31 حمل 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تبصره

تبصره

کابل 30 حمل باختر نشست سیاسیون افغان وطالبان که قرار بود...

صدراعظم پاکستان هفته آینده به ایران سفر می کند

صدراعظم پاکستان هفته آینده به ایران سفر می کند

اسلام آباد - ایرنا – ۳۰ حمل – باختر «عمران خان»...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر/ 30/ حمل
امامان ، خطبا ، واعظان مساجد و حسینیه های شهر کابل امروز قبل از ادای نماز جمعه ، درموعظه  های دینی شان صلح ومصالحه را درشرایط فعلی کشور یک ضرورت دانستند و از مخالفان مسلح خواستند تا به ندای مردم افغانستان و امر خداوند لبیک بگویند و برای اعاده صلح درکشور با مردم همگام و هم کلام شوند
به گزارش آژانس باختر ، امامان ، خطبا ، واعظان ، مساجد و تکیه خانه های شهرکابل خاطر نشان کردند که جنگ جاری درکشور ، برادرکشی می باشدکه به هیچ عنوان توجیه شده نمی تواند.
صلح یک امر خداوندی است به همین منظور درآیات قران اعظیم الشان و روایات متعدد برایجاد صلح و سازش بین مردم تاکید شده است و پیامبر اسلام (ص) به صلح چنان ارزش قایل شده است  که آن را برترین صدقه دانسته است .
آنها گفتند که اسلام دین رفاه و عاطفه است ، دین انسان ساز و انسان دوست است که درآن زندگی انسان ها ارزش و قیمت والایی دارد .
با یک مرور مختصر به آموزه های دینی و اسلامی درمی یابیم که سرلوحه کار تمام انبیاء و به صورت مشخص سرور پیامبران حضرت نبی اکرم (ص) صلح و امنیت و نفی منکرات بوده است و قرآن به عنوان کتاب الهی و قانون بشری هیچگاه حکم به جنگ ، کشتار و ویرانی نکرده است ، برعکس انسان را به هم نوع دوستی ، خودشناسی ، خداشناسی پرهیز از جنگ و خونریزی دستور می دهد قتل ناحق یک انسان به منزله قتل تمامی مردم و نجات زندگی یک انسان را به منزله نجات بشریت تلقی کرده است درحالی که امروز جنگ درافغانستان ، برادرکشی و مسلمان کشی است که به هیچ عنوان توجیه شده نمی تواند. پس خوب است که در روشنایی دساتیر الهی که صلح را خیردانسته است وارد عمل شویم اگر اختلاف درعملکرد و گفتار ما وجود دارد آن را در آئینه قرآن، دساتیر شرعی و قوانین بشری حل کنیم .
باید جلو توطیه واغراض حلقات کفری را گرفت و بیش از این کشور را میدان جنگ نیابتی بیگانگان نسازیم  و باتن دادن به یک آتش بس درکنار آنکه از تلفات بیشتر جلوگیری می کنیم فضای وحدت نظر و اعتماد را به وجود می آوریم و دیگر مسلمانی کشته نخواهد شدو سرزمین اسلامی ما تخریب نخواهد شد، مخالفان مسلح از جنگ دست بکشند تا صلح جاگزین جنگ جاری درکشور شود.
ختم/ صائم ...ک..م

جمعه ، 30 حمل 1398 ، 11:39

تبصره

کابل 30 حمل باختر
نشست سیاسیون افغان وطالبان که قرار بود فردا سی و یکم ماه حمل  درقطر برگزار شود، به دلیل مخالفت  حکومت  قطر وطالبان با فهرست ارائه  شده از سوی افغانستان، به تاخیر افتاد .
مفسر آژانس باختر می نگارد :  قرار بود این نشست  میان سیاسیون  افغان و طالبان فردا سی ویکم ما ه حمل دردوحه برگزار شود ، دولت  افغانستان یک فهرست  جامع  از سیاسیون افعان ، فعالان  مدنی ، مدافعان حقوق بشری وفعالان زن را تهیه کرده  بود که باید  درنشست  قطر شرکت  می کردند مگر حکومت  قطر به جای فهرست  مشترک حکومت افغانستان وجریان های سیاسی ، نام نویس  خود را اعلام کرد  .
گفته شده است که درفهرست حکومت قطر  ،نام شرکت کنندگان نشست  مسکو و سی نفر از فهرست  کنونی  جا یافته  بود.
آنچه مهم است درک  این مساله است  که نشست  دوحه به عنوان  یک نشست  میان  افغان ها طراحی  وپذیرفته  شده بود. کشور های بیرونی  دربرگزاری  همچو نشست ها  تنها نقش تسهیل  کننده  را دارند  واین افغان ها اند که فهرست وترکیب  هیئت  را  مشخص می کنند .
افغان ها نسبت به نشست دوحه  با امید واری  های زیادی   نگاه می کردند مگر این نشست  به دلیل تلاش های بیرونی  که درصدد اعمال نفوذ درهمچو نشست ها اند،  به تاخیر افتاد.
خارجی ها که نگران گسترش نا امنی های افغانستان به منطقه اند، بگذارند تا افغان ها برای  حل معضل کشور شان  یک راه منطقی  دریافت کنند  واین زمانی ممکن است  که مرتکب  اعمال و حرکات مداخله جویانه نشوند و بپذیرند که این  افغان ها اند  که  نقش محوری درمسیر و تعیین سرنوشت آینده  شان  دارند.
مشکل امروز افغانستان ، ناشی از  زیاده خواهی طالبان وکشور های حامی  آنها است .
آنها درصدد کاهش نقش و قدرت  دولت افغانستان درصحنه  ملی وبین المللی  اند   درحالی که  مردم افغانستان به این فکر اند  که کاهش نقش  وقدرت دولت باعث کاهش  نقش و قدرت مردم  درتصمیم گیری های ملی  می شود .
کشور های  بیرونی  نباید از  ناهنجاری های کنونی  برای  خود بستر سازی کنند وبا اعمال نفوذ در برنامه های سیاسی  وصلح  خواهانه  مردم  افغانستان٬ موقف خودرا  تثبیت و امتیاز خود را جدا سازند . با این اندیشه نمی توان به ثبات درافغانستان که عامل ثبات در منطقه است دست یافت.
بهتر است که خارجی ها روی  نقش تسهیل  کننده  خود فکر کنند واندیشه  اعمال نفوذ را از ذهن شان  دور کنند. # صائم 

 

اسلام آباد - ایرنا – ۳۰ حمل – باختر
«عمران خان» صدراعظم پاکستان دیروز  در آستانه سفر رسمی از  ایران، گفت که اسلام آباد اهمیت فراوانی برای روابط با تهران قایل است.
عمران خان در دیدار دیروز با «مهدی هنردوست» سفیر ایران در پاکستان  در شهر اسلام آباد، از دعوت دکتور «حسن روحانی» رییس جمهور ایران و فرصت فراهم شده برای بازدید از کشور دوست و برادر ایران، قدردانی کرد.
وی با حایز اهمیت دانستن سفر  خود به تهران، نسبت به گسترش و تعمیق روابط دو کشور ابراز امیدواری کرد.
وزارت امور خارجه پاکستان دوشنبه گذشته اعلام کرد که «عمران خان» صدراعظم این کشور در تاریخ اول ماه ثور به دعوت رسمی «دکتور حسن روحانی»، دیدار 2 روزه از ایران خواهد داشت.
این اولین سفر عمران خان به ایران از هنگام برعهده گرفتن مقام صدارت کشورش محسوب می شود.فریده بابک

واشنگتن – صدای امریکا – ۳۰ حمل - باختر
جینا هاسپل، رییس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) می گوید این سازمان منابع بیشتری برای مقابله با «سخت ترین دشمنان» امریکا اختصاص داده است.
خانم هاسپل در یک سخنرانی در دانشگاه آبرن که متن آن دیروز  منتشر شد، گفته است پس از سال ها، سرمایه گذاری سیا در امور مربوط به ایران و روسیه تقویت شده است.
او همچنین گفت که گروه هایی نظیر داعش و القاعده همچنان در توجه سازمان سیا قرار دارند اما تمرکز و منابع سیا روی رقبایی که در رده دولت- ملت قرار دارند، بیشتر می شود.
جینا هاسپل همچنین گفت این سازمان اطلاعاتی، از آخرین تکنالوژی ها برای واکنش سریع به تحولات جهانی - نظیر هدف قرار دادن سازمان تروریستی پیش از آنکه بتواند گسترش یابد - استفاده می کند.
فریده بابک

طرابلس – بی بی سی – ۳۰ حمل - باختر
صدراعظم  لیبیا که مورد حمایت سازمان ملل متحد است "سکوت" متحدان بین‌المللی‌اش را در مقابل پیشروی نیروهای مخالف به سوی طرابلس تقبیح کرده است.
فیض السراج با خطر سقوط از جانب شورشیان به رهبری جنرال خلیفه حفتر روبه‌روست.
سازمان  جهانی صحت گزارش داده است که از زمان شروع درگیری‌ها در ۱۵ ماه حمل  بیش از ۲۰۵ غیرنظامی کشته شده‌اند.
اکنون در شرایطی که خشونت‌ها در این کشور ادامه دارد، صدراعظم لیبیا گفته است "مردم لیبیا احساس می‌کنند که از سوی جامعه جهانی به حال خود رها شده‌اند."
سراج گفته است: "عدم حمایت از دولت او که از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شده می‌تواند پیامدهای دیگری به دنبال داشته باشد" که به گفته او "خطر سرمایه‌گذاری گروه داعش بر روی بی‌ثباتی لیبیا" یکی از این پیامدها است.
صدراعظم قانونی لیبیا  گفته است "سکوت جامعه بین‌الملل مردم لیبیا را ناامید کرده است.
از زمان سرنگونی و کشته شدن معمر قذافی در سال ۲۰۱۱، لیبیا صحنه درگیری خشونت‌آمیز و بی‌ثباتی سیاسی است.
فریده بابک

پیونگ یانگ – بی بی سی – ۳۰ حمل - باختر
کوریای شمالی خواستار برکناری مایک پومپیو، وزیر امور خارجه امریکا از مذاکرات اتمی بین دو کشور شده است.
این کشور  پومپیو را متهم کرده است که "بی‌ربط حرف می‌زند و بی‌ملاحظه است".
یک مقام ارشد وزارت امور خارجه  کوریای شمالی با اشاره به این که مذاکرات بیشتر با حضور مایک پومپیو بی ربط خواهد بود، خواستار جایگزین شدن فردی "دقیق‌تر" در مذاکرات به جای او شد.
این اظهارات پس از آن مطرح شده است که کوریای شمالی از آزمایش یک "سلاح هدایت شونده تاکتیکی" خبر داد.
این اولین آزمایش کوریای شمالی از زمان نشست رهبران دو کشور امریکا و کوریای شمالی در هانوی، پایتخت ویتنام در ماه فبروری سال جاری است. این نشست بدون دستیابی به توافقی بین دو کشور پایان یافت.
کووان جونگ-اون، مقام ارشد وزارت امورخارجه کوریای شمالی پومپیو را مسوول پایان یافتن غیرمنتظره نشست سران دو کشور در هانوی دانست.
فریده بابک

واشنگتن  - بی بی سی – ۳۰ حمل – باختر
گزارش رابرت مولر، مفتش ویژه دوسیه مداخله روسیه در انتخابات امریکا، دیروز منتشر شد. بخش‌هایی از این گزارش با تصمیم وزارت عدلیه این کشور از نسخه‌ یی که منتشر شده است، حذف شده است.
وزارت عدلیه امریکا، محدودیت‌های قانونی را دلیل این کار عنوان کرد. رابرت مولر به این نتیجه رسید که بین ستاد دونالد ترامپ و دولت روسیه تبانی رخ نداده است.
عملکرد وزیرعدلیه امریکا در چگونگی انتشار این گزارش با انتقاد گسترده چهره‌‌های شاخص حزب دموکرات امریکا روبه‌رو شده است.
/فریده بابک

کابل باختر 30 حمل
حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور اظهارامید واری کرد که نشست بین الافغانی به زودی برگزار شود.
در اعلاميه یی که از سوی رییس جمهور پیشین نشر شده است گفته شده است، قرار بود نشست بين الافغانى دوحه به تاريخ ١٩ اپريل  سال روان تدوير يابد كه فعلاً به تاخير افتاد.
رسيدن به صلح دايمى در كشور در اولويت تلاش هاى مردم افغانستان قرار دارد و به همين دليل مطميناً كه مردم افغانستان از راه اتحاد، اتفاق و تلاش هاى پي هم شان براى صلح، به زودترين فرصت در يك مجلس بين الافغانى دور هم جمع خواهند شد تا براى آوردن صلح، آرامش و ترقى به مردم و كشورشان گام هاى استوارترى بردارند. # عبدالخالق

کابل باختر 30 حمل
معین سیاسی وزارت امور خارجه  در دومین نشست مشورت های سیاسی میان افغانستان و قرغزستان شرکت کرد.
به گزارش آژانس باختر، ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه، در دومین نشست مشورت های سیاسی میان جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری قرغزستان که در شهر  بشکیک برگزار شد، اشتراک کرد.
در این نشست روی چگونگی همکاری های سیاسی، سهم گیری جمهوری قرغزستان در پروژه های مختلف از جمله انرژی، کمک های  بشردوستانه، نهایی کردن تفاهمنامه دوجانبه اقتصادی-تجارتی و توافق روی برگزاری نشست کمیسیون مشترک دو کشور در جریان سال جاری، گروه تماس سازمان همکاری شانگهای و حمایت متقابل در سطح بین الملل، بحث صورت گرفت.
طبق یک خبر دیگر:
ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه هنگام اقامت در بشکیک ، با چنگ پنگ مشاور ارشد وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین در امور امنیت خارجی، ملاقات کرد. 
دو طرف در ارتباط به تقویت همکاری های اقتصادی، امنیتی و فرهنگی بین افغانستان و کشور های عضو سازمان شانگهای، برگزاری دور سوم نشست گروه تماس شانگهای به ریاست مشترک افغانستان، نقش سازنده چین در روند گفتگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان ها تبادل نظر کردند.# روشان

 

کابل باختر 30 حمل
وزیر امور خارجه افغانستان در دیدار با همتای قرغزی اش بر عملی شدن پروژه کاسا 1000 و خط آهن چین ، قرغزستان، ازبکستان و افغانستان شد.
دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه به آژانس باختر خبر داد، صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه که مصروف دیدار از بشکیک است، با چنگیز حیدر بیکوف وزیر امــور خــارجــه جمهوری قرغزستان، ملاقات کرد.
در این ملاقات حیدر بیکوف بر پشتیبانی بشکیک از روند صلح، امنیت، ثبات و شگوفایی اقتصادی در افغانستان تأکید کرد.
صلاح الدین ربانی موقف قرغزستان در نشست های منطقه‌ای و بین‌المللی برای ثبات و صلح در منطقه و افغانستان را ستایش کرد و از اعطای ۷۵ بورس تحصیلی به شهروندان افغانستان و کمک های بشری قرغزستان به قوم قرغز افغانستان در پامیر بدخشان قدردانی کرد.
وی با تشریح زمینه های سرمایه گذاری خارجی در افغانستان، خواستار اجرایی شدن عملی پروژه های کاسا۱۰۰۰ و خط آهن چین-قرغزستان-اوزبکستان- افغانستان شد.
وزیران خارجه دو کشور پس از صحبت روی توسعه همکاری های آموزشی، فرهنگی، ورزشی، گردشگری و روابط نزدیک نهاد های تحصیلی و ارتباط مردم با مردم میان افغانستان و قرغزستان؛ موافقتنامه‌  ایجاد کمیسیون دوجانبه اقتصادی تجارتی را امضا کردند، و پس از آن در یک نشست خبری اشتراک کردند.#عبدالخالق

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL