05 حوت 1395

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

چهل وهفت دهشت افگن کشته شد

چهل وهفت دهشت افگن کشته شد

کابل باختر 5 حوت درنتیجه عملیات مشترک نیروهای امنیتی دیروز درشماری...

سومین جلسه به منظور بحث روی آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات دایر گردید

سومین جلسه به منظور بحث روی آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات دایر گردید

کابل باختر 5 حوت سومین جلسه به منظور بحث روی آمادگی‌ها...

تطبیق پروژه های انکشافی بانک انکشاف آسیایی مورد بحث قرار گرفت

تطبیق پروژه های انکشافی بانک انکشاف آسیایی مورد بحث قرار گرفت

کابل باختر 5 حوت اکلیل حکیمی، وزیر مالیه دیروز درمورد پروژه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


پنجشنبه ، 5 حوت 1395 ، 11:36

چهل وهفت دهشت افگن کشته شد

کابل باختر 5 حوت
درنتیجه عملیات مشترک نیروهای امنیتی دیروز درشماری از ولایت های کشورچهل وهفت تن از هراس افگنان به شمول نوزده تن از افراد گروه داعش کشته وپنج تن دیگر آنان زخمی شدند.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر، این عملیات ها به هدف محافظت از جان ومال مردم و سرکوب هراس افگنان  در نقاط مختلف کشــــــور راه اندازی گردیده است.
این عملیات مشترک نیروهای دفاعی وامنیتی کشور به حمایه قوتهای توپچی و هوائی در مربوطات ولایات ننگرهار، کنر، کاپیسا  خوست،  ارزگان ، قندهار، تخار   و هلمند راه اندازی گردیده است.

کابل باختر 5 حوت
سومین جلسه به منظور بحث روی آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات شام روز گذشته با اشتراک کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی، دایر گردید.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر،در این جلسه که در ارگ برگزار شد و در آن برعلاوۀ رئیس جمهور، قانونپوه محمد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور، داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و شماری از وزرای کابینه نیز حضور داشتند، ابتدا مسئولین کمیسیون مستقل انتخابات در رابطه به پلان عملیاتی، تقسیم اوقات و مراحل کاری خویش معلومات ارائه کردند.
همچنان آنان نیازمندی های شانرا که مربوط اجراات دولت می شوند، با اشتراک کننده گان جلسه شریک ساختند.
پس از شنیدن معلومات متذکره، جلسه فیصله کرد تا مسئولین کمیسیون های انتخاباتی در نشست هفته آینده، جزئیات بیشتری را در خصوص پلان کاری شان، شریک سازند.

کابل باختر 5 حوت
اکلیل حکیمی، وزیر مالیه دیروز درمورد پروژه های بانک انکشاف آسیایی برای سال 2017 با تام پنیلا، رئیس بانک انکشاف آسیایی برای افغانستان ملاقات نمود.
در این ملاقات در رابطه به پروژه های بانک انکشاف اسیایی در سال ۲۰۱۷، تطبیق پروژه های انکشافی بادرنظرداشت مؤثریت و مثمریت، بررسی روند پیشرفت کار پروژه ها، نشست سالانه بانک انکشاف آسیایی در جاپان و دیگر مسایل مهم و ذیعلاقه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

کابل باختر 5 حوت
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید که به زودی دربارۀ توزیع شناسنامه‌های برقی تصمیم گرفته می‌شود.
به اساس معلومات دفتر مطبوعایت ریاست اجراییه به آژانس باختر، رییس اجراییه کشور که دیروزدر مراسم گرامی‌داشت از قیام سوم حوت باشند‌گان کابل سخن می‌زد، گفت که توزیع شناسنامه‌های برقی خواست اکثریت شهروندان کشور می‌باشد و این مسأله می‌تواند شفافیت انتخابات آینده را تضمین کند.
رییس اجراییه کشور در بخشی از صحبت‌هایش به قیام سوم حوت باشندگان کابل اشاره نمود و از این رویداد به عنوان «نقطۀ عطف در تاریخ جهاد و مقاومت مردم افغانستان» یاد کرد.
همچنان رییس اجراییه کشور، به روح شهدای نامدار و گمنام افغانستان به ویژه شهدای سوم حوت کابل، اتحاف دعا کرد و وعده سپرد که برای حفظ دست‌آوردهای جهاد و آرمان‌های شهدا تلاش و مبارزه می‌کند.
داکتر عبدالله عبدالله در بخش دیگر سخنانش به روند اصلاحات انتخاباتی به عنوان یکی از تعهدات حکومت وحدت ملی تماس گرفت.
رییس اجراییه کشور گفت که استفاده از کارت‌های رای‌دهی کهنه و فرسوده به هیچ صورت قابل قبول نیست. او همچنان تأکید کرد که باید فهرست دقیق رای دهنده‌گان تهیه شود.
داکتر عبدالله به اتهامات اخیر پاکستان اشاره کرد و گفت که افغانستان هیچ وقت به دنبال جنگ افروزی نیست؛ اما دفاع از تمامیت ارضی و ارزش‌های ملی را فرض می‌داند. ما همکاری‌های نیک و سازنده را با کشورهای همسایه به نفع صلح و ثبات منطقه می‌دانیم و در این زمینه آماده همکاری هستیم.
داکتر عبدالله عبدالله دربارۀ جمعیت اسلامی افغانستان اظهار داشت: این حزب در تاریخ افغانستان یک تکیه‌گاه برای صلح و ثبات و تعیین سرنوشت مردم افغانستان بوده و نقش تاریخی آن غیرقابل انکار می‌باشد.
رییس اجراییه حکومت وحدت ملی تاکید کرد: در حال حاضر نیز جمعیت اسلامی یک وزنۀ بزرگ برای تأمین وحدت ملی و عدالت اجتماعی، مبارزه با تروریزم، دولت‌سازی و تقویت دموکراسی در کشور است؛ اما برای حفظ این دست‌آوردها، انسجام و پشتکار در میان رهبران این حزب لازم می‌باشد.
در اخیر، داکتر عبدالله عبدالله فراغت شماری از دانشجویان سازمان جوانان جمعیت اسلامی را از دانشگاه‌های کشور تبریک گفت و علاوه کرد: شهید صلح، پروفیسور برهان‌الدین ربانی این حرکت را در ایام جوانی به امید پیروزی آغاز کرد و تا این مرحله رساند؛ اما اکنون این مسوولیت متعلق به شما می‌باشد.
سپس، صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه کشور در این مراسم اظهار داشت: تشکیل ریاست اجراییه حکومت وحدت ملی برای غیرممترکزشدن نظام اولین گام بود؛ اما آخرین گام نیست. تلاش ما برای تحقق نظام پارلمانی ادامه خواهد یافت.
در این برنامه، برخی از شخصیت‌های دیگر جمعیت اسلامی نیز به سخنرانی پرداختند.
این برنامه از سوی سازمان جوانان حزب جمعیت اسلامی (سجا) به منظور گرامی‌داشت از فراغت دانشجویان این حزب و یادبود از قیام سوم حوت مردم کابل برگزار شده بود.

کابل باختر 5 حوت
اکلیل حکیمی، وزیر مالیه دیروز با همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع دیدار کرد.
به اساس معلومات دفترسخنگوی وزارت مالیه به آژانس باختر، در این ملاقات تمیم ولید، رئیس تصدی مواد نفتی و گاز مایع نیز حضور داشتند، در رابطه به کارکرد ها و عواید این تصدی، تعدیل حق الخدمت بندر از پول نقد به جنس، مقروضیت ها، تفتیش و ارزیابی فعالیت های سه ساله تصدی طی سالهای (۱۳۹۳-۱۳۹۵) توسط یک شرکت مستقل، مکافات کارمندان این تصدی و دیگر مسایل مهم بحث و تبادل نظر صورت گرفته و در زمینه تصامیم لازم اتخاذ گردید.
همیگونه فیصله بعمل آمد که تصدی مواد نفتی وگاز مایع طبق سالهای گذشته در مقابل حق الخدمت بندر، به جای پول جنس اخذ نمایند. 

کابل باختر 5 حوت
برنامه مشارکت عامه و خصوصی دیروز درنشستی توسط ریاست مشارکت عامه و خصوصی وزارت مالیه به کارمندان وزارت تحصیلات عالی معرفی گردید.
به گزارش آژانس باختر، داکتر فریده مومند، وزیر تحصیلات عالی دراین نشست در مورد مزایای برنامه مشارکت عامه و خصوصی، صحبت کرده و این برنامه را یک دستآورد بزرگ برای حکومت خواند و از تمام کارمندان وزارت تحصیلات عالی تقاضا نمود تا از داشته های این نشست استفاده مؤثر نمایند.
عبدالمومن منصور، رئیس مشارکت عامه و خصوصی وزارت مالیه درصحبتی  به اشتراک کننده گان، در مورد این برنامه مذکورمعلومات همه جانبه و مفصل ارائه نمود.
قابل تذکر است که در برنامه مذکور معینان وزارت تحصیلات عالی، رؤسای ولایات، استادان پوهنتون ها و شماری از کارمندان این وزارت نیز اشتراک داشتند.

کابل باختر/ 5/ حوت
ارزش مواد اولیه دربازار های کابل امروز 5  حوت از این قرار است.
یک بوری برنج باریک اعلی 50 کیلویی 3800 افغانی .
هفت کیلو برنج شوله یی وطنی 320 افغانی .
هفت کیلوماش وطنی 350 افغانی.
یک پیپ روغن 16 لیتره 1140افغانی .
یک بوری آرد گندم 50 کیلو یی قزاقی 1150 افغانی.
هفت کیلو شکر 340 افغانی .
هفت کیلو لوبیای وطنی دانه کلان 800 افغانی .
هفت کیلو نخود خام وطنی 750 افغانی .
همچنان یک کیلو گاز مایع 60 افغانی، یک لیتر پترول 46 افغانی و یک لیتر دیزل به 44 افغانی به فروش میرسد.

چهارشنبه ، 4 حوت 1395 ، 13:48

کمک کشور چین به پوهنتون کابل

کابل باختر 4 حوت
سفارت چین در کابل تجهیزات کمپیوتری و لوازم مهمانخانه در اختیارپوهنتون کابل قرار داد.
به گزارش آژانس باختر، در محفل تسلیم گیری این لوازم پوهنوال دوکتور فریده مومند وزیر تحصیلات عالی، گفت، کمک های سخاوتمندانه کشور چین با وزارت تحصیلات عالی از سال 1388 به این سو در بخش های مختلف ادامه داشته که واقعاً این کمک ها در خور توجه می باشد.
وی اضافه کرد این کمک ها شامل تجهیزات تدریسی و دفتری، زیربنا ها و ایجاد دیپارتمنت چنایی می باشد.
وی گفت در صحبتی که با سفیر چین داشتم ایشان از گسترش کمک های شان در بخش های مختلف از منجمله سکالرشپ ها برای استادان نهاد های تحصیلی کشور در مقاطع ماستری و دوکتورا، ایجاد دیپارتمنت چینایی در ولایات بامیان و هرات و تحکیم روابط اکادمیک با پوهنتون های ننگرهار، بدخشان و بامیان وعده سپردند.
پوهنوال مومند ضمن قدردانی از کمک های کشور چین گفت خوشبختانه امروز ما شاهد چندین کانتینر لوازم و تجهیزات تدریسی و سامان آلات به پوهنتون کابل می باشیم که در بخش خودکفایی پوهنتون کابل موثر می باشد.
بعداً یاوجینگ سفیر کبیر جمهوری خلق چین مقیم کابل ضمن اشاره به روابط دیرینه میان دو کشور، از گسترش کمک های اکادمیک شان خبر داده تاکید کرد که کشور چین دیپارتمنت چینایی پوهنتون کابل را انکشاف داده و همکاری های اکادمیک شان را با سایر پوهنتون های کشور گسترش خواهند داد.
همچنان پوهنیار حمیدالله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و مشاور رئیس جهمور کشور در امور تحصیلات عالی، نیز صحبت نموده ضمن ارائه معلومات در باره کمک های کشور چین با پوهنتون کابل گفت، کشور چین از سال 1388 به این سو حدود 7 میلیون دالر در بخش های زیربنایی تجهیزات و اکادمیک مساعدت نموده است.
وی گفت خوشبختانه کشور چین امروز به ادامه کمک های شان با پوهنتون کابل به ارزش بیشتر 56 میلیون افغانی تجهیزات تدریسی و لوازم مهمانخانه پوهنتون کابل را که شامل 870 پایه کمپیوتر های لب تاپ و دسک تاپ، 100 پایه تلیفون، ماشین های فوتو کاپی، پرنتر رنگه و سایر تجهیزات و لوازم می باشد کمک نموده است.
در اخیر این محفل سند تسلیمی تجهیزات یاد شده در حضور وزیر تحصیلات عالی میان رئیس پوهنتون کابل و سفیر کشور چین امضا شد. 

کابل باختر/ 4/ حوت
شماری از مسوولان وخبرنگاران ولایتی شورای خبرنگاران افغانستان امروز برخی مشکلات شان را با سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ درمیان گذاشتند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، عدم دسترسی به اطلاعات، کم کاری مسوولان محلی دراین راستا ، نبود کمیته مصوونیت خبرنگاران ، تهدید زورمندان و برخی مسایل دیگر از جمله مشکلات بودند که اشتراک کنندگان این نشست باداکتر کمال سادات سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ مطرح ساختند .
بعداً سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ صحبت کرده گفت که وزارت اطلاعات وفرهنگ به مثابه نهاد حامی آزادی بیان و اهل رسانه در خدمت قراردارد و حتماً به مشکلات خبرنگاران و اصحاب رسانه در ولایت ها رسیدگی میشود.

کابل باختر/ 4/ حوت
داکتر کمال سادات سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز درنشستی با اعضای کمیسیون رسانه های همگانی درمورد کارکرد ها و دست آوردهای آن کمیسیون صحبت کرد.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ، دراین نشست اعضای کمیسیون رسانه های همگانی درمورد وظایف و عملکرد آن کمیسیون به سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ معلومات دادند ونیز در مورد مسوولیت های اعضای کمیسیون متذکره درراستای بهبودکاری شان بحث کردند.
سرپرست وزارت اطلاعات  وفرهنگ بخاطر بهبود و سهولت بیشتر در اجرای وظایف کمیسیون رسانه های همگانی وعده همکاری داده افزود تمام کمیسیون هائیکه در راستای رسانه ها همکاری دارند جز وزارت اطلاعات وفرهنگ میباشند و کمیسیون ها باید دراجرای وظایف و مسوولیت های کاری شان با جدیت وسرعت عمل کنند.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL