29 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دیدار معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر سویدن

کابل باختر 29 جوزا ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه...

بازگشت هفده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

بازگشت هفده طالب مسلح به روند صلح درننگرهار

شهرجلال اباد ۲۹ جوزا باختر هفده طالب مسلح درولایت ننگرهار دست...

بازداشت عامل قتل چندین نظامی درفاریاب

بازداشت عامل قتل چندین نظامی درفاریاب

شهرمیمنه ۲۹ جوزا باختر مردی که با وعده دامادی چندین نظامی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتشهرجلال اباد ۲۹ جوزا باختر
هفده طالب مسلح درولایت ننگرهار دست از ادامه ویرانگری برداشتند و صلح درپیش گرفتند.
این طالبان درجریان سالها دربخش هایی از ننگرهار مشغول فعالیت های هراس افگنانه بودند .
شاه محمود میاخیل والی ننگرهار گفت که این افراد با جنگ افزار های شان به دولت پیوستند.
او از پیوستن این طالبان به روند صلح استقبال کرد واز سایر طالبان نیز خواست تا راه صلح درپیش گیرند.
ملا صفی الله یکی از طالبان پیوسته به روند صلح ازآنچه درگذشته درراستای ویرانگری و کشتار انسان های بی گناه در ننگرهار انجام داده ابراز ندامت کرد وگفت که پس ازاین در تامین امنیت و بازسازی کشورش سهم خواهد گرفت.
یک خبردیگر حاکیست که هفت عضو گروه داعش درننگرهار به نظامیان تسلیم شدند.
این داعشیان درجریان یک عملیات نظامی مجبور به تسلیمی شدند.
به اساس ارقام ارایه شده ازآغازسال خورشیدی تا کنون پنج صد و پنجاه هراس افگن طالب و داعش  در ننگرهار به نظامیان تسلیم شده اند.ختم/ابوی

شهرمیمنه ۲۹ جوزا باختر
مردی که با وعده دامادی چندین نظامی را  به مخفیگاه طالبان برده است ازسوی ماموران امنیتی فاریاب بازداشت شد.
حیات الله پیرمرد شصت و پنج ساله درنخستین تحقیقات پولیس اعتراف کرده  است که تا کنون چندین نظامی را به بهانه ازدواج با دخترش به دام طالبان مسلح انداخته است.
اوگفته است که طالبان تمامی سربازانی را که او فریب می داد سربریده اند.
این مرد دیروز درست هنگامی که می خواست یک نظامی دیگر را با فریب ازدواج با دخترش به دام طالبان مسلح بیندازد  ازسوی ماموران امنیتی بازداشت شد.
حیات الله که درولسوالی شیرین تگاب زند گی می کرد ، به آژانس باختر گفت که این یگانه راه برای فریب دادن نظامیان و به دام انداختن آنان بود.
خود این مرد هم حساب سربازانی را که طی چند سال پسین با فریب به کام مرگ فرستاده نمی داند.
تاکنون روشن نیست که این مرد دربدل پول ، نظامیان را به دام طالبان مسلح می انداخت ویا عضو این گروه هراس افگن بود.
عبدالکریم یورش سخنگوی پولیس فاریاب می گوید تحقیقات ازحیات الله همچنان ادامه دارد.ختم/ابوی

