02 سنبله 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی : جنگ افغانستان یک جنگ داخلی نیست بل ریشه های عمیق در منطقه دارد

کابل باختر 1 سنبله جلسه کابینة جمهوری اسلامی افغانستان، تحت...

ملاقات تودیعی معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر اتحادیه اروپا در کابل

کابل باختر 1 سنبله معین سیاسی وزارت امور خارجه، امروز با...

سیستم خدمات الکترونیکی برای مالیه دهنده گان بزرگ افتتاح گردید

کابل باختر 1 سنبله سیستم خدمات الکترونیکی برای مالیه دهنده گان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اخبار جهان

دهلی جدید – بی بی سی نیوز – ۱  سنبله – باختر
قضات دادگاه عالی هند رای دادند که رسم سه طلاقه کردن در میان مسلمانان مغایر قانون اساسی این کشور است و باید ملغی شود. این رای در پی رسیدگی به درخواست‌ های متعدد برای غیر مجاز اعلام کردن سه طلاقه کردن زنان صادر شده است.
ممنوعیت سه طلاقه با رای اکثریت هیئت قضات متشکل از پنج قاضی مرد صادر شد که هندو، مسیحی، مسلمان، سیک و زرتشتی بودند. سه تن از قضات به غیرقانونی بودن رسم سه طلاقه و دو تن از آنان، از جمله رئیس دادگاه عالی ، به قانونی بودن این رسم رای دادند. رئیس دادگاه عالی اعلام کرد که با توجه به نظر هیئت قضات، رسم سه طلاقه کردن به حالت تعلیق در می‌آید و حکومت ملزم است ظرف شش ماه قوانین لازم برای لغو این رسم را تصویب و  عملی کند.
یک مرد مسلمان طبق رسوم برای سه طلاقه کردن زنان اجازه دارد با سه بار تکرار لفظ "طلاق" یا سه بار خواندن صیغه طلاق در یک مرحله، زن خود را طلاق دهد. برخی از مردان مسلمان هندی با استفاده از این رسم، از طریق نامه، تماس تلفنی و اخیرا پیام‌رسان، همسرانشان را طلاق داده‌اند.
مخالفان سه طلاقه  این رسم را ناقض حقوق اولیه زنان می‌دانند و پژوهشگران اجتماعی گفته‌اند در نتیجه این رسم، هزاران زن مسلمان هندی اجباراْ مطلقه و در شرایطی دشوار به حال خود رها شده‌اند. به گفته منتقدان سه طلاقه کردن، شواهدی وجود دارد که مردان با توسل به تهدید به سه طلاقه کردن همسرشان، مانع از اظهار نظر و اعتراض آنان نسبت به رفتار ناخوشایند و حتی خیانت خود می‌شوند. آنان وجود چنین حقی برای مردان را عاملی در تضعیف نهاد خانواده و تزلزل در روابط زناشویی می‌دانند.
در مقابل، مسلمانان مدافع این رسم معتقدند که ممنوعیت سه طلاقه کردن به معنی دخالت در امور دینی ملت است و دولت مجاز به چنین مداخله‌ای نیست. به خصوص در شرایط کنونی که ملیگرایان هندو به رهبری نارندرا مودی، نخست وزیر، قدرت را در دست دارند، مسلمانان نسبت به هرگونه شائبه مداخله دولت در امور دینی خود حساسیت بیشتری نشان می‌دهند.
سه‌طلاقه کردن زن به معنی نفی رجوع و ازدواج مجدد همان مرد با اوست مگر اینکه زن با فرد دیگری ازدواج کرده و این مرد فوت کند یا همان زن را طلاق دهد. به چنین مردی محلل می‌گویند و گاه زن و شوهری که پس از سه‌طلاقه شدن، پشیمان شده و قصد ازدواج با هم را داشته باشند، فردی را به عنوان محلل به استخدام خود در می‌آورند.
ختم / فریده

واشنگتن – صدای امریکا – ۳۰ اسد - باختر
آفتاب گرفتگی کامل  امروز دوشنبه سی ام  ماه اسد در آمریکا و از ایالت اورگان تا کارولینای جنوبی قابل مشاهده است .
پس از 99 سال این نخستین بار خواهد بود که یک آفتاب گرفتگی کامل در خاک آمریکا مشاهده می شود. همچنین این نخستین بار از ۹۹ سال پیش تا کنون است که یک آفتاب گرفتگی کامل از ساحل اقیانوس آرام تا ساحل اقیانوس دیده خواهد شد.
آفتاب گرفتگی کامل هر سه سال یک بار در یک نقطه از جهان اتفاق میافتد اما از آنجایی که بیشتر سطح زمین را آب تشکیل داده اغلب این آفتاب گرفتگیها بر روی اقیانوس قابل مشاهده هستند.
آفتاب گرفتگی کامل زمانی اتفاق میافتد که ماه کاملا بین زمین و آفتاب قرار گرفته و سه کره در یک خط مستقیم قرار گیرند، در این صورت ماه تمامی آفتاب به جز هاله اتمسفر آن را سد می کند.
برای ساکنان زمین کره ماه به اندازه خورشید به نظر می رسد زیرا هرچند قطر ماه ۴۰۰ برابر کوچکتر از قطر خورشید است اما فاصله آن با زمین هم ۴۰۰ برابر کمتر از فاصله خورشید تا زمین است.
طبق همین خبر آفتاب گرفتگی کامل بعدی در سال ۲۰۲۴ بین تگزاس تا نیواینگلند امریکا مشاهده خواهد شد. در خارج از آمریکا هم  آفتاب گرفتگی بعدی در سال ۲۰۱۹ در چیلی و ارجنتاین قابل مشاهده خواهد بود. ختم / فریده

واشنگتن – بی بی سی – ۳۰ اسد - باختر
کشتی جنگی یواس‌اس ایندیاناپولیس ۷۲ سال پس از آن که در جنگ جهانی دوم توسط یک تحت البحری جاپان غرق شد، در اقیانوس آرام پیدا شد.
این کشتی جنگی پس از انجام ماموریت سری خود، هنگام بازگشت هدف قرار گرفت و غرق شد.
ماموریت سری این کشتی تحویل قطعات بمب اتمی بود که بعدا درهیروشیمای جاپان استفاده شد.
غرق شدن این  کشتی باعث وقوع یکی از پرتلفات ترین سوانح  بحری در تاریخ نیروی بحری آمریکا شد و از ۱۱۹۶ عمله این کشتی ، تنها حدود ۳۰۰ نفر نجات پیدا کردند.
غرق شدن سریع این کشتی تنها در ۱۲ دقیقه و دریافت نشدن هیچ گونه پیام اضطراری باعث شد که موقعیت این کشتی جنگی مدت‌های مدیدی یک رمز و راز باشد.
کشتی جنگی یو اس‌اس ایندیاناپولیس به خاطر ماموریت سری آخرش شناخته شده است که در آن قطعات بمب اتمی آمریکا را به پایگاهی درجزیره تینیان در اقیانوس آرام تحویل داد.
تیم تحقیقاتی در بیانیه‌ای گفته است که بقایای این کشتی درمالکیت نیروی  بحری آمریکا قرار می‌گیرد.
گفته شده که ۲۲ نفر از عمله این کشتی جنگی هنوز زنده هستند.
یکی از سخنگویان این عمله گفته که آنها مدت‌های طولانی در انتظار روزی بودند که کشتی پیدا شود.
ختم / فریده

سیول – بی بی سی – ۳۰ اسد – باختر
مانور مشترک اردو‌های آمریکا و کوریای جنوبی از امروزدوشنبه به مدت ۱۰ روز برگزار می‌شود. هدف این مانور دفاع در برابر یک عملیات تهاجمی احتمالی کوریای شمالی اعلام شده است.
این در حالیست که کوریای شمالی می‌گوید آمریکا و کوریای جنوبی نقشه حمله به آن کشور را تمرین می‌کنند.
این مانور که هر سال دو مرتبه برگزار می‌شود، عمدتا بر اساس شبیه‌سازی کامپیوتری ساختارهای قوماندانی است.
یک روزنامه حکومتی کوریای شمالی گفته است که آمریکا با این مانور"بنزین روی آتش می‌پاشد."
حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ نظامی آمریکایی در این مانور شرکت دارند. این در حالیست که در مانور قبلی حداقل ۲۵ هزار نظامی آمریکایی حضور داشتند.
جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، گفته است که کاهش نیروهای آمریکایی در مانور جاری به تنش اخیر با پیونگ یانگ ارتباطی ندارد.
کوریای شمالی به تازگی اعلام کرده  است که برنامه حمله به جزیره گوام در اقیانوس آرام - که بخشی از قلمرو آمریکا به حساب می آید - را بررسی کرده و طرح آن را در روزهای آینده تکمیل می‌کند.
در واکنش به این اعلام کوریای کوریای شمالی  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفت که اگر کوریای شمالی به رفتار تهدیدآمیز خود ادامه دهد با"چنان پاسخی روبرو خواهد شد که تاکنون تنها با چند کشور آن چنان رفتار شده" است. او همچنین گفته  است که پیونگ یانگ با "خشم و آتش" رو به رو خواهد شد. ختم / فریده

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL