26 اسد 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رئیس جمهور کشوردر ولایت غزنی: ۲۰ میلیون دالر برای بازسازی ساختمان های اداری غزنی اختصاص داده می شود

کابل باختر 26 اسد محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در جریان...

شصت وهفت تن از هراس افگنان کشته و بیست تن دیگر آنان زخمی شدند

کابل باختر 26 اسد درنتیجه عملیات های مشترک نظامی نیروهای امنیتی...

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور: عمق توطئه غزنی به صورت همه جانبه بررسی گردد

کابل باختر 26 اسد محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکمیسیون حقوق بشر نگران اخراج روز افزون کودکان افغان از ایران

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 23/ عقرب
کمیسیون مستقل حقوق بشر روند انتقال اجباری زنان ، دختران و کودکان بی سرپرست را از کشورهای همسایه نگران کننده عنوان کرد و از حکومت خواست که تا تدابیر جدی را دراین خصوص روی دست بگیرد.
به گزارش آژانس باختر ، کمیسیون مستقل حقوق بشر دریک گزارش گفته است ، ایران در دوماه اخیر یک هزار کودک را ازآن کشور به افغانستان فرستاده است ایران ادعا دارد این کودکان به صورت غیر قانونی درایران زندگی میکردند .
درجمع این کودکان کسانی هم شامل است که از سوی خانواده های شان توسط قاچاق بران به ایران فرستاده شده اند.
کودکان اخراج شده بین دوازده تا هژده سال دارند . این کمیسیون همچنان به قول از مسوولان محلی درولایت هرات گفته است که درمیان اخراج شده گان شماری از زنان ودختران بی سرپرست نیز وجود دارند که از ایران به افغانستان باز گردانده شده اند ، این افراد از ولایت های مختلف کشور هستند که بدون هیچ امکاناتی درآن ولایت بسر میبرند.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان میگوید سالانه نزدیک به ده هزار کودکی که توسط قاچاقبران با مقاصد گوناگون از افغانستان به ایران قاچاق میشوند که شماری زیادی از آنها توسط پولیس ایران بازداشت و دوباره به افغانستان بازگردانده میشوند.
کمیسیون مستقل حقوق بشر از روند روبه افزایش قاچاق کودکان به کشورهای همسایه اظهار نگرانی نموده و عنوان کرده و از حکومت میخواهد تا تدابیری را برای کاهش و یا توقف این موضوع روی دست بگیرد.
به گفته این کمیسیون ازآن جایی که قاچاق کودکان دور از چشم مقام های امنیتی و به صورت پنهانی صورت میگیرد هیچ ارقام از کودکانی که از افغانستان به کشورهای همسایه به ویژه ایران قاچاق میشوند و جود ندارد ، اما به طور اوسط هرروز بین بیست تا بیست و پنج تن از این کودکان درایران توسط پولیس آن کشور بازداشت میشوند و دوباره به افغانستان فرستاده میشوند.
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات میگوید که با فرا رسیدن فصل سرما افزایش اخراج پناه جویان به ویژه پناهجویان بی سرپرست نگرانی های را درپی دارد.
گفت و گو با کودکان رد مرز شده نشان میدهد که محموله های نا شناخته ای توسط قاچاقبران به کودکان سپرده میشود تا آنان این محموله ها را باخود تاخاک ایران حمل کنند.
دفتر ساحه ای کمیسیون مستقل حقوق بشر درغرب کشور میگوید که قاچاقبران انسان به وسیله کودکان کسب منفعت اقتصادی میکنند ، احتمالاً از آن ها بهره برداری جنسی صورت میگیرد و در زمینه انجام فعالیت های خطرناکی چون قاچاق مواد مخدر نیز سود استفاده میشود و این موارد مصداق بارز نقض حقوق کودکان درجهان است.
گفت و گو با این کودکان همچنان نشان میدهدکه آنان علاوه برتعمل تمامی این مشقت ها ، پس از بازداشت ، توسط نیروهای انتظامی ایران هم مورد آزار و اذیت قرار میگیرند. ختم/ شوخک

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.