کابل باختر 29 جوزا
به یاد بود ازاستاد محمد حسین سرآهنگ سرتاج موسیقی کلاسیک ، امروز محفلی ازسوی اجماع بزرگ کابلیان و وزات اطلاعات وفرهنگ ، درکابل برگزارشد .
به گزارش خبرنگارآژانس باختر، استاد محمد حسین سرآهنگ سی و هفت سال قبل درکابل وفات کرد .
این محفل به حضورداشت شماری از مسوولان وزارت اطلاعات وفرهنگ ، شماری از فرهنگیان ، هنرمندان و علاقه مندان استاد سرآهنگ برگزارشد.
دراین محفل پوهنیار سیده مژگان مصطفوی معین مالی ، اداری و گرځندوی وزارت اطلاعات وفرهنگ دررابطه به جایگاه استاد سرآهنگ سرتاج موسیقی کلاسیک  ، صحبت کرد و گفت که استاد محمد حسین سراهنگ یکی از افتخارات  موسیقی افغانستان می باشد ودر موسیقی کلاسیک القاب زیادی چون کوه موسیقی و بابای موسیقی را حاصل کرده است .
پوهنیارمصطفوی تاکید کرد که باید به سبک و مکتب موسیقی کلاسیک درکشور توجه شود واین سبک را هنرمندان موسیقی کشور به ویژه جوانان ، ادامه بدهند.
همینگونه پوهنیارمصطفوی همکاری وزارت اطلاعات وفرهنگ را دراین زمینه با هنرمندان موسیقی کشور ابرازکرد .
بعد  کنشکا نصیری یک تن از بنیان گذاران اجماع بزرگ کابلیان نیز صحبت کرد و درمورد مردم کابل معلومات داد وگفت که مردم کابل فرهنگ دوست و فرهنگ پرورهستند وبرگزاری  محافل یاد بود از شخصیت های فرهنگی و هنری کشور را امرمهم دانست .
انجنیرپاینده محمد اکبری نیز دررابطه به کارنامه های استاد محمد حسین سرآهنگ درعرصه هنر موسیقی معلومات داد و گفت که استاد میراث هنری ازجمله سرمایه های بزرگ و افتخار هنر موسیقی افغانستان می باشد .
وی افزود که استاد سراهنگ موسیقی را از دوران کودکی نزد پدر و بعد درهندوستان نزد استاد عاشق علی خان آموخت و درعرصه موسیقی کلاسیک به جایگاه بلند قرارگرفت .
همچنان دراین محفل سید مصطفی سعیدی رییس خدمات فرهنگی شاروالی کابل ، ویدا ساغر وداکتررحیم مهمند به ترتیب دررابطه به جایگاه استاد محمد حسین سرآهنگ درموسیقی کلاسیک و وضعیت هنرموسیقی کشور معلومات دادند، شماری از اشترا کنندگان اشعاری که به این مناسبت انتخاب کرده بودند ، خواندند.
دراخیر این محفل استاد ذاکر حسین ، پسر استاد سرآهنگ ، پارچه هایی ازآهنگ های استاد را اجرا کرد .
استاد محمد حسین سرآهنگ در سال 1302 در گذر خواجه خوردک در یک خانواده هنری دیده به جهان گشود، پدرش استاد غلام حسین نام داشت که خود از جمله استادان نام آور در زمان خود بود،  با آن هم پسرش محمد حسین سرآهنگ  را به خاطر آموزش هرچه بیشتر موسیقی،  نزد استاد عاشق علی خان درهند به شاگردی نشاند که مدت شانزده سال به آموزش موسیقی پرداخت و دو باره به کشور باز گشت.
استاد از جمله آواز خوانان کلاسیک به شمار می رود که این سبک آوازخوانی از یکصد و پنجاه سال به این سو در کشور ما مروج است .
استاد سرآهنگ این سبک را به اوج آن رسانید  ودرحدود نیم قرن فعالیت هنری و درخشان، حایز لقب های : استاد موسیقی ، کوه بلند موسیقی ، سرتاج موسیقی ، شیر موسیقی و بابای موسیقی  را کسب کرد که این مقام ها در کنسرت هایی که در هندوستان اجرا کرد ، به استاد داده شده بود .
استاد سرآهنگ بر علاوه موسیقی کلاسیک ، موسیقی غزل ، محلی ، و آهنگ های خانقایی را اجرا می کرد  و بر علاوه آن در بیدل شناسی نیز دست بلند  داشت.
استاد محمد حسین سراهنگ بهدر16 جوزای سال 1361 خورشیدی جهان فانی را وداع کرد و به ابدیت پیوست . احمدضیا احمدی

کابل باختر 29 جوزا
صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه ، با محمد رضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل، ملاقات کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه به آژانس باختر، سفیر ایران از حمایت کشورش از دکتور ثریا دلیل برای معاونت سازمان بین المللی مهاجرت خبر داده، خواستار همکاری دولت افغانستان برای گشایش دفتر فرهنگی کشورش ایران در شهر هرات شد.
وزیر امور خارجه نیز با قدردانی از تعهد ایران به خاطر حمایت از نامزد افغانستان برای معاونت سازمان جهانی مهاجرت، بر ادامه همکاری ها و روابط دوستانه میان دو کشور تأکید کرد. نالان

کابل باختر29 جوزا
استاد سروردانش معاون دوم ریاست جمهوری امروز درمراسم افتتاح نخستین سمپوزیم بین المللی امام ابو حنیفه گفت که افغانستان یک الگوی خوب وفاق دینی و همزیستی میان شیعه و سنی است.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، نخستین سمپوزیم بین المللی  امام اعظم ابو حنیفه با حضور مهمانانی از پانزده کشور اسلامی، اعضای کابینه افغانستان و علمای کرام با سخنرانی استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور افتتاح شد.
استاد دانش درمراسم افتتاح با اشاره به زندگی پربار امام ابوحنیفه غنا و گستردگی فقه حنفی، تسامح و رواداری، آزادی اراده فردی، عدل‌گرایی و خردگرایی را از ویژگی‌های اساسی فقه وکلام حنفی عنوان کرد.
وی افزود: «فقه امام ابوحنیفه نسبت به اکثر مذاهب فقهی موجود از غنا و گستردگی خاصی برخوردار است.»
به گفته استاد دانش امام ابوحنیفه در فقه خود براساس شرایط زمان، مکان و مقتضیات عرف و نیازهای مسلمانان به تیوری‌سازی و فرضیه‌سازی پرداخت و به همین جهت است که فقه حنفی مانند فقه امامیه در همه ابواب فقهی دارای فروعات گسترده و مسایل بسیار زیاد و متنوع است ونوآوری‌های زیادی دارد.
استاد سرور دانش تأکید کردکه افراطیتی که امروز به نام داعش و همفکران آن ظهور کرده، دشمن سرسخت افکار و سیرۀ امام ابوحنیفه و فقه حنفی است. وی گفت که امام ابوحنیفه از افراطیت پرهیز می‌کرد و هیچ یک از اهل قبله را تکفیر نمی کرد ولی تندروان امروز نه تنها غیر از خود را تکفیرمی کند  که مهدورالدم وواجب‌القتل می‌دانند و به همین دلیل به کشتار و ترور فقها و مردم می‌پردازند.
معاون رییس جمهور گفت که امروز برای همگان به اثبات رسیده است که هم در سطح بین‌الملل و هم در سطح منطقه‌ یی و ملی برای تحقق صلح اتفاق نظر وجود دارد و دولت افغانستان تاکنون در کمال حسن نیت از هر اقدام اعتماد‌سازی کار گرفته است،  تنها گروه طالبان است که حتی حاضر به گفت وگوی مستقیم نیست و به کشتن مردم بی‌گناه اصرار می‌ کنند. معاون رییس جمهور گفت که در چنین حالتی حکومت افغانستان و نهادهای امنیتی و دفاعی مکلف استند که از حاکمیت ملی، جان و اموال مردم دفاع کنند.
وی تأکید کرد که وظیفه همه مسلمانان و مخصوصا علمای حنفی است که با این موج دین برانداز و ضد مذاهب فقهی مبارزه کنند.
استاد دانش گفت که گروه طالبان که خود را پیرو امام ابوحنیفه می‌خوانند باید جواب بدهند که در کجای آموزه‌های امام ابوحنیفه جنگ و کشتن و تخریب اموال عمومی اجازه داده شده است؟
در این سمپوزیم نمایندگان کشورهای عراق، ترکیه، هند و مصر نیز صحبت کردند و هرکدام به بیان توانایی‌ها و ویژگی‌های اخلاق و شخصیت امام ابوحنیفه و مکتب فکری و فقهی او پرداختند.
سمپوزیم بین المللی امام ابوحنیفه فردا نیز ادامه دارد و با سخنرانی اختتامیه رییس جمهوری کشور به پایان خواهد رسید.  نالان

کابل باختر 29 جوزا
داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه، امروز در مراسم هفتاد و نهمین دور فراغت محصلان پوهنتون طبی کابل و پوهنتون علوم طبی کابل (ابو علی ابن سینا) سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، رییس اجراییه دراین مراسم با ابراز تبریکی برای فارغان، خانواده‌های شان و جامعه‌ علمی کشور گفت که پایان این دورۀ تحصیلی یک مرحله مهم بود، اما وارد شدن جوانانی که دانش‌آموخته اند به جامعه در واقع وارد شدن به دنیای بزرگِی از مسوولیت‌های جدید است.
داکتر عبدالله عبدالله خطاب به دانشجویان گفت: علم مرز ندارد و انتظار داریم که برای مردم و کشورتان بدون در نظر داشت هرگونه مرز تباری، مذهبی، سمتی و سیاسی خدمت صادقانه کنید، زیرا کشور ما امروز به خدمت صادقانه و تلاش پی‌گیر ضرورت دارد.
رییس اجراییه کشور افزود که می‌گویند به دلیل نبود داکتران با تجربه و متعهد، بخش بزرگی از بیماران به خارج از کشور جهت تداوی می‌روند، اما این درست نیست. هنوز استادان و متخصصان متعهد، صادق و با افتخار در این کشور وجود دارند که شما جوانان را تقدیم جامعه کردند و پیشرفت‌های خوبی در بخش صحی صورت گرفته است.
در این مراسم عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی گفت که دولت تا سطح کارشناسی (لیسانس) زمینۀ تحصیلی رایگان برای جوانان فراهم می‌کند و انتظار دارد که این جوانان برای کشور شان مصدر خدمات شایسته و صادقانه شوند.
کرزی اضافه کرد که پس از سال 2001 پیشرفت‌هایی در بخش تحصیلی کشور به میان آمده‌است، اما بیشتر این پیشرفت‌ها کمی بوده است نه کیفی. برای همین وزارت تحصیلات عالی از دو سال به این طرف تلاش می‌کند تا روی کیفیت تحصیلات عالی توجه بیشتر کند.
او تأکید کرد: افزون بر تخصص و تعهد، برخورد و رویه نیک دکتران با بیماران از اهمیت ویژه برخوردار است که باید متوجه آن باشید.
فدا محمد پیکار معین وزارت صحت عامه در این مراسم گفت که آن وزارت آماده است تا تمامی فارغان پوهنتون طبی کابل را جذب کند. زیرا در مناطق غیر شهری با کمبود جدی داکتران مواجه همی باشند.
شمس‌الرحمان شمس رییس پوهنتون  طبی کابل گفت که مسوولیت فارغان امروز بزرگ است. زیرا از آموزه‌های دینی است که نجات جان یک انسان برابر با نجات جان بشریت است. شما با وجود دشواری‌های سیاسی، اجتماعی و امنیتی این دورۀ مهم تحصیلی را پایان دادید و باید مصدر خدمات صادقانه برای مردم تان شوید.
در این مراسم باقر سعید و شبنا شفیق به نمایند‌گی از فارغان، از حضور رییس اجراییه وسایر مهمانان سپاس‌گزاری کردند و افزودند که از وضعیت جاری در کشور به خوبی آگاه هستند و برای خدمات صادقانه و شبانه روزی متعهد می‌باشند. آنان همچنان از رفتار نادرست با بیماران انتقاد کردند، وعده سپردند که برای انجام رسالت انسانی‌ شان به خوب‌ترین وجه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند.
در پایان رییس اجراییه اسناد تحصیلی فارغان را با دیگر مسوولان پوهنتون طبی توزیع کرد.نالان

کابل باختر 29 جوزا
نمایند گان مردم درخانه ملت امروز نیز نتوانستند در مورد یک رای جنجالی تصمیم بگیرند و رییس مجلس را انتخاب کنند
قراربود نمایندگان مردم رای را سری به خاطررد و یا ابطال یک رای جنجالی امروز برگزارکنند.
به گزار ش آژانس باختر، نشست نمایندگان ملت همانند سایرنشست ها بدون جنجال و اختلاف نبود.
شماری به رای گیری سری تاکید می کردند وشماردیگری روی رای گیری علنی اصرارمی کردند درنهایت تصمیم براین شد ، آنانی که رای گیری علنی می خواهند ، علنی رای دهند و آنانی که رای گیری سری می خواهند سری رای دهند.
درهمین حال تنش میان نمایندگان بیشترشد و سرنوشت رای جنجالی همچنان جنجالی باقی ماند.
بیشترازیک ماه می شود که نمایندگاان مردم برسرانتخاب رییس مجلس به توافق نرسیده اند،  دیده شود روزشنبه آینده بالاخره نمایندگان مردم درین مورد چه خواهند کرد. علم

کابل   باختر   ۲۹   جوزا
کارمندان فنی شرکت برشنا و ریاست برق کابل دیروز در یک اقدامی که به آن (حشرعمومی قطع جریان برق )نام داده شده بود٬ جریان برق یازده مقروض دایمی و بزرگ شرکت برشنا را در حضور رسانه‌ها قطع کردند.
این یازده مقروض شامل مقامات حکومتی، وکلای پارلمان ٬ تاجرو زورمندانی اند که از سال‌ها به این سو پول صرفیۀ برق شان را نپرداخته‌اند.
سرپرست ریاست برشنا می گوید که مقروضیت این یازده نفر از بابت عدم پرداخت  صرفیه برق ٬بالغ بر ۲۰ میلیون افغانی می شود.
این یازده نفر شامل شماری از مقامات دولتی و تجارو قومندانان پیشین جهادی می شوند که از برق استفاده می‌کردند مگر صرفیه برق شان را نپرداخته اند و بارها مانع قطع سیم برق شان شده بودند.
دراین فهرست یازده نفری ریاست برشنا، نام کرتارسنگ با مقروضیت بیش از یک میلیون 670  افغانی  در جایگاه اول است، در حال حاضراین منزل از سوی حاجی الماس مشاورپیشین رییس جمهور استفاده می شود.
نام دوم در این فهرست بازهم به حاجی الماس با مقروضیت بیش از چهار میلون افغانی برمی گردد.
به همین ترتیب در این فهرست نام ریال سنگ با مقروضیت  بیش از یک میلیون829 هزارافغانی مربوط حاجی کرم شاه تاجرزمرد٬ جنرال انوربامقروضیت 668 هزار افغانی قومندان پیشین جهادی٬ منرل هوسنگ بامقروضیت بیش از 256 هزارافغانی  مربوط حاجی کرم شاه تاجر زمرد ٬محمد انوراوریا خیل عضو ولسی جرگه  بامقروضیت بیش از دومیلیون چهارصدوشانزده   افغانی ٬لطف الله سابق قومندان امنیه ننگرهاربا مقروضیت بیش از یک میلیون افغانی، نورحبیب قومندان پیشین جهادی بامقروضیت بیش از یک میلیون افغانی ٬منزل منورسنگ با مقروضیت بیش از یک میلیون سیصدونود هزارافغانی مربوط حاجی مقیم فهیم سرمایه گذار٬منزل راجن سنگ با مقروضیت بیش از  819 هزار افغانی مربوط حاجی ثنا شاروال پیشین پنجشیر، عبدالواحد با مقروضیت بیش از  5,71 هزار افغانی مربوط مالک هوتل فیدرهوس درشهرنو به چشم می خورد.
شرکت برشنا چند روز قبل برق تلویزیون خصوصی یک را نیز به دلیل نپرداختن بیش از سه میلیون افغانی پول باقیداری و صرفیه ،قطع کرده بود.
شرکت برشنا تاکید دارد که در صورت وصل کردن دوباره برق توسط این زورمندان و یا نپرداختن مقروضیت‌های شان، به څارنوالی معرفی خواهند شد.
ریاست برشنا  در مورد بدهی های خود ارقام متفاوت را ارائه کرده است مگر احمد خالد استانکزی، رییس تجارتی شرکت برشنا می‌گوید، بدهی های آن شرکت بالای اشخاص تا ۱۱ میلیارد افغانی می رسید که تاکنون شماری از ادارات و موسسات نیم از آن را پرداخت کرده اند اما هنوز هم بخش زیادی از این بدهکاری‌ها و باقیداری ها پرداخت نشده است. 
بدهی کاران شرکت برشنا را بییشتر مقامان بلند پایه دولتی ٬ سیاسیون وجهادیان سابق تشکیل می دهند
شرکت برشنا در حصول بدهی های خود مشکلات جدی داشت مگر همکاری نهاد های دولتی و امنیتی این شرکت را قادر کرد تا برنامه حصول قروض خود را روی دست گیرد .
این شرکت چندی قبل در این خصوص تفاهمنامه یی با لوی څارنوالی کشور امضا کرد.
مردم این حرکت شرکت برشنا را در امر مبارزه با قانون شکنی ٬ قلدری و زور گویی یک آغاز خوب می دانند و بر ادامه آن تاکید دارند.
برق افغانستان عمدتا برق وارداتی است که ازسوی تاجکستان٬ ازبکستان٬ ترکمنستان و ایران در بدل اسعار تامین می شودو سالانه مقداری زیادی اسعار ازسوی  افغانستان به این کشور ها داده می شود . صائم

کابل باختر 29 جوزا
ویروس پولیو یک پسردونیم ساله را درقریه مهرآباد ترینکوت ارزگان برای همیشه فلج کرد.
پیش ازین یک واقعه مثبت پولیو درولسوالی وته پور کنرگزارش شده بود.
به گزارش آژانس باختر، ازآغازسال میلادی تاکنون 9 واقعه مثبت پولیو ، درارزگان ، قندهار، وهلمند ثبت شده است.
وزارت صحت عامه با نشراعلامیه یی درین مورد ازقول وزیرصحت عامه نوشته است : نبود دسترسی به تمام کودکان در زمان تطبیق واکسین فلج ، کودکان زیادی را به تهدید روبه رو کرده است .
درحال حاضرافغانستان و پاکستان تنها کشورهای می باشند که واقعات مثبت پولیودرآن ها هنوز وجود دارد . سید حبیب

کابل باختر/ ۲۹/ جوزا
نرگس نهان سرپرست وزارت معادن دریک نشست خبری امروز اعلام کرد که کار استخراج ۳۱ معدن خرد و بزرگ درمعرض داوطلبی قرارداده می شود.
به گفته وی کارسروی این معادن در پنجشیر ،پروان ،کاپیسا و کابل انجام شده است.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر ،سرپرست وزارت معادن دراین کنفرانس خبری به فرصت های که دربخش سرمایه گذاری درمعادن خردو بزرگ فراهم شده است وی از سرمایه گذاران داخلی و خارجی خواست تا در پنج معدن بزرگ و بیست و چهار معدن کوچک که شامل منرال های تراورتین ، تالک وسنگ مرمر می شود سرمایه گذاری کنند.
به گفته سرپرست وزارت معادن سرمایه گذاری دراین معادن سه صد میلیون دالر تخمین شده است .
نرگس نهان به برقی کردن سیستم قراردادها اشاره کرد و گفت که سیستم داوطلبی قراردادهای استخراج معادن برقی یا‹‹آنلاین ››شده است و این موضوع باعث شفاف شدن  روند سیستم دواطلبی می شود .
وی از قرارداد پروژه سمنت سمنگان و احداث پروژه سوم سمنت جبل السراج درماه آینده نیز خبرداد.
او خاطر نشان کرد که تمام قرار دادهای استخراج معادن کوچک برای شرکت هیا داخلی داده می شود.
او دررابطه به استخراج غیر قانونی معادن اشاره کرد و گفت که درشماری از ولایت ها معادن به شکل غیر قانونی استخراج می شود و روند قانونی سازی آنها آغازشده است.
اوگفت افرادی که معادن را به شکل غیر قانونی استخراج می کنند افراد استفاده جو  زورمندان و مخالفان مسلح دولت می باشندکه با همکاری  شورای امنیت ملی و وزارت امور داخله از استخراج غیر قانونی توسط این افراد جلوگیری می شود.
ختم/ بهزاد

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL