22 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

عملیات هوایی در بدخشان جان دوازده طالب را گرفت

عملیات هوایی در بدخشان جان دوازده طالب را گرفت

بدخشان/ 21قوس/ باختر دوازده طالب مسلح به شمول یک قومندان...

قرارداد ساخت فاز اول قطعه چهارم خط آهن خواف-هرات در حضورداشت رییس جمهوری به امضا شد

قرارداد ساخت فاز اول قطعه چهارم خط آهن خواف-هرات در حضورداشت رییس جمهوری به امضا شد

کابل/ 21قوس/ باختر در حضورداشت محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی...

وزارت صحت عامه از روز جهانی پوشش صحی همه‌گانی تجلیل کرد

وزارت صحت عامه از روز جهانی پوشش صحی همه‌گانی تجلیل کرد

کابل/ 21قوس/ باختر وزارت صحت‌عامه ،امروز از روز جهانی پوشش صحی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتبدخشان/ 21قوس/ باختر
دوازده  طالب مسلح به شمول یک قومندان محلی آنان درعملیات قوای هوایی  دیشب در بدخشان کشته شدند.
نیک محمدنظری٬ سخنگوی والی بدخشان به خبرنگار آژانس باختر گفت که دوازده طالب مسلح به شمول یک قومندان محلی آنان به نام سمع الله  در اثر عملیات قوای هوایی نیروهای دولتی٬ در ولسوالی نسی آن ولایت کشته شدند. 
وی گفت که دراین عملیات هوایی هفت طالب دیگر نیز  زخم برداشتند. برمک بامی

 

کابل/ 21قوس/ باختر
در حضورداشت محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، قرارداد ساخت فاز اول قطعه چهارم خط آهن خواف-هرات را  یما شمس رییس اداره خط آهن افغانستان با  یکی از مسوولان شرکتINKON KZ  قزاقستان امضا کردند.
فاز اول قطعه چهارم خط آهن خواف-هرات ۴۳ کیلومتر درازا دارد و از ولسوالی های غوریان، زنده جان و انجیل هرات می گذرد.
این پروژه که در مدت ۱۶ ماه به اکمال می رسد، بیش از ۵۸.۵ میلیون دالر هزینه برمی دارد و از سوی حکومت افغانستان تمویل می شود.
خط آهن خواف – هرات، در ۴ قطعه به درازای مجموعی ۲۲۵ کیلومتر میان ایران و افغانستان اعمار می شود. دوبخش اول این پروژه، از خواف ایران تا سرحد شمتیغ به درازای ۷۶ کیلومتر قبلاً تکمیل شده است  کار ساخت بخش سوم در قلمرو افغانستان از سرحد شمتیغ تا ولسوالی غوریان به درازای ۶۲ کیلومتر ۹۵درصد، پیش رفته  است. نالان

کابل/ 21قوس/ باختر
وزارت صحت‌عامه ،امروز از روز جهانی پوشش صحی همگانی زیر شعار" تداوم و ادامه تعهد"  تجلیل کرد.
به گزارش خبرنگارآژآنس باختر، در محفلی که به مناسبت برگزار شد دیوه صمد معین پالیسی و پلان وزارت صحت‌عامه تجلیل از این روز را یک گام مهم در راستای دادخواهی برای پوشش صحی همه‌گانی گفت:" پوشش صحی همه‌گانی یک تعهد برای دسترسی مردم به خدمات صحی با کیفیت است.
به گفته وی هدف اساسی تا سال 2030  برای پوشش صحی همه‌گانی در سراسر جهان است."
وی علاوه کرد٬ وزارت صحت عامه متعهد بر افزایش میزان دسترسی مردم به خدمات صحی است. کاهش مرگ و میر  نوزادان از 165 به 35 درصد در هر صدهزار تولد زنده، کاهش مرگ و میر مادران از 1600 به 660 در هر صدهزار، افزایش میزان دسترسی مردم به خدمات صحی از 9درصد به 90 درصد از جمله دست‌آوردهای عمده این وزارت است.
جاپ وان هیردن، نماینده دفتر کورداید روز جهانی پوشش صحی همه‌گانی را یک فرصت برای افزایش میزان دسترسی مردم به خدمات صحی دانست و از رهبران جهان خواست تا در راستای پوشش صحی همه‌گانی مطابق با هدف تعیین شده متعهد باشند.
12 دسامبر  به نام روز جهانی پوشش صحی همه‌گانی از سوی سازمان ((پوشش جهانی صحت  مسمی شده است و از این روز  هر سال در سرتاسر جهان تجلیل به عمل می اید.مومنه احمدیار

 

شبرغان/21قوس/ باختر
حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در دیدار شان با وزیر معارف و فرهنگ اندونیزیا فرهنگ را شاخص مهم در تامین و توسعه روابط فرهنگی عنوان کرد.
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ بر عقد تفاهمنامه های دو جانبه در عرصه های فرهنگ و هنر، توریزم، نشرات و جوانان تاکید کرد  تا باشد از این طریق زمینه آموزش و فراگیری تحصیلات عالی برای جوانان در این بخش ها مساعد شود.
سپس وزیر معارف و فرهنگ اندونیزیا در صحبت های شان از برنامه های آموزشی و بورسی های تحصیلی برای افغانستان معلومات ارائه کرد افزود که اندونیزیا از دو دهه بدینسو زمینه تحصیلات و آموزش را برای جوانان افغان مساعد است  که در آینده نیز این روند ادامه خواهد داشت .
او همچنان بر طرح غنامندی کتابخانه ها میان پوهنتون های دو کشور صحبت کرد و بر ایجاد ساختار فرهنگی به سطح وزرا جهت بحث و تبادل نظر روی موضوعات فرهنگی در منطقه صحبت کرد.
حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طرح غنامندی کتابخانه ها از سوی وزیر معارف و فرهنگ اندونیزیا را مهم پنداشت و افزود افغانستان پس از جنگ خواهان توسعه و انکشاف در عرصه های مختلف است و تدویر همچو نشست ها گام مهم در راستای تحکیم و توسعه راوابط دارد .
امروز افغانستان جوانان مستعد و تحصیلکرده دارد و نقش آنان در آینده افغانستان تاثیر گذار است . در اخیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ از تدویر هفته فرهنگی به مناسبت 66 سالگرد دوستی افغانستان و اندونیزیا یاد آور شد که از این طریق برنامه های متعدد فرهنگی از سوی فرهنگینان و هنرمندان هر دو کشور برگزار خواهد شد.
او همچنان از همکاری های همه جانبه جمهوری اندونیزیا در عرصه های مختلف با حکومت افغانستان ابراز امتنان کرد  و بر تقویت بیشتر آن تاکید کرد.

 

شبرغان/21قوس/ باختر
چهل و یک باشندۀ جوزجان با پا در میانی بزرگان قومی از قید طالبان دیروز در آن ولایت رها شدند.
عبدالواحد وجدان، قومندان امنیه جوزجان به آژانس باختر گفت که این افراد با پا در میانی بزرگان قومی و علمای دین٬ از قید طالبان رها شدند.
چهل و پنج تن که دو روز قبل غرض شرکت در مراسم جنازه الله بیرن، قومندان خیزش مردمی از ولسوالی فیض آباد به مرکز شبرغان رفته بودند و در مسیر راه توسط طالبان ربوده شدند.
وی افزود که تلاش به منظور رهایی چهار تن دیگر از این افراد از نزد طالبان ادامه دارد.
الله بیرن، قومندان خیزش مردمی در ولسوالی فیض آباد جوزجان دو روز قبل در یک حادثه ترافیکی در مسیر راه اندخوی–آقینه جان باختند. احمدنعیم دوستی

پنجشنبه ، 21 قوس 1398 ، 09:28

سه طالب در جوزجان کشته شدند

شبرغان/21قوس/ باختر
سه طالب مسلح در یک درگیری در جوزجان دیشب کشته شدند.
معروف آذر، سخنگوی والی جوزجان، به آژانس باختر گفت که این طالبان مسلح در درگیری با منسوبان امنیتی در مربوطات ولسوالی قرقین جوزجان کشته شدند.
وی افزود که در این درگیری پنج طالب دیگر زخم برداشتند.
سخنگوی والی جوزجان گفت که در این درگیری یک منسوب امنیتی به شهادت رسید و یک منسوب دیگر زخم برداشت. احمدنعیم دوستی

پنجشنبه ، 21 قوس 1398 ، 09:27

بهای مواد اولیه در بازارهای کابل

کابل/ 21قوس/ باختر
بهای مواد اولیه در بازارهای کابل امروز از این قرار است
یک بوری برنج باریک اعلی 25 کیلویی 2400  افغانی
هفت کیلو برنج شوله یی 310 افغانی
هفت کیلو بوره 280 افغانی
هفت کیلو ماش وطنی 550 افغانی
یک پیپ روغن 16 لیتره 1060 افغانی
یک بوری آرد گندم قزاقی 50 کیلویی 1630 افغانی
هفت کیلو لوبیای وطنی دانه کلان 590 افغانی
هفت کیلو نخود خام وطنی 630 افغانی
همچنان یک کیلو گازمایع 60 افغانی، یک لیتر تیل پترول به 50 افغانی و یک لیتر تیل دیزل به 49 افغانی به فروش می رسد. نازیلاعزیزی

 کابل/ 21قوس/ باختر
به اساس معلومات اتحادیه صرافان سرای شهزاده کابل به آژانس باختر٬ ارزش شماری از ارزهای خارجی در برابر پول افغانی٬ امروز از این قرار است.
یک دالرامریکایی78 افغانی و 70 پول
یک یورو 87 افغانی و 30 پول
یک پوند انگلیسی 103 افغانی و 30 پول
یک ریال سعودی 20 افغانی و90 پول
یک درهم امارات 21 افغانی و 40 پول
هزار روپیه پاکستان 502 افغانی
هزار روپیه هندی 1100افغانی
هزار تومان ایرانی6 افغانی و 20 پول
یک روبل روسی 1 افغانی و 12 پول. نازیلاعزیزی

 

غور/ 21 قوس/ باختر
طالبان هفت آنتن شبکه های مخابراتی را در غور در طول یک ماه تخر یب کرده اند.
سید میر غفوری مسوول  اترا یا تنظیم خدمات مخابراتی غور به خبرنگار آژ انس باختر گفت که این پایه های مخابراتی در ولسوالی های تیوره ، پساوند ٬شهرک و تولک آن ولایت تخریب شده است.
با تخریب این پایه های مخابراتی باشندگان غور از نبود خدمات مخابراتی با مشکلات زیادی مواجه شده اند و آنان از دولت  می خواهند که به این مشکل راه و چاره یی بیندیشند. شکریه  


 

پنجشنبه ، 21 قوس 1398 ، 09:27

حمله طالبان در باد غیس عقب زده شد

قلعه نو / 21 قوس/ باختر
حمله طاللبان بر پاسگاه های پولیس در ولسوالی قادس باد غیس دیشب به شکست مواجه شد.
یک عضو شورای ولایتی باد غیس به آژانس باخترکه  طالبان بر پاسگاه های پولیس در ولسوالی قادس  حمله کردند که در نتیجه سه طالب مسلح کشته شدند وسه طالب دیگر زخم بر داشتند.
تحصیل حیدری سخنگوی پولیس باد غیس نیز با تایید این خبر گفت که با رسیدن  اردوی ملی به محل طالبان ار ساحه قرار کردند.
وی گفت که در این در گیری به نظامیان  آسیبی نرسید. خالقیار

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL