03 حوت 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

خودکفایی زراعتی قدم نخست توسعه و صنعتی شدن کشور است

خودکفایی زراعتی قدم نخست توسعه و صنعتی شدن کشور است

کابل باختر 3 حوت به سلسلۀ نظارت از روند کار وزارت‌خانه‌ها...

از روز زبان مادری گرامیداشت به عمل آمد

از روز زبان مادری گرامیداشت به عمل آمد

کابل باختر 3 حوت از روز جهانی زبان مادری امروز از...

رئیس جمهورغنی با شماری از سناتوران امریکایی دیدار کرد

رئیس جمهورغنی با شماری از سناتوران امریکایی دیدار کرد

کابل باختر 3 حوت محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اجتماعی

شهرهرات 3 حوت باختر
دو تن به اتهام ترویج پول جعلی از سوی دیوان امنیت عامه محکمه  استیناف ولایت هرات پنج سال محکوم به مجازات شدند.
متهمان درجلسه قضایی علنی که  تحت ریاست قضاوتمند سید یوسف خالد رئیس دیوان امنیت عامه محکمه استیناف ولایت هرات برگزار شد، محاکمه شدند.
این دو تن که در رابطه با قضیه پول جعلی گرفتار گردیده و بعد از تکمیل تحقیقات مطابق  حکم دیوان ابتدایی محکمه شهری هرات محکوم شده بوند  یک تن به پنج سال و شش ماه و دیگری به شش ماه حبس تنفیذی محکوم  به مجازات شدند.
در اخیر حق تمیز طلبی محکومان فوق مطابق قانون محفوظ می باشد.

کابل3 حوت باختر
فضل هادی مسلمیاررییس مشرانوجرگه امروزخواستهای شماری ازجوانان وفعالان جامعه مدنی ولایت ننگرهاررا استماع نمود.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر،دراین ملاقات ، محمدهلال هلال نماینده پارلمان آموزشی جوانان آنولایت به نمایندگی ازدیگران صحبت نموده با تشکر از رییس مشرانو جرگه به خاطر حمایت شان از جوانان ، خواستارطی مراحل دوسیه های نسبتی برخی محبوسین ،تطبیق وعملی سازی برنامه های انکشافی،توجه به وضعیت معارف ، رسیدگی به متضررین جنگ هادر ولایت ننگرهار وتأمین امنیت درولسوالی پچیراگام آن ولایت که مردم این ولسوالی از اثرفعالیت های تروریستی گروه مزدورداعش زیانهای زیادی را متقبل شده اند گردید،همچنان گفت که حکومت باید برای دارالمعلمین این ولایت که اکنون ازسوی سرپرست اداره می شود شخص مناسبی تعیین نماید.
سپس فضل هادی مسلم یار ازفداکاری ها ومبارزات برحق باشندگان پچیراگام ونیروهای امنیتی کشور تمجید نموده باآنان تعهدسپرد که درزمینه کمک رسانی به متضررین جنگ های خانمانسوز در این ولایت ، اداره محلی ولایت ننگرهاررا به مسئولیت هایش متوجه خواهدساخت ونیزموضوع ریاست دارالمعلمین را بامسئولان وزارت معارف مطرح بحث قرار می دهد

محمود راقی باختر 3 حوت
دو زن صبح امروز در یک رویداد ترافیکی جان باختند .
عبدالفتاح شفیق ولسوال حصه اول کوهستان به آژانس باختر گفت که این رویداد ترافیکی در جوار نساجی گلبهار درمربوطات ولسوالی حصه اول کوهستان در نتیجه تصادم یکعراده کرولا با یک موتر تیز رفتار دیگر بوقوع پیوست که باعث کشته شدن دو زن و زخمی شدن چهار مرد ودو کودک از سرنشینان هر دو واسطه نقلیه گردید .
منبع افزود، افراد زخمی شده به شفاخانه انتقال گردیده که وضعیت صحی سه تن شان به شمول دو کودک وخیم گزارش داده شده است.

کابل باختر/ 2/ حوت
خشونت های خانوادگی درولایت بامیان  درچندماه اخیر باعث قتل هفت زن شده است
کریمه سالک رییس امورزنان ولایت بامیان با ابراز این خبربه خبرنگار آژانس باختر گفت که قتل ها به شیوه های گوناگونی صورت گرفته وعوامل یکتعداد قتل ها تاهنوز ناپیدا میباشد و ما درتلاش پی گیری دقیق این قتل ها میباشیم تا عاملان راشناسایی و به پنجه قانون بسپاریم .
کریمه سالک اضافه کرد که ازجمله هفت مورد قتل سه مورد آن خودکشی و چهارمورد قتل های میباشد که توسط افراد دیگر صورت گرفته است .
کریمه سالک رییس امورزنان ولایت بامیان درحالی از قتل هفت زن درجریان چند ماه صحبت میکند میگوید : چند هفته پیش نهاد های جامعه مدنی این ولایت نیز در رابطه به افزایش خشونت ها علیه زنان ابراز نگرانی کرده اند.
یکتن از هماهنگ کننده های نهاد های جامعه مدنی این ولایت با تائید گفته های رییس امورزنان ولایت از ادامه این  وضعیت نگرانی نموده میگوید که علاوه بر قتل هفت زن سه مرد هم به شکل مشکوک طی یک سال اخیر در بامیان به قتل رسیده اند.
اما عبدالمبین ایزدیار قوماندان امنیه ولایت بامیان ارقام های قتل را دقیق نمیداند اما میگوید که در موارد اقدام های کرده اند وتعدادی از مظنون ها را بازداشت نموده اند و شماری هم تحت تعقیب پولیس هستند .
گزارش های هم دراین اواخر به قتل یک دختر جوان 22 ساله بنام پروین که گلویش با چاقو بریده شده بود به رسانه ها رسیده است.
همچنان بتاریخ 28 دلو انارگل هفده ساله دخترجوان دیگری درخانه شان هدف گلوله قرار گرفت . این دختر متعلم صنف دوازدهم مکتب بود.
یافته های نهادهای امنیتی این ولایت گویایی این است که این دختر توسط برادرش درداخل خانه به قتل رسیده است.
باید گفت که نگرانی های مردم و نهاد های مدنی در سایر ولایت کشور دررابطه به افزایش خشونت علیه زنان به یک امر لاتین مبدل شده است.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL