21 قوس 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

 کشته شدن دوصد و پنجاه طالب در یک ماه درهلمند

کشته شدن دوصد و پنجاه طالب در یک ماه درهلمند

لشکرگاه باختر 21 قوس والی هلمند از شکست طالبان...

نگاهی به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

نگاهی به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

کابل باختر/ 21/ قوس شمار محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی...

اخبارکوتاه از دنیای فوتبال

اخبارکوتاه از دنیای فوتبال

کابل باختر/ 21/ قوس باپیروزی دورتمند ، ناپولی از ادامه مسابقات...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتلشکرگاه  باختر  21 قوس
والی هلمند از شکست طالبان و کشته و زخمی شدن صدها طالب در یک ماه در آن ولایت خبر داد .
محمد یاسین خان والی هلمند امروز در جریان یک کنفرانس خبری گفت که طالبان در هلمند شکست خورده اند و فعلآ توانایی مقابله وجنگ رویا رویی با نظامیان را ندارند .
وی افزود که در جریان کمتر از یک ماه حدود دو صد و پنجاه طالب مسلح به شمول والی خود خوانده این گروه بری هلمند با یازده قومندان محلی آنان کشته شده اند و ده ها طالب دیگر زخم برداشتند .
والی هلمند اضافه کرد که درهمین مدت هفتاد و پنج مخفیگاه آناان نیز در مناطق مختلف تخریب و دوصد و شصت حلقه ماین شان کشف و خنثی و ده ها عراده موتر و موتر سایکل طالبان نیز تخریب شده است . لیلما 

کابل باختر/ 21/ قوس
شمار محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که بدسترس قرار گرفته اند ، درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی درکشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را درباره رویداد های جاری منطقه وجهان نشر کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر ، با توجه به عنوان های درشت برخی از این روزنامه ها گزارش حاضر را آماده کرده است روزنامه ماندگار را برگ نخست را با مطلب زیر عنوان ارگ یا قلب فساد آغاز کرده درهمین صفحه زیر عنوا ندگر اعضای بورد مشورتی صلح مشخص شد نوشته کرده است بورد عالی مشورتی پروسه صلح براساس فرمان محمد اشرف غنی رییس حکومت وحدت ملی تشکیل و اعضای آن مشخص شد دفتر شورای امنیتی ملی دیروز سه شنبه بانشر خبرنامه یی نگاشته است هدف از ایجاد بورد عالی مشورتی صلح و تیم مذاکره کننده حکومت فراهم سازی زمینه تفاهم ملی برای تامین صلح پایدار از طریق مشوره ها و بحث ها با نخبه گان و بزرگان جهادی ، سیاسی ، اجتماعی و اقشار مختلف جامعه است .
روزنامه موضوع را دنبال کرده درهمین صفحه خبرداده است که هزاران زن افغانستانی پس از ازدواج بی سرنوشت مانده اند.
به نوشته این روزنامه با یک پژوهش تازه کمیسیون حقوق بشر افغانستان نشان میدهدکه هزاران زن درافغانستان پس از نامزدی یا ازدواج بی سرنوشت مانده اند درپژوهش کمیسیون حقوق بشر افغانستان آمده است که شمار زیادی از زنان همه روز به کمیسیون حقوق بشر مراجعه می کنند و از بی سرنوشتی خویش شکایت به ثبت می رسانند.
به نقل از این پژوهش کمیسیون حقوق بشر افغانستان این زنان کسانی اندکه بعداز نامزدی یا ازدواج مورد بی توجهی شوهران شان قرارگرفته و در وضعیتی به سر میبرند که ازسوی شوهران شان ترک شده یا تنها گذاشته شده اند.
روزنامه موضوع را دنبال کرده درصفحه دوم مطلب رازیر عنوان صفارت حکومت در برنامه صلح نشر کرده است.
روزنامه ماندگار درصفحه سوم مطلبی را زیر عنوان نیاز داشتن یک برنامه خودی برای صلح نشر کرده است.
روزنامه ماندگار درصفحه آخر شماره امروزی مطلب را زیر عنوان عجله فقدان استراتیژی و دشواری رسیدن به صلح نشر کرده است .
این روزنامه در صفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است اما روزنامه ویسا درصفحه اول از قول یک مقام روسی نوشته کرده است که مبارزه با تروریزم بهانه ای برای مداخله امریکا درافغانستان است .
به نوشته این روزنامه رییس دومایا ولسی جرگه روسیه بار دیگر امریکا را به استفاده ابزاری از تروریزم برای مداخله درامور کشور ها متهم کرده است.
این روزنامه موضوع را دنبال کرده درهمین صفحه از قول یک متقاعد نظامی امریکا عنوان کرده است که چین و پاکستان دررابطه به آینده افغانستان پلان های مشترک دارند.
ویسا ، همچنان درصفحه اول از قول اعضای مشرانوجرگه آورده است سقوط پی هم هلیکوپتر های وزارت دفاع سوال برانگیز است.
ویسا به همین ترتیب درصفحه اول زیر عنوان امریکا حتی یک دالر نباید به پاکستان بدهد نوشته کرده است.
سفیر امریکا درسازمان ملل ضمن اعلام اینکه پاکستان همچنان به پناه دادن به تروریست هایی که آزادانه می گردند و سربازان امریکایی را میکشند ادامه می دهد تاکید کرد که واشنگتن نباید تا زمانی که اسلام آباد به این مساله رسیدگی کند حتی یک دالر هم به آن بدهد.
روزنامه ویسا درصفحه های دیگر دنبال مطالب بیشتر شده است .
اما روزنامه آرمان ملی درصفحه اول مطالب را زیرعنوان های نخستین محموله تجارتی افغانستان به زودی از طریق راه لاجورد وارد اروپا میشود . ریاست جمهوری بورد مشورتی صلح وتیم مذاکره کننده حکومت با طالبان را ایجاد کرد تفنگ داران ناشناس چهار عضو یک خانواده را دربغلان به رگبار بستند ،پولیس نیمروز از قاچاق 200 مسافر جلوگیری نمود . وزیر مالیه طالبان و یک تروریست بین المللی در کابل بازداشت شدند را نشر کرده و درصفحه های دگر دنبال مطالب بیشتر شده است. ختم/ نالان .

چهارشنبه ، 21 قوس 1397 ، 07:27

اخبارکوتاه از دنیای فوتبال

کابل باختر/ 21/ قوس
باپیروزی دورتمند ، ناپولی از ادامه مسابقات جام قهرمانان اروپا حذف گردید ، تساوی بارسلونا و تاتنهم انتر را حذف کرد.
***
کارشناسان مدعی شده اند که محمد صلاح با یک گل که به ثمر رساند لیورپول را به مرحله بعدی جام قهرمانان اروپا صعود داد.
***
برخی رسانه ها گزارش داده اندکیسایس شب گذشته صدمین بازی خود را درجام قهرمانان اروپا انجام داد.
***
انیسا بازی کن سابق بارسلونا گفته است مسی از جمله بهترین های دنیای فوتبال است .
***
به گزارش رسانه ها ، دردورنهایی جام حذفی هسپانیا از داور ویدیویی استفاده میشود.
***
رونالدو گفته است ، یونتوس بهترین تیمی است که تاکنون درآن بازی کرده ام .
***
رسانه ها گزارش داده اند بی انضباطی دمبله ممکن سبب شود که باشگاه بارسلونا او را جریمه سنگین نماید.
***
امباپه به رسانه ها گفته است که تمرین نکردن نیمار برای اودرد سرساز نمی باشد.
***
سرمربی لیورپول را برکارشناسان بهتر از آنچه می دانند که فکر میکردند.
ختم/ نالان

چهارشنبه ، 21 قوس 1397 ، 07:26

افغانستان یک معضل پیچیده جهانی

کابل باختر  ۲۱   قوس
با آنکه شماری از کشور های جهان معضل افغانستان را یک معضل داخلی تعریف میکنند و نگرانی آنها از ادامه ناامنی ها در این کشور خارج شدن دود و آتش این جنگ از جغرافیای افغانستان است مگر در واقعیت معضل افغانستان یک معضل نهایت پیچیده منطقه یی است که بسیاری از کشور در آن دخیل اند و منافع  خاص و دراز مدت شان را دنبال میکنند .
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: افغانستان در طی چهل سال گذشته٬ انهم بعد از آنکه ارتش سرخ شوروی به این کشور لشکر کشید به میدان داغ مبارزه و رقابت جهانی تبدیل شده است به تعقیب خروج نیروهای ارتش سرخ و بعدأ هم پیروزی مجاهدین در افغانستان رقابت و مداخله بیرونی وارد یک فاز جدید گردید و شماری معین از کشور های بیرونی در قالب پروژه طالبان اهداف بزرگ منطقه را طرح کردند که در آن زمینگیر ساختن روسیه و ایران بخشی از اهداف راهبردی کشور های بود که پروژه طالبان را طراحی کردند.
پاکستان در تبانی با کشور های مشخص در حوزه خلیج و یک دو کشور غربی تلاش کردند که طالبان را یک گروه خود جوش افغانی معرفی کنند و به کشور های دیگر تفیهم کنند که فعالیت این گروه تنها در مرز های افغانستان محدود باقی میماند  مگر  زمانیکه طابان کابل و بخش دیگر از افغانستان را تحت اداره خود در آوردند خود ٬ صریحأ گفتند که در پی صدور انقلاب اسلامی به کشور های دیگر اند و عملا از القاعده که بزرگترین سازمان تروریستی جهان بود  حمایت کردند و رهبران آن را در افغانستان پناه دادند.
با گذشت زمان کشور های زیادی متوجه طالبان شدند را بهترین ابزار ووسیله برای رسیدن به اهداف منطقه یی شان را یافتند و حالا این گروه از شرق تا غرب از روسیه و امریکا از سعودی تا ایران و از چین تا اروپای غربی معامله گران خود را دارد  ودر جود چنین رابطه گسترده که شماری از کشور های بیرونی با طالبان دارند ٬ مشکل است این گروه را که بزرگترین و فعالترین گروه مسلح مخالف در افغانستان است وا داشت که دیدگاه و نظر ملی در قضایای افغانستان پیدا کند زیرا هر جناح ٬ هر سردسته  و هر قومندان آن رابطه معین با یک کشور دارد و اگر حرف از گفتگو و مصالحه با این گروه مطرح میگردد باید  در کنار طالبان در های حمایت کنندگان آنها را نیز دق الباب کرد.  امریکا که گفته میشود خود در طرح پروژه طالبان درسالهای نود میلادی نقش داشتند متوجه این باریکی شده اند  و به همین منظور است که خلیلزاد نماینده وزارت خارجه آنکشور در تلاش سیاسی خود برای حل معضل افغانستان تنها با طالبان و یا دولت افغانستان که طرفین اصلی جنگ در افغانسان اند مذاکره ندارد او به پاکستان که میزبان و طراح اصلی پروژه طالبان است سفر کرد به آسیای میانه و کشور های حوزه خلیج فارس رفت با چینایی ها مشوره کرد و حتا پای خلیلزاد فرسنگ ها دور تر از افغانستان به اروپا غربی خواهد رسید و با مقامات بلژیک هم دیدار های خواهد داشت این نشان میدهد به هر کشور که خلیلزاد پا گذاشت این کشور ها ٬ کشورهای دخیل و اثر گذار در معضل افغانستان اند در این میان پاکستان بیشتر ازهر کشور دیگر سراسیمه  ووارخطا است زیرا طالبان منافع اصلی و حیاتی این کشور در مسایل منطقه است.
پاکستان  به دلیل باری چند گانه در خصوص طالبان و بحران افغانستان داشت بازیگران دیگر این قضیه را از خود رنجاند امریکا و شماری از کشور های غربی از آن رو گشتاندند .
پاکستان که از لحاظ اقتصادی یک کشور آسیب پذیر است و به کمک های مالی غرب و امریکا سخت نیاز دارد با قطع کمک های امریکا خود را در قضیه افغانستان متضرر یافت و به همین دلیل بیشتربه سمت چین و  روسیه لغزید .
رسانه های منطقه منجمله رسانه های ایرانی به این باور اند  و میگویند در حال حاضر کشورهای دخیل در روند صلح افغانستان به دو دسته تقسیم شده‌اند که تعدادی از آنها به ویژه کشورهای عربی به رهبری آمریکا در تلاش ایفای نقش در روند صلح افغانستان هستند.
دسته دوم از این کشورها به ویژه کشورهای آسیای مرکزی به رهبری روسیه تلاش می‌کنند تا نقش اساسی را در روند صلح افغانستان به عهده بگیرند.
با این وجود در تلاش‌های اخیر صلح به نقش چین در این روند کمتر پرداخته شده و مقامات چینی نیز از جبهه گیری در تلاش‌های جاری صلح توسط کشورهای منطقه خودداری کرده‌اند.
کشورهای منطقه به رهبری روسیه نشست صلح مسکو را با حضور طالبان برگزار کردند که آمریکا، هند و افغانستان از حضور در این نشست خود داری کردند.
دسته دیگر از کشورهای منطقه نیز به رهبری آمریکا نشست جده و نشست اندونزی را برگزار کردند که البته تلاش‌های هر دوجناح تا کنون نتیجه ملموسی در پی نداشته است.
چین نیز به عنوان یکی از کشورهای اثرگذار در منطقه می‌تواند نقش اساسی در روند صلح افغانستان ایفا کند اما پکن تا کنون از موضع گیری صریح در این جریان خودداری کرده است.
این در حالی است که مقامات افغان بارها از دولت چین خواسته اند تا به پاکستان برای ایفای نقش صادقانه در روند صلح افغانستان فشار وارد کند.
در همین حال روزنامه پاکستانی موسوم به «دنیوز» در گزارش اخیرش به نقل از رسانه‌های چینی مدعی شد که چین در تلاش‌های صلح افغانستان در کنار پاکستان قرار گرفته و از راهکاری اسلام‌آباد حمایت می‌کند.
در این گزارش همچنین نشست سه جانبه که قرار است بین افغانستان، پاکستان و چین ماه آینده در کابل برگزار شود را نیز در روند صلح سازنده عنوان کرده است.
این روزنامه پاکستانی تصریح کرد که چین به عنوان یکی از قدرت‌های اثرگذار منطقه‌ ای در روند صلح افغانستان به دنبال نقش آفرینی است تا به عنوان یک کاتالیزور در بهبود روابط کابل-اسلام‌آباد عمل کند.
در این گزارش تاکید شده است که پروژه یک راه یک کمربند و کریدور اقتصادی پاکستان-چین تنها زمانی موفق خواهد شد که امنیت و ثبات در افغانستان برقرار شود.
روزنامه پاکستانی نوشت: هیچ کشوری به اندازه پاکستان شناخت کافی از افغانستان مرزهای طولانی و مشترک با این کشور ندارد که باعث می‌شود، نقش تاثیرگذاری در این کشور داشته باشد.
این روزنامه تصریح کرد که خروج کامل آمریکا از افغانستان مانند ویتنام تنها راه حل دائمی این منازعه است و تنها پاکستان می‌تواند زمینه خروج امن آمریکا از این کشور را فراهم کند.
البته چین پیش از این همواره در تنش‌های منطقه‌ای و تلاش آمریکا برای اعمال فشار بر پاکستان در کنار اسلام‌آباد قرار داشته اما مقامات چینی تا کنون به صورت رسمی اظهار نظری نکرده‌اند که در تلاش‌های صلح در کنار افغانستان بوده و یا از راهکاری اسلام‌آباد حمایت می‌کند.
از طرف دیگر  (بی کی شارما ‌) ژنرال بازنشسته ارتش هند با اشاره به نشست اخیر صلح افغانستان در مسکو اظهار داشت: در حالی که روند صلح کابل و طالبان جریان دارد هند در حال منزوی شدن و کنار گذاشته شدن از این روند است.
ایندیا تریبون به نقل از  این ژنرال هندی گفته است : دهلی‌نو در حال منزوی شدن است؛ روسیه در حال بازی است تا انتقام خروج شوروی سابق از آمریکا در سال 1989 را بگیرد و چین نیز بازی زیرکانه‌ای را در پیش گرفته است.
این کارشناسان مسایل سیاسی در حالی از کنار گذاشته شدن هند ابراز نگرانی می‌کند که «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور صلح افغانستان در سفرهای اخیر منطقه‌ای خود برنامه‌ای برای سفر به هند و دیدار مقامات این کشور نداشته است.
خلیلزاد در سفرمنطقه‌ یی خود که از 2 دسامبر آغاز شده و تا 20 این ماه ادامه خواهد داشت ابتدا به پاکستان، افغانستان و سپس روسیه سفر کرد و در برنامه سفرش همچنین ازبکستان، ترکمنستان، بلژیک، امارات متحده عربی و قطر نیز وجود دارد اما هیچ برنامه‌ای برای سفر به هند ندارد.
نگرانی ای جنرال بازنشسته هندی درست زمانی مطرح میگردد که سیاسیون افغان بارها گفته اند که نباید در حل سیاسی قضیه افغانستان کشور های منطقه نظیر هند ٬ ایران و روسیه  نباید در حاشیه باشند  و اگر امریکا با این کشور ها ٬ و یا این کشور ها با امریکا مشکل داشته باشند پس نیت رقابت و دور  زدن یکدیگر هچنان به قوت خود باقی خواهد ماند و انتظار رسیدن به تفاهم مشکل خواهد بود زیرا معضل افغانستان بیشتر از آنکه یک مشکل داخلی باشد یک رقابت نفس گیر بیرونی است وآگاهان سیاسی افغان در رابطه به گفته های  روز نامه دنیوز میگویند که این روز نامه تلاش کرده که این مساله را بازتاب دهد که چین در هر مشکل و در هرقضیه در کنار پاکستان است و کوشیده تا دوستی سنتی و ستراتیژیک چین و پاکستان بیشتر از همه به رخ امریکا و هند بکشد.
این آگاهان میگویند که تمایل بیش از حد چین به پاکستان ٬ اعتبار این کشور رابرای سیاسیون در افغانستان آسیب رسانده  با آنکه سیاسیون افغان در این خصوص
خطوط دیپلوماتیک را تعقیب میکنند و از موضع گیری چین علنی انتقاد نمیکنند مگر از تمایل چین و حرکت این کشور در خط منافع پاکستان چندان راضی نیستند.
افغان ها بر همکاری شفاف و سود آور کشور های منطقه تاکید دارند که در آن اعاده ثبات در افغانستان و منطقه یک اصل باشد.  صائم

بازارک ۲۱ قوس باختر
سمونیار عبدالواسیع که به تازگی به صفت آمر جدید امنیت پنجشیرمقررشده است، امروز معرفی شد.
محمد منصور عنابی معاون سخنگوی والی پنجشیر گفت که عبدالواسیع توسط محمد اسحق تمکین قوماندان پولیس پنجشیر به منسوبان آن فرماندهی معرفی گردید.
حبیب سادات

پل علم 21 قوس باختر
سه نامزد انتخابات ولسی جرگه از ولایت لوگر شام دیروز در آن ولایت مورد حمله مسلحانه قرار گرفتند.
شاهپور احمدزی سخنگوی قومندانی امینه لوگر به آژانس باختر گفت که کاروان حامل سیدفرهاد اکبری، رحیم امین و نصرت الله وفا نامزدان انتخابات ولسی جرگه از لوگر که به طرف کابل درحرکت بودند، در منطقه تنگی واغجان لوگر با ماین کنار جاده برخوردند و بعداً از سوی افراد مسلح مورد تیراندازی قرار گرفتند.
احمد زی افزود که در این رویداد سه محافظ آنان زخم برداشتند و به خود نامزدان آسیب نرسیده است.
احمدزی علاوه کرد که در این رویداد دو موتر آنها نیز کامل تخریب شده است.
احمد نعیم دوستی

زرنج  باختر  21 قوس
دو قاچاقچی انسان با دو صد مسافر غیر قانونی در نیمروز بازداشت شدند.
این افراد کسانی اند که همواره دست به قاچاق مردم افغانستان به ایران میزدند و آنان را از راه های پر خطر به آن کشور عبور میدادند.
ولی احمد صریح سخنگوی پولیس نیمروز میگوید این افراد از مرز های ایران در حالی دستگیر شدند که میخواستند دوصد تن را به آن سوی مرز انتقال دهند .
منبع افزود: سه موتر نوع تویوتا نیز به دست پولیس افتاده است و مسافران مجددآ به خانه هایشان در ولایات مربوط اعزام شدند .
صریح اضافه کرد که روند جلوگیری از قاچاق انسان از طریق نیمروز ادامه دارد. لیلما 

پلخمری باختر  21 قوس
با ایجاد کورس های آموزشی حرفه در ولسوالی فرنگ بغلان فرصت های شغلی برای زنان فراهم شد .
عبد الحفیظ یک باشنده ولسوالی فرنگ در مصاحبه به خبر نگار آژانس باختر گفت که خوشبختانه با ایجاد مرکز آموزشی حرفه ها فرصت های شغلی در بخش خیاطی ، زنبور داری، مرغ پروری ، دام داری و بسته بندی مواد لبنی به زنان آن ولسوالی فراهم شده است .
او گفت که تاثیرات مهم و ارزنده دیگر این کورس ها بلند رفتن سطح آگاهی زنان ، ایجاد تغییرات مثبت در برخورد های اجتماعی و مراعات حفظ الصحه از جانب آنان میباشد
عبد الحفیظ با ابراز قدردانی از اهداف و برنامه های ریاست معارف بغلان در ایجاد مراکز آموزشی حرفه ها در چوکات آمریت سواد حیاتی در روستا های آن ولسوالی به نیکویی یاد کرد .
محمد اسماعیل مجاهد رئیس معارف بغلان  با یاد آوری از ارزش های برنامه های متذکره گفت که با در نظر داشت نتایج مثبت در آن ولسوالی تلاش میشود تا چنین برنامه ها را در تمامی ولسوالی های بغلان افزایش دهند .
او گفت که در سال روان چهل و دو کورس آموزشی حرفه از سوی ریاست معارف در هفت ولسوالی بغلان ایجاد شد که نتایج ثمر بخش از آن به دست آمده است . قایم

پلخمری  باختر  21 قوس
کار ساخت یک دیوار استنادی به درازای چهارصدو سی متر در قریه فلول ولسوالی برکه بغلان تکمیل شد .
محراب الدین ابراهیمی مسوول بخش خبری ریاست احیا و انکشاف دهات  بغلان به آژانس باختر گفت که این دیوار در امتداد دریای فلول برکه در چوکات ریاست احیا و انکشاف دهات به هزینه بیش از هشت میلیون افغانی ساخته شد .
او گفت که افزون بر محافظت سرک  اراضی زراعتی ،باغ ها و منازل مسکونی بیش از دو هزار خانواده از خطرات حتمی سرازیر شده سیلاب های موسمی در امان شده است . قایم

کاراکاس – بی بی سی – ۲۱ قوس – باختر
روسیه دو فروند طیاره بمب‌افکن که قادر به حمل اسلحه اتمی هستند را به ونزوئلا فرستاده است. روز گذشته دو فروند طیاره روسی TU-۱۶۰ پس از طی مسافتی حدود ده هزار کیلومتر در میدان هوایی در نزدیکی شهر کاراکاس، پایتخت ونزوئلا فرود آمدند. اعزام این ظیاره ها پس از ملاقات نیکلاس مادورو و ولادیمیر پوتین، رئیسان جمهوری دو کشور صورت گرفت که به گفته مقامات دو کشور، با موافقت روسیه برای سرمایه‌گذاری در ونزوئلا پایان یافت.
وزیر دفاع ونزوئلا هم مادورو را در سفر به روسیه همراهی می‌کرد. سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفته است که پرواز طیاره های نظامی به نقاط دور دست برای تجربه‌اندوزی پیلوتان و حفظ آمادگی رزمی طیاره ها مفید است. طیاره های TU-۱۶۰ روسیه قادر به حمل راکت‌های اتمی کوتاه برد و برد پرواز آن بدون سوختگیری به دوازده هزار کیلومتر می‌رسد و از این رو بخشی از تسلیحات استراتژیک روسیه محسوب می‌شود. ختم / فریده

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL