23 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

از روز جهانی مبارزه با بیماری شکر تجلیل به عمل آمد

کابل/ 23 عقرب /باختر وزارت صحت‌عامه ،از روز جهانی مبارزه با...

میرانوکلی ولسوالی اچین ازوجود افراد داعش پاکسازی شد

شهرجلال آباد/ ۲۳ عقرب/ باختر ساحه ستراتیژیک میرانو کلی در ننگرهار...

یک صدوبیست ودوملیون افغانی عاید بیست ودو روزه گمرک تورخم

شهرجلال آباد/ ۲۳ عقرب/ باختر گمرک تورخم درننگرهار درشرق کشور دربیست...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اخبار جهان

تونس/ اسکارنیوزعربی/۲۳ عقرب/ باختر
راشد الغنوشی رییس جنبش النهضه تونس که حزبش بیشترین شمار کرسی‌های پارلمان را بدست آورده بود، رسما به عنوان رییس این نهاد قانونگذاری انتخاب شد.
به گزارش آژانس باختر به نقل از اسکای نیوز، در رأی‌گیری برای انتخاب رییس پارلمان تونس چهارشنبه‌شب برگزار شد، الغنوشی با ۱۲۳ رأی موافق، توانست ریاست مجلس نمایندگان تونس را بدست آورد.
مجلس جدید تونس، نخستین جلسه خود را روز گذشته برگزار کرد.
پیش از این قرار بود الغنوشی مأمور تشکیل کابینه جدید شود، اما حزب النهضه این دیدگاه را تغییر داد و وی برای ریاست پارلمان معرفی کرد.
بر اساس اعلام رسمی نتایج انتخابات پارلمانی تونس، جنبش اسلامگرای النهضه ۵۲ کرسی و حزب قلب تونس به ریاست "نبیل القروی" ۳۸ کرسی مجلس را به دست آوردند.
در این رای گیری، حزب «جریان دموکراسی» ۲۲ کرسی، حزب «ائتلاف کرامت» ۲۱ کرسی و حزب «قانونی آزاد» ۱۷ کرسی در پارلمان بدست آوردند.
براساس این انتخابات که ۶ اکتوبر برگزار شد، از مجموع بیش از هفت میلیون واجد شرایط، ۲ میلیون و ۹۴۶ هزار و ۶۲۸ نفر به پای صندوق‌های رأی رفتند.
این انتخابات، دومین انتخابات پارلمانی تونس از زمان تصویب قانون اساسی جدید در سال ۲۰۱۴ و سومین انتخابات پارلمانی پس از خلع دولت "زین العابدین بن علی" دیکتاتور پیشین و انقلاب سال ۲۰۱۱ میلادی در این کشور است.
بر اساس قانون اساسی تونس، حزبی که بیشترین کرسی پارلمان را بدست آورد، پس از تشکیل مجلس، ۲ ماه فرصت خواهد داشت تا دولت را تشکیل دهد.
الغنوشی ۷۸ ساله در سال ۱۹۴۱ در جنوب تونس متولد شد. وی دوران تحصیلی را به ترتیب در «الخلدونیه»، «قاهره»، «سوریه» و «پاریس» گذراند، اما به دلیل مشکلات خانوادگی، تحصیل در اروپا را رها کرد و به تونس بازگشت و به کار تدریس فلسفه در دانشگاه مشغول شد.
وی در اوایل سال ۱۹۷۰ میلادی، با انتشار ماهنامه «المعرفه» نخستین هسته‏‌ حرکت اسلامی تونس را تشکیل داد و به همین دلیل با مشکلات فراوانی روبرو شد. او حتی تا پای چوبه دار رفت، اما سرانجام به خارج از کشور تبعید شد.
وی در سال ۱۹۸۰ برای نخستین‌بار زندانی شدن سیاسی را تجربه کرد و پس از آزادی از زندان، به کشورهای حاشیه خلیج فارس، ایران، سودان و لبنان سفر کرد.
این رهبر انقلابی مسلمان تألیفات در مسائل اجتماعی و فلسفی اسلامی دارد که بعضی از آنها در کشورهای مصر، سودان، تونس، الجزایر، ترکیه، فرانسه و ایران چاپ و منتشر شده است.
وی پیش از انقلاب مردم تونس در سال  ۲۰۱۱ میلادی، در لبنان سکونت داشت.
انصاری

 

واشنگتن / نیوزنو/ 23 عقرب/ باختر
رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه دیروز وارد واشنگتن شد و با دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در قصر سفید دیدار کرد.
رهبران دو کشور در مورد حملات نظامی ترکیه در شمال سوریه و خریداری سیستم دفاعی انقره از مسکو بحث و گفت وگو کردند.
دیدار رهبران دو کشور در حالی صورت می گیرد که امریکا و متحدین ناتو نگرانی شان را در مورد خریداری میزایل های اس-۴۰۰ ساخت روسیه از سوی ترکیه، بیان کرده اند.
امریکا گفته است که سیستم دفاع میزایل های اس-۴۰۰ جت های جنگی اف-۳۵ را با تهدید روبرو می‌کند که ترکیه از امریکا خریداری کرده است.
در پاسخ به خریداری میزایل های اس-۴۰۰ ساخت روسیه، امریکا سهمگیری ترکیه را در برنامۀ جت های اف-۳۵ متوقف کرد.
یک مقام ارشد امریکا گفته است که موضوع خریداری سیستم میزایل های اس-۴۰۰ توسط ترکیه، از مسایل عمده یی است که رییس جمهور امریکا با همتای ترکی اش در مورد آن بحث کردند. بابک

واشنگتن / وی او ای/ ۲۳ عقرب/باختر
فیسبوک پذیرفته است که یک نوع ویروس که مربوط به این شرکت نمی‌شود، توانسته است از طریق اپلیکیشن فیسبوک در سیستم آیفون به کمره های کاربران دسترسی پیدا کند.
جاشوا مدیکس، مالک یک شرکت طراحی ویب‌ سایت و یکی از کاربران فیسبوک گفته است که او در زمان استفاده از اپلیکیشن فیسبوک متوجه که کمره آیفون اش فعال شده است و با وجود خاموش کردن اپلیکیشن ، هنوز هم کمره در قسمت چپ این موبایل فعال است و تمام فعالیت هایش ثبت می شود.
این ویروس فقط کاربرانی را که از سیستم " آی او اس" در آیفون استفاده می کنند، مورد حمله قرار می‌دهد و کاربرانی که از سیستم اندروید استفاده می کنند، با این مشکل مواجه نشده اند.
مسوولان فیسبوک گفته اند که در صدد رفع این مشکل استند و سعی دارند این ویروس را از بین ببرند.
جری گامبلن، مدیر بخش یک ادارۀ امنیت سایبری مسووم به " کانا" توصیه کرده است که کاربران فیسبوک، تا زمانی که این ویروس از بین برده شود برای حفظ حریم شخص شان از کمره اپلیکشن فیسبوک استفاده نکنند.
فیسبوک از سال ۲۰۱۸ تاکنون بعد از اینکه متهم شد، اطلاعات شخصی بیش از ۸۷ میلیون کاربر خود را در اختیار یک شرکت تحقیقاتی که برای ریاست جمهوری دونالد ترامپ، تبلیغ می کرد، قرار داده است، سعی دارد تا سیستم امنیتی خود را قوی تر سازدو اعتماد کاربران خود را به دست آورد. بابک

مکسیکو سیتی/ بی بی سی / 22 عقرب/ باختر
اوو مورالس که پس از استعفا از ریاست جمهوری بولیویا پیشنهاد پناهندگی مکسیکو را پذیرفته بود پس از ساعت‌ها پرواز با طیاره حکومت مکسیکو، وارد مکسیکوسیتی، پایتخت این کشور شد.
مورالس پس از پایین آمدن از طیاره در یک کنفرانس خبری گفت که به این دلیل از بولیویا فرار کرده است که جانش در خطر بوده است و همچنان افزود که او قربانی کودتای راستگرایان شده است.
مورالس از حکومت مکسیکو به خاطر نجات جانش تشکر کرد.
مورالس گفت که روز یکشنبه گذشته، تحت فشار پولیس و اردو مجبور به استعفا شده است " تا حمام خون به راه نیافتد."
او گفت: " تا وقتی که زنده هستم در عرصه سیاست فعال خواهم بود، مبارزه ادامه دارد و همه مردم جهان حق دارند تا خود را از تبعیض و تحقیر آزاد کنند."
مورالس در میدان هوایی مورد استقبال مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه مکسیکو قرار گرفت.
به گفته  وزیر امور خارجه مکسیکو به دلایل سیاسی کشورهای آمریکای جنوبی به  طیاره حکومت مکسیکواجازه عبور نمی‌ دادند.
ابرارد، همچنان در تویتی از تلاش سفرای مکسیکو در بولیویا، اکوادور، پیرو، برازیل و پاراگوای برای هماهنگی عبور طیاره حامل  مورالس تشکر کرد.
بابک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL