30 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

چهار مخالف مسلح در هرات کشته شدند

چهار مخالف مسلح در هرات کشته شدند

هرات 29 میزان باختر چهار مخالف مسلح دیروز در ولایت...

حضور بی پیشینه شهروندان هرات در مراکز رای دهی

حضور بی پیشینه شهروندان هرات در مراکز رای دهی

هرات 29 میزان باختر شهروندان هرات حضور بی پیشینه یی...

 صندوق های رای در ننگرهار گرد آوری شد

صندوق های رای در ننگرهار گرد آوری شد

جلال آباد 29 میزان باختر صندوق های رای دهی از...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اخبار جهان

بی بی سی- باختر29 میزان ترکیه در واکنش به ادعای عربستان مبنی بر کشته شدن جمال خاشقجی در جریان یک درگیری فیزیکی، گفته اجازه نخواهد داد حقایق در این باره "لاپوشانی" شود. همزمان موجی از تردید درباره روایت عربستان از مرگ آقای خاشقجی به راه افتاده است. یک روز پس از آن که تلویزیون دولتی عربستان اعلام کرد تحقیقات څارنوالی این کشور نشان داده جمال خاشقجی پس از ورود به قنسولگری این کشور در استانبول با افرادی که آنجا بوده‌اند درگیر شده و در جریان این نزاع کشته شده، سخنگوی حزب حاکم ترکیه گفته: "ما هرگز اجازه سرپوش گذاشتن بر این ماجرا را نخواهیم داد." عمر چلیک، سخن‌گوی حزب حاکم ترکیه (ای‌کی‌پی) روز شنبه (۲۰ اکتوبر) گفته: "ترکیه همه حقایق در این باره را عیان خواهد کرد." "هیچ‌کس نباید تردید کند که ما قصد متهم کردن پیشاپیش کسی را نداریم اما اجازه سرپوش گذاشتن بر حقایق را هم نخواهیم داد." مقام‌های ترکیه در دو هفته گذشته بارها مدعی شده‌اند که فایل های صوتی و تصویری در اختیار دارند که "ثابت می‌کند" جمال خاشقجی پس از ورود به قنسولگری عربستان، عمدا به قتل رسیده و جسد او هم قطعه قطعه شده است. این در حالی است که روز گذشته، عربستان پس از ۱۷ روز که هرگونه اطلاع از سرنوشت آقای خاشقجی را قویا تکذیب کرده بود در بیانیه‌ای که تلویزیون دولتی این کشور قرائت کرد ضمن تایید مرگ این روزنامه‌نگار، گفت ۱۸ نفر در این رابطه بازداشت و دو مقام عالی‌رتبه این کشور هم برکنار شده‌اند. عربستان می گوید علاوه بر بازداشت ۱۸ نفر در این رابطه، سعود قحطانی، دستیار ارشد محمد بن سلمان، ولیعهد، و همچنین احمد العسیری، معاون دستگاه اطلاعاتی و جاسوسی این کشور را برکنار کرده است و در ادامه تحقیقات هم بدون ملاحظه با "مسببان" برخورد خواهد کرد. با وجود این، عربستان هنوز مدارک و شواهدی که روایت این کشور از واقعه را پشتیبانی کند ارایه نکرده است. با پذیرش روی دادن این واقعه در داخل قنسولگری از سوی عربستان، خدیجه چنگیز، نامزد آقای خاشقجی خواستار بازگرداندن جسد او شده و در توییتر نوشته: "در فراق تو قلب خون می‌گرید و چشم گریان است. ما همه غمگینیم جمال عزیزم." اطلاعیه څارنوالی عمومی عربستان روز جمعه پس از آن منتشر شده که کارآگاهان جنایی ترکیه در چند روز گذشته از ساختمان قنسول‌گری و محل اقامت سرقنسول عربستان در استانبول بازرسی کردند و آن طور که گزارش شده اکنون در جنگل‌های نزدیکی استانبول به دنبال ردی از جسد آقای خاشقجی هستند. جستجو برای پیدا کردن جسد آقای خاشقجی در حالی به جنگل‌های اطراف استانبول کشیده شده که یک مقام ناشناس عربستانی به خبرگزاری رویترز گفته جسد در همان ترکیه به "مستشاران محلی" تحویل داده شده تا "آن را امحاء" کنند.# خلیل

بی بی سی – باختر29 میزان دونالد ترامپ گفته است تصمیم دارد آمریکا را از معاهده موشکی مهم ۱۹۸۷ با روسیه خارج کند. آمریکا سال‌هاست که روسیه را به نقض این معاهده متهم می‌کند. اتهامی که مسکو آن را رد می‌کند. این معاهده دو کشور را از تولید و آزمایش موشک‌های میان‌برد منع می‌کرد. پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (آی‌ان‌اف) در سال ۱۹۸۷ در واشنگتن میان رهبران ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی برای حذف موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد امضاء شد و رونالد ریگان، رئیس جمهوری آمریکا و میخائیل گوباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی آن را امضاء کرده‌اند. آقای ترامپ می‌گوید روسیه این پیمان را با آزمایش نسل جدید موشک‌های خود نقض کرده است. این پیمان تولید و آزمایش موشک‌های کوتاه برد ۵۰۰ کیلومتر تا میان بردهایی ۵۵۰۰ کیلومتری را منع می‌کرد. این ادعا را باراک اوباما، رئیس‌جمهوری قبلی آمریکا هم تکرار کرده بود اما به اصرار متحدان اروپایی کشورش که از به راه افتادن یک جنگ تسلیحاتی نگران بودند از آن خارج نشده بود. اما آقای ترامپ روز شنبه (۲۰ اکتبر) گفت آمریکا به روسیه اجازه نمی‌دهد " که فعالیت تسلیحاتی خودش را بکند در حالی که ما خودمان را منع می‌کنیم" "من نمی‌دانم چرا رییس جمهور اوباما از این باره مذاکره نکرده بود یا از آن خارج نشده بود... اونها سال‌هاست که این پیمان را نقض می‌کنند." در همین حال یک مقام وزارت خارجه روسیه به ریانووستی، خبرگزاری بین‌المللی روسیه، گفته آمریکا این تصمیم را با انگیزه محقق کردن رویای "جهان تک قطبی" انجام می‌دهد. جهانی که در آن آمریکا تنها ابرقدرت است. # خلیل

کابل  بی بی سی 29 میزان  باختر
دومین روز انتخا بات پارلما نی افغانستان در حدود ۱۴ ولایت و ۴۰۰ مرکز رای گیری آغاز شد. این مراکز دیروز به دلیل مشکلات فنی و امنیتی باز نشده بودند..
عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات حوالی نیمه شب گذشته به وقت محلی در یک نشست خبری در کابل، روند برگزاری انتخابات را بهتر از انتخابات قبلی افغانستان دانست. و وعده داد که مراکز باز نشده امروز یکشنبه بر روی رای دهندگان باز خواهند بود.
رای گیری از صبح دیروز آغاز ولی شماری ازمراکز رای گیری با تاخیر چندین ساعته باز و تا ساعت ۸ شب ادامه داشت..
براساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در انتخابات دیروز بیشتر از سه میلیون نفر شرکت کرده اند..
صیاد گفت که کمیسیون تاکنون نتوانسته اطلاعات مشارکت رای دهندگان را از سراسر افغانستان به دلیل مشکلات ارتباطی دریافت کند.
در برخی ولایت‌های افغانستان به دلیل تهدید نیروهای شورشی شبکه‌های مخابراتی شبانه قطع می‌شود.
برای شرکت در انتخابات پارلمانی حدود ۸.۸ میلیون نفر ثبت نام کرده‌اند و عبد البدیع صیاد معتقد است بیشتر افراد واجد شرایط، دیروز رای داده‌اند.
انتخابات روز گذشته با مشکلات نیز همراه بود.
در انتخابات دیروز براساس اعلام وزارت داخله افغانستان نزدیک به ۲۰۰ حادثه امنیتی  روی داده که در اثر آن  27 غیر نظامی  و۹ سرباز اردو و پو لیس  کشته  ۱۲۰ تن دیگر زخمی شدند.  آشنا

سنگا پور – صدای امریکا – 29 میزان باختر
وزرای دفاع ۱۸ کشور، شامل ۱۰ عضو اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی، موسوم به آسیا ن، در مورد «دستور العمل چند جانبه برای جلوگیری از برخورد طیاره های نظامی» توافق کردند.
این توافق دیروز  شنبه در آخرین روز گردهمایی این وزرا در سنگاپور و با حضور وزرای دفاع ایالات متحده امریکا ،  روسیه و چین به دست آمد..
وزیر دفاع سنگاپور در این باره گفت که این توافق اصولی، جنبه الزام آور ندارد و مشابه توافق سال گذشته همین گروه است ، که برای جلوگیری از تصادف کشتی‌ها جنگی در آب‌های آزاد حاصل شد، است.
نگ انگ هن توضیح داد: "مشخصا در سه مورد، پیشرفت داشته‌ایم؛ نخست در مورد مقابله با تروریسم، دوم افزایش توانایی هایمان برای مقابله با تهدیدهای میکروبی، کیمیایی و بیولوژیکی و سوم، دستیابی به دستورالعمل و کدهای چند جانبه برای جلوگیری از برخورد هواپیماهای نظامی در فضا .."
سال گذشته یک طیاره  بمب افکن بی ۵۲ آمریکا به نشانه نارضایتی واشنگتن از ادعاهای ارضی بیجینگ در بحیره  جنوبی چین، بر فراز آن منطقه به پرواز درآمد، که با اعتراض متقابل ببیجینگ روبرو شد..
وزیر دفاع آمریکا نیز روز جمعه در مهمانی ناهار کاری با همتایان خود در سنگاپور بر ضرورت بهبود روابط واشنگتن و پکن، و جلوگیری از برخورد نظامی ناخواسته بین نیروهای طرفین تاکید کرد.
سه سال پیش، آمریکا و چین برای جلوگیری از تصادف هواپیماهای نظامی به صورت دو جانبه توافق کردند، اما توافق سنگاپور که شنبه به دست آمد، اولین «دستورالعمل و کدهای چند جانبه» در این خصوص است. آشنا

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL