28 عقرب 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

حامد کرزی از روند جاری صلح حمایت کرد

حامد کرزی از روند جاری صلح حمایت کرد

کابل باختر 28 عقرب حامد کرزی رئيس جمهور پیشین افغانستان امروز...

دیدار وزیر امور خارجۀ افغانستان با نماینده ویژۀ آلمان

دیدار وزیر امور خارجۀ افغانستان با نماینده ویژۀ آلمان

کابل باختر28 عقرب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجۀ با مارکس...

داکترکمال سادات برهماهنگی میان نهادهای مختلف جوانان کشور، تاکید کرد

داکترکمال سادات برهماهنگی میان نهادهای مختلف جوانان کشور، تاکید کرد

کابل باختر28 عقرب به حضورداشت داکترکمال سادات معین امورجوانان وزارت اطلاعات...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتاز روز جهانی پناهنده تجلیل به عمل آمد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/باختر/29 جوزا
از روزجهانی پناهنده در حالی در کشور تجلیل به عمل آمد که تاهنوز بیشتراز  دو میلیون افغان در کشور های ایران و پاکستان به عنوان مهاجر زندگی میکنند .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر : جنگ های دراز مدت ، درگیری ها ، خشکسالی و دگر آسیب های طبیعی عامل اصلی مهاجرت و پناهندگی را میسازد .
بنابر برآورد، این عوامل سبب شده که نود و شش میلیون انسان از کشور های مختلف مهاجر شوند ، بیشترین مهاجران راه اروپا را در پیش گرفته و تاهنوز این سلسه ادامه دارد .
سید حسین عالمی بلخی ، وزیر امور مهاجرین و عودت کننده گان  در صحبت خود با اشاره به مسایل فوق گفت : ما از دو کشور همسایه ایران و پاکستان اظهار سپاس میکنیم که مهاجرین افغان را پناه داده است  .
وی خاطر نشان ساخت خوشبختانه طرح جدید در این رابطه زیر کار است که به اساس آن فرصت های مناسب برای برگشت کنندگان فراهم خواهد شد .
به گفته وی  در کشور های اروپا ، امریکا واسترالیا 540 هزارونه صدو سی دو افغان سند تابعیت از این کشور ها را در یافت کرده اند.
او از نهاد های ملی و بین المللی بخاطر کمک به مهاجرین ابراز سپاس کرد .
اندریکا رتواتی ، مسوول منظقه یی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان  برای آسیا و اقیانوسیه گفت ، از سال 2002 بالاتر از 5 میلیون پناهنده داوطلبانه به طرف افغانستان عودت کرده اند که این ها میخواهد زندگی تازه را بعد از عودت آغاز کنند ، کشور های همسایه میزبان میلیون های پناهنده افغان هستند .
عبدالقهار عابد رئیس دفتر رئیس اجرائیه  پیرامون این موضوع افزود افغانستان حدود 2.5 میلیون مهاجر در بیرون از کشور به خصوص ایران و پاکستان دارد حکومت افغانستان در سال جاری در تلاش است که زمینه بازگشت را برای مهاجرین برگشت کننده فراهم کند و تعهد حکومت به عنوان دولت مسوولیت پذیر پابرجاست.
در این محفل  مشاور ارشد ریاست اجرائیه ، نمایندگان شورای ملی ، تعدادی از معینان وزارت خانه ها ، برخی از سفرای کشورهای دوست ، نمایندگان نهادهای بین المللی و جمعی از فعالان مدنی و رسانه ای نیز حضور داشتند .نازیلا عزیزی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.