26 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اجتماعی

کابل باختر  26 سرطان
وزارت اقتصاد و صحت عامه،  اداره ملی احصائیه ومعلومات وصندوق جمعیت ملل متحد امروزدر تالارمرکز اطلاعات و رسانه های حکومت از روز جهانی نفوس درحالی تجلیل به عمل آوردند که گفته میشود که اگر رشد نفوس مدیریت نشود سبب بحران بزرگ خواهد شد.
به گزارش خبر نگارآژانس باختر، مصطفی مستور وزیر اقتصاد دراین کنفرانس گفت که نفوس یکی از بهترین اصل و اساس همه برنامه های یک مملکت می باشد چه در بخش اقتصادی و یا چه در بخش اجتماعی هیچ کشور نمیتواند بدون توجه به نفوس پیشرفت های اجتماعی را بدست بیاورد.
وی گفت که نفوس افغانستان در سال 1968 یعنی پنجاه سال قبل از امروز ده اعشاریه پنج ملیون نفر بود، اما امروز سی و یک اعشاره  پنج ملیون نفر است  که سه برابر افزایش در طول 50 سال را نشان میدهد اگر نفوس کشور مدیریت نشود تا 50 سال آینده سه برابر میشود که 100 ملیون نفر خواهد  شد که هشدار دهنده است.
وی اضافه کرد: ما باید بر نامه ریزی درست داشته باشیم چه در سطح تنظیم خانواده وچه برنامه ریزی های بزرگ دولتی.
مسوولان در وزرات اقتصاد افغانستان میگویند که از 15 ملیون و600 هزار افراد واجد شرایط کار در این کشور وجود دارد، بیش از هفت ملیون تن آنان بیکار میباشند.
حسیب الله موحد معاون اداره ملی احصاییه ومعلومات در  رابطه به موضوع گفت که نفوس هر کشور نظر به خصوصیات آن جامعه باید مدیریت شود کشورهای که نتوانستند نفوس شان را مدیریت نمایند به مشکلات جدی مواجع هستند.
موحد بیان کرد که در کشور ما معضل های فراوان  وجود دارد او گفت که رشد نفوس درکشور ما زیاد تر است اگر این رشد مدیریت نشودتا بیست سال در کابل وتا 50 سال آینده افغانستان  به بحران بسیار جدی مواجع خواهد شد.
داکتر احمد جان نعیم معین پالیسی وپلان وزارت صحت عامه  گفت که تنظیم خانواده  یک وسیله مهم برای بهتر ساختن وضعیت زندگی زنان ومردان درافغانستان میباشد وامید وارهستم که این کنفرانس پیامد های مثبت در راستای بهبود دسترسی به تنظیم خانواده درافغانستان داشته باشد.
وی علاوه نمود، نظربه پیش بینی های که صورت گرفته قراراست تاسال 2070 نفوس جهان به اوج خود برسد ودر چهل سال آینده نفوس افغانستان سالانه یک میلیون افزایش خواهد یافت، بر اساس پیشبینی های سازمان ملل متحد نفوس افغانستان تا سال 2025 به 47 میلیون افزایش خواهد یافت و این رقم تا سال 2050  به هفتاد وشش میلیون خواهد رسید.
به گفته وی،بر اساس سروی دیمو گرافی وصحت سال 2015 هر مادر در جریان حیات باروری خویش 5 الی 6 طفل به دنیا می آورد و 90 فیصد زنان متاهل از شیوه های تنظیم خانواده آگاهی دارند، اما از این میان فقد 20 فیصد از این میتود استفاده می کنند. ختم/ مومنه احمدیار

26 سرطان/ کابل باختر
وزارت احیا و انکشاف دهات در ولسوالی گلدره به منظور آغاز دسته بندی شوراهای انکشافی  ولسوالی گلدره نشستی را راه اندازی کرد.
به گزارش آژانس باختر، در این نشست ابتدا ولسوال گلدره صحبت کرد و پس از ارائه معلومات پیرامون چگونگی روند دسته بندی و اهمیت شورای های آن ولسوالی گفت که شوراهای انکشافی 45 قریه ولسوالی گلدره آماده دسته بندی برنامه ملی میثاق شهروندی است که تمرکز بیشتر این شوراها  روی تامین آب آشامیدنی، ساخت سرک ها، فراهم آوری سازی برق و نیز ایجاد سیستم آبیاری معیاری میباشد.
محمد یعقوب حیدری والی کابل Tصحبت پیرامون اهمیت شوراهای انکشافی، نقش این شوراها را در تامین صلح و امنیت، انکشاف و رشد اقتصادی جامعه، ارائه بهتر خدمات و نیز رهبری حکومت محلی حیاتی خواند و تصریح کرد که با ایجاد این شوراها تلاش ها باید در انجام کارهای مثبت بزرگ و اساسی صورت گیرد نه کارهای کوچک و غیر محسوس که در نتیجه موسسات و شرکت های ذیدخل پول هنگفتی را از این ناحیه به جیب بزنند اما کار مطابق توقع صورت نگرفته باشد.
وی افزود که تلاش ها برای تامین امنیت و آبادی کشور در عرصه های مختلف جریان دارد و اداره ولایت کابل نیز در پیشرفت و آبادانی کشور خصوصاً ولسوالی ها و نواحی مرکز به گونه دوامدار کار میکند.
یعقوب حیدری از اعمار چهار بند آبگیر در ولسوالی های فرزه، استالف، گلدره و منطقه استرغچ  نیز خبر داد و گفت که بزودی کار بالای این بندها آغاز و با ختم آن در میعاد مشخص به بهره برداری سپرده خواهد شد.
در اخیر والی کابل همکاری های آن اداره را با ولسوالی های مرکز در بخش های مختلف اجتماعی متعهد شد.

کابل باختر/26 / سرطان
اداره هواشناسی وضع جوی بعضی از مناطق کشور را در 24 ساعت آینده بر اساس سانتی گرید چنین گزارش داده است.
کابل، هوا، آفتابی  بلندترین درجه حرارت(37) پاینترین(23)
سالنگ شمالی، آفتابی بلندترین درجه حرارت(19) پاینترین(10)
سالنگ جنوبی، آفتابی بلندترین درجه حرارت(21) پاینترین(15)
قندهار، آفتابی بلندترین درجه حرارت(42) پاینترین(25)
بامیان ، آفتابی بلندترین درجه حرارت(31) پاینترین(14)
هرات، آفتابی بلندترین درجه حرارت(41) پاینترین(26)
فراه، آفتابی بلندترین درجه حرارت(41) پاینترین(36)
مزار شریف، آفتابی درجه حرارت(43) پاینترین(32)
کندز، آفتابی بلندترین درجه حرارت(43) پاینترین(30)
جلال آباد، ابر و بارندگی بلندترین درجه حرارت(40) پاینترین(31)
غزنی، آفتابی بلندترین درجه حرارت(32) پاینترین(15)
لشکرگاه، آفتابی درجه حرارت(43) پاینترین(26)
خوست، آفتابی بلندترین درجه حرارت(32) پاینترین(29)
جبل السراج، آفتابی درجه حرارت(37) پاینترین(20)
میمنه، آفتابی بلندترین درجه حرارت(41) پاینترین(19)
تالقان، آفتابی بلندترین درجه حرارت(43) پاینترین(25)
فیض آباد، آفتابی بلندترین درجه حرارت(40) پاینترین(21)
لوگر، آفتابی بلندترین درجه حرارت(37) پاینترین(20)
قلعه نو، آفتابی بلندترین درجه حرارت(42) پاینترین(20)
فیروز کوه ، آفتابی بلندترین درجه حرارت(32) پائینترین(16)
شبرغان ، آفتابی بلندترین درجه حرارت(45) پاینترین(28)
طلوع آفتاب(4) و (54) دقیقه و غروب آن(7) و (5) دقیقه
ختم/فرشته ذهاب

نیمروز 26 سرطان باختر
کار عملی سی وهشت پروژه  توسعه ای برنامه ملی میثاق شهروندی  دیروز در ولایت نیمروز اغاز شدمیباشد که در سطح ان ولایت  عملی میشود .
این پروژه ها  شامل ایجاد برق سولر آفتابی و ذخایر آب می باشد که در سطح آن ولایت عملی میگردد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر  انجینیر محمد سمیع در افتتاح  این پروژه ها گفت که پروژه های توسعه یی مطابق پلان در سراسر نیمروز تطبیق خواهد شد و این پروژه هارا موثر در اشتغال زایی برای جوانان نیز دانست .
والی نیمروز  نقش مردم را در حفظ و مراقبت از زیربنا ها مهم دانسته و از مردم خواست تادر همکاری با حکومت محلی در ساخت باز سازی  نیمروز سهیم شوند.
انجینیر فرید عظیم رئیس احیا وانکشاف دهات گفت: این پروژههابه هزینه بیش از پنجاه میلیون افغانی تاشش ماه اینده از بودجه وزارت احیاوانکشاف دهات عملی خواهد شد.
انجینیر عظیم افزود که در این پروژه های یاد شده نهصدوده نفر شامل کار میشوند و دوهزاروششصدو هفتاددو خانواده به کمیت سیزده هزارودوصدوچهل وشش نفر از آن مستفید خواهند شد . شکریه

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL