02 ثور 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رییس جمهور از محل رویداد هراس افگنی دیروز در وزارت مخابرات، دیدن کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهور از محل رویداد هراس افگنی دیروز در وزارت مخابرات، دیدن کرد

کابل باختر 1 ثور محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

جمع آوری لوحه های غیرمعیاری آغازشد

جمع آوری لوحه های غیرمعیاری آغازشد

کابل باختر/1/ثور اعضای کمیسیون تنظیم امور لوحه ها امروز به رهبری...

کشف یک ذخیرگاه مهمات درنیمروز

کشف یک ذخیرگاه مهمات درنیمروز

نیمروز / باختر/ 1/ ثور یک ذخیره گاه مهمات دیروز درولایت...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 1 ثور
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان امروز از محل رویداد هراس افگنی روز گذشته در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و زیان های وارده به آن، دیدن کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، 
هنگام بازدید رییس جمهور از محل رویداد هراس افگنی، مسوولان امنیتی در مورد جلوگیری از تلفات ملکی، عملیات و اقدام به موقع به خاطر سرکوب هراس افگنان به رییس جمهور معلومات دادند.
رییس جمهور کشور یکبار دیگر به خانواده های قربانیان، مسوولان و منسوبان وزارت های مخابرات و  امور داخله و ریاست محافظت و امنیت رجال برجسته به خاطر شهادت اعضای خانواده ها و همکاران شان، ابراز تسلیت کرد.
رییس جمهور از شجاعت و فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی به خاطر جلوگیری از تلفات بیشتر، نجات ماموران ملکی و دفع و طرد هراس افگنان ستایش کرد و به مسوولان مربوط به منظور کمک های عاجل به خانواده های شهدا و مجروحان هدایت داد.

رییس جمهور ، اقدام نیروهای امنیتی و دفاعی را در مهار حادثه هراس افگنی روزگذشته و تخلیه وزارت های مخابرات و اطلاعات و فرهنگ بی سابقه خواند و به مسوولان دستور داد تا سربازانی را که در مهار حمله هراس افگنان از خود شجاعت و فداکاری نشان داده اند، مورد تقدیر قرار دهند.
رییس جمهور با اشاره به قوماندۀ واحد و هماهنگی میان نیروهای امنیتی و دفاعی، گفت: روز گذشته ما و تمام ملت شاهد بودیم که نیروهای دلیر ما به اساس برنامه واضح و ترتیبات مدبرانه، از تلفات بیشتر هموطنان و خسارات اماکن دولتی جلوگیری کردند، مانع داخل شدن هراس افگنان شدند و آنان را به سزای اعمال شان رساندند.
رییس جمهور کشور گفت: ملت و دولت به تکرار گفته اند که برای دوام جنگ هیچ دلیل شرعی و دلیل واضح فکری وجود ندارد، این جنگ تحمیلی بالای مردم افغانستان است، مگر آنانی که به‌جای راه حل صلح‌آمیز، هنوز هم بر تداوم جنگ تاکید می ورزند، ملامت هستند.
وی حملۀ هراس افگنان بالای افراد ملکی و ادارات عامه را نشانۀ زبونی دشمن خواند و افزود: هراس افگنان که جرات مقابله با نیروهای امنیتی و دفاعی را ندارند، بالای افراد ملکی و تاسیسات عامه حملات را انجام می دهند و با این عملکرد ، خانواده های زیادی در گلیم غم نشسته اند.
رییس جمهور گفت: جنگ به نفع کی است؟ دربدری، آوارگی و نبود نظام را تجربه کردید، دیگر چه می خواهید؟ افغان ها خواهان نظام و حامی آن هستند و صدای رسای آنان را در لویه جرگه مشورتی، همه خواهند شنید.

رییس جمهور کشور در اخیر سخنانش گفت: امید است که به زودی ممکن شاهد امنیت، صلح و ثبات در کشور عزیز ما باشیم.# نالان

کابل باختر/1/ثور
اعضای کمیسیون تنظیم امور لوحه ها امروز به رهبری سید مصطفی سیدی رییس خدمات فرهنگی شاروالی کابل شماری از لوحه های غیر معیاری از دکانها ، معاینه خانه ها و دارالوکاله ها را پائین کردند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، کمیسیون تنظیم امور لوحه ها چندی قبل به صاحبان معاینه خانه ها ، دکان ها و دارالوکاله ها گوشزد کرده بود که لوحه های مربوط را معیاری کنند.
رییس خدمات فرهنگی شاروالی کابل دراین مورد گفت که اصلاح لوحه ها از ده افغانان آغاز شده است و تمام شهر ادامه پیدا میکند.
به گفته وی، کمیسیون چندی پیش به دکانداران، صاحبان دارالوکاله ها و معاینه خانه های داکتران گوشزد کرده بود که لوحه های مربوط شان را معیاری کنند.
به گفته وی لوحه های که با معیار مطابقت ندارد باید تعویض شود.
ختم/ نالان ...

يكشنبه ، 1 ثور 1398 ، 12:16

کشف یک ذخیرگاه مهمات درنیمروز

نیمروز / باختر/ 1/ ثور
یک ذخیره گاه مهمات دیروز درولایت نیمروز کشف شد.
ابراهیم امنیتی سخنگوی قومندانی امنیه نیمروز به خبرنگار آژانس باختر گفت که دریک عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی درولسوالی چهاربرجک ولایت نیمروز یک ذخیره گاه مهمات طالبان کشف به دست آمد.
امنیتی گفت دراین ذخیره گاه بیست ویک مرمی ماین هاوان ، هفت مرمی توپ82  ملی متری، سه صدوپنجاه مرمی دهشکه صد مرمی نارنجک انداز و سه حلقه ماین ضد وسایط ذخیره به دست آمد.
ختم/ شکریه ...

يكشنبه ، 1 ثور 1398 ، 12:15

فرار یک زندانی از محبس تخار

تالقان / باختر/ 1/ ثور
یک مرد زندانی درولایت تخار دیشب از زندان فرار کرد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر ، این مرد که پیش از این ازسوی محکمه به بیست وپنج سال حبس محکوم شده بود، با پوشیدن چادری از زندان فرارکرد.
دگروال محمد عارف مدیر عمومی زندان تخار از گفتگو درمورد خود داری کرد اما جواد هجری سخنگوی والی تخار فرار این زندانی را تائید کرد ولی درمورد هویت وی چیزی نه گفت .
شماری از زندانیان تخار، دگروال عارف را به لت وکوب و آزار و اذیت زندانیان متهم می کنند.
ختم/ لیلما ...

دایکندی / باختر/ 1/ ثور
صد زوج جوان محفل عروسی شان را به گونه دسته جمعی در دایکندی جشن گرفتند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، این محفل ازسوی ریاست امور زنان دایکندی به همکاری مالی موسسه آسایش جهانی برگزار شد.
دراین محفل سید انور رحمتی والی دایکندی، مسوولان ملکی ،نظامی، علمای دین، نمایندگان شورای ولایتی، جامعه مدنی و صدها تن از اقارب این زوج های جوان اشتراک کرده بودند.
ذکیه رضایی رییس زنان دایکندی گفت که این هفتمین دور عروسی دسته جمعی است که دراین ولایت برگزار می شود و دراین عروسی کسانی شامل هستندکه توان پرداخت جهزیه ومصارف عروسی شان را نداشتند .
رضایی افزودکه برای هرزوج جوان مبلغ پنجصد دالر جهزیه توزیع شد و هدف از برگزاری این عروسی از بین بردن عرف و عنعنات ناپسند جامعه و مصارف گزاف عروسی ها می باشد.
دراین محفل سید انور رحمتی والی دایکندی ، سهراب علی اعتمادی نماینده شورای ولایتی و یک عالم دین نیز صحبت کردند.
ختم/ شکریه

فیض آباد/ باختر/ 1/ ثور
مسوولان شورای ولایتی بدخشان می گویند که تجمع معتادان وافراد غیر مسوول درنزدیکی تاسیسات دولتی و عام المنفعه  به خصوص ذخیره های آب درشهر فیض آباد باعث نگرانی مردم شده است.
عبدالله رییس شورای انکشافی ناحیه دوم شهر فیض آباد به خبرنگار آژانس باختر گفت ، ذخیره آب آشامیدنی درحومه این شهر که توسط شرکت ترکی اعمار شده است فعلاً به محل تجمع معتادان تبدیل شده است سامان آلات و پایپ های آن کشیده شده است و به فروش رسیده است .
باشندگان شهر فیض آباد خواهان تامین امنیت موسسات دولتی و عام المنفعه دراین شهر هستند.
گفتنی است درداخل شهرفیض آباد ده ذخیره آب آشامیدنی به ظرفیت یک هزار مترمکعب آب وجوددارد و درحال حاضر شش هزار خانواده دراین شهر ازاین ذخیره ها استفاده می کنند.
ختم/ شعیب

شبرغان  باختر  1 ثور
منسوبان ریاست څارنوالی ولایت جوزجان امروز به خاطر حمایت از نیرو های امنیتی خون اهدا کردند .
نصیر احمد حکیمی رئیس اداره څارنوالی جوزجان به آژانس باختر گفت که منسوبان این اداره بیست هزار سی سی خون را به بانک خون ریاست صحت عامه آن ولایت به خاطر حمایت از نیرو های امنیتی و دفاعی اهدا کردند .
وی افزود که باید سایر هموطنان ما نیز به این روند بپیوندند   و برای برادران ما که سینه های شان را در برابر مرمی های مخالفان مسلح سپر می سازند خون اهدا کنند .
حکیمی اضافه کرد که ما این حرکت را آغاز کردیم تا دیگران نیز با اهدای خون در برابر نیرو های امنیتی دین وطنی و انسانی شان را ادا کنند . لیلما

يكشنبه ، 1 ثور 1398 ، 12:12

تبصره

کابل  باختر   اول   ثور
طالبان با آغازعملیات الفتح برای ریختن خون بیشتر ٬دندان تیز کرده اند و در کشتار مردم بی رحم تر از هر وقت دیگر اند.
مفسر آژانس باختر می نگارد ٬ کابل روز گذشته باز هم شاهد یک رویداد هراس افگنانه بود .هراس افگنان بار دیگر بر یک نهاد عام المنفعه حمله کردند و در کنار کشتار و تخریب ٬کوشیدند تا زمینه تبلیغ را برای خود مساعد کنند .
حمله بروزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی ٬ نهاد ملکی یی که مصروف  ارائه خدمات عامه است، چگونه می تواند توجیه شود؟
حادثه دیروز در کابل٬ درست زمانی اتفاق افتاد که تمرکز بر صلح در کشور بیشتر شده است و طالبان نیز خود را در این روند دخیل می دانند مگر در کنار شعار های صلح خواهانه عملیات الفتح را اعلام می کنند حملات شان را شدت می بخشند انتحار و انفجار سازماندهی می کنند و در یک سخن به کشتار مردم و تخریب وطن همچنان ادامه می دهند .
حادثه اخیر در کابل بار دیگر ثابت کرد که گروه های هراس افگن که بیرونی ها آنها را مخالفان حکومت افغانستان می دانند، برای عبور از معضل کنونی هیچ راهکار و برنامه ندارند بل در تلاش اند تا به اهداف تعیین شده خود برسند .
آنها صلح را روش جنگی شان کرده اند در حالی از ماجرا های نظامی شان کوتاه نیامده اند و آن را به عنوان یک راهبرد دنبال می کنند
باآن که تا کنون واضح نشده است که کدام گروه تروریستی مسوولیت حادثه دیروز را به عهده گرفته است، مگر در افغانستان دوگروه تروریستی وجود دارند که همیشه عامل کشتار مردم و تخریب اماکن عامه اند (طالبان و داعشی ها )
برای مردم ما میان این دو هیچ فرقی وجود ندارد  هر دو گروه در افغانستان گذشته زشت و ناهنجار و کارنامه سیاه داشته اند . با آن که کشور ها ٬ سازمان ها و حلقاتی وجود دارند که برای طالبان هویت سازی وامتیاز بخشی می کنند مگر فراموش نکنند که هراس افگنی فعال است و این پدیده شوم و زشت همچنان از مردم افغانستان قربانی می گیرد
حرف صلح تنها این نیست که یک گروه متحجر و زشت را مطابق میل و منافع خود عیار کرد، منافع خود را در وجود این گروه قالب بندی کرد و بعد هراس افگنان هرچه کنند فراموش کرد و آن را نادیده گرفت .
اکنون طالبان درچنین یک موقف اند. آن ها تعهدات خاص برای کشور های خاص دارند و این امرسبب شده است که یک هویت اثر گذار سیاسی کسب کنند در حالی که همچنان متحجر اند و از منافع ملی و منافع انسانی تعریفی ندارند .
این گروه در سایه حمایت شمار معینی از کشورها جسارت آن را پیدا کرده است که برای خود هویت سازی کند و در میدان جنگ هم بیشتر از هر وقت دیگر خون آشام و انسان ستیز باشد .
مردم افغانستان که درک عمیق از طالبان و هم قماش شان (داعشیان) دارند از هویت کاذب طالبان خوب آگاه اند و می دانند که این گروه فقط در پی اهداف منطقه یی پاکستان است اگر برای روس و امریکا زانو می زنند فقط روش زمان است و بس
حادثه دیروز در کابل بار دیگر آسیب پذیری افغانان را از ناحیه فعالیت های  گروه های هراس افگن ثابت کرد . مگر نباید فراموش کرد که خطر هراس افگنی هیپگاه در محدوده یک جغرافیا باقی نمی ماند سیر گذشته و شعار های بلند پروازانه گروه های هراس افگن و افراطی این مساله را ثابت کرده است .
بهتر است قبل از آن که٬ دست هراس افگنان بار دیگر ٬به شهر ها و پایتخت های کشورهای دیگر برسد هراس افگنی را مهار کرد و با رهبری و هسته های تشکیلاتی آن سر سازش را کنار گذاشت 
حرف دیگر این که ٬ گروه های هراس افگن خواست و دیدگاه تنگ نظرانه و نیات سوء شان را کتمان نکرده اند و از هر امکان و لحظه غرض ضربه زدن به مردم و نظام استفاده می کنند. کار نهاد کشفی و استخباراتی ما در کشف توطیه ها و دسایس این گروه چه است ؟
حادثه اخیر در کابل بار دیگر یک خلا و ضعف استخباراتی را به رخ مسوولان کشید و بار دیگر آنها را به کار هدفمند و پر تلاش فرا خواند .نیروهای امنیتی در امر مهار هراس افگنان خوب و با متانت عمل کردند. آنها بار دیگر سینه سپر کردند و از ارزش های انسانی و زندگی مردم شان دفاع کردند مگر ضرور نیست باربار شجاعت این راد مردان را به تجربه گرفت لازم است که نهاد های کشفی و استخبارتی نیز تحرک شان را داشته باشند.#/   تحلیل سیاسی 

کابل  باختر  اول ثور
بحران جاری افغانستان و منطقه درچوکات مذاکرات و گفت و گو ها میان افغان ها قابل حل است ، روند گفت و گو ها زمانی  موثرو بانتیجه خواهد بود که بیرونی ها درآن مداخله نکنند .
گزارشگرآژانس باختر می نگارد، افغانستان حدود چهل سال است که درآتش جنگ می سوزد اگر ازابتدا ماجرا و بحران افغانستان را  دقیق شویم  شعله ور شدن  جنگ درافغانستان یک پدیده داخلی نیست، بل مردم ما درگیرجنگی شده است که برآنها تحمیل شده است.
اتحاد شوروی سابق با یک تصمیم ناخردانه برافغانستان لشکرکشید وزمینه رقابت ٬قدرت های بزرگ و قدرتک های منطقه یی را در افغانستان مهیا کرد .
در چهل سال گذشته که شعله جنگ درافغانستان زبانه می کشد مردم افغانستان در مراحل مختلف٬ تلاش داشته اند تا بحران موجود در کشورشان ٬ از راه گفت گو و یک راهکار سازنده سیاسی حل شود درحالاتی آنها به این هدف نزدیک شده اند، مگردخالت بیرونی تمام مساعی صلح خواهان را به هیچ مبدل کرده است .
اکنون که حرف گفت و گو میان طالبان و سیاسیون افغان بالاگرفته بازهم دستان مغرض درپی سپوتاژ این روند اند .
قراربود روز گذشته 31 حمل ٫هیئتی از کابل که درآن نمایندگان تمامی اقشار کشورحضورداشتند دردوحه قطربا نمایندگان طالبان دیدارداشته باشند ، این دیدار برای تبادل افکارو بحث صلح یک آغازخوب بوده می توانست مگربا تاسف دستان مری و نامریی باعث اخلال این گفت و گو ها شدند.
با آن که معضل موجود درافغانستان شاخ و پنجه بیرونی دارد مگرتعریف بیرونی ها جنگ و صلح را کارافغانها می دانند پس اجازه دهند که افغانها خود به معضل کشورشان رسیدگی کنند . دراین جای شک نیست که افغانها درختم جنگ نقش ارزنده دارند مگربه شرط آن که بیرونی ها از اغراض و نیت سوء کوتاه  آیند.
دولت افغانستان جمع سیاسیون ، فعالان مدنی ، فعالان حقوق زن و حقوق بشربا درنظرداشت منافع ملی در دیدگاه صلح خواهانه یی که داشتند از نشست قطرحمایت کردند ویک فهرست جامع از چهرهای سیاسی و اقشاردیگراجتماعی ارائه کردند که باید دیدگاه های دولت و مردم افغانستان را بیان کنند . مگربا تاسف خلاف معیارهای قبول شده بین المللی  و روابط میان کشورها ٬فهرست ارائه شده نادیده گرفته شد و به عوض یک فهرست دیگراز سوی قطرارائه شد درحالی که چگونگی ترکیب هیئت ٬تعیین محتوا وآجندا نشست کار  افغان ها است .
با آنکه نقش مردم افغانستان در ختم جنگ حایز اهمیت  است، مگرمردم نسبت به این نقش ناامید اند به خاطری که هم درصلح افغانستان و هم درجنگ افغانستان هرگزبه اراده مردم تمرکزنشده است بل تلاش دراستقامت هایی شده است که مردم افغانستان درجنگ بسوزند. دراین کار زار ضدافغانی به گونه مریی و نامریی کشورهای منطقه وفرامنطقه دخیل اند .
مردم می گویند وقتی که از صلح و گفت وگوها میان افغانان حرف زده می شود مذاکرات و صلح میان افغانان تعریف می شود اما  فهرست نشست میان افغانان از آدرس دیگران ارائه می شود . این نشان می دهد که کشورهای دخیل درقضیه افغانستان ٬تعریف گنگ و کوتاه ازهمکاری و دخالت دارند . آنها تاکنون مرزهمکاری و دخالت را نشناخته ا ند .
انکشافات اخیرسیاسی در افغانستان نمایانگرآن است که تلاش های بیرونی به خاطرسپوتاژ روند صلح در افغانستان گسترده و پیچیده است دراینجا لازم است که مردم افغانستان ازخرد سیاسی کاربگیرند و درک بهترازمعادله جنگ درافغانستان داشته باشند . اتحاد و اتفاق و تعریف معقول از وحدت ملی است که مارابه اهداف بلند و منافع ملی خواهد رسانید. صائم

کابل/باختر 31حمل
یک جنرال امریکایی می گوید، تا زمانی که طالبان حاضر به مذاکره با دولت نشوند،  صلح در افغانستان تامین نخواهد شد .
جنرال جک کین سابق معاون لوی درستیز اردوی امریکا گفته است  که افغانان  نباید به مذاکرات دونالد ترامپ با طالبان خوشبین باشند ،زیرا تا زمانی که این گروه با دولت افغانستان حاضر به مذاکره نشود، صلح برقرار نخواهد شد.
وی می گوید که در مذاکرات صلح ٬دولت افغانستان به حاشیه رانده شده است واین به نفع ثبات در افغانستان نیست.
وی عدم مذاکره طالبان با دولت افغانستان را یک مانع اساسی در روند مذاکرات صلح خواند .
او هشدار می دهد که اگر دولت افغانستان وارد مذاکرات صلح نشود، اوضاع پیچیده خواهد شد و راه تفاهم بین افغانان ٬ یک راه طویل خواهد بود
او تاکید دارد که دولت افغانستان یک بحث محوری در حیات سیاسی این کشور است و بدون دولت افغانستان حرف زدن از  صلح به مفهوم کوبیدن آۤب در اونگ است  .
این گفته درست زمانی بیان می شود که روسیه با برگزاری نشست های متعدد تلاش کرد تا حکومت افغانستان را از روند گفت و گو های سیاسی در افغانستان به دور نگهدارد و امریکا هم با برنامه ملاقات با طالبان در دوحه تلاش کرد تا با طالبان خود وارد معامله شود.
به باور آگاهان سیاسی امریکا و روسیه که مصروف یک جنگ نیابتی در افغانستان اند تلاش دارند تا طالبان را به عنوان برگه یی در دست داشته باشند  و از این گروه علیه یک دیگر استفاده کنند. طالبان هم موقعیت را درک کرده اند  و از آن به نفع خود استفاده می کنند  و از امکانات هر دو کشور سود می برند
این یک خبر خوش نیست زیرا کشور هایی که خوداز امر مبارزه با هراس افگنی دفاع کرده اند اکنون گروهی را در محور سیاست های منطقه یی شان قرار داده اند که خود عامل بی ثباتی منطقه است و هیچ تضمینی هم وجود ندارد  که در آينده بار دیگر برمنافع این دو قدرت بزرگ جهانی حمله نکنند.
پاکستان که اداره طالبان را در دست دارد، تلاش می کند که اداره و نفوذ خود بر این گروه را از دست ندهد و از طالبان به گونه ماهرانه در بازی های استخباراتی به خصوص علیه امریکا و روسیه کار می گیرد
این آگاهان می گویند که پاکستان هیچگاه نخواهد گذاشت که طالبان وارد صلح با دولت افغانستان شوند در کنار آن پاکستان برای به قدرت رساندن طالبان نیز چندان علاقه ندارد  فقط می خواهد  از نام طالبان برای اهداف منطقه یی خود استفاده کند  و از طریق این گروه امتیاز گیری کند معرفی طالبان به روسیه و چین موقف پاکستان را در بازی های منطقه یی بیشتر کرده است این کشور از طالبان در بازی با امریکا و غرب نیز خوب استفاده کرد
به باور این آگاهان ٬فقط جدا کردن طالبان از پاکستان ٬ می تواند این گروه سرکش را مهار کند و روند گفت و گو های صلح را در افغانستان تقویت کند.  تحلیل سیاسی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL