08 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیکر میر صاحب گازرگاه هرات به خاک سپرده شد

پیکر میر صاحب گازرگاه هرات به خاک سپرده شد

کابل / 7دلو/ باختر پیکر روحانی سرشناس میرمحمد افضل خادم...

محمداشرف غنی رییس جمهوری با رییس ولسی جرگه دیدار کرد

محمداشرف غنی رییس جمهوری با رییس ولسی جرگه دیدار کرد

کابل/ ۷دلو/ باختر محمداشرف غنی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان امروز با...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل / ۷ دلو/ باختر
داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان٬ امروز با اعضای شورای ولایتی بلخ و نمایندگان مردم این ولایت در ولسی جرگه روی موضوعات امنیتی و خدمات حکومتی بحث و تبادل نظر کرد.
به اساس معلومات دفتر سخنگوی مشاور امنیت ملی به آژانس باختر، اعضای پارلمان و شورای ولایتی به مشاور امنیت ملی گفتند که خواست‌ اساسی مردم تامین امنیت، صلح، تطبیق قانون، مبارزه قاطع با جرایم، مجازات متخلفان و جابه جایی اشخاص متخصص است.
آنان افزودند که طالبان و گروه‌های مسلح غیر مسوول به طور جدی سرکوب شوند و برای عملی شدن این امر باید مشکلات موجود تجهیزاتی و تشکیلاتی در بخش امنیتی حل شود.
در عین‌حال آنان باز کردن راه‌های مواصلاتی، خدمات صحی، تعلیمی و بهبود کیفیت تحصیلی را از دیگر خواسته‌های مردم بلخ عنوان کردند.
داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی از نمایندگان مردم بلخ اظهار قدردانی کرد که مشکلات مردم را پیشنهاد می‌ کنند و نقش شان را به عنوان نقطه وصل میان حکومت و مردم ادا می‌کنند.
وی اظهار داشت که امنیت شمال برای حکومت مرکزی اولویت دارد و نیز این ساحه برای کشور از لحاظ اقتصادی ارزش ویژه دارد و به همین دلیل مخالفان مسلح دولت توجه‌شان را به این ساحات بیشتر معطوف کرده اند.
محب بیان داشت که  باید در وضعیت امنیتی تغییرات بنیادین به میان‌ آید و اقدامات نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در برابر افراد مسلح غیر مسوول قاطع  شود تا مردم بلخ از لحاظ جسمی و ذهنی مصوونیت احساس کنند.
مشاور امنیت ملی افزود که خوش‌بختانه، آگاهی مردم در رابطه به صلح افزایش یافته است و این امر باعث می‌شود که ملت به صلح برسد و جنگ پایان یابد و بعد از آن تحت هیچ عنوانی جنگ و منازعات تازه ایجاد نشود. حبیب سادات

کابل / 7دلو/ باختر
پیکر روحانی سرشناس  میرمحمد افضل خادم فقید آرامگاه پیر هرات امروز در جوار آرامگاه خواجه عبدالله انصاری به خاک سپرده شد.
به اساس گزراش خبرنگار آژانس باختر، عبدالقیوم رحیمی والی ولایت هرات و ده ها تن از شخصیت های برجسته روحانی و مذهبی، مشایخ و سادات، بزرگان قومی و افراد با نفوذ که در مراسم تشییع جنازه و خاک سپاری زنده یاد میرمحمد افضل شرکت کرده بودند، از خدمات ماندگار و اقدامات همسو با منافع ملی این شخصیت روحانی به نیکی یاد کردند و یاد و خاطرتش را گرامی داشتند.
شرکت کننده گان این مراسم از میرمحمد افضل به عنوان شخصیت ملی اندیش با افکار معتدل و روحیه ملی و اسلامی یاد کردند و درگذشت وی را ضایعه خواندند.
مراسم فاتحه خوانی مرحوم فردا در شهر هرات برگزار خواهد شد. حبیب سادات

کابل/ 7دلو/ باختر
سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می گوید که کار برای  رسیدگی به اعتراض‌های استینافی در دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی ادامه دارد.
محمد قاسم الیاسی٬ سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی دراین باره به آژانس باختر گفت که ۶هزار و ۲۹۲ اعتراض استینافی نزد این نهاد  ثبت شده است و برای بررسی دقیق٬ دوسیه‌های استینافی به وقت بیش‌تر نیاز است.
الیاسی افزود: اعتراض‌های استینافی به پنج دسته رده‌ بندی شده است. شکایات استثنایی، اعتراض و در خواست بازشماری محلات رأی‌دهی، از رده‌هایی است که قرار است دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی در ‌باره آن‌ها تصمیم بگیرد.
سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی همچنان درباره  300 هزار رای جنجالی نیز تاکید کرد و گفت: کارمندان حقوقی این کمیسیون در حال حاضر مصروف تحلیل محتوای شکایت‌های ثبت شده درباره ۳۰۰ هزار رأی جنجالی‌اند. و قرار است دوسیه های آرای جنجالی تا پایان هفته‌ روان روی میز کمیشنران کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار داده شود. به گفته الیاسی بیش از پنجاه درصد شکایت‌های استینافی درباره همین ۳۰۰هزار رأی جنجالی ثبت شده است.
بربنیاد جدول زمان بندی انتخابات، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی تا یک هفته دیگر فرصت دارد تا فیصله های نهایی خود را اعلام کند اما از مسوولان این نهاد گفته اند که برای رسیدگی به اعتراض های استیناف خواهی زمان بیشتر نیاز است.
درهمین حال، نهادهای ناظر انتخابات می‌گویند که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی باید دربارۀ زمان‌گیرشدن روند بررسی شکایت‌ها و نقض جدول زمان‌بندی انتخابات پاسخ‌گو باشند.
زبیر حبیب زاده٬ سخنگوی بنیاد انتخابات شفاف به رسانه ها گفته است: نقض قانون و کند کاری در کمیسیون های انتخاباتی قابل نگرانی است و تاکید کرده است که باید کمیسیون های انتخاباتی به مسوولیت های خود رسیدگی کنند.
به گفت وی، کند کاری در کمیسیون های انتخاباتی و اختلافات در رابطه به بازشماری محلاتی  که در فهرست کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار دارد٬ سبب نقض تقویم واعلام نتیجه نهایی انتخابات شده است و این موارد نگرانی ها را جدی کرده است.
انتخابات ریاست جمهور ششم میزان برگزار شد و چهار ماه از این روند سپری شده است و تا هنوز نتیجه نهایی آن اعلام نشده است. بیش از 16500 شکایت نسبت به این انتخابات درکمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی ثبت شده است و روند بررسی به شکایت های انتخابات حدود یک ماه پیش آغاز شد و تاکنون ادامه دارد. جاویدروشان

کابل/ ۷دلو/ باختر
محمداشرف غنی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان امروز با میررحمان رحمانی، رییس ولسی جرگه، در ارگ دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این دیدار، رییس ولسی جرگه از جلسات، اجراات، تصویب بودجه و فرامینی که در چهار و نیم ماه گذشته در ولسی جرگه تصویب شده است، به رییس جمهوری گزارش داد. وی همچنان از اقدامات و تلاش های رییس جمهوری برای افزایش همآهنگی میان قوه اجرائیه و قوه مقننه کشور، قدردانی کرد.
رییس جمهوری با ابراز امتنان از اجراات ولسی جرگه، فعالیت های این مجلس را چشم‌گیر خواند و گفت که اعضای ولسی جرگه افغانستان با در نظر داشت منافع ملی کشور بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۹ را به موقع تصویب کردند. وی افزود که این کار برای تطبیق پلان ها و برنامه های اساسی دولت، ارزنده است.
رییس جمهوری همچنان بر افزایش همآهنگی میان سه قوه تاکید کرد و گفت که سلسلۀ نشست ها با کمیسیون های ولسی جرگه و مشرانو جرگه ادامه خواهد یافت و همآهنگی میان قوه اجرائیه و قوه مقننه بیشتر از پیش از تقویت خواهد شد. نالان

کابل/ ۷ دلو/ باختر
اداره هوانوردی ملکی افغانستان شایعاتی مبنی بر سقوط هواپیمای مسافربری در کشور را رد کرد.
مسوولان می گویند هیچ موردی از سقوط هواپیمای ملکی در افغانستان به این اداره گزارش نشده است.
خبرهایی امروز در رسانه ها پخش شد که گویای سقوط یک هواپیمای مسافربری شرکت آریانا در ولسوالی ده یک غزنی بود.
اداره هوانوردی افغانستان با پخش اعلامیه یی می گوید که کنترل تاور و ریاست تنظیم ترافیک هوایی افغانستان تاکنون هیچ مورد از رویداد هوایی ملکی را گزارش نکرده است.
این اداره می گوید موضوع سقوط هواپیما در غزنی را تعقیب می کند.
اداره هوانوردی افغانستان احتمال سقوط هواپیمای نظامی در کشور را رد نکرد.
شرکت هوایی آریانا نیز گزارش هایی که حاکی از سقوط هواپیمای این شرکت در افغانستان است را رد کرد و گفت که همه پروازهای آریانا در کشور به گونه عادی انجام شده است.
پیش از این جنرال خالد وردگ٬ مسوول پولیس غزنی سقوط یک هواپیما در ولسوالی ده یک این ولایت را تایید کرد.
او گفت: نظامیان به ساحه اعزام شده اند.
در برخی گزارش ها گفته شده بود که این هواپیما از هرات به مقصد کابل در حرکت بود٬ اما جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می گوید؛ هیچ یک از هواپیمایی که از هرات پرواز کرده باشد دچار سانحه هوایی نشده است. ابوی

کابل/ ۷دلو/ باختر
گزارش های ابتدایی حاکی است که یک طیاره مسافربری امروز در ولسوالی ده یک غزنی سقوط کرده است.
سخنگوی وزارت داخله می گوید که این طیاره مربوط شرکت هوایی آریانا است که در ولسوالی ده یک غزنی سقوط کرده است
نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخله می گوید که این هواپیما از کابل روانه کندهار بود که حوالی ساعت یک وسی دقیقه امروز در ولسوالی ده یک غزنی سقوط کرده است.
خالق داد اکبری عضو شورای ولایتی عزنی می گوید که طیاره در ساحه یی سقوط کرده است که تحت تسلط گروه های مسلح مخالف است.
او گفت که شماری از مسافرین در این سانحه به شهادت رسیده و گرارش های مقدماتی نشان می دهد که شماری هم در این رویداد زخم برداشته اند.
به گفته موصوف طیاره هنگام نشست اضطراری سقوط کرده است و این امکان را می دهد که شماری از این حادثه زنده باقی مانده باشند.
اکبری از نیروهای حمایت قاطع خواستار کمک شده است تا در انتقال اجساد قربانیان و افراد زخمی شده٬ کمک کنند.
اما ضیا آریا٬ مسوول بازاریابی شرکت هوایی آریانا به آژانس باختر گفت که آنان امروز دو پرواز داشتند که به شکل عادی انجام شده است و طیاره یی که سقوط کرده است مربوط به شرکت آریانا نیست. عبدالخالق

کابل/ 7دلو/ کابل
ریاست عمومی امنیت ملی از بازداشت یک شبکه چهار نفری هراس افگن در لغمان خبرداده است.
به گزارش آژانس باختر، ریاست عمومی امنیت ملی با نشر خبرنامه یی در این مورد گفته است که این افراد مربوط گروه طالبان است و در مناطق تورغر و شاهراه نمبر"7" کابل-جلال آباد مصروف به فعالیت ها هراس افگنی بودند که در یک عملیات نیروهای قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی بازداشت شدند. نالان

جلال آباد/ ۷دلو/ باختر
مردی به اتهام عضویت در گروه طالبان در ننگرهار بازداشت شد.
این مرد چاشت امروز در حومه بازار ولسوالی شیرزاد با چهل ونه هزار ریال سعودی و بیش از هفت صد هزار روپیه پاکستانی از سوی سربازان اردوی ملی بازداشت شد.
قول اردوی سیلاب در شرق کشور با ارسال خبرنامه یی به آژانس باختر می گوید که مرد بازداشت شده در نخستین تحقیقات به عضویت در گروه طالبان اعتراف کرد. ابوی

جلال آباد/ ۷دلو/ باختر
در ادامه عملیات ضد هراس افگنی در ولسوالی شیرزاد ننگرهار ده طالب مسلح کشته شدند.
نظامیان می گویند در تازه ترین دست آورد، هفده روستای شیرزاد از وجود هراس افگنان پاک شد.
این عملیات ضد هراس افگنی با اشتراک صدها نظامی اردو و پولیس و با حمایت قوای هوایی کشور یک ماه پیش راه اندازی شد و کماکان ادامه دارد.
قول اردوی سیلاب در شرق کشور با پخش خبرنامه یی می گوید که در تازه ترین نبرد ها در جریان عملیات ضد هراس افگنی در شیرزاد ده عضو گروه طالبان کشته شدند.
خبرنامه می افزاید که در جریان یک شبانه روز اخیر هفده روستای شیرزاد از وجود هراس افگنان پاک شد.
مقامات نظامی در شرق کشور می گویند که در جریان یک ماه از آغازعملیات ضد هراس افگنی، بیشترین بخش های شیرزاد از وجود طالبان پاک شده است.
آنان می گویند؛ برای بازگشت آرامش و از سرگیری روند حکومت داری و بازسازی، مشغول ساخت قرارگاه های دایمی در بخش های پاک شده شیرزاد از وجود طالبان اند. ابوی

کابل/ 7 دلو/ باختر
نه تفاهمنامه های همکاری دیروز میان وزارت معادن و پترولیم و نهادهای همکار این وزارت امضا شد.
به گزارش آژانس باختر، عنایت الله مومند سرپرست وزارت معادن و پترولیم٬ هنگام امضای این تفاهمنامه ها گفت که هدف از این تفاهمنامه بلند بردن ظرفیت استخراج معادن در کشور است. به گفته وی این تفاهمنامه میان وزارت معادن و پترولیم و اتاق تجارت و سرمایه گذاری، اتاق صنایع و معادن، اتاق تجارت بین المللی در افغانستان، اتاق تجارت و صنایع زنان، اتاق تجارت و صنایع افغان-جرمن، اداره ملی حفاظت محیط زیست، پوهنتون کابل، پوهنتون پولی تخنیک و کنسرسیوم صلاح٬ امضا شده است.
سرپرست وزارت معادن و پترولیم علاوه کرد که بخش خصوصی در استخراج معادن نقش ارزنده دارد و با تطبیق این تفاهمنامه ها ظرفیت افغانستان در بخش استخراج معادن بلند خواهد رفت و عواید وزارت معادن در بخش استخراج معادن نیز افزایش خواهد یافت. مجیب مرزایی

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL