23 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

انفجاری درشهر ایبک مرکز سمنگان رخ داد

انفجاری درشهر ایبک مرکز سمنگان رخ داد

ایبک/ 23 سرطان/ باختر انفجاری نزدیک چاشت امروز درشهر ایبک مرکز...

 یک قومندان طالبان درزابل كشته شد

یک قومندان طالبان درزابل كشته شد

كابل/ 23سرطان/ باختر یك قومندان طالبان مسلح دیشب در درگیری با...

از وقوع  انفجار 11 حلقه ماین درمسیر شاهراه غزنی – قندهار جلوگیری شد

از وقوع انفجار 11 حلقه ماین درمسیر شاهراه غزنی – قندهار جلوگیری شد

كابل/ 23سرطان/ باختر نیرو های امنیتی ودفاعی ازوقوع انفجار 11 حلقه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

روز جهانی کودک و آرزوهای بر باد رفته هزاران کودک افغان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/13 جواز/ باختر
روز جهانی کودک در فضای کرونایی در حالی فرا‌ رسد که در افغانستان هنوز هم هزاران کودک با مشکلات گوناگون و انجام کار های شاق مواجه هستند و آرزو های شان را جنگ و فقربر باد کرده است.
   شاه پیری یازده  ساله که دستمال آبی رنگ به سر دارد مصروف رنگ کردن بوت های عابران در کنار گلبهارسنتر است می گوید که به خاطر مشکلات اقتصادی خانواده و از دست دادن نان آورخانه  مجبور است روزانه بوت های مردم را رنگ کند.
وی در جواب این سوال که آیا از اینکه به بوت های هرکس دست می زند از آلوده شدن به ویروس کرونا نمی ترسد می گوید :" کرونا هم انسان را می کشد و ناداری هم ، از مجبوریت به خاطر کمک به خانواده خود این کار را می کنم."
وی اضافه می کند ،  من هم مانند کودکان دیگر آرزو مکتب ‌رفتن و لباس نو پوشیدن و ساعتتیری با دختران خاله وعمه ام را  دارم اما فقیر و بیچارگی این همه را از مه گرفته است.
شاه پیری در حال که چشمان  خود را پایین انداخته است و با انگشتان کوچک خود به زمین خط می کشد می گوید مادرم از روز که پدرم شهید شده دیگر آن زن با حوصله و خندان نیست هرروز با ما جنجال می کند که نان کم بخورید ، کالا کم بپوشید که صابون برای ششتن نداریم برادرک های کوچکم را وقت ناوقت لت می کند دیگر ما را ناز نمی دهد.
این دخترک روزگار کشیده می گوید که یگان روز مادرکلانم و یا هم خاله ام که به خانه ما می آیند  به مادرم می گویند ای طفلک ها چه گناه دارند که با ایشان ای قسم برخورد می کنی هرساعت بیچاره ها ره سرزنش می کنی ؟ مادرم در جواب می گوید که درست است که خداوند نان و او شان  رابرابر می کند اما با هزار خواری  وقتی به اولاد های پدر دار و پول دار  می بینم که چطور عیش و نوش می کنند سر خودم قهر می شم و با خود به می گویم خدا اگر پدراولادهای مرا نمی گرفت امروز این ها هم بی خبر از دنیا مصروف بازی های بچه گانه خود می بودند. باز دیگه نمی فهمم که با اولادها چه می کنم.
درکنار این همه مشکلات یگان روز بچه های بی تربیه گپ های زشت وکوچه یی می گویند یا بعض مرد ها کلان سن می گویند چقدر مقبول هستی بیا ده خانه ما کار کن نان و کالای خوبش برت می دهم و غیره گپ که از گفتن آن شرمم می آید.
در شهر کابل و اطراف ان تنها شاه پیری نیست که   برای پیدا کردن لقمه نان  برای خانوادهش  کارهای شاق انجام می‌دهد.
به گفته سید انور سادات سر پرست وزارت کار و امور اجتماعی  که حدود ٪ ۴۸ از نفوس کشور را کودکان زیر سن ۱۵ سال تشکیل می‌دهند، عرضهٔ خدمات و رسیدگی به آموزش و پرورش کودکان، یکی از اولویت‌های اساسی دولت به شمار می‌رود. به همین لحاظ وزارت کار و امور اجتماعی از طریق ریاست‌های عمومی کودکستان‌ها، پرورشگاه‌ها و ریاست محافظت اطفال به کودکان کشور خدمت‌رسانی می‌کند،امااز این که افغانستان یک کشور فقیر و در حال جنگ است، طبیعتأ گراف کودکان آسیب‌پذیر نیز در این کشور بلند است.
به گفته وی به اساس آمارهای تخمینی چیزی در حدود شش ملیون اطفال آسیب‌پذیر  در کشوروجود دارد که ۳٫۱ میلون آن در معرض خطر تثبیت شده است.
وی اضافه کرد که به اساس سروی‌های ریاست محافظت اطفال وزارت کار و امور اجتماعی هم‌اکنون ۲۳ دسته از کودکان آسیب‌پذیر و در معرض خطر شناسایی شده است. هم‌چنان ۳٫۷ ملیون کودکان بازمانده از مکتب در کشور وجود دارد که نزدیک به ۵۰٪ آن‌ها به کودکان کار تبدیل شده اند.
در عین حال یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل نیز وضعیت کودکان را در افغانستان نگران کننده می‌داند.
احمد جان نوزادی مسوول مطبوعاتی این اداره می گوید که پیش از گسترش ویروس کرونا ۳.۷ میلیون طفل در افغانستان از رفتن به مکتب محروم بودند اما حالا در کنار این رقم ۹.۵ میلیون کودک دیگر نیز به خاطر گسترش ویروس کرونا از رفتن به مکتب محروم شده اند.
او گفت: "متأسفانه افغانستان برای اطفال یک کشور خوب نیست و گسترش ویروس کرونا مشکلات کودکان افغان را بیشتر ساخته است و اگر وضعیت هم‌چنان ادامه یابد بیشتر از همه کودکان در این کشور آسیب می‌بینند."
نوزادی می‌گوید هم اکنون در افغانستان ۶۰۰ هزار کودک به سوء تغذیۀ حاد مصاب هستند که همه آنان به تداوی نیاز دارند.
از سویی هم کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید هنوز هم هزاران کودک افغان با کارهای شاق، قاچاق و آزار اذیت جنسی و برخی خشونت‌های دیگر روبه‌رو هستند.
ذبیح‌الله فرهنگ مسوول مطبوعات این کمیسیون می گوید: به دلیل فقر و جنگ که در افغانستان وجود دارد بیشتر اطفال این کشور از اساسی‌ترین و بنیادی ترین حقوق انسانی شان که تعلیم صحت و برخی مسایل دیگر است محروم هستند.
دست فروشی، کار در داش‌های خشت‌پزی، مستری خانه‌ها و موترشوی از شماری کارهای شاق هستند که بیشتر کودکان در افغانستان با آن‌ها روبه‌رو هستند.
نجیب‌الله اخلاقی رییس محافظت از اطفال در وزارت کار و امور اجتماعی می گوید به خاطر حل مشکلات اطفال استراتیژی منع کار اطفال و پالیسی ملی محافظت اطفال از سوی وزارت کار و امور اجتماعی نهایی شده است که تمام ادارات ملی و بین المللی در راستای تطبیق آن دخیل اند.
وی همچنان  می گوید که درپاسخ به این همه نگرانی‌  وزارت کار و مامور اجتماعی برای کاهش کارهای شاق اطفال و حل مشکلات شان برنامه های  دیگررا روی دست دارد که به زودی عملی خواهد شد.
به اساس معلومات وزارت کار و امور اجتماعی در مجموع بیش از دو میلیون کودک در کشور مصروف کار هستند که از این میان ۱.۲ میلیون آنان کار شاق انجام  می دهند. ماری

Last modified on ?? ???? ، 13 ???? 1399 ، 09:17

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.