10 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات

خشک سالی بی پیشینه در سطح ولایت دایکندی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

نیلی 26 سنبله باختر
خشکسالی بی سابقه و نبود آب آشامیدنی در سطح ولایت دایکندی باشندگان آن ولایت را نگران کرده است.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، خشکسالی، نبود آب آشامیدنی و سرمای شدید اوایل سال روان در بعضی از ولسوالی های دایکندی بیشتر دهقانان و زمین داران را بی حد متضرر ساخته است.
محمد داد نیازی یکی از زمین داران و متنفذان قومی در مرکز ولسوالی میرامور گفت که به نسبت نباریدن برف و باران در زمستان گذشته و فصل بهار سال روان خشکسالی در سطح ولسوالی میرامور بی سابقه می باشد و مردم با کمبود شدیدآب آشامیدنی مواجه اند.
نیازی افزود که این خشکسالی حاصلات زراعتی در بعضی مناطق را چهل درصد و در بعضی مناطق دیگر نود درصد کاهش داده است که باعث نگرانی و دلسردی دهقانان و زمین داران شده است.
وی علاوه کرد که از سوی دیگر سرمای شدید زمستان گذشته در ولسوالی میرامور باعث شده است که دهقانان از درخت بادام و زردآلو حتا یک کیلو حاصل هم گرفته نتوانند.
او گفت که اکثر مردم دایکندی به خصوص مرکز ولسوالی میرامور آب آشاميدني شان را از آب چاه، چشمه و کاریز به دست می آورند که بستگی به بارندگی برف و باران دارد و حالا از مسافه پنج تا ده کیلومتر راه آب مورد نیاز شان را فراهم می کنند.
سید محمد علی رفعت ولسوال کجران دایکندی گفت که خشکسالی امسال در آن ولسوالی بی سابقه و کاهش چشمگیر حاصلات زراعتی را سبب شده است.
رفعت افزود که به نسبت خشک شدن آب رود خانه ،دهقانان و زمین داران از زمین های زراعتی کمتر حاصل گرفتند.
یعقوب شفق ولسوال شهرستان دایکندی نیز در صحبت تیلفونی گفت که خشکسالی در سطح آن ولسوالی هشتاد درصد به مردم زیان اقتصادی وارد کرده است.
وی افزود که این خشکسالی احتمالاً باعث بیجا شدن خانواده ها شود، اما تاکنون مردم از کمبود آب آشامیدنی به مشکل جدی روبرو نشده اند.
محمد ابراهیم انصاری سرپرست ولسوالی خدیر، خشکسالی را درآن ولسوالی بی سابقه خواند و گفت: خشکسالی در آن ولسوالی مردم را تهدید می کند که در اکثر قریه ها مردم از زمین های زراعتی شان، هیچ حاصل بر نداشته اند.
از طرفی باشندگان شهر نیلی مرکز دایکندی از اثر کمبود آب آشامیدنی با مشکلات زیاد روبرو میباشند.
محمود بلیغ والی دایکندی که در یک کنفرانس خبری صحبت میکرد، گفت: خشکسالی در سطح ولایت دایکندی مردم را متضرر ساخته است که در بعضی ولسوالی ها زیادتر و در بعضی ولسوالی ها کمتر، اما ولسوالی میرامور نسبت به دیگر ولسوالی ها صدمه زیادی از خشکسالی دیده اند.
بلیغ افزود : یکصد و بیست و هشت خانواده بیجا شده ناشی از خشکسالی را در آن ولسوالی داریم که برای آنان کمک های ضروری صورت گرفته است.
والی دایکندی گفت هشتصد و نود تن گندم از وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به آن ولایت فرستاده شده است که به تناسب و نیازمندی های هر ولسوالی توزیع خواهد شد و در آینده های نزدیک این گندم به ولسوالی ها انتقال داده میشود. احمد نعیم دوستی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.