11 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

طالبان : هیئت مذاکره کننده صلح فراگیر نیست

وزارت دولت در امور صلح :هیئت مذاکره کننده تغییر نخواهد...

سه طالب مسلح در دایکندی کشته شدند

شهر نیلی/ 11حمل/باختر سه طالب مسلح در دایکندی دیشب کشته شدند. غیرت...

ویروس کرونا؛ محدودیت گشت و گذار در غزنی وضع شد

غزنی/11 حمل/باختر روند تطبيق وضع محدوديت به منظور جلوگيرى اﺯ شيوع...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

وزارت دولت در امور صلح :هیئت مذاکره کننده تغییر نخواهد کرد
کابل/ ۱۱ حمل/ باختر
گروه طالبان به ترکیب هیئت مذاکره صلح که از جانب دولت افغانستان مشخص شده است واکنش نشان داده است. طالبان می گویند که این هیئت فرا گیر نیست.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد؛ ارگ ریاست جمهوری به تاریخ هفتم ماه حمل هیئت مذاکره‌کننده یی را از نام  جمهوری اسلامی افغانستان به منظور پیشبرد مذاکرات صلح با گروه طالبان مشخص کرد.
ریاست این هیئت را که ۲۱ عضو دارد معصوم ستانکزی رییس پیشین امنیت ملی به عهده دارد.
منابع نزدیک به ارگ ریاست جمهوری می گویند، این هیئت که پس از غور و مداقه و مشوره‌های لازم با تمام جناح‌ها و اقشار تاثیرگذار جامعه تعیین شده است وظیفه دارد تا از جمهوری اسلامی افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان نمایندگی کند.
با آن شماری از جریان های سیاسی از ترکیب هیئت انتقاد کرده اند مگر آگاهان سیاسی٬از انتقاد تا مخالفت فرق قایل اند ومی گویند که منتقدان نظام دیدگاه سلیقه یی دارند تا مخالفت با ترکیب هیئت  و این در نظام های دموکراتیک یک امر عادی است٬این آگاهان می گویند که در ترکیب هیئت منتقدان نظام نیز حضور دارند.
شماری ازمقام های بلندپایه کشور های خارجی منجمله وزیر خارجه امریکا٬سرمنشی ناتو٬سازمان ملل متحد از ترکیب هیئت استقبال کرده اند و آن را همه شمول خوانده اند.
با این حال، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان که به تاریخ سوم حوت توافق نامه صلح امریکا با طالبان را امضا کرد گفته است که این هیئت فراگیر است و از همه اقشار نمایندگی می‌کند.
مگر طالبان برآن ایراد گرفته اند.
طالبان به روز شنبه (۹ حمل) گفتند که با هیئت حکومت افغانستان که به‌گفتۀ آن‌ها از همه جهت‌ها نمایندگی نمی‌کند، گفت‌وگو نخواهند کرد.
ذبیح‌الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان می نامد در اعلامیه‌ یی که در تویترش نشر کرد گفته‌است که حکومت افغانستان در مذاکرات بین‌الافغانی در کنار سایر جهت‌ها، منحیث یک جهت می‌تواند اشتراک کند.
این گفته های ذبیح الله مجاهدبه نوبه خود واکنش برانگیز شده است.
شماری از فعالان سیاسی گفته اند که طالبان بهانه جویی می کنند و در صدد دریافت موقعیت بهتر و گرفتن امتیاز بیشتر اند در حالی آنان باید ٖآماده شوند تا در آینده بخشی از جامعه افغانی باشند و این با بهانه جویی امکان پذیر نیست.
رولاند کوبیا نماینده خاص اتحادیه اروپا ٬به آدرس طالبان حرف صریع تر دارد او می گوید(طالبان که بر هیئت همه شمول دولت افغانستان انتقاد دارند بهتر است یک نظر سوی خود هم کنند).
کوبیا از طالبان می پرسد ٬در هیئت شما نماینده های زنان و اقشار مدنی کجاست؟
هیئت شما چی اندازه همه شمول است؟
شما از چند فیصد نفوس افغانستان نمایندگی می‌کنید؟
رونالد کوبیا درادامه  با مخاطب قرار داند طالبان گفته است که در جنگ مانند صلح، شما حریف‌تان را بر نمی‌گزینید.
اگر می‌خواهید در ترکیب تیم مذاکره کنندۀ طرف دیگر حرفی بزنید، خوب است، اما باید بپذیرید که آ‌ن‌ها هم در مورد تیم شما حرفی برای گفتن دارند تا بررسی کنند آیا این کاملاً از جامعۀ شما نمایندگی می‌کند یا خیر. مثلاً، زنان کجا هستند؟
جواب منابع دولتی هم به طالبان واضح است آنان تاکید دارند اگر طالبان ارادۀ برای صلح دارند با هیئت که تازه از سوی حکومت اعلام شده مذاکره کنند.
ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان، به یک رسانه آزاد گفته است(این هیئت بعد از رأی‌زنی و مشورۀ گسترده با اقشار بسیار مطرح و تأثیرگذار جامعۀ افغانستان ایجاد شده و مشارکت مردم و همه‌شمول بودن در آن کاملاً در نظر گرفته شده‌است. فهرست اعضای هیئت که از سوی جمهوری اسلامی افغانستان ترتیب شده است نهایی است و در آن دیگر تغییر نمی‌آید).
مردم از طالبان امید دارند که دیگر وقت کشی نکنند روند صلح را به روند ملی مبدل کنند و بگذارند تا افغانان خود به معضل کشور شان رسیدگی کنند تا دیگر مساله صلح و جنگ یک دستآویز برای خارجی ها نباشد. تحلیل سیاسی

شهر نیلی/ 11حمل/باختر
سه طالب مسلح در دایکندی دیشب کشته شدند.
غیرت جواهری، عضو شورای ولایتی دایکندی در تماس تیلفونی به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که این طالبان مسلح در حمله بر پاسگاه های امنیتی کجران آن ولایت کشته شدند و چهار طالب مسلح دیگر زخم برداشتند.
جواهری افزود که در این حمله طالبان چهار پولیس محلی به شهادت رسیدند وهشت پولیس دیگر زخم برداشتند. احمد نعیم دوستی

غزنی/11 حمل/باختر
روند تطبيق وضع محدوديت به منظور جلوگيرى اﺯ شيوع ويروس کرونا در غزنى درحال اجرا شدن است.
محمد عارف نوری، سخنگوی والی غزنی، به آژانس باختر گفت که کميته مشخص به رياست شاروال غزنى روند بررسى اﺯ فيصله نامه کميته ولايتى مبارﺯه با ويروس کرونا راکه تحت رياست وحيدالله(کليمزى) والى غزنى تصويب شد، به جديت تعقيب و نظارت مى کند.
وی گفت که ازتجمعات به هرعنوان درغزنی ممانعت صورت می گیرد وفعالیت بس های مسافربری و وسایطی که بیش از چهارنفر انتقال بدهند جریمۀ نقدی می شوند.
وی همچنان خاطر نشان کرد که به استثنای شفاخانه ها ومعاینه خانه های داکتران ،اصنافی که مواد اولیۀ ودارو برای مردم نیازمند عرضه می کنند فعالیت سایر اصناف تا اول ثور ممنوع شده است. احمد نعیم دوستی

غزنی/11 حمل/باختر
سه طالب مسلح در غزنی دیروز کشته شدند.
احمدخان سیرت، سخنگوی قومندانی امنیه غزنی، به آژانس باختر گفت :این طالبان مسلح که می خواستند امنیت شاهراه نمبر یک در منطقه دشت تلخک ولسوالی زنخان غزنی را مختل کنند و مسافران را نیز  آزار و اذیت کنند، با واکنش نظامیان برخوردند و کشته شدند.
وی افزود که در این رویداد دو طالب مسلح دیگر زخم برداشتند و یک راکت انداز، یک کلاشینکوف و دو موترسایکل هراس افگنان به دست آمد.
طبق یک خبر دیگر، یک تانک هاموی اردوی محلی در غزنی از طالبان واپس گرفته شد.
در خبرنامه ریاست امنیت ملی آمده است که این تانگ هاموی که چندی قبل در حمله طالبان بر پاسگاه اردوی محلی در ولسوالی قره باغ غزنی به دست آن گروه افتاده بود، در عملیات منسوبان آن ریاست واپس گرفته شد.احمد نعیم دوستی

کابل/ 11 حمل/باختر
مسوولان شاهراه سالنگ ها می‌گویند که این شاهراه امروزبرای عبور وسایط تریلردار بسته است و سایر وسایط می‌توانند ازدوطرف این شاهراه عبور کنند.
عبدالظاهر محمدی، انجنیر ریاست حفظ و مراقبت سالنگ ها به آژانس باختر گفت که دیشب برفباری درسالنگ شمالی  توام با وزش باد و درسالنگ جنوبی به گونۀآرام آغاز شدو اکنون نیز جریان دارد و قرار پیش بینی ممکـن تا دو شبانه روز دیگـــر ادامه یابد.
وی گفت که شاهراه به روی وسایط تریلری مسدود است و سایر وسایط می‌توانند با تجهیزات زمستانی و رعایــت مقررات از این مسـیر رفت‌وآمد کنند.
وی افزود که در حال حاضر ساحه دید در شاهراه چهارصد متر، سرعت باد چهار متر در فی ثانیه، رطوبت نود و هشت درصد، سردی هوا پنج درجه زیر صفر، طبقه برف در سالنگ ها پنجاه سانتی، یخک در فرش جاده سی کیلومتر و احتمال ریزش برف در ٢٤ ساعت آینده نود درصد است.
احمد نعیم دوستی

کابل/ ۱۱ حمل/  باختر
موظفان قطعات خاص پولیس، با اجرای یک عملیات در روستای «کنگ» ولسوالی غوریان ولایت هرات، یک موترباربری، حامل ۴۰۰۰ کیلوگرام مواد انفجاری را کشف وبه دست آورده اند.
دفتر مطبوعاتی وزارت داخله به آژانس باختر گفت: مواد انفجاری به دست آمده از نوع امونیم نایتریت است. گروه‌تروریستی طالبان از این نوع مواد انفجاری در طراحی وسازماندهای حملات هراس افگنانه (ساخت وسازماین‌های کنار جاده وحملات انتحاری) استفاده می کنند.
باکشف این موتر حامل مواد انفجاری، ازوقوع رویداد هراس افگنانه در بخش‌های ولایت هرات، جلوگیری شد.
این در حالی است که هرات  با بیشترین وقایع مثبت کرونا در کشور حالت خوبی ندارد و فقر مردم را تهدید می کند در چنین یک حالت طالبان در فکر انتحار و انفجار در آن ولایت نیز اند. صائم

کابل باختر 11 حمل
پولیس در شهر کابل  یک مرد را  که دیشب  می خواست از طریق   کانالیزاسیون به داخل   سرای شهزاده  شود بازداشت کرد.
یک منبع امنیتی  وزارت امور داخله  به خبر نگار آژانس باختر گفت که این  مرد  با استفاده از افزاردست داشته  خود می‌خواست از طریق کانالیزاسیون  به داخل سرای شهزاده به خاطر سرقت پول شود که پولیس وی را بازداشت کرد .برمک

کابال/ 11 حمل/ باختر
شماری از ورزشکاران معروف افغانستان برای کمک به متضررین ویروس کرونا در این کشور ابراز آمادگی کرده‌اند.
آژانس باختر بر اساس پیام های ورزشکاران درصحفات اجتماعی  خبر می دهند که راشد خان، آفتاب علم و نجیب‌الله ځدران، بازیکنان تیم کرکت ملی کشور در صفحه‌های فیسبوک‌شان نوشته اند که تا حد توان به افغان‌های نیازمند کمک می‌کنند.
راشد خان در یک پیام جداگانه در صفحه تویترش نوشته‌است که با نهاد خیریه‌ "شاهد افریدی" هم کمک می‌کند و از مردم می‌خواهد که در خانه‌های‌شان بمانند.
وی گفت: "چنانچه می‌دانیم کرونا در حال گسترش است، یگانه راه محفوظ ماندن از شر کرونا این است که از حضور در محلات عام خودداری کنیم، همین یگانه راه آن است که ازین ویروس خود را محفوط بداریم.
از سوی دیگر قهرمانان ورزش‌های رزمی افغانستان عبدالسمیع فیضی، احمد ولی هوتک و باز محمد مبارز هم اعلان کرده‌اند که با خانواده‌های نیازمند کمک‌های غذایی می‌کنند و این روند ادامه خواهد یافت. ماری

کابل/11حمل/باختر
طالبان بالای پوسته های نیروهای ملی دفاعی و امنیتی دیشب در ولسوالی اغنداب زابل  حمله کردند که نیروهای افغان در چوکات حالت دفاعی فعال، به طالبان تلفات سنگین وارد کردند.

به گفته مسوول مطبوعاتی وزارت دفاع ملی  در این درگیری، ۶ تن از نیروهای اردوی ملی به شهادت رسیدند.
رهبری وزارت دفاع ملی برای شهدا از بارگاه ایزد منان بهشت برین می طلبد و برای خانواده های شان صبر جمیل استدعا دارد و در غم و اندوه شان خود را شریک می داند.ماری

 هرات /11حمل/ باختر
زنان زندانی درهرات دیشب دست به اعتراض زدند.
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات به آژانس باختر گفت که این زندانیان در اعتراض به این که نام های شان در فهرست مستفید شدگانی که به اساس فرمان رییس جمهور آزاد می شوند نیست دست به آشوب زدند و بخش های از زندان را آتش زدند.
فرهاد افزود که دراین رویداد پنج پولیس زخم برداشت .
وی گفت نیروهای امنیتی با یک تیم صحی به محل رسیدند که اقدامات لازم انجام بدهند و هیئتی به گونه همه جانبه این رویداد را بررسی می کند.
رییس جمهور غنی روز جمعه به هدف جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در زندان ها دستور آزادی شماری از زندانیان را صادرکرد.
هرات متضرر ترین شهرهای کشور از ویروس کرونا است که درآن شمار مصاب شدگان به بیش از یکصد نفر رسیده است و به همین سبب زندانیان از مصاب شدن شان به این ویروس نگرانی دارند. ختم/ لیلما ...ک..م

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL