06 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

داکترعبدالله با محمد کریم خلیلی دیدارکرد

داکترعبدالله با محمد کریم خلیلی دیدارکرد

کابل / 5 میزان / باختر داکترعبدالله عبدالله رییس شورای...

داکترعبدالله با محمد محقق دیدارکرد

داکترعبدالله با محمد محقق دیدارکرد

کابل / 5 میزان / باختر داکترعبدالله عبدالله رییس شورای...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

وزارت امور مهاجرین و عودت کنند گان : برای 83 هزار خانواده در سراسر افغانستان مساعدت زمستانی صورت گرفته است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/باختر/23 دلو
سردی هوا زندگی هزاران خانوادۀ بیجا شده را درکشور به ویژه درساحات سرد سیر تهدید می کند.
هزاران خانواده به سبب جنگ وناامنی ونیز حوادث طبیعی از محلات شان بی جا شده اند وبیشتر این خانواده ها درساحات امن در زیر اداره دولت درفضای باز زیر خیمه ها به سر می برند. .سرپل ، فاریاب ، بادغیس ، هرات ، سمنگان جوزجان ، بلخ از ولایاتی است که بیشترین رقم بی جا شده ها را دارد.
عایشه زن 50 ساله اي که با عروس و 3 نوه اش در هرات بيجا شده اند و در يک کمپ به سر مي برند، میگوید « ترجيح مي دهیم که در زندان باشیم و نه در اين کمپ، حداقل در زندان ما نگراني از آب و نان نداريم.» از زمانیکه جنگ در ولایت کندز آغاز شد پسرم ناپدید می باشد نمی دانم زنده است یا نه و فرزندان وی هر روز انتظار پدر را دارند.
نسیمه خانمی که 4 کودک دارد می گوید که مدت 4 ماه می شود که در خیمه در ساحه قرغه با 4 کودک زندگی می کنند و هنگام بارندگي ها، سرماي زمستان  و گرماي تابستان شديدأ آسيب پذير اند و به وسايل و امکانات گرم کننده و يا سرد کننده دسترسي ندارند .
سالمندان، کودکان، زنان باردار و اشخاص بيمار در ميان بيجاشدگان داخلي از آسيب پذيري بيشتري برخور دار اند و نيازمند مراقبت هاي جدي  تر مي باشند. اين مشکلات ، شرايط زندگي را براي آنان بسيار سخت و رقت بار مي سازد و آن ها را در معرض بيماري هاي گوناگون قرارمي دهد.
به همين خاطر شماري از اين افراد آسيب پذير به اثر سرما يا گرما يا بيماري جان شان  را از دست مي دهند.
اینکه نهاد های ملی و بین المللی برای کمک به این خانواده ها چه کرده اند ، نادر فرهاد سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین به خبرنگار آژانس باختر گفت ، زمستان سخت افغانستان به این معنی است که سیستم گرمایش یک موضوع مهم برای بقای مردم در بسیاری از نقاط کشور است.
وی علاوه کرد در جریان فصل زمستان گذشته از مجموع 34 ولایت در افغانستان 33 آن متاثر از شرایط اقلیمی شدید از جمله بارش برف سنگین، برف کوچ و سایر آفات طبیعی بوده است ، به عنوان بخشی از تلاش های هماهنگ شده جهت ارائه مساعدت های اضطراری زمستانی برای افراد آسیب پذیر از جمله بی جاشدگان داخلی ناشی از خشکسالی و جنگ و همچنین عودت کنندگان اخیر و پناهندگان در افغانستان، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR)، همراه با وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان (MoRR) و سایرهمکاران، در حال توزیع مساعدت نقدی در 34 ولایت افغانستان به خانواده هایی که در معرض خطر هوای سرد و آسیب پذیر در شرایط زمستان استند، می باشد.
وی می افزاید ، الی 24 دسامبر، بیش از 58000 از افراد آسیب پذیرترین در میان جمعیت بیجاشده داخلی به عنوان بخشی از برنامه سالانه زمستانی این اداره، مورد مساعدت قرار گرفته اند. در مجموع، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان قصد دارد بیش از 150،000 عودت کننده افغان، بیجاشدگان داخلی، پناهندگان و اعضای جوامع میزبان را در سراسر کشور حمایت کند.
فتحیه عبدالله، نماینده کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در افغانستان افزود" اداره پناهندگان سازمان ملل متحد و وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان به عنوان بخشی از این برنامه در حال ارائه مساعدت نقدی به 17،500 افغان آسیب پذیر در شهر کابل هستند. " در حالی که راه حل های دایمی برای بیجاشدگان داخلی طولانی مدت دنبال می شود، فراهم کردن حمایت در قالب کمک مالی بدون قید و شرط، تقریبأ 200 دالر برای هر خانواده مستحق شناسایی شده، کمک می کند تا آنها فصل زمستان را نسبتاً گرم و راحت سپری نمایند." شناسایی خانواده های که بیشتر در شرایط زمستان آسیب پذیرند از جمله زنانی  که سرپرست خانواده ها اند و خانواده های بدون درآمد، ازاول ماه نوامبر به طور مشترک توسط UNHCR، وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان و سایر همکاران آغاز و تثبیت گردیده است. حدود 30،000 نفر در مناطق مرکزی، از جمله ولایت کابل مورد حمایت زمستانی قرار خواهند گرفت تا از این طریق ماه های سخت زمستان را به گرمی سپری نمایند. دفتر نماینده کمیشنرعالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان تا اکنون بیش از 17،000 نفر در ولایات شمال و شمال شرقی، بیش از 33،000 افغان در مناطق غربی و حدود 6،500 نفر در ولایت شرقی افغانستان مساعدت نقدی کرده است.
در سال جاری در مجموع 620،000 نفر در سراسر کشور تخمین شده اند که نیازمند کمک های زمستانی اند. در حالیکه دولت جمهوری اسلامی افغانستان و سازمان های بشردوستانه قادر به ارائه کمک های زمستانی برای بیش از 420،000 نفر(60,000)  خانواده اند، حداقل 28000 خانواده هنوز هم به عنوان نیازمند مساعدت های زمستانی باقی می مانند.
اما رضا باهر معاون سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان میگوید وزارت امور مهاجرین وعودت کنندگان به منظور رسیدگی به وضعیت بیجاشدگان در فصل سرما و جلوگیری از آسیب پذیری بیشتر این خانواده ها در زمستان، کمک های زمستانی را در سرتاسر افغانستان راه اندازی کرده است ، تحت پوشش برنامه کمک های زمستانی به 83 هزار خانواده در سرتاسر کشور کمک رسانی صورت می گیرد که به هر خانواده مواد سوختی، لباس گرم و پول نقد توزیع می شود.
باهر می گوید از اول سال 1397 الی اکنون حدود 95 هزار خانواده در سرتاسر افغانستان از محلات اصلی شان بیجا شده اند که حدود 34 هزار خانواده بیجاشده های خشکسالی غرب افغانستان در ولایات هرات و بادغیس در کمپ های موقت (خیمه ها) زندگی می کنند.
این خانواده در اوایل بیجاشدگی شان، خودسرانه در فضای باز و زمین های شخصی مردم چادر برپا کرده بودند، که با تلاش های وزارت امور مهاجرین اکنون در شهر هرات یک کمپ موقت برای اسکان 21 هزار خانواده ایجاد شده است و این خانواده ها در کمپ موقت انتقال داده شده اند و موسسات کمک های شان را در آنجا به خانواده های مذکور می رساند.
وی علاوه کرد همچنان در شهر قلعه نو مرکز ولایت بادغیس نیز 13 هزار خانواده بیجاشده خودسرانه در فضای باز زندگی می کردند که اکنون با ایجاد کمپ موقت مشکلات آنان نیز مرفوع شده است.
وی خاطر نشان کرد، بلی وزارت امور مهاجرین در برنامه کمک های زمستانی به 83 هزار خانواده در سرتاسر کشور مواد سوختی، لباس گرم برای کودکان و زنان و پول نقد توزیع می کند. نازیلا عزیزی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.