21 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تبصره

تبصره

کابل/ ۲۱ عقرب/ باختر انتخابات یک اصل در نظام...

اخبار کوتاه از دنیای فوتبال

کابل/ 21 عقرب/ باختر گزارش ها وجود دارد که سترنگ بازی...

ساختمان یک مکتب  ابتدایی در رستاق  تخار افتتاح شد

ساختمان یک مکتب ابتدایی در رستاق تخار افتتاح شد

تالقان/ 21 عقرب/ باختر مکتب ابتدایی نمبر دو ولسوالی رستاق تخار...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سه شنبه ، 21 عقرب 1398 ، 08:17

تبصره

کابل/ ۲۱  عقرب/ باختر 
انتخابات یک اصل در نظام های مردم سالار است و این روند باید به عنوان یک روند ملی حمایت شود هیچ خلاف ورزی و تعلل در کار کمیسیون های انتخاباتی از سوی مردم پذیرفتنی نیست .
مفسرآژانس باختر می نگارد: سیر زمان نشان می دهد که کمیسیون انتخابات نتوانسته است مطابق تقویم انتخاباتی کار کند و تاخیر در اعلام نتایج انتخابات باعث بروز مشکلات معین شده است.
شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری وناظران کمیسیون انتخابات را متهم می کنند که به گونه منظم برنامه های انتخاباتی را تغییر می دهند و باعث بروز مشکلات تازه می شوند.
به تاز گی پنج کمیشنر کمیسیون انتخابات فیصله کردند که به آرای آن محلات  که در آن معلومات بایومتریک وجود ندارد اعتبار دهند ٬فیصله یی که با مخالفت شماری از نامزدان انتخابات مواجه شد.
کمیسیون قبل از این بار ها تاکید کرده بود که تنها رای بایومتریک نزد آنان اعتبار دارد.
با وجود مخالفت شماری از نامزدان انتخابات٬ کمیسیون باز شماری آرا را آغاز کرده است و این امر سبب شده است که چند دسته انتخاباتی٬ روند نظارت را تحریم کنند.روز گذشته  نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در کنفرانس های خبری  ادعا کردند که تقلب بزرگی در راه است.
باآن که مخالفت ٬ اتهام بستن و یا تحریم کردن برنامه هایی انتخاباتی یک امر معمول است و بسا از کشورها٬ با آن که تجارب کافی در خصوص انتخابات وبرنامه هایی دیگر مدنی دارند  با چنین مشکلات مواجه اند و نامزدان بازنده در انتخابات به آسانی حاضر نمی شوند نتایج انتخابات را بپذیرند٬ در افغانستان نیز این امر وجود دارد  و نمی توان به تمامی ادعا ها و خواست های نامزدان پاسخ گفت.مگررسیدن به خواست های مشروع نامزدان و پرداختن به نگرانی های مردم و نهاد های ناظر انتخابات وظیفه کمیسیون های انتخاباتی است.
روند آشفته انتخابات در افغانستان٬ مردم را از شکل گیری یک بحران تازه نگران کرده است٬بحرانی که می تواند فرا گیر باشد.
مبهم بودن نتایج انتخابات٬ مردم را در دو راهی قرار داده است٬ روند اقتصاد با روکد مواجه است ٬ سرمایه گذاری کاهش  شدید یافته است٬ سرمایه داران به دلیل نبود یک آینده روشن وبه دلیل نگرانی های امنیتی٬ بخش اعظم از سرمایه شان را از کشور بیرون کشیده اند٬ روند آموزش و پرورش نیزآسیب دیده است٬ بی باوری در میان مردم و سیاست ورزان وجود دارد٬نگرانی از کشیدگی های اجتماعی بیشتر شده است و حرف های دیگر.
حل بسیاری از مشکلات جاری در کشور با کار کمیسیون انتخابات گره خورده است٬ در حالی که٬ چند دستگی کم کاری و تغییردر تقویم انتخاباتی مردم را نسبت به این روند ملی بی اعتبار می کند و در عین حال از حیثیت و اتوریته کمیسیون انتخابات که نهاد ملی است می کاهد.
مردم انتظار دارند که کمیسیون انتخابات در پناه حمایت دولت که تاکید دارد از کار قانونمند و غیر جانبدارانه  کمیسیون های انتخاباتی٬ پشتیبانی می کند٬ نتایج شفاف و قابل قبول از انتخابات شش میزان را به مردم ارائه دهند .
انتخابات اصل دموکراسی در کشور هایی است که ادعا مردم سالاری را دارند٬وقت آن است که کمیسیون های انتخاباتی به خواست های مشروع مردم و نامزدان پاسخ گویند و نگذارند که کشور وارد یک بحران تازه شود.
همچنان نامزدان ریاست جمهوری باید بدانند که در انتخابات برد و باخت وجود دارد پذیرفتن نتایح انتخابات خود یک شهامت و تاکید بر ادامه دموکراسی است که باید آن را مدنظر داشت پیش داوری ها و خلق ماجرا خود در شکل گیری بحران٬  کمک خواهد کرد و هیچ افغان با احساس ووطندوست این را نمی خواهد. صائم

سه شنبه ، 21 عقرب 1398 ، 08:16

اخبار کوتاه از دنیای فوتبال

کابل/ 21 عقرب/ باختر
گزارش ها وجود دارد که سترنگ بازی کن باشگاه مانچسترستی در محراق توجه باشگاه ریال مادرید قرار گرفته است.
***
گندوگان بازی کن تیم ملی آلمان گفته است، مسی بهترین بازی کن تاریخ است.
***
فن دایاک مدافع لیورپول مدعی شده است که این تیم در فصل جاری قهرمان می شود.
***
کارشناسان مدعی شده اند که ارسنال زیر زیر اونای امری بهتر شده است.
***
کارشناسان به رسانه ها گفته اند که تیم سترستی زیر رهبری راجز به یک تیم رقابتی تبدیل شده است.
***
گزارش ها وجود دارد که گویا رونالدو نبست به گذشته سریع عمل نمی کند.
***
کارشناسان ازشهامت ساری ستایش کرده اند اورا با رونالدو در با هفته جاری تعویض کرد و رونالدو بعد از تعویض بر آشفته شد و باشگاه را ترک کرد.
***
به گزارش رسانه ها کریم بنز یما در ریال بعد از رونالدو یعنی زمانی که او به ینتوس رفت موفق عمل کرده است.
***
بازی های سوپر جام هسپانیا قرعه کشی شد این بازی ها در هسپانیا انجام داده می شود.نالان

تالقان/ 21 عقرب/ باختر
مکتب ابتدایی نمبر دو ولسوالی رستاق تخار امروز به بهره برداری سپرده شد.
به گزارش خبرنگار آژ انس باختر، این مکتب در ساحه یکصد متر مربع زمین به هزینه هشت ونیم میلیون افغانی به کمک مالی کمیته سویدن در یک طبقه اعمار شده است .
این مکتب د ارای هشت صنف درسی، سه اتاق اداری  دیوار احاطه و سایر ملحقات ضروری است ودر یک وقت گنجایش هشتصد  شاگرد را دارا است .لیلما

کابل /۲۱  عقرب/ باختر
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان امروز اعلام کرد که سه عضوارشد گروه طالبان  با شرط خاص از زندان رها شده اند.
به گزارش آژانس باختر: محمد اشرف غنی امروز در یک نشست خبری در ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که حاجی ملی خان حدران٬ حافظ رشید و انس حقانی سه عضو ارشد گروه طالبان اززندان٬آزاد شده اند
در بدل آزادی این سه  تن ٬ دو استاد  پوهنتون امریکایی افغان که شامل یک امریکایی و یک استرالیایی است ازقید طالبان رها خواهند شد.
محمد اشرف غنی می گوید که اعضای ارشد طالبان بعد از مشوره های زیادی که با شرکای بین المللی افغانستان و به خصوص امریکا صورت گرفته است  رها شده اند و رهایی آنان نمی تواند سبب گسترش جنگ و خشونت و تضعیف نیروهای دفاعی ٬امنیتی افغانستان شود. صائم

سه شنبه ، 21 عقرب 1398 ، 08:14

نهادینه سازی حاکمیت قانون

کابل / ۲۱ عقرب/ باختر
تردیدی وجود ندارد که در روز انتخابات ریاست جمهوری سطح مشارکت مردم در روند رای دهی پایین بود. این که چرا سطح مشارکت مردم پایین بود، این امر از خود علت هایی دارد که ما در این جا روی آن بحث نمی کنیم. آن چه برای ما و در کل برای تحقق روند دموکراسی در کشور مهم است، این است که مردم افغانستان از تهدیدهای مخالفان مسلح نهراسیدند، تحت تاثیر تبلیغات و شایعه پراگنی های منفی گرایان قرار نگرفتند و با تعهد کامل به ارزش های نظام جمهوری و دموکراسی به مراکز رای دهی رفتند و به نامزدان مورد نظر شان رای دادند. توقع مردم افغانستان آن بود که کمیسیون مستقل انتخابات در پرتو قانون اساسی، قانون انتخابات و طرزالعمل های خود در زودترین فرصت نتایج ابتدایی و بعد هم نتایج نهایی را اعلام می کرد و برنده انتخابات یا به عباره دیگر رییس جمهور منتخب افغانستان را برای مردم معرفی می کرد.متاسفانه این روند زمانگیر شد واکنون با چالش های جدیدی روبه رو شده است.
مفسر سیاسی آژانس باختر به همین چالش ها وهمچنان اهمیت تعیین کننده پیروی از قوانین نگاهی افگنده است و می نگارد: 

موضوع بازشماری آرا جنجال برانگیز شده است و میان کمیسیون مستقل انتخابات و شماری از دسته های انتخاباتی روی این بازشماری تنش جدی یی به میان آمده است. در پی این تنش، شماری از دسته های انتخاباتی روند بازشماری آرا را تحریم کردند و ناظران شان را فراخواندند.
افزون برآن، شماری از نامزدان در قبال این تنش موضعگیری خیلی جدی اتخاذ کردند و هشدار دادند که اگر کمیسیون انتخابات به نگرانی های آنان پاسخ نگوید، آنان به اقدامات جدی تری خواهند پرداخت. اگر در کل وضعیت شکل یافته پیرامون موضوع بازشماری آرا را تحلیل و تجزیه کنیم، متاسفانه نشانه های رفتن به یک نوع بحران انتخاباتی را مشاهده می کنیم. این در حالی است که افغانستان از یک مرحله حساسی درتاریخش عبور می کند ودراین مرحله حساس تحمل بحران انتخاباتی را ندارد. بی باوری سیاسی هم اکنون در اوجش قرار دارد و اگر بحران  انتخاباتی بروز کند، بدون تردید این بی باوری ابعاد گسترده تری کسب خواهد کرد و درآن صورت خیلی دشوارخواهد بود که راه های بیرون رفت از بحران بی باوری دریافت شود.
ازاین رو همه نامزدان، کمیسیون مستقل انتخابات، نهاد های ناظر انتخابات و همه سیاست مداران کشورباید راه معقولی برای حل مشکل به میان آمده در بازشماری آرا جستجو کنند و اجازه ندهند که این مشکل به یک بحران غیر قابل مهار تبدیل شود. بهترین راه حل این مشکل و همچنان سایر مشکلات همانا رجوع به قوانین نافذ کشور و پیروی از آن است. کمیسیون مستقل انتخابات باید همه تنش های به میان آمده را در پرتو قوانین حل کند و دنبال سلیقه ها و فرمایش های این وآن دسته انتخاباتی، این وآن نهاد داخلی و بین المللی نرود.
مردم افغانستان خواهان تامین شفافیت در شمارش آرای خویش هستند و این شفافیت صرف در روشنی تطبیق کامل قانون تامین شده می تواند، نه در تحقق سفارش های غیر قانونی نامزدان و ناظران.
افغانستان به تامین و تحکیم حاکمیت قانون سخت نیاز دارد و مردم باوردارند که نهادینه کردن حاکمیت قانون کلید حل همه مشکلات کنونی  کشور است.
اکنون فرصت آن فراهم شده است که تحقق و نهادینه کردن حاکمیت قانون در کشور از همین روند انتخابات آغاز شود و همه مسایل مربوط آن در پرتو قوانین حل شود. ن. ش.
 

دهلی جدید/ دی هندو/ 21 عقرب/ باختر
لتا منگیشکر آواز خوان مشهور هند دیشب در یک شفاخانه دهلی جدید  بستری شد.
آژانس باختر به نقل از رسانه های هند خبر داد که وی  پس از ایجاد مشکل در تنفس به شفاخانه "بریچ کندی "  انتقال داده شد ودر بخش مراقبت های جدی این شفاخانه تحت تداوی داکتران و متخصصان هند است .داکتران وضعیت صحی وی را نگران کننده گفتند.
لتا منگیشکر در 28 سپتمبر ، 90 ساله شد. بابک

سه شنبه ، 21 عقرب 1398 ، 08:13

سیزده طالب در بغلان کشته شدند

پلخمری/ 21 عقرب/ باختر
سیزده طالب مسلح در عملیات نظامیان کوماندو در بغلان دیروز کشته شدند.
عبدالغفار نورستانی، مسوول مطبوعاتی قول اردوی عملیات خاص، به آژانس باختر گفت که این طالبان مسلح در عملیات مشترک نظامیان با حمایت قوای هوایی در مربوطات ولسوالى دند غورى آن ولایت صورت گرفت، کشته شدند.
نورستانی افزود که در این عملیات سه طالب مسلح دیگر زخم برداشتند و چهار عراده موترسايکل طالبان به دست آمد. احمد نعیم دوستی

سه شنبه ، 21 عقرب 1398 ، 08:12

والی سر پل شخصیت ممتاز بیان شد

سر پل /20 عقرب/ باختر
همایشی به هد ف تقدیر از فعالیت های والی سر پل امروز  از سوی  سازمان اجتماعی نسل نوین  در مرکز آن ولایت  بر گزار شد.
به گزارش خبرنگار آژ انس باختر٬  در این جشنواره  محمد نور رحمان رییس  شورای ولایتی ، قوماندان امنیه ، معاون امنیت ملی٬ روسای ادارات دولتی ، بزرگان ، علمای دینی ، فعالان مدنی٬ جوانان وخانواده مطبوعات اشتراک د اشتند.
رحمت الله عابد نماینده سازمان اجتماعی نسل نوین با شعار ( ماخدمت ، رفاه و سعادت اجتماعی  را بر منافع فردی مقدم می دانیم ) به کار کرد ها و فعالیت های عبدالقادر آشنا والی سر پل  پرداخت  و از وی  در عر صه خدمتگذاری همه جانبه برای مردم در انجام وظیفه اش به نیکویی یاد کرد ووی را به حیث  والی ممتاز  معرفی کرد .لیلما

کانبیرا/ بی بی سی / 21 عقرب/ باختر
با از راه رسیدن هوای داغ و خشک امروز مناطق وسیعی از سواحل شرقی استرالیا از جمله سیدنی خود را برای احتمال بروز بدترین آتش سوزی هایی آماده می کنند که این کشور ممکن است به آن مواجه شود.
هم اکنون بیش از ۶۰ آتش سوزی طبیعی در ایالت نیو سات ولز ادامه  دارد.
وضعیت آب و هوا برای امروز بسیار خطرناک توصیف می شود و مقام ها می گویند خطر گسترش سریع آتش وجود دارد.
مقام های این منطقه با حدود شش میلیون نفر جمعیت اعلام کرده اند که بیش از ۶۰۰ مکتب را تعطیل کرده اند.از ساکنان محله های آسیب پذیر خواسته شده است از بوته زارها فاصله بگیرند و پیش از شدت گرفتن حریق خانه هایشان را ترک کنند.از روز جمعه که آتش سوزی در نیو سات ولز و کوئینزلند استرالیا شدت گرفت سه نفر جان خود را از دست دادند و تقریبا ۲۰۰ ساختمان ویران شده است .
کارشناسان شرایط پیش رو را با روزهای آتش سوزی موسوم به شنبه سیاه در سال ۲۰۰۹ در ایالت ویکتوریا مقایسه می کنند که ۱۷۳ کشته به جا گذاشت.  بابک

کابل/ 21 عقرب/ باختر
یک مرد عضو گروه داعش با چهل و پنج زن، دختر و کودک در ننگرهار دیروز به دولت تسلیم شد.
عبدالغفار نورستانی، مسوول مطبوعاتی قول اردوی عملیات خاص، به آژانس باختر گفت که این داعشی با هفده زن، سیزده کودک و پانزده دختر در ادامه عمليات نظامیان کوماندو که در ولسوالى اچين ننگرهار راه‌اندازی شده است، با یک میل کلاشینکوف به نظامیان کوماندو تسليم شد.
این در حالی است که چهار داعشی با یک زن و چهار کودک دیروز در ولسوالی اچین به دولت تسلیم شدند.
منسوبان دفاعی و امنیتی با کمک و همکاری مردم، گروه داعش را به‌ شدت زیر فشارهای نظامی قرارداده اند که اکنون این گروه در شرق کشور در آستانه نابودی کامل، قرارگرفته است. احمد نعیم دوستی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL