23 اسد 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

یک تعداد جنگ افزار در ننگرهار به دست آمد

یک تعداد جنگ افزار در ننگرهار به دست آمد

جلال آباد 23 اسد باختر یک تعداد جنگ افزار امروز در...

انفجار ماین مقناطیسی سه نفر را زخمی ساخت

انفجار ماین مقناطیسی سه نفر را زخمی ساخت

کابل باختر/ 23/ اسد دراثر انفجار ماین مقناطیسی درمقابل لیسه مسلکی...

داکتر کمال سادات : جوانان هدفمند درامر تامین صلح مبارزه کنند

داکتر کمال سادات : جوانان هدفمند درامر تامین صلح مبارزه کنند

کابل باختر/ 23/ اسد معینیت امور جوانان درهمکاری با معاونیت فرهنگی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتجلال آباد 23 اسد باختر
یک تعداد جنگ افزار امروز در ولایت ننگرهار به دست آمد.
شیرآقا فقیری سخنگوی قول اردوی 201 سیلاب به آژانس باختر گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی عملیاتی در مربوطات ناحیه ششم شهر جلال آباد راه اندازی کردند که در نتیجه چهارده میل تفنگچه، چهار میل کلاشینکوف، یک میل مارکول، یک تعداد بمب دستی و مرمی را به دست آوردند و یک مقدار مواد انفجاری را از بین بردند. احمد نعیم دوستی

کابل باختر/ 23/ اسد
دراثر انفجار ماین مقناطیسی درمقابل لیسه مسلکی تجارت شهر کابل سه نفر زخمی گردیده اند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، از قول شاهدان عینی دراین رویداد سه نفر زخمی گردیده اند تاهنوز پولیس درمورد ابراز نظر نکرده است .
ختم/ شوخک

کابل باختر/ 23/ اسد
معینیت امور جوانان درهمکاری با معاونیت فرهنگی شاروالی کابل ، امروز با برگزاری محفلی از روز جهانی جوانان را گرامیداشت بعمل آورد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، ازروزجهانی جوانان درحالی درکشور گرامیداشت بعمل می اید که جوانان کشور با مشکلات فراوان چه درعرصه آموزش ، کار و سایر بخش های اجتماعی روبرو میباشند.
دراین محفل داکتر کمال سادات نقش جوانان را درعرصه های مختلف سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی با ارزش دانست وگفت که عامل تمام مشکلات جوانان جنگ است به همین دلیل زعامت کشور به خاطر خاتمه دادن به این مصیبت بزرگ صلح را اعلام کرده است.
او ازمخالفان خواست که به جنگ پایان دهند و راه صلح را درپیش گیرند.
او از جوانان خواست هدفمند به خاطر صلح مبارزه کنند و در سنگر آموزش با جدیت برزمند.
سپس سید مصطفی سعیدی رییس فرهنگی شاروالی کابل صحبت کرد او نیز برنقش جوانان درعرصه های مختلف تاکید کرد وگفت که جوانان سازنده گان جامعه اند .
او ازجوانان خواست که درحفظ محیط زیست نیز تلاش کنند.
ختم/ نالان

23 اسد / کابل باختر
مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان امروز نشستی را به هدف ارتقاء و منع آزار و اذیت زنان خبرنگار و کارمندان رسانه یی برگزار کرد، مسئولان برخی رسانه ها ، منشورمنع آزار و اذیت زنان در رسانه ها که از طرف این مرکز ترتیب گردیده، امضا کردند.
در این نشست افزون بر فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ، نماینده ها و مسئولان برخی رسانه ها و نهادهای مدافع حقوق زن اشتراک داشتند.
ابتدا فریده نیکزاد رئیس مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان صحبت کرد و با ابراز نگرانی از مسئولان رسانه ها خواست تا در راستای مبارزه علیه خشونت در برابر زنان خبرنگار و کارمند در رسانه ها با این مرکز همکار باشند و اجازه ندهند که خانم و یا بانویی از این ناحیه رنج ببرد و مجبور به ترک وظیفه شود.
وی افزود که عدم حضور پررنگ زنان در نهادهای رسانه یی ناشی از برخورد دوگانه و غیر مسلکی برخی مسئولان رسانه ها است.
سپس فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ  صحبت کرد و وضعیت زنان در کشور را نگران کننده خواند و تصریح کرد که شرایط فکری و فرهنگی حاکم درجامعه ، محرومیت های تاریخی، دردهای متراکم و پنهان در جامعه سبب شده است تا  آزار و اذیت ها در عرصه های گوناگون مشکلاتی را بروز دهد و مبارزه با آزار و اذیت نیازمند کار مداوم و مستمر فکری و فرهنگی است.
سانچارکی همچنان از ایجاد کمیته یی زیر چتر آمریت جندر وزارت اطلاعات و فرهنگ خبر داد که در امر رسیدگی به مشکلات بانوان فعالیت دارد.
به همین ترتیب ویدا ساغری فعال حقوق زن نیز صحبت کرد و دیدگاهش را در این رابطه بیان داشت.
در اخیر منشوری که از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان ترتیب شده بود و در آن از مسئولان رسانه ها تقاضا گردیده که در امر مبارزه علیه آزار و اذیت زنان با آن مرکز همکار باشند که از سوی مسئولان برخی رسانه ها به امضا رسید.نثار "ایثار"

فیروز کوه 23 اسد باختر
شمار از معترضان امروز در ولایت غور خواهان حذف نام رییس عطامحمد دهقانپور از لست نهایی نامزدان انتخابات ولسی جرگه شدند.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، شماری از قوم سردار ولسوالی دولتیار آن ولایت به جاده های شهر فیروزکوه بر آمدند وعطامحمد دهقانپور را متهم به جنایت انسانی و غصب زمین در ولسوالی دولتیار کردند و از دولت خواستار عدالتخواهی در این زمینه شدند.
کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی رییس عطامحمد دهقانپور را بعد از بررسی اسناد و استماع دفاعیه، وی را دو باره شامل لست نهایی نامزدان انتخابات ولسی جرگه کرد.
اما چند روز قبل یک تعداد دیگر از قوم تیمنی ولسوالی دولتیار در اعتراض خواهان گنجانیدن نام عطامحمد دهقانپور به لست نامزدان پارلمانی شده بودند.
احمد نعیم دوستی

کابل باختر23 اسد
تندیس علامه سید جمال الدین افغان متفکر و نابغه شرق اخیرآ درشهرقاهره مصر گذاشته شد.
دکتور محب الله ذاکری مشاورامورانتشارت وزارت اطلاعات وفرهنگ که درراس هیئت افغانی شامل نماینده گان وزارت های تحصیلات عالی و معارف و نماینده پوهنتون کابل ، به منظوراشتراک درمراسم گذاشتن تندیس سید جمال الدین افغان درشهرقاهره ، به مصرسفر کرده بود .
ذاکری دراین رابطه به آژانس باختر گفت که  تندیس علامه سید جمال الدین افغان به اساس پیشنهاد سفارت افغانستان درقاهره  و موافقه ای شاروال قاهره و دولت مصر، درباغ آزادی شهرقاهره گذاشته شد .
وی خاطرنشان ساخت درمراسمی که به این منظور درشهرقاهره برگزارشده بود،  فضل الرحمن فاضلی سفیرافغانستان درمصرو شماری از شخصیت های فرهنگی افغانستان و مصر اشتراک کرده بودند.
ذاکری  گفت که  مبلغ یک ملیون افغانی مصارف ساخت این تندیس ، به اساس پیشنهاد وزارت اطلاعات وفرهنگ ازبودجه دولت افغانستان پرداخته شده است.
وی افزود که این تندیس توسط تندیس ساز مشهور مصر دکتور شحاته عبدالرحیم ساخته شده و حکومت افغانستان  به پاس خدمات وی ، یک جام لاجوردین را به او اهدا کرد .
مشارو امور انتشارات وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت سید جمال الدین افغان درسال 1838 میلادی درروستای اسعد آباد ولایت کنرافغانستان دیده به جهان گشود ، درپنج سالگی برای فراگیری علوم به کابل رفت و در18 سالگی برای ادامۀ تحصیل به ایران ، عراق و مصرفت.
همینگونه پس از پایان تحصیل برای تحقیق و کاوشگری به هند، عربستان سعودی ، اردن ، سوریه ، ترکیه ، انگلستان، فرانسه ، ایران و روسیه سفر کرد و سپس به افغانستان برگشته وبه اصلاح گری پرداخت.
ذاکری اضافه کرد که سید جمال الدین افغان سهمی فعال دربیداری اسلامی درجهان اسلام داشت ، درزمینه فعالیت های فکری ،  شعورسیاسی و مبارزه علیه استعمار با بزرگان مصرکمک کرد و دردانشگاه  الازهرالشریف  مصر به تدریس پرداخت.
همچنان مشاور امورانتشارات وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که درحاشیه این سفر درمصاحبه با شماری از رسانه های مصری  دررابطه اهمیت گذاشتن  تندیس ، افکارو کارنامه های سید جمال الدین افغان ، درشهرقاهره مصر معلومات داد .
به همین ترتیب محب الله ذاکری درنشست با معین وزارت فرهنگ مصر پیرامون گسترش همکاری های فرهنگی میان دوکشور ودردیدار با رییس مرکزی روابط خارجه تلویزیون  ملی مصر،  دررابطه به همکاری های نشراتی و برگزای برنامه های آموزشی برای ژورنالیستان افغانستان صحبت کرد و قرار برآن شد تا درآینده دراین زمینه تفاهمنامه همکاری میان دوجانب به امضا برسد. احمدضیا احمدی

کابل باختر 23 اسد
فرمان محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مورد تخفیف و عفو مجازات محجوزین ومحبوسین به مناسبت نود و نهمین سالگرد استرداد استقلال کشور و حلول عیدسعید اضحی
به تأسی از حکم مندرج جزء (18) مادۀ شصت وچهارم قانون اساسی افغانستان، به مناسبت نود و نهمین سالگرد استرداد استقلال کشور و حلول عید سعید اضحی، تخفیف وعفو مجازات حجز و حبس محکومین اعم از (ملکی ونظامی)  که به حکم قطعی ونهائی محاکم، محکوم گردیده اند، حسب ذیل منظور است:
تخفیف وعفو مجازات محجوزین
مادۀ اول:       
(1) مدت باقی ماندۀ مجازات محجوزینی که به مجازات الی چهار سال حجز محکوم گردیده اند، بدون در نظرداشت مدت سپری شده، عفو و از حجز رها گردند.
(2) مدت باقی ماندۀ مجازات محجوزینی که به مجازات بیش از چهار سال حجز محکوم گردیده اند، در صورتیکه نصف مدت  مجازات خود را در حجز سپری نموده باشند، عفو و از حجز رها گردند.
(3) محجوزین مندرج فقره های (1و2) این ماده که از مزایای عفو مندرج این فرمان مستفید نمی گردند، نصف مدت حجز آن ها تخفیف گردد.
عفو مجازات محبوسین اناث دارای طفل شیر خوار وکبرسن

مادۀ دوم:
(1) محبوسینی که دارای طفل شیر خوار بوده و به مدت پنج سال حبس محکوم گردیده باشند، مدت باقی ماندۀ مجازات آنها عفو و از حبس رها گردند.
(2) محبوسین اناث که حداقل (49) سالگی  یا بالاتر از آنرا تکمیل نموده باشند و محبوسین ذکور که (59) سالگی یا بالاتر از آنرا تکمیل و به مدت الی پنج سال حبس محکوم گردیده اند، مدت باقی ماندۀ مجازات آنها عفو و از حبس رها گردند.
عفو محبوسین مصاب به امراض صعب العلاج
مادۀ سوم:
(1) محبوسین مصاب به امراض صعب العلاج که واجد شرایط ذیل باشند از حبس رها گردند:
1- معالجۀ آنها ممکن نباشد.
2- مریضی شان سیرنهائی خود را پیموده باشد.
3- بهبود و اعادۀ صحت آنها متصور نباشد.
(2) به منظورتثبیت محبوسین مصاب به امراض صعب العلاج محکومین مندرج فقرۀ (1) این ماده هیئت طبی درمرکز به ترکیب ذیل ایجاد می گردد:
۱- رئیس عمومی طب معالجوی وزارت صحت عامه به حیث رئیس.
2- داکتر متخصص از ریاست امور صحی وزارت دفاع ملی به حیث عضو.
3- داکتر متخصص از ریاست امور صحی وزارت امور داخله به حیث عضو.
4- داکتر متخصص از ریاست امور صحی ریاست عمومی امنیت ملی به حیث عضو.
5- نمایندۀ ریاست څارنوالی نظارت بر محلات سلب آزادی به حیث ناظر.
(3) به منظور تثبیت محبوسین مصاب به امراض صعب العلاج هیئت طبی در ولایات از واحد های مربوط مراجع مندرج فقرۀ (2) این ماده تشکیل می گردد. درصورت عدم موجودیت داکتر متخصص درادارۀ امنیت ملی ولایت، ریاست صحیه یک داکتر دیگر  را توظیف می نماید.
(4) ادارۀ محبس مکلف است مریضان مندرج فقرۀ (1) این ماده را به هیئت طبی معرفی و درصورت تصدیق مریضی، اسناد آنها را به کمیسیون عالی صحی ارایه نماید.
(5) آنعده محکومینی که بنابر تصمیم کمیسیون صحی ولایات، صعب العلاج تشخیص می گردند، محکومین مذکورهمراه با سوابق آنها به محبس مرکزی انتقال و بعد از اتخاذ تصمیم کمیسیون عالی صحی در مرکز جهت اجراآت بعدی به کمیسیون تطبیق فرمان محول می گردند.
عفو و تخفیف مجازات محبوسین
مادۀ چهارم:
(1) محبوسینی که به حبس الی یکسال، محکوم گردیده اند، بدون در نظر داشت مدت سپری شده، مدت مجازات باقی ماندۀ آنها عفو و از حبس رها گردند.
(2) محبوسینی که به حبس بیش از یک سال الی شش سال محکوم گردیده اند، درصورتیکه ربع (1 بر4) حصه مدت حبس خود را درمحبس سپری نموده باشند، مدت باقی ماندۀ مجازات آنها عفو و از حبس رها گردند.
(3) محبوسینی که به حبس بیش از شش سال الی ده سال محکوم گردیده اند، در صورتی که ثلث مجازات حبس خود را در محبس سپری نموده باشند مجازات باقی ماندۀ آنها عفو و از حبس رها گردند.
(4) محبوسینی که شامل کتگوری های مندرج فقره های (1، 2و3) این مادۀ نمی گردند، در مدت مجازات حبس آنها  حسب ذیل تخفیف بعمل آید:
1- در مجازات  محکومین مندرج فقره های (1) این ماده و مادۀ پنجم این فرمان (3بر4) حصۀ مدت حبس آنها.
2- در مجازات محکومین مندرج فقرۀ (2) این ماده نصف (1بر2) حصۀ حبس آنها.
3- درمجازات محکومین مندرج فقرۀ (3) این ماده مدت دو سال.
4- در مجازات محکومین به حبس بیش از ده الی شانزده سال یک و نیم سال.
5- در مجازات محکومین به حبس بیش از شانزده سال الی سی سال، مدت یک سال.
عفو وتخفیف مجازات حبس منسوبین نظامی
مادۀ پنجم:
(1) آنعده افسران، بریدملان (ساتنمنان) وسربازان اردوی ملی، پولیس ملی، منسوبین ریاست عمومی امنیت ملی و سایر وزارت ها وادارات دارای تشکیلات نظامی که به حبس الی سه سال، محکوم گردیده اند، بدون در نظر داشت مدت سپری شده، مدت مجازات باقی ماندۀ آنها عفو و از حبس رها گردند.
(2) آنعده افسران، بریدملان (ساتنمنان) وسربازان اردوی ملی، پولیس ملی، منسوبین ریاست عمومی امنیت ملی و سایر وزارت ها وادارات دارای تشکیلات نظامی که به مجازات حبس تنفیذی الی یکسال در قطعات مربوط محکوم گردیده اند، درصورتیکه ربع (1 بر 4) حصۀ  مدت حبس خویش را در قطعه سپری نموده باشند، مدت باقی ماندۀ مجازات آنها عفو و از حبس رها گردند.
حالات محدودیت و ممنوعیت عفو و تخفیف
مادۀ ششم:
(1) محجوزین و محبوسین ذیل از مزایای عفو این فرمان مستفید نمی شوند:
1- محبوسین جرایم مندرج فقرۀ (2) مادۀ (350) قانون اجراآت جزائی منتشرۀ جریدۀ رسمی شماره (1132) سال 1393.
2- محکومین جرایم راهزنی ( قطاع الطریقی).
3- محکومین جرایم سرقت مسلحانه مندرج مواد 455، 456، 457 قانون جزاء و مواد 702، 703 و 704 کود جزا.
(2) محجوزین و محبوسین ذیل از مزایای تخفیف این فرمان مستفید نمی شوند:
1- محکومین به مجازات حجز بیش از پنج سال یا حبس بیش از ده سال که نصف یا بیشتر از نصف مجازات آنها به اثر فرامین قبلی تخفیف وعفو، تخفیف گردیده باشد، مگراینکه کمتر از یکسال ازحبس یا حجزآنها باقی مانده باشد.
2- محکومینی که به سبب ارتکاب جرایم قتل عمد (به استثنای اطفال) و فساد اداری محکوم گردیده اند، مگر اینکه در جرم قتل ورثه مقتول ابراء نموده باشد.
3- محکومین به جزای اعدام که مجازات آنها به حبس تعدیل گردیده است.
4- محکومینی که درسال جاری درمیعاد حجز ویا حبس محکوم بهای آنها تخفیف به عمل آمده باشد و آنعده ازمحکومین که به اساس مادۀ (158) قانون جزا و مادۀ (75) کود جزا محکوم گردیده اند درصورتیکه یکبار درعین جرم ومجازات درسال جاری ازتخفیف مستفید شده باشند.
5- محجوزین و محبوسینی که علاوه بر حجز یا حبس به رد مال یا جبران خساره و جزای نقدی نیز محکوم گردیده اند، در صورتیکه مال به دست آورده یا وجه محکوم بها را به متضرر پرداخته باشند و یا بپردازند ویا نصف جزای نقدی را به حساب واحد دولتی تحویل نموده باشد یا تحویل نمایند، از مزایای تخفیف مندرج مادۀ اول و فقرۀ (4) مادۀ چهارم این فرمان مستفید میگردند.
(3) محجوزین ومحبوسین ذیل ازمزایای عفو و تخفیف مندرج این فرمان مستفید نمی شوند:
1- محکومین جر ایم مندرج قانون منع خشونت علیه زن.
2- محکومین جرایم مندرج مواد (636، 637 ، 639، 640، 641، 668، 669، 670 و 671) کود جزا.
3- محکومین جرایم مندرج ضمیمه شماره (1) قانون  اجراآت جزایی و تعدیلات آن.
4- محکومین جرایم مندرج مواد (15، 16، 17، 18، 19، 24، 34، 35 و38) قانون جزای عسکری منتشرۀ جریدۀ رسمی شماره (944) سال1387ومواد(15، 17، 18، 19، 20، 37، 38 و41) قانون جرایم عسکری منتشرۀ جریدۀ رسمی شماره (604) سال1365.
5- محکومین جرایم تجاوز جنسی بالای اطفال.
6- محکومین جرایم اختطاف و گروگان گیری.
(4) محکومینی که در سال جاری در محلات سلب آزادی دست به آشوب، اغتشاش، جنگ، قتل، تخریب کاری، فرار و اعتصابی که با عث اخلال نظم در محلات مذکور می گردد یا مواد مخدر را خرید یا فروش نموده باشند با درنظر داشت احکام مادۀ (52) قانون محابس و توقیف خانه ها منتشرۀ جریدۀ رسمی شماره (923) سال 1386 ازمزایای عفو و تخفیف این فرمان مستفید نمی شوند.
عفو جزای نقدی
مادۀ هفتم:
محکومینی که از مزایای عفو و تخفیف این فرمان مستفید می شوند یا با اکمال حبس در سال 1397 رهاگردیده یا به اساس احکام این فرمان رها  می گردند وعلاوه بر حجز یا حبس به جزای نقدی نیز محکوم گردیده باشند، نصف جزای نقدی آنها عفو گردد، محکومین خارجی از این امر مستثنی میباشند.
قطعیت حکم
مادۀ هشتم:
قطعیت حکم به اساس جزء (10) مادۀ چهارم قانون تشکیل و صلاحیت قوه قضائیه از تاریخ صدور حکم محکمه اعتبار دارد.
اقامۀ دعوای حق العبدی
مادۀ نهم:
تطبیق احکام این فرمان، مانع اقامۀ دعوای حق العبدی اشخاص نمی گردد.
تسلیمی محجوزین و محبوسین اناث
مادۀ دهم:
(1) ادارات مراکز اصلاح و تربیت اطفال و محابس مکلف اند، محجوزین ( ذکور و اناث) و محبوسین اناثی را که مطابق احکام این فرمان از حجز یا حبس رها می گردند، حسب احوال به والدین یا ممثل قانونی یا محارم شرعی آنها تسلیم نمایند.
(2) وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین مکلف است برای آنعده محجوزینی که والدین، ممثل قانونی یا محارم شرعی نداشته باشند، محل مناسب رهایش را در مرکز و ولایات تدارک نماید.
(3) وزارت امور زنان مکلف است برای آنعده محبوسین اناثی که طبق احکام این فرمان از حبس رها می گردند، به رضایت آنها الی پیدا شدن محرم شرعی شان، محل مناسب رهایش را در مرکز و ولایات تدارک نماید.
مرجع تطبیق کننده
مادۀ یازدهم:
(1) به منظور تعمیل احکام این فرمان در مرکز و ولایات کمیسیون های به ترکیب ذیل تشکیل گردد:
1- درمرکز رئیس څارنوالی نظارت برتنفیذ احکام و بدیل حبس و در ولایات رئیس څارنوالی استیناف، به حیث رئیس.
2- نمایندۀ ریاست عمومی امنیت ملی، به حیث عضو.
3- رئیس محبس مرکزی (پلچرخی) در مرکز و در ولایات آمر محبس در بخش محبوسین، به حیث عضو.
4- آمر مرکز اصلاح و تربیت اطفال در بخش محجوزین، به حیث عضو.
5- نمایندۀ وزارت دفاع ملی در بخش محبوسین اردوی ملی، به حیث عضو.
6- نمایندۀ وزارت امور زنان در بخش محجوزین  و محبوسین اناث، به حیث عضو.
7- نمایندۀ څارنوالی اختصاصی جرایم مسکرات و مواد مخدر دربخش مربوط به حیث عضو.
۸- نمایندۀ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مرکز و در ولایات در صورت موجودیت، به حیث عضو.
(2) آنعده محکومینی که در سال های قبل، از فرامین تخفیف وعفو مقام ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، مستحق استفاده از مزایای فرامین مذکور بوده، ولی برای شان اجراء نگردیده، ریاست څارنوالی نظارت برتنفیذ احکام و بدیل حبس تخفیف سال های قبل را مطابق احکام همان فرامین مانند سایرمحکومین محاسبه واجراء نمایند.
تهیه لست محکومین واجد شرایط تخفیف و عفو
مادۀ دوازدهم:
(1) کمیسیون های تطبیق این فرمان مؤظف اند، لست محکومین واجد شرایط تخفیف و عفو را که مدت محکومیت آنها الی پنج سال باشد در مرکز وولایات تهیه و به ادارۀ څارنوالی جهت منظوری لوی څارنوال جمهوری اسلامی افغانستان ارائه نمایند، که بعد از منظوری لوی څارنوال جمهوری اسلامی افغانستان قابل تطبیق می باشد.
(2) کمیسیون های تطبیق این فرمان مؤظف اند، لست محکومین واجد شرایط تخفیف و عفو را که مدت محکومیت آنها بیشتر از پنج سال الی سی سال باشد در مرکز وولایات تهیه و به لوی څارنوالی ارسال و لوی څارنوالی مکلف است، لست های ارسالی را تدقیق و توحید نموده و در اسرع وقت ممکن جهت منظوری به مقام ریاست جمهوری اسلامی افغانستان ارائه نماید.
انفاذ
مادۀ سیزدهم:
این فرمان از تاریخ 28 اسد سال 1397 نافذ میگردد. #نالان
 

کابل باختر 23 اسد
اعلامیه وزارت اطلاعات و فرهنگ مبنی بر اطلاع‌رسانی درست و پرهیز از نشر شایعات!
همکاران عزیز رسانه ها و فعالان شبکه‌های اجتماعی!
ما در شرایط حساسی قرار داریم، دشمنان آرامی و ثبات کشور در ابعاد گسترده حملات خود را علیه مردم ما آغاز کرده و به هیچ کس و هیچ چیز رحم نمی‌کنند، مرد و زن و طفل و جوان و پیر و خبرنگار و کارگر و کارمند و روحانی و معلم در کنار سربازان شجاع کشور همراه با مراکز کار و کسب، آثار و آبدات تاریخی، مواریث فرهنگی و عمارات و ادارات دولتی و خصوصی یک‌جا هدف کین و آتش دشمن قرار می‌گیرند. در چنین شرایطی بهتر است در کنارهم باشیم و پشت سر نیروهای شجاع و قهرمان امنیتی این مدافعان با شهامت ایستاد شده، به حمایت و تشویق ایشان بپردازیم.
برجسته ساختن مشکلات و چالش‌ها و پرداختن یک جانبه به َضعف‌ها و کاستی‌ها - هرچند که این ضعف‌ها واقعی هم باشد- در شرایط حساس کنونی تنها آب ریختن به آسیاب دشمن و تیز کردن تیغ هراس افگنان است.
بهتر است موج گسترده انتقاد ها خود و برجسته سازی مشکلات را در فضاهای درونی و بسته میان مقامات حکومتی و نهادها و فعالان رسانه‌ای محدود سازیم و از بزرگ نمایی‌ها و نشر شایعات و افواهات که سبب افزایش مورال دشمنان می‌شود خود داری کنیم.
وزارت اطلاعات و فرهنگ؛ نشرات رسانه‌ها مخصوصا شبکه‌های اجتماعی را با دقت زیر نظر دارد و نمی‌تواند مراتب نگرانی و تاسف عمیق خود را از برخی سیاه نمایی‌ها و نشرات متضاد با قوانین نافذه کشور مخصوصا مواد مربوط به نشرات ممنوعه ابراز ننماید.
امیدواریم در این شرایط حساس، مسئولیت‌پذیر تر باشیم و از حقوق و آزادی‌های خود به صورت قانونی و درست استفاده کنیم. تردیدی نیست که وزارت اطلاعات و فرهنگ نسبت به صیانت از آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات شفاف و دقیق متعهد است. امید دارد مراجع اطلاع رسانی در کشور در ارتباط نزدیک با رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای مردم را در جریان اطلاعات دقیق قرار داده، اجازه ندهند حدس و گمان‌ها و شایعات جای معلومات درست و دقیق را پر کند.نالان

کابل باختر/ 23/ اسد
اطلاعیه ریاست موزیم ملی وزارت اطلاعات وفرهنگ
به مناسبت نودونهمین سالگرد استقلال کشور ، موزیم ملی به روز های 23 ،24و 25 اسد سالروان طور رایگان به روی علاقمندان باز میباشد.
ختم/ نالان

کابل/باختر/23 اسد
با آنکه روز های انگشت شماری به عید سعید اضحی باقی مانده است اما شهروندان به انسانهای ماشینی (روباط) می مانند که بطور اتومات در حرکت اند نه شوق برای خریداری دارند و نه طرف مواد اولیه به علاقه نگاه میکنند، به گونه بی تفاوت از برابر فروشنده ها عبور میکنند از این رو بازار فروش میوه خشک و کیک و کلچه در شهر کابل در آستانه این عید کمرنگ و کار و بار فروشنده ها پرچو است .
یک تن از فروشنده ها که از ذکر نام خود خودداری کرد میگوید که یک و نیم ماه پیش مواد مورد نیاز مردم را با سرمایه های هنگفتی فراهم کرده است ، اما اکنون که یک هفته به عید مانده کمتر شهروندان برای خریداری مواد مورد نیاز عید به بازار ها می آیند .
حاجی محمود خان دکان دار میوه خشک مندوی کابل به خبرنگار آژانس باختر گفت بازار فروش مثل عید های گذشته پر رونق نیست .
وی اضافه کرد در گذشته در شب ها و روز های  نزدیک به عید بازار مندوی جمع و جوش خاص داشت مردم در مندوی به گونه چشمگیر دیده میشد اما در این روز ها که عید نزدیک است کار و بار رونق ندارد و مردم هم چندان در بازار دیده نمی شود.
شاید حوادث و رویداد های امنیتی و حملات دشمنان بر نقاط مختلف کشور بالا روحیه مردم تاثیر کرده باشد .
وی افزود که مساله غزنی ، کشته شدن سربازاران اردوی ملی که هر کدام مادر  پدر ، خواهر و برادر دارند میتواند دلیل بی علاقه گی مردم نسبت به عید باشد .
این دکاندار افزود، خود مقام های وزارت دفاع و داخله اعتراف کردند که بیش از صد سرباز شهید داده اند، حال شما محاسبه کنید که صد سرباز ، صد مادر ، صد پدر ، صد خواهر ، صد برادر و سایر اعضای خانواده دارند پس همه درد دارند. به گفته شاعر دری زبان، چو عضو به درد آورد روزگار- دیگر عضو ها را نماند قرار.
یک فروشنده کلچه و کیک در ساحه پل باغ عمومی به آژانس باختر گفت که بر خلاف عید های قبل در فروشات شان کاهش چشم گیری به وجود آمده است.
وی اضافه میکند مردم یک نان خشک را در غزنی به مشکل بدست میاورند خوردن کلچه برما حرام است .
وضعیت ناهنجار امنیتی در برخی ساحات کشور به خصوص شهر غزنی را سبب بی روحیه شدن مردم نسبت به روز های ملی و مذهبی میداند و میگوید،  در حالیکه مردم انتظار داشتند تا روز های عید را مثل عید رمضان در فضای صلح و آشتی سپری کنند اما حمله طالبان بالای شهر غزنی  و شهادت ده ها تن از شهروندان به خصوص جوانان اردوی ملی و افراد ملکی روان همه را متاثر کرده است.
چهره زشت و آشتی ناپذیر طالبان را یکبار دیگر نمایان کرد.
سید یحیی معلم یکی از مکاتب  شهر کابل گفت که حالت مردم غزنی را همه با گوشت و پوست احساس میکنند و درک میکنند که بالای هموطنان ما در غزنی چه میگذرد .
وی بیان کرد : در چنین حالت با کدام روحیه به خریداری سودای عید و یا با کدام دل خوش برای تجلیل از عید اماده گی بیگیریم ، همه کسانیکه در جنگ کشته میشوند فرزندان ما است.
وی از مخالفان مسلح خواست تا از کشتن مردم و سوختاندن اماکن دولتی و یا خصوصی دست بردارند.
چون همه دارایی ملت و مال بیت المال است به آتش کشیدن اماکن دولتی و شخصی توسط طالبان یک عمل دور از انسانیت و اسلامیت است .
عظیمه معلم در یکی از لیسه های دختران شهر کابل نیز علت کمرنگ بودن بازارها  و عدم علاقه مردم را به خریداری ناشی از  نگرانی های وضعیت امنیتی در نقاط مختلف کشور میداند و میگوید که دولت باید برای حفظ امنیت و مصئونیت سر ومال مردم بکوشد یکی از مسوولیت دولتمردان و سیاست مداران حفظ جان و مال مردم است او همچنان از مخالفان مسلح خواست تا صلح کنند به جنگ و برادر کشی در کشور پایان دهند .
به هر صورت مردم کشور در روز های که امید فراوانی به تامین صلح داشتند و نسبت به هر زمان دیگر باور شان به صلح میان طالبان و دولت بیشتر شده بود اما با حمله طالبان بر شهر غزنی و برخی از ساحات دیگر کشور این آرزو و امید شان به یاس مبدل شد .
مردم کشور آرزو دارند که گلیم پدیده جنگ هر چه زودتر از کشور برچیده شود تا آنان بتوانند در فضای امن و صلح زندگی کنند .
نازیلا عزیزی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL