05 دلو 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اختراع دستگاه تولید انرژی برق از امواج رادیوی

اختراع دستگاه تولید انرژی برق از امواج رادیوی

بامیان / باختر/ 4/ دلو یک پسر نوجوان بامیانی در ابتکار...

رونق محاکم طالبان در نبود قاضی و څارنوال درولسوالی های غور

رونق محاکم طالبان در نبود قاضی و څارنوال درولسوالی های غور

فیروزکوه / باختر/ 4/ دلو شهروندان ولسوالی های غربی ولایت غور...

بازداشت سه تن به اتهام رشوه

بازداشت سه تن به اتهام رشوه

پل علم / باختر/ 4/ دلو موظفان ریاست امنیت ملی لوگر...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اجتماعی

نیلی / باختر/ 4/ دلو
از اثر برفباری های سنگین دیشب سرک کابل دایکندی بروی ترافیک مسدود گردیده است .
انجنیر خداداد سیرت رییس فواید عامه دایکندی به خبرنگار آژانس باخترگفت که کوتل قوناق مربوط ولسوالی میرا مور که از اثر برف باری مسدود گردیده بود، برف پاکی از طرف ریاست فواید عامه درکوتل متذکره جریان داشته تا بعداز ظهر امروز این مسیر به روی ترافیک باز خواهند شد.
منبع علاوه کرد، کوتل قوناق کوتل جبلک ، کوتل سیاه غندی ولسوالی شهرستان و کوتل حذر که مسدود بوده، مامورین ریاست فواید عامه در کوتل های متذکره مصروف پاک سازی میباشند .
گفته میشود که ضخامت برف ازکوتل قوناق چهل تا هشتاد سانتی متر گزارش شده است و برفباری هنوزهم جریان دارد.

چاریکار/ باختر/ 4/ دلو
به دلیل ریزش برف و توفان شدید شاهراه سالنگ بروی ترافیک مسدود شد.
جنرال عبدالرجب مسوول حفظ و مراقبت از سالنگ ها میگوید که به دلیل ریزش برف توام با توفان شدید دراین ساحات شاهراه سالنگ به روی تمامی وسایط نقلیه مسدود شده است.
جنرال رجب پیش از چاشت امروز به خبرنگارآژانس باختر گفت که توفان شدید همراه با ریزش برف از دیروز به این طرف دراین شاهراه جریان دارد و به دلیل انحراف وسایط از جاده در ساعت قبل این شاهراه را به روی ترافیک مسدود ساخته اند .
رجب میگوید: شدت توفان در سالنگ ها درحال افزایش است و ساحه دید نهایت محدود شده است و موتر های مسافر بری و باربری دردو سمت تونل  سالنگ توقف داده شده است.
او گفت که ارتفاع برف درسالنگ شمالی 40 سانتی متر و در سالنگ جنوبی پنجاه سانتی متر است و اکنون هم برف باری دراین ساحات جریان دارد.
آمرحفظ و مراقبت سالنگها میگوید که درحال حاضر وسایط این نهاد در حال پاک کاری سرک ازبرف هستند و درصورت رفع مشکلات ترافیکی شاهراه به روی وسایط باز خواهد شد.  ختم/ ناجیه

کابل باختر/ 4/ دلو
شمار از باشنده های شهر کابل از مشکلات به وجود آمده از پلاستیک شکایت دارند.
صفی الله یک تن از باشنده های شهر کابل درصحبت با خبرنگار آژانس باختر میگوید که مردم از پلاستیک استفاده میکنند، اما نمی دانند که چه ضرر دارد، بخصوص در خبازی ها خریطه های پلاستیکی استفاده میشود و یا استفاده از ظروف پلاستیکی که بیشتر در خانواده ها و رستورانت ها معمول است.
داکتران میگویند که استفاده از پلاستیک باعث اضرار صحی میشود، وزارت صحت عامه باید درباره اضرار پلاستیک آگاهی بدهد تا مردم از آن آگاه شوند.
فرشاد بختیاری که خود را محصل دریکی از پوهنتون ها معرفی میکند، میگوید که هر طرف شهر را که نگاه کنی زباله های پلاستیکی گرفته است، شاروالی کابل باید این پلاستیک ها را از شهر جمع آوری کند تا شهر از کثافات پاک شود .
اما دوکتور نورمحمد زمانی رییس محیط زیست کابل درصحبت با خبرنگار آژانس باختر گفت که سه سال قبل شورای وزیران یک فیصله را صادر کرد که مطابق آن به جای خریطه های پلاستیکی از خریطه های تکه یی و کاغذی استفاده شود، اما این فیصله جنبه تطبیقی پیدا نکرد علت آن را تجارت آزاد فابریکه های پلاستیکی در داخل افغانستان دانست و گفت که تا زمانی که این تجارت منع قرار داده نشود این مشکل وجود خواهد داشت.
رییس محیط زیست کابل همچنان افزود که بدیل خوب خریطه های پلاسیتکی خریطه های تکه یی است ولی مشکل آن قیمت بودن آن است و اگر چند بار استفاده شود، ارزان تمام میشود وی گفت که استفاده از خریطه های پلاستیکی سیاه نسبت به دیگر خریطه ها مشکل زیاد به وجود می آورد و نباید مواد غذایی گرم در داخل خریطه های پلاستیکی انداخته شود ، چون مشکل صحی به وجود می آورد.
دوکتور زمانی یکی از دلایل تراکم کثافات را تجمع پلاستیک ها درشهر کابل میداند، وی اضافه میکند که عدم مدیریت زباله های پلاستیکی و پراگندکی آن در هر جا و مقاومت آن دربرابر رطوبت و گرمی باعث شده تا شهر مملو از کثافات باشد.
درهمین حال داکتر محمد ادریس توخی رییس صحت محیطی و محیط زیست شاروالی کابل درتماس با خبرنگار آژانس باختر گفت که غذا های داغ درظروف پلاستیکی نباید انداخته شود، چون پلاستیک یک خاصیت دارد که در درجه بالاتر از شصت درجه حرارت ترکیبات خود را آزاد می کند و این ترکیبات در غذا ملوث میشود که هرگاه خورده شود باعث سرطان میشود.
وی گفت که نوشابه های که دربوتل های پلاستیکی است، نباید در شعاع آفتاب و در درجه پائینتر از صفر درجه سانتی گیرد قرار گیرد که ترکیبات آن تجزیه میشود و باعث اضرار صحی میشود.
به گفته داکتر توخی، یکی دیگر از اضرار پلاستیک ضرر رساندن به آب های زیر زمینی میباشد، او گفت که هر گاه پلاستیک درزمین دفن شود چون یک ماده مقاوم است که از پنجاه الی پنجصد سال عمر میکند و از زمین مرکبات آن به آب سرایت میکند.
توخی افزود که از اضرار دیگر پلاستیک ضرر رساندن به حیوانات آبی میباشد که هرگاه پلاستیک در دریا ها انداخته شود، حیوانات که در زیر آب قرار دارد، اگر پلاستیک را بخورند حتا سبب مرگ شان میشود و اگر پلاستیک سوختانده شود درهوا یک گازی تولید میکند که در هوا معلق می ماند و اگر تنفس شود باعث امراض تنفسی میشود و میتواند به نباتات و گیاها هم ضرر برساند.
رییس صحت محیطی و محیط زیست شاروالی کابل آگاهی دهی عامه از اضرار استفاده از پلاستیک را شیوه خوبی برای مقابله با این پدیده دانست و گفت که این ریاست برنامه هایی را روی دست دارد که مردم را از اضرار استفاده از پلاستیک آگاهی میدهد.

کابل باختر4 دلو
شماری از مردم ولایت پنجشیر دیروز از سهولت های پروژه های عام المنفعه برنامه همبستگی ملی مستفید شدند.
به اساس معلومات ریاست اطلاعات وارتباط عامه وزارت احیا و انکشاف دهات به آژانس باختر: کار این پروژه ها به مصرف هفت میلیون و نه صد هزار افغانی در نواحی مختلف شهربازارک مرکز ولایت پنجشیرتکمیل و به استفاده مردم سپرده شد.
این پروژه ها شامل جغل اندازی سرک ، کانال آبیاری ، ذخیره آب زراعتی ، دیوار محافظوی و شبکه آبرسانی میباشد که 240 خانواده از سهولت های آن مستفید گردیدند. 
درجریان کار این  پروژه ها برای 19752 کارگر ماهر وغیرماهر زمینه کارکوتاه مدت مساعد گردیده بود .
پروژه حفظ ومراقبت وزارت احیاء وانکشاف دهات ازآغازفعالیت تا حال ،  84  قریه را درسطح ولایت پنجشیرتحت پوشش برنامه های انکشافی قرارداده وتا حال توانسته کار27 پروژه را دربخش های مختلف تکمیل و به استفاده مردم بسپارد.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL