16 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سه عضو  نیروی خیزش مردمی در کاپیسا به شهادت رسیدند

سه عضو نیروی خیزش مردمی در کاپیسا به شهادت رسیدند

کابل/16 اسد/باختر سه عضو نیروی خیزش مردمی در کاپیسا در نتیجه...

اطلاعیه وزارت کار و امور اجتماعی

اطلاعیه وزارت کار و امور اجتماعی

کابل/16 اسد/باختر اطلاعیه وزارت کار و امور اجتماعی قرار است به تاریخ...

حمله طالبان بر شاهراه بغلان - سمنگان و آتش زدن دو تانکر تیل

کابل/ 16 اسد/باختر منابع امنیتی می‌گویند که گروه طالبان صبح امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

وزارت زراعت برای دهقانان بالامرغاب بادغیس ۱۰۴ گل‌خانه ساخته است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/۱۵ سرطان /باختر
پروژه رشد زراعت و انکشاف روستایی وزارت زراعت، در بالامرغاب بادغیس، به هدف ترویج محصولات با ارزش زراعتی و جلوگیری از کشت و تولید کوکنار،  ۱۰۴ گلخانه برای دهقانان ساخته است .
آژانس باختر به اساس معلومات وزرات زارعت خبرمی دهد که دراین پروژه، ۸۲ گل‌خانه بزرگ (۴۰۴ متر مربعی) برای مردان و ۲۲ گل‌خانه کوچک (۶۰ متر مربعی) برای زنان ساخته شده است.
دین محمد دهقان قریۀ لودین‌های ولسوالی بالامرغاب، به دلیل کمبود آب، کوکنار می‌کاشت، در جمع‌آوری این کشت مضر، با خانواده‌اش، دشواری‌ زیادی تحمل می‌کرد. او که سه جریب زمین دارد، در دو جریبش کوکنار و در یک جریبش گندم، ماش، کنجد و جواری می‌کاشت.
او از کشت کوکنار در هر جریب، ۲۰ هزار افغانی درآمد داشت. اما حالا با گل‌خانه‌ یی که وزارت زراعت برایش ساخته است، تنها در پنج ماه، با کشت بادنجان رومی ۱۶۰ هزار افغانی درآمد کرده است، او در فصل دوم، بادرنگ می‌کارد.
دین محمد، شیرآقا و زرگله برنامه‌های آموزشی را درباره کشت‌و‌پرورش سبزی های گل‌خانه‌ یی، مبارزه با آفات نباتی، گردآوری گیاهان هرزه، برداشت محصول و بازاریابی را یاد گرفته‌اند.
این پروژه برای شیرآقا و دین محمد در دو زمین ۴۰۴ متر مربعی و برای زرگله در ۶۰ متر مربع زمین، گل‌خانه ساخته است و ۴۸ وسیلۀ گل‌خانه‌داری نیز برای‌شان کمک کرده است.
شیرآقا هفت جریب زمین دارد. در سه جریب کوکنار و در چهار جریب آن گندم، ماش و جواری می‌کاشت. او سالانه از سه جریب زمین، ۱۲ کیلو تریاک (به ارزش مجموعی ۳۶ هزار افغانی) حاصل می‌گرفت. اما حالا با گل‌خانه‌ یی که وزارت زراعت برایش ساخته است، در یک فصل توانسته  است۱۲۰ هزار افغانی با کشت بادرنگ درآمد کند.
زرگلۀ ۳۵ ساله، در قریه لودین‌های بالامرغاب بادغیس کشت‌وکار می‌کند. زرگله دو جریب زمین دارد، در یک جریب آن گندم، جواری، ماش و کنجد می‌کاشت و در یک جریب دیگر، کوکنار می‌کاشت.
زرگله از هر جریب، چهار کیلو تریاک می‌گرفت که جمعاً در یک سال، هشت هزار و ۴۰۰ افغانی (ازهر کیلو دو هزار و ۱۰۰ افغانی) درآمد داشت.
اما او با استفاده از گل‌خانه‌ها در نیم‌فصل، با کشت بادرنگ، یک هزار و ۴۰۰ کیلو حاصل گرفت و هر کیلو در بدل ۱۵ افغانی و جمعاً ۲۱ هزار افغانی درآمد کرده است و نیم‌فصل دیگر را در نظر دارد پالک کشت کند.
باید گفت که با تطبیق پروژه‌های ساختمانی (دیوارهای محافظتی، بند‌های آب‌گردان، سیفون و تقسیم‌کننده‌های آب) ساخت باغ‌ها، کشمش‌خانه‌ها و گل‌خانه‌ها در بالامرغاب، کشت و تولید کوکنار کاهش یافته است. دهقانان حالا می‌خواهند خودشان گل‌خانه بسازند و از زمین کم، حاصل بسیار بگیرند.
در ۱۳ شورا از ۱۲۰ شورای انکشافی بالامرغاب، پروژۀ رشد زراعت و انکشاف روستایی فعال است

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.