08 ثور 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جلسۀ شورای عالی محو پولیو با اشتراک نماینده گان وزارت های ذیربط دایر گردید

جلسۀ شورای عالی محو پولیو با اشتراک نماینده گان وزارت های ذیربط دایر گردید

کابل۵ حمل باختر مجلس شورای عالی محو پولیو با اشتراک نماینده...

معاون رییس جمهور: دشمنان مردم افغانستان، بدون هیچ گونه ملاحظۀ باید سرکوب شوند

معاون رییس جمهور: دشمنان مردم افغانستان، بدون هیچ گونه ملاحظۀ باید سرکوب شوند

کابل 5ثور باختر معاون رییس جمهور امروز سر پرست وزارت دفاع...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتنوروز جشن باستانی است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 30/ حوت
نوروز یکی از جشن های کهن محسوب میشود که نظر به برخی روایت های تاریخی آغاز نوروز را به بابلیان نسبت می دهند، برطبق این روایت ها تجلیل از نوروز درایران به سال 538 ق – م یعنی زمان حمله کوروش بزرگ به بابل باز میگردد .
همچنین دربرخی از روایت ها از زردشت به عنوان بنیانگذار نوروز نام برده شده است.
جشن نوروز با تحویل سال یا لحظه ای برابری اعتدال بهاری آغاز میشود که در افغانستان وایران آغاز سال نو گفته میشود و در برخی دیگر از کشورها مانند تاجکستان ، روسیه ، قرقزستان ، قزاقستان ، سوریه ، کردستان ، گرجستان ، جمهوری آذربایجان ، آلبانی ، چین ، ترکیه ، ترکمنستان ، هند ، پاکستان و ازبکستان تعطیل رسمی است و مردمان آن جشن برپا میکنند.
نوروز که قرن های درازیست به همه جشن های جهان فخر می فروشد ، امروز مخالفان و موافقان زیادی دارد به نظر برخی ها تجلیل از نوروز مخالف آموزه های دین مقدس اسلام است، اما برخی ها تجلیل نوروز را حرام نمی دانند آنرا یک جشن می دانند که مغایر آموزه های دینی نمی باشد.
مولوی محمد نظیر حنیف دررابطه به نوروز به آژانس باختر گفت که نوروزعید نیست فقط بزرگداشت از یک مناسبت می باشد به باور وی اعیاد اذکار و نمازهای معین دارند.
اما برخی ها به اساس رسم مانده از گذشته گان درنوروز لباس پاک می پوشد از عطرها استفاده میکند و بسیار تلاش می ورزند واین روز خوش باشد.
برخی هفت سین آماده میکنند و شماری سمنک می اندازند و تعداد نذرهای دیگری آماده میکنند.
فیروز حیدرزاده یک تن از باشندگان شهر کابل درتماس با آژانس باختر گفت که نوروز یک جشن قدیمی است و ما ازکودکی نوروز را تجلیل میکردیم و هرسال با فرا رسیدن نوروز آمادگی میگیرم تا هرچه بهتر آنرا تجلیل کنیم.
فیروز حیدر زاده همچنان گفت که ما هر سال در نوروز هفت سین آماده میکنیم و درروز نوروز به تفریح به جاهای تفریحی می رویم و یک گپ از بزرگان ما مانده است که اگر دراین روز خوش باشیم تا آخر سال خوش می باشیم.
نوروز از جمله جشن های است که بیشتر در کشورهای شامل حوزه برگزار میشود.
جشن نوروز به اساس پیشنهاد کشور های برگزار کننده به رویت 84 مدرک و مستندهای تاریخی در 8 سنبله سال 1388 از سوی مجمع عمومی سازمان ملل به رسمیت شناخته شد و به عنوان جشن جهانی اعلام گردید.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.