02 سنبله 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی : جنگ افغانستان یک جنگ داخلی نیست بل ریشه های عمیق در منطقه دارد

کابل باختر 1 سنبله جلسه کابینة جمهوری اسلامی افغانستان، تحت...

ملاقات تودیعی معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر اتحادیه اروپا در کابل

کابل باختر 1 سنبله معین سیاسی وزارت امور خارجه، امروز با...

سیستم خدمات الکترونیکی برای مالیه دهنده گان بزرگ افتتاح گردید

کابل باختر 1 سنبله سیستم خدمات الکترونیکی برای مالیه دهنده گان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


ورزشی

کابل 31 باختر
تصمیم گیری در مورد انقال و مبله بازی کن دورتمند تا یکشنبه هفته آینده اتخاذ خواهد شد یا اوبه بارسلونا خواهد رفت یا در دورتمند باقی خواهد ماند.
###
به گزارش رسانه ، راموس گفته است زیاد هستند کسانی که با برد ریال مادرید خواب نمی کنند.
###
مسولان باشگاه نیس فرانسه گفته اند که با بارسلونا درمورد انتقال میشل سری مذاکرات نداشته اند.
###
به گزارش رسانه ها ریال مادرید محمد اشرف حکیمی را وارد فهرست بازی کنان تیم اول این باشگاه کرده است.
###
گزارش های وجود دارد که باشگاه بارسلونا به خاطراستخدام ریمارما به باشگاه پاریسن ژرمن رسمأ پیشنهاد داده است .
###
گزارش های وجود دارد که رمباپه ممکن به پاریس ژرمن برود.

منابع خبری – باختر- 28 اسد
بارسلونا به احترام قربانیان حادثه تروریستی پنجشنبه در بارسلون اسپانیا دیدار روز یکشنبه خود را در فصل جدید لالیگا با یک دقیقه سکوت آغاز می کند.
به نوشته روزنامه هندوستان تایمز، یک ون روز پنجشنبه با ورود به پیاده رویی در منطقه توریستی 'لاس رامبلاس' بارسلون و زیر گرفتن مردم، 13 نفر را کشت و دستکم 50 نفر را زخمی کرد.
باشگاه بارسلونا در بیانیه ای ضمن اعلام همدردی با خانواده های قربانیان حمله تروریستی روز پنجشنبه اعلام کرد، این باشگاه با اعلام یک دقیقه سکوت قبل از بازی های نخست فصل جدید رقابتهای لالیگا 18-2017 برابر بتیس، تاسف عمیق و انزجار شدید خود را از این حمله تروریستی ابراز می کند.
این باشگاه همچنین اعلام کرد که در همه مراکز و تاسیسات بارسلونا، پرچم ها به صورت نیمه افراشته خواهد بود و در همه بازی های یکشنبه این باشگاه، بازیکنان دو طرف بازوبند سیاه خواهند بست.
بارسلونا روز 29 اسد در اولین دیدار خود در لالیگا میزبان رئال بتیس است. خلیل

ایرنا – باختر- 28 اسد
شورای کرکت آسیا تصمیم به تغییر محل بازی های آسیایی زیر 19 سال این رشته از هند به مالزیا گرفت.
شورای کرکت آسیا پس از اینکه پاکستان اعلام کرد در صورتی که این رقابت ها در بنگلور هند برگزار شود، در آن حضور نمی یابد، محل برگزاری رقابت ها را به مالزی تغییر داد.
این برای دومین بار است که مالزیا میزبان رقابت های آسیایی کرکت زیر 19 سال این قاره کهن می شود. مالزیا سال 2012 برای نخستین بار میزبان شد.
این تورنمت باید در روزهای 4 تا 15 نوامبر سال جاری (در مالزیا برگزار شود.
مالزیا پیش از این قرار بود در مقدماتی از 10 تا 22 سپتامبر (19 تا 31 شهریور) در نیپال با بوتان، چین، سنگاپور، ، تایلند، هنگ کنگ و میانمار به رقابت بپردازد، تا دو تیم برتر گروه در دور بعدی رقابت ها شرکت کنند، اما اکنون به دلیل میزبانی مالزی مشخص نیست این کشور در مقدماتی شرکت کند.
به رغم بحران سیاسی در کشورهای عربی خلیج فارس دور مقدماتی منطقه غرب آسیا این رقابت ها نیز با شرکت تیم های قطر، عربستان سعودی، عمان و بحرین در کویت برگزار می شود.
تیم های افغانستان ،پاکستان، هند، بنگلادش و سریلانکا پیش از این به مجموع هشت تیم صعود کننده در مسابقات راه یافته اند.
خلیل

 

کابل باختر/ 28/ اسد
سال جدید تحصیلی پوهنتون ها موسسات تحصیلات عالی کشور درحالی آغازشد که جوانان رسالت ومسوولیت های زیادی دربرابر ، خانواده ، اجتماع وکشورشان دارند که باید خود را در آن دریابند و مسوولانه گام بردارند.
مفسر آژانس باختر مینگارد ، سال جدید تحصیلی 1396 و 1397 پوهنتون ها موسسات تحصیلی به روز پنجشنبه 26 اسد با سخنرانی رییس جمهورغنی آغاز شد .
رییس جمهوری کشور خطاب به دانش آموزان جوان گفت که نفاق و سیاست درپوهنتون ها جاندارد وی هشدار داد که اگر پوهنتون ها وموسسات تحصیلات عالی درکشور ، مرکز جدال و موج آسا باشد جوانان نخواهند توانست رسالت شان را انجام دهند.
وی جوانان را حلقه وحدت ملی ، یکپارچگی و حاکمیت ملی خواند و ازآنان خواست تا همه چیز را در کشور بانگاه سازنده ، و تصویر مثبت دنبال کنند.
رییس جمهور همچنان گفت که سیستم و ظرفیت فعلی در تحصیلات عالی جوابگو نیازمندی نسل نو وکشور ما نیست و باید بالای تحصیلات عالی ، معارف و پالیسی اجتماعی درکشور تمرکز بیشتر صورت گیرد.
رییس جمهور غنی درحالی دانشجویان را که حلقه وحدت ملی ، یکپارچگی و حاکمیت ملی خواند و تاکید کرد که نفاق و سیاست درموسسات تحصیلات عالی و پوهنتون های کشور جاندارد که طی سالهای اخیر پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالی شاهد بعضی از ناهنجاری های بوده اند ناهنجاری های که مواردی آن به عدم مدیریت و عدم ظرفیت سازی بر میگردد که باید مسوولان نهادهای تحصیلی در برابر آن پاسخ گویند و مواردی هم به دانش آموزان برمیگردد .
ازلحاظ ظرفیت و معیاری ساختن پوهنتون ها و موسسات تحصیلی عالی کمتر کارشده است ضمناً بعضاً دانش آموزان هم به جای مکلفیت خطیر شان که آموزش و آموختن است بیشتر درگیر مسایل پوچ و بی ارزش قومی ، زبانی و سمتی اند ، ابتذال گرایی هم گریبانگیر بخشی  عمده از جوانان شده است حب وطن هم در میان شماری از جوانان ما یک حرف رنگ باخته است ... به همین سان ابتذال گرایی و ترویج فرهنگ های بیگانه ، حرف های اندکه میتواند رسالت ومکلفیت یک دانش آموز ویک جوان را زیر سوال ببرد.
دراینجا لازم است تا نوجوانان وجوانان درخصوص مکلفیت ها و رسالت های شان چیزی زیادی بیاموزند و این به مسوولان وزارت های معارف ، تحصیلات عالی ، اطلاعات وفرهنگ ... برمیگردد که چه تدبیر و اقداماتی را دراین خصوص روی دست میگیرند.
باید جوانان با روحیه ملی آماده حضور درکشور شان باشند که دراین خصوص کمتر کار شده است.
درکنار این مسایل ، آنچنان که رییس جمهور غنی میگوید ( سیستم و ظرفیت فعلی تحصیلات عالی درکشور جوابگو نیازمندی های نسل نو نیست ) باید به ظرفیت سازی و معیاری سازی موسسات تحصیلات عالی بخصوص ، بخش خصوصی توجه شود.
شاید افغانستان درمیان کشورهای منطقه از لحاظ داشتن موسسات تحصیلات عالی ودانشگاه های خصوصی کمیت بالایی را داشته باشدمگر از لحاظ کیفیت ومعیاری بودن درسطح نهایت پائین قرار دارد.
امروز ادامه تحصیلات عالی درموسسات تحصیلی خصوصی یک کار مشکل نیست فقط پول بپردازید و نام تان را درج کنید و بالاخره سند بدست بیاورید.
شماری آن افراد درموسسات تحصیلی خصوصی زیاد است که در امتحان کانکور موسسات تحصیلات دولتی ناکام بوده اند و درطول آموزش ودرمکتب هم نتایج نهایت ضعیف داشته اند مگر حالا درموسسات تحصیلی خصوصی طب میخوانند ، انجنیری و حقوق تحصیل میکنند . پس در وجود چنین یک ناهنجاری ، اینده وطن ،چه خواهد بود ؟ مشکل دراین است که این موسسات به گونه لازمی مدیریت نمیشوند.
نصاب تعلیمی موسسات خصوصی با موسسات تحصیلی رسمی درفرق فاحش قراردارد.
درموسسات تحصیلی تنها زبان خارجی معیار است و بس .
حرف واضح این است که سیستم آموزش و تحصیل هم در نهاد های رسمی وهم موسسات خصوصی سخت شکننده و اسیب پذیراست که پیامد زشت و رنج آن میتواند سالهای متمادی این کشور را متاثر سازد.
پس باید این گونه مسایل را جدی گرفت هم رهبران حکومت و هم مسوولان وزارت های سکتور آموزش و پرورش برای ایجاد یک نظام معیاری و ظرفیت بالای دراین بخش کارکنند.ختم/ تحلیل سیاسی ...ک..م

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL