25 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلاناتاز روز جهانی پناهنده تجلیل به عمل آمد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/باختر/29 جوزا
از روزجهانی پناهنده در حالی در کشور تجلیل به عمل آمد که تاهنوز بیشتراز  دو میلیون افغان در کشور های ایران و پاکستان به عنوان مهاجر زندگی میکنند .
به گزارش خبرنگار آژانس باختر : جنگ های دراز مدت ، درگیری ها ، خشکسالی و دگر آسیب های طبیعی عامل اصلی مهاجرت و پناهندگی را میسازد .
بنابر برآورد، این عوامل سبب شده که نود و شش میلیون انسان از کشور های مختلف مهاجر شوند ، بیشترین مهاجران راه اروپا را در پیش گرفته و تاهنوز این سلسه ادامه دارد .
سید حسین عالمی بلخی ، وزیر امور مهاجرین و عودت کننده گان  در صحبت خود با اشاره به مسایل فوق گفت : ما از دو کشور همسایه ایران و پاکستان اظهار سپاس میکنیم که مهاجرین افغان را پناه داده است  .
وی خاطر نشان ساخت خوشبختانه طرح جدید در این رابطه زیر کار است که به اساس آن فرصت های مناسب برای برگشت کنندگان فراهم خواهد شد .
به گفته وی  در کشور های اروپا ، امریکا واسترالیا 540 هزارونه صدو سی دو افغان سند تابعیت از این کشور ها را در یافت کرده اند.
او از نهاد های ملی و بین المللی بخاطر کمک به مهاجرین ابراز سپاس کرد .
اندریکا رتواتی ، مسوول منظقه یی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان  برای آسیا و اقیانوسیه گفت ، از سال 2002 بالاتر از 5 میلیون پناهنده داوطلبانه به طرف افغانستان عودت کرده اند که این ها میخواهد زندگی تازه را بعد از عودت آغاز کنند ، کشور های همسایه میزبان میلیون های پناهنده افغان هستند .
عبدالقهار عابد رئیس دفتر رئیس اجرائیه  پیرامون این موضوع افزود افغانستان حدود 2.5 میلیون مهاجر در بیرون از کشور به خصوص ایران و پاکستان دارد حکومت افغانستان در سال جاری در تلاش است که زمینه بازگشت را برای مهاجرین برگشت کننده فراهم کند و تعهد حکومت به عنوان دولت مسوولیت پذیر پابرجاست.
در این محفل  مشاور ارشد ریاست اجرائیه ، نمایندگان شورای ملی ، تعدادی از معینان وزارت خانه ها ، برخی از سفرای کشورهای دوست ، نمایندگان نهادهای بین المللی و جمعی از فعالان مدنی و رسانه ای نیز حضور داشتند .نازیلا عزیزی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.