17 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

آب نوشیدنی دوصدوپنجاه خانواده درننگرهارفراهم می شود

کابل/ ۱۷ سرطان /باختر کارساخت یک شبکۀ آب‎رسانی را وزارت احیا...

در ایران ۲۰۰ بیمار دیگر بر اثر کرونا جان دادند

در ایران ۲۰۰ بیمار دیگر بر اثر کرونا جان دادند

تهران/ بی بی سی/ ۱۷ سرطان/ باختر در ایران سخنگوی وزارت...

انفجار 'مهیب' در کارگاهی در جنوب تهران ۲ کشته و ۳ زخمی در پی داشت

انفجار 'مهیب' در کارگاهی در جنوب تهران ۲ کشته و ۳ زخمی در پی داشت

تهران/ بی بی سی / ۱۷ سرطان/ باختر دراثر انفجاری که...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

کمیسیون حقوق بشر: به خانواده های قربانیان حادثه هریرود باید غرامت پرداخت شود

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۸ جوزا/ باختر
کمیسیون حقوق بشر افغانستان خواستار پرداخت غرامت از سوی ایران به خانوداه های قربانیان حادقه هریرور شده است.
به گزارش آژنس باختر٬ این سازمان روزگذشته٬ همزمان با سفر هیئت ایرانی به کابل٬ یافته های خود در مورد قضیه غرق شدن افغان ها در هریرود را نشر کرد.
به تاریخ سیزدهم ماه ثور سال روان خرشیدی٬ حدود پنجاه و هفت شهروند افغانستان که برای دریافت کار از گلران هرات وارد مرز ایران در ساحه دهنه ذوالفقار شده بودند با برخورد خشن و تحقیرآمیز مرزبانان ایرانی روبه رو شدند تا اندازه که مرزبانان ایرانی آنان را وادار کردند تا خود را به دریای اندازند.
در این رویداد شماری از آنان کشته٬ شماری هم زخمی و جمعی دیگر ناپدید شدند.
و حالا کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نشر یافته های خود در مورد حادثه غرق شدن کارگران افغان در مرز ایران، خواستار محاکمه عاملان این جنایت شده است و گفته است که به خانواده های قربانیان باید غرامت پرداخت شود.
یافته های این کمیسیون نشان می دهد که شماری از شهروندان افغان که از روی «ناگزیری» به گونه غیرقانونی از مرز عبور کرده و وارد نقطه مرزی دهنه ذوالفقار در ایران شده بودند، با «برخورد غیر انسانی» نیروهای نظامی دولت ایران مواجه شده اند.
کمیسیون مستقل حقوق بشرمی گوید: این کارگران پس از این که وارد خاک ایران شده اند، توسط نیروهای مرزی ایران مجبور شده اند که بدون امکاناتی چون «قایق، جلیقه نجات و امکانات دیگر» از رود خانه هریرود عبور کنند و شماری از آنان در رودخانه غرق شده اند. سن قربانیان و نجات یافتگان این رویداد از ۱۲ تا ۴۰ ساله عنوان شده است.
بر اساس گزارش این کمیسیون، نیروهای مرزی ایران نخست این شهروندان افغان را بازداشت کرده و به مرکز فرماندهی «پاسگاه مرزی ابراهیم خانی» برده اند و آنان را با سایر مهاجرین افغان یکجا کرده اند، که شمار مجموعی شان به ۵۵ تن می رسیده است. سپس مشخصات هر یک را ثبت و آنها را زندانی کرده اند.
یافته های کمیسیون نشان می دهد که فردای آن روز نیروهای ایرانی آنان را لت و کوب کرده و مجبور به جمع آوری علف های اطراف پاسگاه کرده و بعد آنان را با پول خودشان به کنار رودخانه هریرود انتقال داده اند.
در ادامه گزارش کمیسیون آمده است که نیروهای مرزی ایران به این کارگران دستور داده ‌اند‌از رودخانه عبور کنند٬ وقتی آنان به دلیل هراس از غرق شدن ‌خواسته‌اند برگردند، نیروهای ایرانی بر آنها هشت تا نه مرمی فیر کرده‌اند و گفته‌اند، اگر برگردند آنان را ‌با فیر مرمی خواهند کشت. آنها ناگزیر دوباره وارد رودخانه شده‌اند.
کمیسیون مستقل حقوق بشر از حکومت افغانستان می خواهد تا این قضیه را به گونه جدی و همه جانبه بر مبنای قوانین بین المللی پیگیری کند تا عاملان به محاکمه کشانده شده و به خانواده های قربانیان غرامت پرداخت گردد.
این کمیسیون از سازمان ملل متحد و جامعه جهانی نیز خواسته است تا از روند بررسی این قضیه و رسیدگی به آن توسط دولت افغانستان و ایران نظارت کنند تا عدالت به گونه درست و کامل تامین شود.
این گزارش درست زمانی منتشر می شود که بهاروند معاون بخش حقوقی وزارت خارجه ایران به روز سوم عید غرض پیگیری این قضیه به کابل آمد.
با آن که مقام های ایرانی دست داشتن مرزبانان کشورشان را در این جنایت رد می کنند٬ او کشتار کارگران افغان در مرز با ایران را تقبیح کرد و از نام دولت ایران وعده سپرد که این مساله را عادلانه بررسی خواهند کرد. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.