08 ثور 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اطلاعیه وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین!

کابل باختر 8 ثور اطلاعیه وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و...

حمله ناکام طالبان برقوماندانی امنیه ولسوالی جبل السراج پروان

حمله ناکام طالبان برقوماندانی امنیه ولسوالی جبل السراج پروان

شهرچاریکار 8 ثورباختر حمله ی طالبان بر قوماندانی پولیس ولسوالی جبل...

کشته وزخمی شدن نزدیک به شصت طالب مسلح در تخار

کشته وزخمی شدن نزدیک به شصت طالب مسلح در تخار

شهرتالقان 8 ثورباختر نزدیک به شصت طالب مسلح درجریان عملیات نظامی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکابل باختر 8 ثور
اطلاعیه وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین!
فردا شنبه 9 ثور1396 ، به منظور تجلیل ازبیست و پنجمین سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان ،  در سراسر کشور رخصتی عمومی میباشد.

شهرچاریکار 8 ثورباختر
حمله ی طالبان بر قوماندانی پولیس ولسوالی جبل السراج ولایت پروان ناکام شد.
مهاجمان ناوقت دیروز براین قوماندانی یورش بردند اما با واکنش شدید نظامیان رو به رو شدند.
یک منبع امنیتی ولایت پروان به آژانس باخترگفت که مهاجمان پس از دادن تلفات فرارکرده اند.
میزان دقیق تلفات طالبان در این درگیری روشن نیست اما مسوولان محلی می گویند که دراین رویداد به سربازان آسیب نرسیده است.

شهرتالقان 8 ثورباختر
نزدیک به شصت طالب مسلح درجریان عملیات نظامی نظامیان درولایت تخار کشته وزخمی شده اند.
این طالبان درعملیات پاکسازی ولسوالی خواجه بها الدین آماج قرارگرفته اند.
ازسویی هم گفته شده که دراین عملیات تاکنون چندین روستا از وجود طالبان پاکسازی شده است.
یاسین ضیا والی تخار به آژانس باخترگفت که درجریان این عملیات نظامی نزدیک به شصت طالب مسلح کشته وزخمی شده اند.
اوگفت که نظامیان توانسته اند درجریان این عملیات نظامی چندین روستا را از وجود طالبان پاکسازی کنند.
ضیا که خود رهبری این عملیات نظامی را به دوش دارد می گوید که عملیات تا پاکسازی کامل خواجه بهاالدین ازوجود طالبان ادامه خواهد داشت.
این عملیات نظامی ظاهرا درپی حمله مرگبار طالبان بریک پوسته امنیتی آغازشد ؛ یورشی که در آن هشت نظامی توسط مهاجمان تیرباران شدند.

شهرجلال آباد 8 ثورباختر
پانزده غیرنظامی درنتیجه انفجاربمب درولایت ننگرهار زخم برداشتند.
این بمب روز گذشته در میان انبوهی ازغیرنظامیان درولسوالی بتی کوت منفجرشد.
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آژانس باخترگفت که دراین رویداد پانزده غیرنظامی به شمول کودکان زخم برداشتند.
اوگفت بمب دربایسکل جاسازی شده بود و درست درمیان انبوهی ازغیرنظامیان منفجرشد.
داکتران درشفاخانه مرکزی ننگرهار وضع صحی پنج زخمی این رویداد را نگران کننده گزارش کردند.
تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسوولیت این بمب گذاری را به دوش نگرفته است اما مسوولان محلی ، طالبان را عامل این رویداد می خوانند.
طالبان در افغانستان بیشتر به کارگذاری بمب و ماین در راه های پررفت وآمد متوسل می شوند ، اقدامی که اکثرأ جان غیرنظامیان را می گیرد.

کابل باختر 8 ثور
سخنگوی وزارت دفاع ملی گفت: اخیراً گروه های تروریستی بخاطر ادامه جنگ و تخریب بیشتر منابع اقتصادی کشورما عملیات دیگری را بنام "منصوری" اعلام داشته اند .
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر، تورنجنرال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی خاطر نشان ساخت که تبلیغات واهی عناصر تروریستی مانند گذشته فقط تخربیات بیشتر و تلفات مردم بی بضاعت افغانستان را در بر خواهند داشت .
از آنجایکه وظیفه نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان دفاع از حاکمیت ملی ،منافع ملی و تمامیت ارضی افغانستان است ، باز هم در برابر تروریستان با بکار برد ظرفیت های موجود همه نقشه های تروریستی تحت واژه "منصوری" را خنثی نموده راه تامین صلح و ثبات فعالیت های محاربوی را در تمام اپراسیونهای لازم است راه اندازی و از تهدیدات متوقعه جلوگیری خواهند کرد .

  کابل باختر 8 ثور
وزارت دفاع ملی درجریان عملیات های محاربوی تامین مصئونیت جانی و مالی مردم ملکی کشور را از جمله وظایف خود میداند.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی وزارت دفاع ملی به آژانس باختر،
وزارت دفاع ملی جهت  تامین مصئونیت جانی و مالی هموطانان خویش را در اثنای عملیات محاربوی یکی از وظایف اساسی خویش دانسته و در جلوگیری از تلفات ملکی در انثای فعالیت های محاربوی به سه نکته اساسی تاکید دارد .
پیشبرد فعالیت های محاربوی بطور دقیق ، سنجیده شده و غیر عجولانه ،جلوگیری از انداخت سلاح ثقیله و بمبارد هوائی در حالات غیر ضروری ، هماهنگی دقیق بین قوتهای زمینی ، هوائی و توپچی در هنگام استفاده از قوای هوائی و سلاح ثقیله .
وی افزود که با در نظرداشت احتیاط بیشتر وزارت دفاع ملی سعی بخرج میدهد تا تلفات ملکی را به حداقل کاهش داده  و مصونیت جانی و مالی مردم مسلمان و متدین کشور تامین گردد.

ایرنا – باختر- 8 ثور
مدیر طرح ملی توانمندسازی و اشتغالزایی زنان پناهنده افغانستانی گفت: اجرای این طرح با راه اندازی کارگاه های خیاطی و با هدف اشتغالزایی و توانمندسازی زنان افغانستانی پناهنده به ایران، انجام می شود.
اکرم موقری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح براساس توافقنامه سه جانبه بین اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و موسسه کنشگران توسعه پارس به اجرا در می آید.
وی اظهار داشت: مراحل اجرایی این طرح اکنون در سه استان گلستان، تهران و یزد در حال انجام است و با توجه به ضرورت گسترش اجرای طرح، بنا داریم تا در استان های دیگر که زنان پناهنده افغانستانی حضور دارند، این طرح را به اجرا بگذاریم.
وی ادامه داد: زنان و جامعه هدف تعریف شده در سه استان مذکور با در دست داشتن اصل کارت آمایش خود می توانند به مراکز مربوطه مراجعه و نام نویسی کنند.
موقری گفت: زنان پناهنده افغانستانی که به لحاظ معیشتی آسیب پذیر و در معرض آسیب قرار دارند، به عنوان گروه هدف این طرح در نظر گرفته شده اند.
مدیر طرح ملی توانمندسازی و اشتغالزایی زنان پناهنده افغانستانی افزود: نام نویسی و شرکت در کلاس های آموزرشی رایگان بوده و اولویت با زنان سرپرست خانوار و یا زنان ایرانی دارای همسر تبعه خارجی می باشد.
وی خاطرنشان کرد: توانمند شدن این قشر از جامعه برای رسیدن به درآمد ثابت، امرار معاش و مراقبت از کودکانشان تاثیرگذار است و باعث خواهد شد تا کودکان آنان در آینده، به کودکان کار تبدیل نشده و به مشکلات ناشی از آن گرفتار نشوند.
موقری یادآور شد: این مرحله از ثبت نام به صورت چند برابر ظرفیت انجام می پذیرید که براساس موازین تعیین شده پذیرفته شدگان طرح انتخاب و پذیرش آنان به اطلاع شان خواهد رسید.

     منابع خبری بین المللی باختر 8 ثور
مقامات دفاعی هند روز پنجشنبه از آزمایش موفقیت آمیز موشک بالستیک آگنی 3 با قابلیت حمل کلاهک اتمی خبر دادند.
این راکت با برد سه هزار کیلومتر روز پنجشنبه از سکویی در جزیره عبدالکلام در سواحل اودیشا در شرق هند با موفقیت پرتاب شد.
آگنی 3 دارای 16 متر طول و 48 تن وزن است و می تواند کلاهک هسته ای یک و نیم تن را تا فاصله سه هزار کیلومتری حمل کند.
این موشک از سوخت جامد دو مرحله ای استفاده می کند و قابلیت پرتاب از سکوی سیار از هر نقطه هند را دارد.
نیروهای مسلح هند هم اکنون دارای راکت های آگنی یک تا پنج به ترتیب با برد 700 ،دو هزار، سه هزار ،چهارهزار و پنج هزار کیلومتر است.
هند در ماه ژانویه سالجاری راکت اگنی 4 با برد چهار هزار کیلومتر و با قابلیت حمل کلاهک هسته یا را آزمایش کرد.
این کشور در ماه دسامبر سال 2016 میلادی نیز نسل پنج از موشک های آگنی را با برد 5000 کیلومتر آزمایش کرد.
سازمان تحقیق و توسعه دفاعی هند مسئولیت توسعه برنامه موشکی این کشور را بر عهده دارد.

ایرنا – باختر- 8 ثور
سخنگوی وزارت امور خارجه، ایران گفت: در پی حادثه چهارشنبه شب در نقطه مرزی میرجاوه که به کشتن 9 تن از مرزبانان کشورایران به دنبال داشت، سفیر پاکستان در تهران به وزارت امور خارجه  آنکشورفراخوانده شد.
بهرام قاسمی روز جمعه با بیان این مطلب افزود: در این احضار، مدیر کل آسیای غربی وزارت امور خارجه مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران را به سفیر پاکستان ابلاغ کرد و گفت ما قویا انتظار داریم طرف پاکستانی اقدامات جدی و اساسی برای بازداشت تروریست ها و مجازات آنان انجام دهد.
وی ادامه داد: متاسفانه مرزهای پاکستان با ما ناامن ترین مرزهاست در حالی که ما سعی کردیم امن ترین مرزها را با پاکستان فراهم کنیم. ما انتظار داریم، طرف پاکستانی با عمل به وعده های سابق خود به مقامات کشورمان، اجازه ندهد در آینده این حوادث از مرزها و خاک پاکستان تکرار شود.سفیر پاکستان نیز ضمن ابراز تسلیت و اظهار همدردی نسبت به حادثه اخیر، اطمینان داد که مراتب را در اسرع وقت به دولت متبوع خود انتقال خواهد داد.
11 نفر از ماموران مرزبانی نیروی انتظامی متشکل از سه نیروی کادر و هشت سرباز وظیفه حدود ساعت 20 چهارشنبه شب در منطقه مرزی چاهندو میرجاوه به هنگام تعویض پست مورد حمله و کمین شورشیان قرار گرفتند.
م سه درجه دار و 6 سرباز وظیفه مرزبانی در این حادثه بر اثر تیراندازی با تیربار گرینف  کشته شدند.

منابع خبری بین المللی باختر 8 ثور
محققان بیمارستان کودکان فیلادلفیای آمریکا یک رحم مصنوعی ساختند که شرایط درون رحم مادر را شبیه‌سازی می‌کند و امکان رشد کامل نوزادان نارس را در اختیار می‌گذارد، این دستاورد آزمایش های حیوانی متعددی را با موفقیت پشت سر گذاشته است.
رحم مصنوعی محققان برای نگهداری از نوزادانی که در هفته 23 تا 28 بارداری متولد می‌شوند طراحی و ساخته شده است. این وسیله شامل یک کیسه نگهداری است که جریان مایعات به طور خودکار در آن برقرار می‌شود. این دستگاه دما، فشار و نور را ثابت نگه می‌دارد و جنین را در برابر آلودگی‌ها و عفونت‌ها محافظت می‌کند. همچنین اکسیژن و مواد غذایی لازم برای ادامه حیات را در اختیار آن می‌گذارد.
آزمایشات اولیه که توسط جنین حیوانات با رشد معادل رشد جنین انسان در هفته 23 بارداری انجام شد، نشان می‌دهد قرار دادن جنین نارس حیوانات حداکثر به مدت 4 هفته در این رحم مصنوعی موجب رشد کامل مغز، ریه و سایر اندام‌های آن‌ها می‌شود.
به‌طور متوسط یک نوزاد سالم انسان در حدود هفته چهلم بارداری متولد می‌شود. اما هر نوزادی که قبل از 37 هفته متولد شود، به عنوان یک نوزاد نارس شناخته می‌شود. هرچه زمان تولد نوزاد زودتر باشد، احتمال ابتلا به اختلالات و عوارض نامطلوب بیشتر است و گفته می‌شود حداقل زمان لازم برای قابلیت بقای نوزاد بین 22 تا 24 هفته است و اگر زودتر از این زمان متولد شود احتمال بسیار ضعیفی برای ادامه زندگی دارد و حتی اگر هم زنده بماند، به احتمال بیش از 90 درصد دچار ناتوانی‌های جسمی و ذهنی مادام‌العمر خواهد بود.
هر سال در حدود 15 میلیون نوزاد نارس متولد می‌شوند که در نتیجه رشد ناکافی در رحم، دچار مشکلات متعددی هستند. آن دسته از این نوزادان که می‌توانند سال اول زندگی خود را پشت سر بگذارند، با خطر شدید ابتلا به عوارض و بیماری‌های مادام‌العمر روبه‌رو می‌شوند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL