28 سنبله 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مسایل منطقه یی محوربحث وزیر امور خارجه و سفیر آسترالیا

کابل ۲۷سنبله باختر صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه امروزبا جیف...

سمینار توضیحی پیرامون تطبیق کُدجزا پایان یافت

سمینار توضیحی پیرامون تطبیق کُدجزا پایان یافت

کابل باختر 27 سنبله سمینار عالی توضیحی و شناسایی چالشهای ...

مشاور امنیت ملی از بین بردن لانه های دشمن در بدخشان را متعهد شد

مشاور امنیت ملی از بین بردن لانه های دشمن در بدخشان را متعهد شد

فیض آباد 27 سنبله باختر مشاور امنیت ملی رییس جمهوری کشور...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتوزیر احیا و انکشاف دهات : تا دو سال دیگر مردم در دهات کشور صددرصد به آب آشامیدنی دسترسی پیدا میکنند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/باختر/22 عقرب
مجیب الرحمن  کریمی ، وزیر احیا و انکشاف دهات امروز دریک نشست خبری مطرح ساخت در بخش آبرسانی، میزان دسترسی جامعه روستایی به آب آشامیدنی در سال ۱۳۹۷ به ۶۳ درصد رسیده در حالیکه این میزان در سال۱۳۹۳ بیست وهفت درصد بوده است. قرار است تاسال ۱۳۹۹، صد درصد مردم دهات به آب آشامیدنی دسترسی پیدا کنند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، وی در کنفرانس خبری همچنان  دست آوردهای چهار ساله این وزارت را ارائه ودرمورد برنامه راه سازی، آبرسانی، انکشاف صنایع روستایی، میثاق شهروندی ولیتاکا و پنج برنامه مهم وزارت احیاء وانکشاف دهات نیز معلومات داد.
وی فزود، در برنامه ملی انکشاف صنایع روستایی، در جریان چهار سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار شغل به گونه مستقیم وغیر مستقیم ایجاد شده، بیش از ۵ هزار گروه پس انداز زنانه ومردانه در ۵ ولایت کشور به وجود آمده، ۶۰۰ تشبث کوچک در عرصه تولید صنایع دستی، صنایع تولیدی وخوراک فراهم شده که هرکدام ده ها فرصت شغلی ایجاد کرده است.
وزارت احیاء وانکشاف دهات می گوید که راه سازی، آبرسانی، انکشاف صنایع روستایی، میثاق شهروندی ولیتاکا، پنج برنامه مهم وزارت احیاء وانکشاف دهات را تشکیل می دهند.
در برنامه میثاق شهروندی که مهمترین برنامه انکشافی دولت افغانستان و وزارت احیاء وانکشاف دهات در ده سال آینده خواهد بود، تا اکنون ۳۴ ولایت، ۱۲۴ ولسوالی تحت پوشش قرار گرفته و ۸۰۲۴ شورای انکشافی انتخاب گردیده است. همچنان پلان های انکشافی ۶۷۸۴ قریه ترتیب شده و۵۳۲۹ پروژه انکشافی تا اکنون تصویب شده است که از این میان ۲۶۲۸ پروژه زیر کار قرار دارد.
به گفته وی در طول چهار سال گذشته نزدیک به ۱۱۵ میلیون دالر در بخش آبرسانی در سراسر کشور هزینه شده ونزدیک به ۳ میلیون و۵۰۰ هزار نفر از این پروژه ها مستفید گردیده اند
بیش از ۱۴۴ میلیون دالر در بخش آبیاری زراعتی هزینه شده که بیش از ۴ میلیون نفر را تحت پوشش قرار داده است.
در پروژه های برنامه راه سازی، ۱۵۴۰ کیلومتر سرک روستایی و ۳۴۰۰ متر پل درمسیر جاده های روستایی اعمار گردیده است. این پروژه ها ۳ میلیون و۲۰۰ هزار روز کاری ایجاد کرده است.
در چارچوب پروژه لیتاکا از آغاز فعالیت آن از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۱۷ ، برای بیش از ۹۶۰ زن به گونه مستقیم و۶۷۲۰ تن دیگر به شکل غیر مستقیم، زمینه کار فراهم شده است. در همین حال برنامه های ملموس وقابل توجهی در تشکیل گروه های پس انداز، گروه های تولیدی و رشد تشبثات خصوصی انجام یافته است.
در یک برنامه جدید که از سال ۱۳۹۶ آغاز شده برای ۵۰۰ هزار نفر که عمدتاً عودت کنند گان اند ومهارت های صنایع دستی را دارند در ۳۴ ولایت کشور زمینه کار فراهم می شود. ۸۰ درصد این رقم را بانوان تشکیل می دهند.نازیلا عزیزی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.