08 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی با استاد محمد محقق دیدار کرد

محمد اشرف غنی با استاد محمد محقق دیدار کرد

کابل/ ۷ جوزا/ باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی...

محمداشرف غنی  با رییس جمهور ترکمنستان  از طریق تلیفون صحبت کرد

محمداشرف غنی با رییس جمهور ترکمنستان از طریق تلیفون صحبت کرد

محمداشرف غنی با رییس جمهور ترکمنستان از طریق...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

جنازه مرحوم استاد بیسد به خاک سپرده شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 15/ قوس
مراسم تشییع جنازه مرحوم استاد عبدالقیوم بیسد شخصیت فرهنگی وهنرپیشه توانای کشور امروز درجمع شماری زیادی از علاقمندان مرحومی انجام و درشهدای صالحین محترمانه به خاک سپرده شد.
به گزارش آژانس باختر ، استاد عبدالقیوم بیسد شخصیت فرهنگی ، هنرپیشه تواناکه لقب پدر تیاتر افغانستان را کمایی کرده بود روز گذشته بعداز سپری نمودن یک دوره بیماری جان به جان آفرین سپرد و به ابدیت پیوست .
مراسم تشییع جنازه استاد فرهیخته امروز درجمع شماری زیادی از علاقمندان مرحومی درکابل انجام شد و در حضیره آبایی شان در شهدای صالحین به خاک سپرده شد.
حامدکرزی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در پیام تسلیت خود که به همین مناسبت صادر شده و ازسوی سید مصدق خلیلی معین فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ قرائت شد از استاد عبدالقیوم بیسد به عنوان یکتن از پیشگامان هنرتیاتر درکشور یاد نمود و مرگ اورا یک ضایعه خوانده اضافه داشته است، شادروان استاد عبدالقیوم بیسد در حدود شصت سال در عرصه هنر ها کار کرد شاگردان زیادی را آموزش داد. در ادارات مختلف دولتی ایفای وظیفه نمود، زمانی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز بود، خدمات او قابل قدر و مرگ او ضایعه است.
دکتور سیدمخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ درپیام خود که ازسوی جلال نورانی مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ به خوانش گرفته شد استاد بیسد را از پیش روان هنرتیاتر یاد نمود  که چندین دهه دررشد و شگوفایی این هنر با همه وجود خودکوشید بخصوص دردهه دموکراسی درخشش استعداد بزرگ استاد بیسد درکنار هنرمندان سرشناس دیگری چون رفیق صادق و دیگران تجلی خاص داشت ودرسالهای جنگ و آشوب به تدریس جوانان مشتاق هنر تیاتر پرداخت.
دکتوررهین اظهار امیدواری کرد که رهروان عرصه تیاتر بتوانند خالی گاه درد انگیزکه دراین عرصه با فقدان استاد بیسد پدید آمده پرسازند.
استاد عبدالقیوم بیسد درسال 1307هجری خورشیدی در ده افغانان کابل زاده شد و درسال 1324 دوره تحصیل در لیسه استقلال را به پایان رساند و در همان سال کار هنری خود را در پوهنه ننداری آغاز کرد و شصت سال از عمر عزیزاش را وقف خدمت درتیاتر کشور نمودو در اضافه از 300 نمایشنامه نقش بازی کرد وتوانست به عنوان یک هنرمند مستعد در همه بخش ها سیری استعدادش را به آزمایش بگیرد و درتمام عرصه ها موفقیت های پربهای را کسب کرد.
او در طول حیاتش به فعالیت های دیگر چون کارگردان ، هنرپیشه دررادیو و تلویزیون مدیر مسوول پوهنی ننداری و شهری ننداری فعالیت های اجتماعی و افتخاری درمکاتب وکودکستان ها، عضو هیئت رهبری اتحادیه هنرمندان ، نماینده منتخب هنرمندان درلویه جرگه ، نماینده منتخب مردم درمجلس سنا ، رییس کمیسیون فرهنگ علوم آن مجلس ، استاد پوهنحی هنرهای زیبای پوهنتون کابل و مدتی به عنوان معین وزارت اطلاعات و فرهنگ کار کرده است .
آثار هنری خلق شده از سوی این فرزانه مرد در مطبوعات نیز تزئین چاپ یافته است همچنان شماری زیادی از آثار موصوف وجود دارد که تاکنون فرصت چاپ آن مساعد نگردیده است.
استاد عبدالقیوم بیسد درزمان مرگ 85 سال داشت .
مراسم فاتحه خوانی مرحومی فردا از ساعت یک و نیم الی سه و نیم درمسجد جامع کارته 4 و مراسم فاتحه خوانی زنانه همزمان درسالون شهری کارته 4 برگزار میگردد.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.