04 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن دوازده مخالف مسلح درغزنی

کشته شدن دوازده مخالف مسلح درغزنی

غزنی 4 سرطان باختر دوازده مخالف مسلح دیروز در ولایت غزنی...

یک بند آبگردان در بامیان به بهره برداری سپرده شد

یک بند آبگردان در بامیان به بهره برداری سپرده شد

بامیان 4 سرطان باختر یک بند آبگردان در ولسوالی یکه ولنگ...

کشته شدن سه هراس افگن در لوگر

کشته شدن سه هراس افگن در لوگر

پل علم 4 سرطان باختر سه هراس افگن دیروز در ولایت...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکار پروژۀ بزرگ سرک دره صوف- یکاولنگ رسما توسط رییس جمهور غنی و قانونپوه دانش معاون رییس جمهور آغاز گردید

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 29 ثور
کار سرک دره صوف ـ یکاو لنگ به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های زیر بنایی در سطح کشور به خصوص مناطق مرکزی، دیروز با حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهور، سرور دانش معاون رییس جمهوری اسلامی افغانستان و هیأت همراه آنان در محفلی با شرکت هزاران تن مردم بامیان رسما آغاز گردید.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این برنامه محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان سخنرانی کرده پروژه سرک یکاولنگ ـ دره صوف را یک تحول برگشت ناپذیر خواند و گفت که نسل های آینده از آن بهتر بهره مند خواهد شد. محمد اشرف غنی تأکید ورزید که هیچ بد خواه جلو تطبیق و اکمال این پروژه را گرفته نخواهد توانست.
رییس جمهور غنی آغاز به کار پروژه سرک دره صوف- یکاولنگ را به مردم افغانستان تبریک گفته افزود که این یک پروژه مهم ملی است که باید همۀ مردم افغانستان از افتتاح این پروژه همانند شروع به کار و بهره برداری از بند سلما مسرور باشند.
به گفته رییس جمهور غنی، با تکمیل شدن این پروژه های زیربنایی، نه تنها ولایت بامیان که کل کشور به قلب پر تحرک منطقه بدل خواهد شد. غنی که توسعه و انکشاف را از برنامه های اصلی حکومت وحدت ملی عنوان کرد گفت: انکشاف متوازن از آرزوهای شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری و دیگر شهدای مردم افغانستان و رهبران جهادی بود و امروز خوشحالم که بخشی از آرمان و خواسته های رهبران ما تحقق عملی می یابد.
رییس جمهور گفت که حکومت افغانستان برای تحقق خواسته ها و مطالبات شهروندان کشور از هیچ تلاشی دریغ نکرده و مردم ولایت بامیان به زودی ممکن شاهد آغاز به کار پروژه برق رسانی و روشنایی به این ولایت نیز خواهند بود. وی همچنین گفت که: اراده هیأت رهبری حکومت برای پیشرفت و ترقی در افغانستان خلل ناپذیر است و در خصوص حفظ آثار باستانی و تقویت توریزم در ولایت بامیان نیز قبل از آن که به صورت شفاهی به مردم وعده داده شود در عمل شاهد اقدامات حکومت در این زمینه خواهید بود.
همچنین دربرنامه آغاز به کار سرک دره صوف- یکاولنگ قانونپوه سرور دانش معاون رییس جمهور نیز سخنرانی نمود. وی از حضور رییس جمهور در برنامه افتتاح کار سرک دره صوف- یکه ولنگ، سپاسگذاری کرده و آغاز کار این پروژه مهم ملی و منطقه ای را به همه مردم افغانستان از شمال تا جنوب و مخصوصا به مردم بامیان و سمنگان تبریک گفت.
معاون رییس جمهور گفت که پروژه سرک دره صوف ـ یکاولنگ در طول 178 کیلومتر بخش دوم دهليز شمال به جنوب مي باشد و از ولسوالي دره صوف ولايت سمنگان شروع و به ولسوالي يكه و لنگ ولايت باميان ختم مي گردد. وی همچنین گفت که بخش اول اين دهليز از شهر مزار شريف الي ولسوالي دره صوف قبلا ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است که بخش سوم آن از يكاولنگ الي دايكندي و سپس ارزگان تحت پروسه مطالعات امكان سنجي قرار دارد. معاون رییس جمهور از اهمیت سرک گردن دیوال نیز یاد کرد و گفت که با ادامه کار سرک گردن دیوال، دهلیز شرق و غرب نیز تکمیل می گردد.
قانونپوه سرور دانش گفت که حکومت وحدت ملی، به آزاد ساختن هزاره جات از زندان طبیعت و برای تحقق انکشاف متوازن و عادلانه در همه مناطق کشور به شمول مناطق مرکزی متعهد است و هم اکنون تنها پروژه های سرک سازی در ولایت بامیان- طبق آمار وزارت فواید عامه- نزدیک به 400 میلیون دالر بودجه دارد.
معاون رییس جمهور در مورد  پروژه مهم برق رسانی نیز اشاره کرد و گفت پروژه لین برق 220 کیلوولت دوشی- بامیان و ایجاد سب استیشن بامیان و شبکه توزیعی آن به مبلغ جمعا 120 میلیون دالر، بعد از اعلان، به تاریخ های 18 و 19 و 20 ماه جاری (ثور) در محضر هیأت آفرگشایی و نمایندگان بانک انکشاف آسیایی و اداره تدارکات ملی و کمپنی های قراردادی، آفرگشایی صورت گرفت که در پروژه انتقال لین تعداد 7 کمپنی و در شبکه توزیع تعداد 6 کمپنی و در احداث سب استیشن جدید 13 کمپنی اشتراک ورزیده اند و اکنون قرار است در خلال مدت 45 روز ارزیابی های هر سه پروژه تکمیل شده و سپس غرض اخذ منظوری به اداره تدارکات ملی فرستاده شود.
معاون رییس جمهور حفظ آثار باستانی و توسعه منطقه های توریستی و توسعه دانشگاه بامیان را از مسائلی مهمی خواند که مسئولین حکومت محلی باید نهایت توجه شان را در این قسمت داشته باشند وی از رییس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان نیز تقاضا کردکه در این قسمت عطف توجه داشته باشند.
محمد طاهر زهیر والی بامیان نیز در این برنامه سخنرانی کرد و ضمن مهم خواندن سرک دره صوف ـ یکاولنگ خواهان تسریع پروژه برق رسانی در بامیان شد. وی گفت که پروژه برق رسانی باید به دور از غوغای سیاسی باید سرعت پیدا کندتا مردم این مناطق از انرژی برق نیز مستفید شوند. آقای زهیر همچین خواهان توجه حکومت به حفظ آثار تاریخی و توسعه صنعت توریزم در بامیان شد و تأکید ورزید که حکومت مرکزی باید در اعمار میدان هوای شیبرتو نیز توجه جدی داشته باشد.
محمود بلیغ وزیر فواید نیز در سخنرانی خود سرک یکاولنگ ـ دره صوف را یکی از پروژه های مهم زیر بنایی در تاریخ هزاره جات خواند که به طور 178 کیلومتر و باهزینه مجموعی 213 میلیون دالر امریکا کارش امروز آغاز شد. وزیر فواید عامه با اشاره به سرک گردن دیوال نیز گفت که این سرک به طول 75 کیلومتر از طرف هرات کارش آغاز می شود که با تکمیل این پروژه ها مناطق مرکزی می تواند به تمام ولایات و مرکز وصل گردد. وی تأکید کرد که در اعمار و مراقبت از این سرک ها،تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت. در ختم این محفل، شروع کار اعمار سرک دره صوف- یکاولنگ رسما توسط محمد اشرف غنی رییس جمهور، استاد دانش معاون رییس جمهور و هیأت همراه آنان با قطع نوار آغاز گردید.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.