13 سرطان 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر درگذشت

محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر درگذشت

کابل/ ۱۳ سرطان/ باختر محمد يوسف غضنفر نماينده ويژه رييس جمهوری...

وزیر خارجه پاکستان به ویروس کرونا مبتلا شده است

وزیر خارجه پاکستان به ویروس کرونا مبتلا شده است

کابل /13 سرطان / باختر ‏شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

اخبار جهان

وی او ای / ۱۳ سرطان/ باختر
یک نهاد امریکایی می‌گوید که آتش‌سوزی مرموز درولایت اصفهان ایران، ورکشاپ بسته بندی سنترفیوژ تاسیسات غنی سازی یورانیم نطنز را آسیب رسانیده است.
نهاد علوم و امنیت بین المللی مستقر در واشنگتن می‌گوید که این حادثه‌ٔ آتش سوزی بر خلاف گفته های مقامات در تهران، سبب عقب‌گرد بزرگتری به هدف هسته‌ یی ایران شده است.
مقامات ایرانی گفته اند که چگونگی این حادثه آتش‌سوزی تحت بررسی قرار دارد که در آن یک تعمیری که کار ساختمانی در آن جریان داشت، آسیب دیده است.
اما نهاد امریکایی در صفحهٔ تویترش با نشر تصاویر از ساختمانی که در آن آتش‎سوزی صورت گرفته بود، گفته است که در سال ۲۰۱۷ این ساختمان را ورکشاپ بسته بندی سنترفیوژ شناسایی کرده بود.
ساره بورخارد، یکی از پژوهشگران این نهاد به صدای امریکا گفت که کار ساختمان این ورکشاپ در سال ۲۰۱۲ آغازشدو در سال ۲۰۱۸ به پایان رسید.
تلویزیون صدا و سمای ایران در سال ۲۰۱۸ از این تاسیسات گزاشی تهیه کرده بود و آن را "مرکز مونتاژ سانتریفیوژ ایران" معرفی کرده بود.
تصاویری از آتش‌‌سوزی روز پنجشنبه که ادارۀ انرژی اتمی ایران نشر کرد، خسارات گسترده‌ یی را در یک بخش این ورکشاپ نشان می‌دهد.
خانم بورخارد افزود که به نظر او تجهیزات سنترفیوژها به سادگی قابل تعویض نیست زیرا اجزای آن باید از خارج وارد شود.
ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ شرکت تکنالوژی سنترفیوژ ایران و سپس شرکت دیگری را که با این شرکت ایرانی داد و ستد داشتند تحریم کرد.
ایران در سال ۲۰۱۵ توافقنامهٔ هسته‌ یی با قدرت‌های جهان امضا کرد که بر اساس آن این کشور فعالیت های غنی سازی یورانیم را کاهش می‌دهد.
دونالد ترمپ، رییس جمهورامریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ یی با ایران خارج شد و دلیل آن را عدم فشار کافی بر تهران عنوان کرد.
ترمپ، بار دیگر تعزیرات اقتصادی بر ایران وضع کرد.

کابل /13 سرطان / باختر
‏شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان به ویروس کرونا مبتلا شده است و اکنون در قرنطین به سر می برد.
به گزارش آژانس باختر؛وی امروز در تويترش نوشته است که تب داشت و آزمونش مثبت است و خود را تجريد کرده است. او افزوده است"احساس قوت می کنم. وظایفم را از خانه به پیش خواهم برد. لطفاً مرا در دعا های تان داشته باشید."


وی او ای / ۱۳ سرطان/ باختر
زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده امریکا در امور مصالحۀ افغانستان بار دیگر با محمد اشرف غنی، رییس جمهور و عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحۀ ملی افغانستان از طریق کنفرانس ویدیویی در پیوند به صلح این کشور بحث و گفت وگو کرد.
خلیلزاد امروز جمعه در رشته پیام‌هایی در صفحۀ تویترش نگاشته است که در این گفت وگو بر حل موارد باقی مانده برای آغاز مذاکرات بین‌ افغانان تاکید کرده است.
خلیلزاد همچنان گفته است که تاخیر در آغاز مذاکرات بین‌ افغانان، زمینه برای مخربان روند صلح این کشور، مساعد می‌کند.
نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحۀ افغانستان در مورد این عناصر مخرب در روند صلح افغانستان چیزی نگفته است.
روز گذشته نیز دیبرا لاینز، نماینده ویژۀ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفته بود که برخی عناصر مخرب در این کشور تلاش برای تداوم جنگ دارند؛ اما او هشدار داد که به آنان اجازه نمی‌دهند که روند صلح افغانستان را تخریب کنند.
نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان همچنان گفته است که آنان در موردتاثیرگذاری اقتصادی صلح و مشکلاتی که جنگ عامل آن در افغانستان است، بحث و گفت وگو کرده اند.
به گفته خلیلزاد "مزایای اقتصادی صلح بیشتر از مزایای جنگ در این کشور است".
تلاش‌های جدی به ویژه از جانب ایالات متحده جریان دارد تا مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان برگزار شود؛ اما تا کنون تاریخ و مکان برگزاری این مذاکرات مشخص نشده است.
زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان هفته گذشته یک بار دیگر سفرهایش را به منظور جلب حمایت برای روند صلح افغانستان و تسهیل این روند، به منطقه آغاز کرد.
وزارت خارجۀ ایالات متحده روز یکشنبه گذشته  با نشر اعلامیه‌ یی گفته بود که خلیلزاد در این سفر به قطر، پاکستان و ازبکستان خواهد رفت و برای برآورده شدن باقی تعهدات پیش از مذاکرات بین‌ افغانان، به ویژه "کاهش خشونت و رهایی به موقع زندانیان" خواهان جلب حمایت خواهد شد.
فریده بابک


واشنگتن/ وی او ای / ۱۳ سرطان / باختر
گروه طالبان گزارش وزارت دفاع ایالات متحده امریکا مبنی بر تداوم ارتباط این گروه با شبکۀ تروریستی القاعده را رد کرده است و آن را "تبلیغاتی و نادرست" خوانده است.
پنتاگون روز چهارشنبه اول جولای در گزارشی به کانگرس ایالات متحده نوشت: "القاعده در شبه قارۀ هند به روال همیشگی با اعضای پایین رتبۀ طالبان همکاری می کند و از آنان حمایت می‌کند تا حکومت افغانستان را آسیب برساند و نیروهای امریکا و اهداف غربی را در منطقه هدف قرار دهد".
طالبان دیروزبا نشر اعلامیه‌ یی گفته اند که آن گروه در امور داخلی دیگر کشورها مداخله نکرده است و با پابندی به تعهدات توافقنامۀ امریکا-طالبان از هر روش ممکن برای تامین صلح پایدار در افغانستان کار می‌گیرند.
بر بنیاد توافقنامۀ صلح که در ۲۹ فبروری میان نمایندگان طالبان و امریکا در قطر امضا شد، طالبان مکلف اند که روابط خود با القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی را قطع کنند.
پیش از این، کنت مکنزی، فرمانده قومندانی مرکزی قوای امریکایی در مورد تمایل و توانایی طالبان مبنی بر جلوگیری از گروه‌های مرتبط با القاعده برای انجام حملات تروریستی از خاک افغانستان بر امریکا ابراز تردید کرد.
مکنزی روز چهارشنبه در یک کنفرانس ویدیویی در انستیتیوت شرق میانه گفت: "لانۀ القاعده در شرق افغانستان در نزدیکی مرز (با پاکستان) است. حضور بسیار اندک دارند، اما رهبر جهانی شان (ایمن الظواهری)در آنجاست...او (ظواهری) قدرت زیاد ندارد، اما در واقع، فکر می‌کنیم، که او احتمالاً در جایی در آن ساحه حضوردارد".
پیشتر از آن، سازمان ملل متحد نیز با نشر گزارشی گفته بود که طالبان در جریان مذاکرات با امریکا، با القاعده مشورت کرده اند و به آن گروه تروریستی از بقا و ادامۀ رابطۀ خود اطمینان داده اند. در این گزارش آمده است که از یافته‌های منابع استخباراتی چنین استنباط می‌شود که طالبان به عوض مخالفت با القاعده، روابط شان را با آن سازمان دهشت افگن تقویت بخشیده اند.
فریده بابک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL