14 سرطان 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر درگذشت

محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر درگذشت

کابل/ ۱۳ سرطان/ باختر محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری...

وزیر خارجه پاکستان به ویروس کرونا مبتلا شده است

وزیر خارجه پاکستان به ویروس کرونا مبتلا شده است

کابل /13 سرطان / باختر ‏شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

اجتماعی

کابل/ ۱۳ سرطان/ باختر
محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری در امور توسعه اقتصادي، تجارتی و کاهش فقر بنا بر مريضي يی که عايد حالش شده بود، امروز چشم از جهان بست.
به گزارش آژانس باختر؛ محمد يوسف غضنفر چندی قبل به مريضي کوويد-۱۹ مبتلا شده بود و تحت درمان قرار داشت، اما از اثر شدت مريضی امروز جان سپرد.
محمد اشرف غنی رييس جمهوری اسلامی افغانستان در پيام تاثرش، او را يک شخصيت حليم، مردم دار، ملی گرا و همکار نزديکش خوانده است و با خانواده اش ابراز همدردي و غمشريکی کرده است.
داکتر عبدالله رييس شورای عالی مصالحه ملی نيز با پخش اعلاميه يی از درگذشت محمد يوسف غضنفر ابراز تاثر کرده است.
شادروان محمد يوسف غضنفر که يک سرمايه گذار ملی کشور بود، در انتخابات رياست جمهوری ۱۳۹۸ عضو ارشد رهبری ستاد انتخاباتی دولت ساز به رياست محمد اشرف غنی بود و بعد از برنده شدن اين ستاد در انتخابات، محمد اشرف غنی رييس جمهوری اسلامی افغانستان او را نماينده ويژه خود در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر تعيين کرد.

پلخمری/ 13سرطان/ باختر
در این تصویرها که آن را جوان هنرمندی به نام «ساقی وال» نقاشی کرد، پیامدهای ناگوار جنگ و ضرورت صلح بیان شده است.
در کنار این دیوارنگاری ها که توجۀ شهروندان پلخمری را جلب کرده است و خرابی های ناشی از جنگ و مزایای صلح را در ذهن شان تداعی می کند، باخط درشت نوشته است: «جګړه بس دی موږ سوله غواړو».
زکریا ناصری رییس اطلاعات وفرهنگ بغلان٬ از این جوان نقاش و همکاری رادیو بیان که زمینه برای این دیوارنگاری فراهم کرده است تشکر کرد.
وی گفت این تصاویر تاثیرخوبی در روشن کردن اذهان عامه برای حمایت از ختم جنگ و تامین صلح در کشور دارد.
سید عبدالله سادات٬ از پیش‌کسوتان مطبوعات در بغلان پیام های دیوارنگاری را برای روشن شدن اذهان عامه در همدیگر پذیری و ایجاد فضای خوب همزیستی اجتماعی حایزا همیت فراوان بیان کرد. سادات

کابل 12 سرطان باختر
کارزارآگاهی دهی دربارۀ پیشگیری از گسترس ویروس کرونا امروزدرفراه برگزارشد
به اساس معلومات وزارت احیا وانکشاف دهات به آژانس باختر؛این کارزاررابرنامۀ ملی میثاق شهروندی آن وزارت برای رسانیدن پیام های وزارت صحت عامه ازچگونگی جلوگیری شیوع بیشترویروس کرونا، برای شرکت کنندگان چهارده شورای انکشافی فراه راه اندازی کرد.
دراین کارزار درخصوص روش های وقایه وپیش گیری از گسترش ویروس کرونا معلومات داده شد.
شرکت کنندگان این برنامه متعهد شدند که نکات ایمنی را به خاطر پیشگیری ازمصاب شدن به ویروس کرونا هم خود شان وهم خانواده های شان به گونۀ جدی رعایت می کنند.
تاکنون برنامۀ میثاق شهروندی چهاره کمیتۀ توزیع مواد خوراکی وسایر نیازهای اولیۀ مردم را دروضعیت قرنطین نیز درفراه ایجاد کرده است.
نیلوفردانش

کابل 12 سرطان باختر
کمیسیون دسترسی به اطلاعات، سیستم آنلاین دسترسی به اطلاعات را، درکابل  افتتاح کرد. لطیف محمود، رییس مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت با استقبال از این اقدام کمیسیون دسترسی به اطلاعات، گفت: افتتاح این سیستم گام اساسی این کمیسیون در راستای اطلاع رسانی است. او با تأکید بر این که آزادی بیان از ۱۸ سال به اینسو رشد بلندی دارد، افزود که حکومت همچنان تلاش می کند که تسهیلات لازم در راستای گردش اطلاعات فراهم کند. عین الدین بهادری، رییس کمیسیون دسترسی به اطلاعات، در این نشستی که به همین منظوربرگزارشد، گفت: هدف ایجاد این سیستم دسترسی به شفافیت وختم فرهنگ محرمیت است. او تأکید کرد مصونیت وپایداری اطلاعات، استفاده از تکنولوژی، افزایش میزان پاسخگویی ومحرک نقش دسترسی به اطلاعات، از اهداف اساسی ایجاد سیستم آنلاین دسترسی به اطلاعات است. بهادری افزود که سیستم آنلاین دسترسی به اطلاعات، ظرفیت بررسی بیش از ۴۰۰ تقاضا در یک ثانیه را دارد ومتقاضیان اطلاعات می توانند از هر نقطۀ کشور در صورت دسترسی داشتن به انترنت، از این سیستم استفاده کنند واطلاعات مورد نیاز شان را از هر اداره، به دست آورند.
عزت الله ادیب، مسوول تحقیق دیدبان شفافیت افغانستان، دسترسی به اطلاعات را حق بشری دانست و افتتاح سیستم آنلاین دسترسی به اطلاعات را در این راستا گام مهم وحیاتی عنوان کرد.
او در همین حال از حکومت خواهان همکاری بیشتر در زمینه تطبیق قانون دسترسی به اطلاعات شد.
نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، دراین نشست گفت: اطلاعات ملکیت مردم است وحق دسترسی به آن، به عنوان کلیدی ترین حقوق بشری، مطرح است. دانش کروخیل، مسوول خبرگزاری پژواک نیز گفت که با ایجاد سیستم آنلاین دسترسی به اطلاعات، اکنون هر خبرنگار از هر نقطۀ کشور می تواند به آسانی پرسش خود را با مسوولان مطرح کند و پاسخ در یافت کند.
نیلوفردانش

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL