29 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اختراع هفت آله صحی، امنیتی و اکتشافی توسط یک جوان بدخشی

اختراع هفت آله صحی، امنیتی و اکتشافی توسط یک جوان بدخشی

شهرفیض آباد ۲۹ اسد باختر یک جوان بدخشی هفت اله یی...

ربودن سه غیرنظامی به دست طالبان در غور

ربودن سه غیرنظامی به دست طالبان در غور

شهرفیروزکوه ۲۹ اسد باختر طالبان درولایت غور سه غیرنظامی را ربودند. به...

یک قومندان سابق جهادی درپروان هدف تیر اندازی قرار گرفت وبه قتل رسید

یک قومندان سابق جهادی درپروان هدف تیر اندازی قرار گرفت وبه قتل رسید

چاریکار با ختر ۲۹ یک قومندان سابق جهادی دیروزدر روستای...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتشهرفیض آباد ۲۹ اسد باختر
یک جوان بدخشی هفت اله یی اختراع کرده است که گفته می شود افغانستان می تواند با به کارگیری از آن، دستاورد های زیادی در زمینه های صحی، امنیتی و اکتشافی داشته باشد.
ذبیح الله آله هایی ساخته است که طلا و دیگر زیورات را می تواند ازفاصله پانزده متری زیر زمین تشخیص دهد و نگهبانان را از ورود افراد مجهز با جنگ افزار ازجمله بمب خبرسازد.
یکی از آله هایی که این جوان هژده ساله ساخته است به ساد گی می تواند موجودیت ماین در زمین را کشف کند و منسوبان نیروهای امنیتی را از خطرموجود آگاه سازد.
دستگاه بی نظیرآله فشار و تشخیص گروپ خون یکی دیگر از ساخته های ذبیح الله است.
او می گوید که آله یی را اختراع کرده است که می تواند زهرآلودگی ظرف یا چاه آب را تشخیص دهد.
هفتمین آله یی که این جوان ادعا می کند موفق به ساخت آن شده است، برای پاک کاری دندان ها است.
گفته می شود با این دستگاه دندان های سیاه شده وچرک به خوبی ترمیم و سفید می شود.
ذبیح الله به خبرنگار محلی آژانس باخترگفت که این آله ها را ازآهن پاره و وسایل ابتدایی ساخته است.
این جوان در صدمین سالروز استقلال کشور در شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان، آله های اختراع کرده اش را دربرابر مسوولان محلی وشهروندان به نمایش گذاشت.
اومی گوید که این آله ها را از آهن پاره های بی کاره ووسایل ابتدایی ساخته است و اگر حکومت برای او آزمایشگاهی بسازد او می تواند به گونه پیشرفته تر وسازمان یافته تر به کارش درگستره اختراع ادامه دهد.
ذبیح الله می گوید اگر دولت او را حمایت کند با دستگاه های اختراع شده می تواند افغانستان را در زمینه های صحی ، امنیتی و اکتشافی به دستاورد های جهانی برساند.ختم/برمک بامی

شهرفیروزکوه ۲۹ اسد باختر
طالبان درولایت غور سه غیرنظامی را ربودند.
به اساس گزارش ها، مهاجمان ابتدا دو غیرنظامی را درحالیکه سوار برموتر بودند از مسیر شاهراه کابل – غور ربودند و سپس برخانه یک بزرگ قومی درولسوالی دولتیارحمله کردند او را به زور با خود شان بردند.
عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور درتماس با آژانس باختر ، ربوده شدن این سه غیرنظامی به دست طالبان را تایید کرد.
اوگفت بزرگان قومی و افراد بانفوذ محلی با پا درمیانی تلاش ها را برای رهایی این سه غیرنظامی ازچنگ طالبان مسلح ، آغازکرده اند.
گفته می شود این غیرنظامیان هیچ پیوندی با دولت ندارند.ختم/ابوی

چاریکار با ختر  ۲۹
یک قومندان سابق جهادی دیروزدر روستای شاکای ولسوالی بگرام پروان هدف  تیراندازی افراد مسلح موترسایکل سوارقرارگرفت و به قتل رسید .
عبد الرقیب کوهستانی قومندان امنیه ولسوالی بگرام به آژانس با ختر گفت که  محمد سالم یک تن ازقومندانان سابق جهادی درروستای شاکای آن ولسوالی توسط تفنگداران موترسایکل سوارتیرباران شد و به قتل رسید.
وی گفت که انگیزه این قتل تا هنوز روشن نشده است  ولی  پولیس درزمینه بررسی می کند.خالقیار

شهرتالقان ۲۹ اسد باختر
دوطالب مسلح به شمول یک قومندان آنان دیشب دریک درگیری با نیروهای امنیتی و دفاعی درتخار کشته شدند.
حشمت الله مسلم قومندان امنیه تخار امروز به خبرنگار آژانس باخترگفت که این دو طالب مسلح دردرگیری بانظامیان درمنطقه القناق ولسوالی درقد کشته شدند.
وی گفت دراین درگیری دومیل جنگ افزار ویک عراده موترسایکل دشمن نیز به دست آمد.ختم/برمک بامی

شهرکندز۲۹ اسد باختر
یک قومندان کلیدی گروه طالبان در کندز درحمله نیروهای کوماندو کشته شد.
این هراس افگن بامداد امروز درشاهراه خان آباد – شهرکندز آماج قرارگرفت.
یک قومندان ارشد اردوی ملی درقول اردوی پامیربه آژانس باخترگفت که دراین حمله یک قومندان کلیدی گروه طالبان درکندز کشته شدویک نگهبانش زخم برداشت.
او نامی از این قومندان کلیدی طالبان نبرد اما گفت که وی در بشترین حمله های مرگبار اخیر در کندز نقش داشت.ختم/ابوی

شهرکابل ۲۹ اسد باختر
طالبان یک مکتب دخترانه را در شمال کابل به آتش کشیدند.
به اساس گزارش ها، مهاجمان شب گذشته برمکتب بویه زاردرشکردره کابل یورش بردند وبا انفجار بمب ها ساختمان این مکتب را تخریب کردند.
یک مسوول محلی درولسوالی شکردره کابل به آژانس باخترگفت که به اثراین آتش سوزی بیشترین بخش های مکتب ازجمله صنف های درسی با همه میز وچوکی و اسناد شاگردان آتش گرفته است.
اوگفت تا بازسازی تاسیسات این مکتب، صدها دانش آموز از ادامه رفتن به مکتب محروم شدند.
طالبان تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند.ختم/ابوی

شهرفیض آباد ۲۹ اسد باختر
والی بدخشان می گوید که معادن کران و منجان را به زودی از اداره طالبان مسلح خارج خواهد کرد.
او به طالبان هشدار داد تا یا تسلیم شوند ویا هم کشته خواهند شد.
سه ماه می شود که طالبان پس از حمله گروهی معادن لاجورد کران و منجان بدخشان را تصرف کرده اند و اکنون اداره این معادن در دست این گروه است.
محمد زکریا سودا والی بدخشان دیروز در مراسم تجلیل از صدمین سالروز استقلال کشور گفت که نظامیان آماد گی کامل برای بازپس گیری معادن لاجورد کران و منجان دارند.
اوگفت که به مردم اطمینان می دهد به زودی معادن لاجورد کران و منجان را ازطالبان پس خواهند گرفت.
والی بدخشان می گوید که چهارصد تروریست داخلی و خارجی دراین اواخر تلاش کردند تا آرامش مردم بدخشان را بگیرند اما در هر نبرد شکست خوردند.
شهروندان کشور از اینکه طالبان از معادن لاجورد کران و منجان بدخشان بهره بردرای کنند ، نگران اند. ختم/برمک بامی

شهرجلال آباد ۲۹ اسد باختر
ننگرهاریان درمیان خون و آتش از صدمین سال استقلال کشور تجلیل کردند.
شهروندان ننگرهار دیروز درجریان تجلیل از صدمین سالروز استقلال گواه یازده انفجار بودند اما این انفجار ها مانع از رقص وپایکوبی آنان نشد.
به اساس ارقام ارایه شده، دراین انفجار ها یکصدوبیست تن زخم برداشتند.
خبرنگار محلی آژانس باختر از ننگرهار گزارش کرد که شهروندان این ولایت شرقی علی رغم وقوع این انفجار ها به گشت وگذار ورقص وپایکوبی در جاده ها ادامه دادند.
اسدالله حضرتی یک شهروند ننگرهار می گوید که به دست گرفتن استقلال از انگلیس بزرگترین افتخار افغانان است و ما از آن تجلیل می کنیم.
اوگفت یکی از انفجار ها در نزدیکی اش رخ داد اما وی همچنان درحالیکه پرچم سه رنگ افغانستان را به دست داشت درجاده ها به شادمانی ادامه داد.
فیض الله شهروند جلال آباد که دریکی از انفجار ها ازناحیه پا زخم برداشته است
می گوید تا زمانی که از هوش نرفته بود با پای زخمی درجاده های شهر شعار زنده باد افغانستان سرداده است.
با این حال والی ننگرهار از شهروندان این ولایت بابت تجلیل با شکوه از روز استقلال استقبال کرد و گفت که ننگرهاریان علی رغم چندین انفجار دست از شور و پایکوبی برنداشتند وبا این کار شان برنامه های شوم دشمنان مردم افغانستان را به ناکامی مبدل کردند.ختم/ابوی

شهرجلال آباد ۲۹ اسد باختر
وضعیت صحی شماری از زخمیان انفجار های دیروز در ننگرهار نگران کننده گزارش شده است.
دیروز درجریان تجلیل از روز استقلال بخش هایی از ننگرهار به ویژه شهر جلال آباد گواه یازده انفجار بود.
یک مسوول صحی ننگرهار به آژانس باخترگفت که ازاین انفجار ها یکصدوبیست زخمی به شفاخانه های شهر منتقل شدندکه وضعیت صحی ده تن آنان نگران کننده است.
اوگفت بیشتر زخمی ها پس از تداوی سرآپا از شفاخانه ها مرخص شده اند و اما سی وپنج تن آنان هنوز تحت تداوی قراردارند که وضعیت صحی ده تن آنان وخیم است.
درمیان زخمی ها کودکان نیز شامل اند.ختم/ابوی

سه شنبه ، 29 اسد 1398 ، 12:42

برگزاری جشن استقلال در بامیان

بامیان29 اسد باختر
از صدمین سالگرد استقلال کشور با برگزاری محفل باشکوهی در بامیان دیروز گرامی داشت شد.
به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، در این محفل که با حضور مسوولان ملکی و نظامی، روسای ادارات، علما، متنفذان، فعالان مدنی و صدها باشنده بامیان در مرکز آن ولایت برگزار شد، سخنرانان درباره اهمیت این روز تاریخی و کارنامه‌های شاه امان‌الله خان غازی صحبت کردند.
سخنرانان روحیه آزادی‌خواهی و استقلال ‌طلبی شاه امان‌الله خان غازی را که با حمایت ملت قهرمان افغانستان همراه بود، ستایش کردند و گفتند که مردم افغانستان در طول تاریخ یک ملت واحد و باافتخار بوده اند که برای رسیدن به استقلالیت سیاسی به‌خوبی توانستند در برابر تجاوز بیرونی با شجاعت کامل مبارزه کنند و امپراتوری ‌یی را که به‌قصد اشغال افغانستان لشکرکشی کرد به شکست مواجه کردند و از ارزش‌های ملی و انسانی‌شان دفاع کردند.
محمد طاهر زهیر، والی بامیان در این محفل گفت که مردم افغانستان خواهان صلح عادلانه اند و به هیچ قیمتی حاضر نیستند تا دست آوردهای هجده‌ساله اخیر نادیده گرفته شود و در سایه نظامی که تمام حقوق انسانی و بشری نقض شود، زندگی کنند.
طبق یک خبر دیگر، شام فرهنگی به مناسبت صدمین سالروز استقلال کشور در بامیان دیشب با حضور مسوولان، روسای ادارات، هنرمندان، شعرا و نویسندگان در شهر بامیان برگزار شد، محمد طاهر زهیر، والی بامیان و اسلم علوی رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان روی کارنامه‌های شاه امان‌الله خان غازی صحبت کردند که افغانستان در دوران وی شاهد اصلاحات و تحولات بزرگی شد و شاه توانست کشور را به سوی ترقی و تعالی سوق دهد.
در این محفل هنر مندان و شعرا هر کدام در رابطه به صدمین سالگرد استقلال افغانستان اشعار شان را دکلمه کردند، هنرمندان پارچه های موسیقی محلی و هنرمندان خانه فرهنگ و هنر بامیان پارچه تیاتیر اجرا کرد ند. احمد نعیم دوستی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL