18 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تهدید مخالفان و تدبیر افغانان

تهدید مخالفان و تدبیر افغانان

کابل/ 18 اسد/ باختر لویه جرگۀ مشورتی صلح دیروز در کابل...

کار روز دوم لویه جرگه مشورتی صلح آغازشد

کار روز دوم لویه جرگه مشورتی صلح آغازشد

کابل/ 18 اسد/ باختر کمیته های موظف در دومین روز لویه...

استادان پوهنتون ننگرهار تفریحگاهی بنام ناکامورا در آن پوهنتون ساختند

استادان پوهنتون ننگرهار تفریحگاهی بنام ناکامورا در آن پوهنتون ساختند

جلال آباد/ ۱۸ اسد/ باختر استادان پوهنتون ننگرهار برای ارج گذاری...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

به وضعیت آشفته ترانسپورت شهری چه وقت رسیدگی خواهد شد!؟

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۴جدی / باختر
وزارت ترانسپورت برای بهبود وضعیت ترانسپورت شهری حمل و نقل شهروندان در کابل طرح  جدید را به اجرا در می آورد که با تطبیق آن وضعیت آشفته ترانسپورتی شهر بهبود خواهد یافت.
نبود و بی نظمی ترانسپورت شهری در کابل جز از مشکلات اجتماعی است که شهروندان این شهر شش میلیونی را رنج می دهد .
کابل فاقد یک سیستم منظم ترانسپورتی است ٬ بی نظمی و منفعت جویی٬عدم رعایت قانون٬عدم رعایت فرهنگ شهری ونبود اراده برای تطبیق قانون از سوی مسوولان در نهادهای مربوط٬ عوامل اصلی در بروز مشکلات اند ترانسپورت شهری  است .
وضعیت ترانسپورت شهری در کابل چنان  آشفته  است که نیاز به تعریف و بازگو کردن ندارد ٬ این مشکل  به یکی دو سال بر نمی گردد بل سال های متمادی است که  شهریان را رنج می دهد٬نهاد های مربوط سال هاست که از طرح هاو برنامه شان برای بهبود وضعیت سخن گفتند٬تعهد ووعده دادند مگر هیچ  طرح و برنامه تطبیق نشد و در وضعیت ترانسپورت شهری هیچ تغییری به میان نیآمد.
با آن که افغانستان در۱۸ سال گذشته ٬شاهد همکاری های های بین المللی این عرصه است  مگر در این مدت روی ساختار های زیر بنایی که اصلاح و بهبود ترانسپورت وسیستم حمل در قبال داشته باشد هیچ کاری نشد حتا می توان گفت که با وجود همکاری های جهانی٬وضعیت ترانسپورت شهری با سال های قبل از پیروزی مجاهدین قابل مقایسه نیست٬ چه رسد مقایسه آن با کشور های همجوار.
ننگیالی قلات وال که در سال ۱۳۹۳سخنگوی وزارت ترانسپورت و هوا نوردی بود ازآوردن تغییر درسیستم ترانسپورت  شهری یادکرده بود وبه نمایندگی از آن وزارت برای از آوردن اصلاحات در ترانسپورت شهری پایتخت وعده داده  بود.
به همین ترتیب داوود نجفی که در سال ۱۳۹۳ وزیر ترانسپورت  وهوا نوردی بود ٬از ایجاد استراتیژی  ٬ترانسپورت شهری یاد کرده بود  که قرار بود به همکاری کوریا جنوبی تدوین شود که در آن٬ ایجاد زیر ساخت های ترانسپورتی٬ ساخت چند مترو در کابل٬ ساخت و ساز ایستگاه های شهری و خریداری صدها عراده موتر مسافربری شهری شامل بود .
حالا که باشندگان کابل در بخش حمل ونقل شهری که وضعیت آشفته تر از هر زمان دیگر دارد٬ هیچ معیار و ضابطه وجود نه دارد٬لایحه و مقرره برای اخذ کرایه وجود ندارد٬ هر موتر شخصی به تکسی تبدیل شده  کرایه دلخواه اخذ میکنند  مردم  مسافه زیادی را به دلیل نبود موتر و یا بلند بودن کرایه٬ پیاده طی می کنند٬مسوولان دروزارت ترانسپورت باز هم از طرح جدید و اقدامات جدید برای حل معضل ترانسپورت شهری سخن می گویند.
علی سینا قائد سخنگوی وزارت ترانسپورت می گوید: برای حل مشکلات ترانسپورت شهری اقدامات روی دست است که شامل تغییرات در بخش حقوقی ملی بس، ساخت زیر بناهای ترانسپورتی شهری و بسیاری از مسایل دیگر در شهر کابل می شود.
به گفته موصوف  این طرح تحت نظارت ده کمیته بررسی شده  است و در حال اجرایی شدن است،که با عملی شدن آن٬ مشکلات ترانسپورتی بهبود می یابد.
علی سینا قائد به خبرنگار آژانس باخترهمچنان  گفت : زمانی که بخش حقوقی ملی بس به یک شرکت دولتی تبدیل شود، بیشتر از شش صد ملی بس خریداری شده است و مورد استفاده قرار می گیرد.
به گفته او، در حال حاضر بیشتر از صد ملی بس در پنج زون شهر کابل فعال است که بعد از عملی شدن طرح یادشده درهفت زون ملی بس  فعال خواهند شد.
قائد از اضافه ستانی کرایه توسط موتر داران، به ویژه درهوای برفی نیز یاد کرد و گفت: نظر به نوعیت موتر و همچنان فاصله ها، قیمت ها مشخص است و هر راننده که خلاف قانون عمل کند، توسط ماموران اداره ترافیک جریمه نقدی می‌شود و طوری که در دوماه راننده های که خلاف قانون کار کرده است 90 هزار افغانی جریمه شده اند.
از طرف هم قائد بسیاری از مشکلات ترافیکی و راه بندی ها را به ازدحام نفوس در شهر کابل ربط می دهد و می گوید: در شهری خلاف معیار ساخته شده  است و از طرف دیگر حدود شش میلیون نفوس زندگی می کند، ارائه خدمات عالی دشوار خواهد بود.
از این گفته ها معلوم می شود که وزارت ترانسپورت هم به کاهش مشکلات در ترانسپورت شهری چندان باور ندارد.
باید گفت تنها مشکل حمل و نقل نیست که وضعیت ترانسپورت پایتخت را ناهنجار کرده، خرابی شماری از جاده های شهر، کم عرض بودن جاده ها، ازدیاد وسایط ترافیکی، تیل بی کیفیت، تراکم نفوس مرراعات نکردن قوانین ترافیک توسط انندگان ... نيز عواملی است که وضعیت ترانسپورت را در پایتخت پیچیده کرده اند .
به گفته مسوولان ترافیک، درشهر کابل بالاتر از شش صدهزار واسطه در حال تردد است وسایط نظامی ونیروهای خارجی شامل این احصاییه نمی شود .
جاده های کابل ظرفیت حدودیکصدوبیست هزار واسطه را دارد در حالی که مشكل ازدیاد وتراکم وسایط  درشهر روز افزون است هیچ نشانه ازمتوقف کردن واردات وسایط دیده نمی شودو هر روزوسایط تازه شامل احصاییه ترافیک می شود  و این خود به مشکل افزوده است . صائم  فرزانه

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.