرجلال آباد بود ، امروز دریک عملیات ویژه ماموران امنیت ملی درمخفیگاه اش درروستای سفری ولسوالی چپرهار آماج قرارگرفت و کشته شد.
یک منبع امنیت ملی ولایت ننگرهار به آژانس باخترگفت که آدم خان فرمانده محلی گروه داعش طراح اصلی حمله های مرگبار تروریستی بر ورزشگاه کرکت ، مستوفیت ، ریاست معارف و برابر در ورودی دفتر والی ننگرهار درجریان ماه رمضان و روز های عید بود ؛ حمله هایی که بیش از دوصد کشته وزخمی بجا گذاشت.
مرگبار ترین این رویداد ها حمله برتماشاگران بازی کرکت بود.
داعش این حمله ها را پذیرفته بود.
این منبع امنیت ملی ننگرهار می گوید که در جریان عملیات ویژه بر مخفیگاه این فرمانده داعش ، چند هراس افگن دیگر نیز کشته شدند.
دراین عملیات ویژه مخفیگاه داعش با همه ساز وبرگ های جنگی اش ونیز چندین موترسایکل ویران شده است.ختم/ابوی

شهرجلال آباد 3 سرطان باختر
جنرال جان نیکلسن فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان می گوید که نیروهای بین المللی یکجا با نظامیان افغان تلاش دارند تا گروه های هراس افگن ازجمله داعش را نابود سازند.
اودرسفرش به ولایت ننگرهار ، خواستگاه وپایگاه بزرگ گروه داعش در افغانستان گفت که گروه های هراس افگن ازجمله داعش ، یک تهدید برای مردم افغانستان اند وباید نابود شوند.
به گزارش آژانس باختر ، فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان با اشاره به افزایش توانایی های نظامیان افغان در امر مبارزه با هراس افگنی گفت که نظامیان افغان و خارجی یکجا می کوشند تا با نابودی گروه های هراس افگن ، ثبات و امنیت را به شهروندان افغانستان به ارمغان آرند.
حیات الله حیات والی ننگرهار در دیدار با جنرال جان نیکلسن ، ادامه روند آموزش و تجهیز نظامیان افغان را  برای خود بسنده گی آنان در امر مبارزه با هراس افگنی و تامین امنیت افغانستان ارزنده خواند.
او با اشاره به عملیات های نظامی بر مواضع داعش در ننگرهار گفت که داعش در ننگرهار شکست سنگینی دیده است.ختم/ابوی

کابل باختر3 سرطان
سی دی کتلاک تصاویرآبدات تاریخی و ساحات توریستی کشورامروز به پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات وفرهنگ ، سپرده شد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر: درنشستی که به این منظور برگزارشد پوهاند باوری خاطرنشان ساخت که بعد از یک وقفه طولانی باردیگر وزارت اطلاعات وفرهنگ قادرشد تا یک کتلاک هرچه بهتری ازتصاویرآبدات تاریخی، ساحات توریستی، مناظرطبیعی و اتنوگرافی کشور را زیرنام " افغانستان درتصاویر" به همکاری افغان هنرفلم پرودکشن تهیه کند.
معین فرهنگ و هنرافزود که این کتلاک تصاویر دربرگیرنده حدود 180 صفحه بود که معلومات آن به زبان های دری ، پشتو و انگلیسی درج شده  و درآینده نزدیک به چاپ خواهد رسید .
سی دی کتلاک تصاویرآبدات تاریخی و ساحات توریستی کشورتوسط محبوب الله خان مسول افغان هنرفلم پرودکشن به معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ سپرده شد و معین فرهنگ و هنر آن را به خاطراجراات بعدی و چاپ به مسولان مربوط تسلیم داد.  احمدضیا احمدی

ریاض – بی بی سی – ۳ سرطان - باختر
پس از پایان ممنوعیت رانندگی زنان، از نیمه‌شب گذشته در عربستان  زنان اجازه رانندگی پیدا کردند.
تا پیش از این عربستان تنها کشوری در جهان بود که در آن زنان حق رانندگی نداشتند.
کمتر از یک سال پیش (سپتامبر ۲۰۱۷) ملک سلمان، پادشاه عربستان ، اعلام کرد که محدودیت رانندگی برای زنان کشورش پایان خواهد یافت و زنان عربستان از حق رانندگی برخوردار خواهند شد.
اوایل ماه جاری میلادی  عربستان نخستین گواهی‌نامه‌های رانندگی را برای زنان صادر کرد.
با رسیدن ساعت به نیمه شب و آغاز تاریخ ۲۴ جون در عربستان، زنان بسیاری در این کشور برای نخستین‌بار پشت جلو موتر نشستند و رانندگی کردند تا این لحظه تاریخی را برای خودشان ثبت کنند.
خبرنگاران می‌گویند تلویزیون حکومتی عربستان هم تصویر زنانی را پخش می‌کرده که به‌طورقانونی  رانندگی می‌کردند؛ کاری که در سال‌های گذشته منجر به بازداشت می‌شد.
برای سال‌ها فعالانی که برای برداشتن منع رانندگی در این کشور مبارزه می‌کردند، دستگیر یا زندانی شده بودند.
منع رانندگی از جمله محدودیت‌هایی است که براساس تفسیر وهابی از قوانین اسلامی در عربستان  علیه زنان این کشور به اجرا گذاشته می‌شد؛ اگرچه قوانین عربستان  رانندگی زنان را مشخصا منع نکرده بود اما در عمل به زنان گواهی‌نامه داده نمی‌شد.
عفو بین‌الملل همچنین از عربستان خواسته است اصلاحات بیشتری در رابطه با حقوق زنان انجام دهد.
گروه‌های مدنی در عربستان سال‌ها مبارزه کرده‌اند تا زنان بتوانند از این حق برخوردار شوند.ختم / فریده

کابل باختر 3 سرطان
آگاهان سیاسی میگویند که طالبان با رد درخواست اعضای کاروان صلح طلبان هلمند در حقیقت به ندای صلح پاسخ رد دارند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: اعضای کاروان صلح طلبان که برای انفاذ آتش بس و آغاز گفتگو های صلح میان دولت و مخالفان مسلح تلاش دارند و حرکت شان را از شهر لشکرگاه با پای پیاده آغاز کردند و حالا در کابل هستند از طالبان میخواهند تا تن به آتش بس دهند و باب گفتگو های صلح را آغاز نمایند.
خیبر یک عضو این کاروان میگوید که آنها از طرق مختلف برای طالبان پیام دارند تا آتش بس را رعایت کنند  مگر طالبان به آنان پیام خصوصی فرستاده اند.
و در خواست صلح آنان را رد نموده اند.
طالبان در پیغام خصوصی شان به گفته های قبلی شان تاکید دارند که اعضای کاروان صلح به جای آمدن نزد ما ٬به بگرام بروید و خواست تان را با امریکایی ها مطرح سازید.
اعضای کاروان صلح هلمند سه روز پیش در نامه از طالبان خواسته بودند که آتش بس اعلام کنند، در گفت و گو های صلح را با دولت بگشایند و زمان بندی برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان تعیین نمایند.
اعضای این کاروان میگویند که آنان پس از این در مقابل دفتر سازمان ملل و سفارت های ایران ، پاکستان، روسیه ، انگلیس و امریکا در کابل تحصن خواهند کرد.
قرار است اولین تحصن آنها امروز در مقابل نماینده گی سازمان ملل در کابل آغاز شود، بعد از آن آنها خیمه تحصن را در مقابل پنج سفارت در کابل بر پا خواهند کرد.
سفارت های امریکا ٬ روسیه ٬ پاکستان ٬ ایران ٬ و انگلیس شامل برنامه تحصن خواهد بود، تحصن آنها مقابل هر سفارت سه روز دوام خواهد کرد.
اعضای این کاروان خواست های مشخص از طرف های درگیر در افغانستان دارند.
برقراری آتش بس ، مشخص شدن محلی برای گفتگوی دو طرف درگیر، تشکیل حکومت مشترک و سرانجام توافق بر سر تعیین جدول زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان.
کاروان صلح در نظر دارد برای جلب بیشتر مردم ، مدتی را در کابل بماند. دومین گام آنها نیز راه پیمایی به سوی ولایت بلخ در شمال میباشد و بعد از آن به ولایت های جوزجان ، فاریاب، بادغیس و هرات خواهند بود.
در حالیکه طالبان خواست اعضای کاروان صلح طلبان هلمندی را رد کردند. رئیس جمهور غنی هنگام رسیدن آنها به کابل به دیدار شان در مسجد عیدگاه رفت و اظهار داشت اگر ضرورت باشد حاضر است آتش بس با طالبان را یک سال تمدید کند.
این گفته ها دیدگاه متفاوت صلح و جنگ را در کشور نشان میدهد که دولت تا کدام اندازه به فکر ثبات و مصونیت  مردم است در حالیکه فکرطالبان  چیزی دیگر است . شوخک- عبدالخالق

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL