03 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مواد خوراکی و دواهای تاریخ گذشته جمع آوری می شوند

کابل باختر 2 جوزا وزارت صحت عامه ، در همکاری با...

پنج دزد گرفتارشدند

پنج دزد گرفتارشدند

کابل باختر/ ۲/ جوزا پولیس هرات ، تخار و بغلان درعملیات...

شش طالب مسلح در سروبی کابل بازداشت شدند

شش طالب مسلح در سروبی کابل بازداشت شدند

کابل باختر/ ۲/ جوزا فطعات خاص پولیس وزارت امورداخله درجریان یک...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اخبار جهان

وا شنگتن – صدای امریکا – 2 جوزا - باختر
جیمریچ، سناتور جمهوریخواه و رییس کمیتۀ روابط خارجی مجلس سنای کانگرس امریکا گفت که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان در مذاکرات با گروه طالبان "پیشرفت" داشته است.
به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس،  جیم ریچ دیروز پس از گزارشدهی خلیلزاد گفت "مساله همواره این است که چقدر پیشرفت وجود داشته  است و آیا می توانید به هدف نهایی برسید یا خیر."
زلمی خلیلزاد دیروز  پشت درهای بسته به پرسش‌های سناتوران امریکایی در مورد تماس‌هایش با طالبان و تلاش برای پایان جنگ در افغانستان معلومات داد و به خبرنگاران اجازۀ ورود به این جلسه داده نشد.
اسوشیتدپرس از قول باب منیندیز، سناتور دموکرات گزارش داده است که مردم امریکا خواستار برگشت سربازان امریکایی از افغانستان اند، اما به گفتۀ این سناتور امریکایی چگونگی دستیابی به این هدف نهایت مهم است.
منیندیز همچنان گفته است "اختلاف عمیق بین دیدگاه های جامعه استخباراتی در مورد (چشم انداز صلح) و خوش بینی  خلیلزاد وجود دارد."
تاد یانگ، سناتور جمهوریخواه از ایالت اندیانا خواهان شفافیت بیشتر از جانب قصرسفید در مورد مذاکرات با گروه طالبان شده است.
خلیلزاد از زمان گزینش‌ وی به صفت نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان تا کنون شش بار با نمایندگان طالبان دیدار کرده است، اما این نخستین بار است که در مورد این تماس‌ها به قانونگذاران امریکایی گزارش می‌دهد.
پیش از این شماری از قانونگذاران امریکایی از مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده به خاطر "فقدان شفافیت" در روند صلح افغانستان انتقاد کرده بودند و خواستار گزارشدهی  خلیلزاد به کانگرس شده بودند.
خروج قوای خارجی از افغانستان، تضمین از اینکه از خاک افغانستان برای انجام حملات بر ضد امریکا استفاده نشود، آغاز مذاکرات بین الافغانی و آتش بس پایدار از مسایل مورد بحث در گفتگوهای  خلیلزاد با طالبان بوده است.
نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان با برشمردن این چهار مورد تاکید ورزیده است که تا روی تمام این گزینه ها توافق صورت نگیرد، روی هیچ مسله یی توافق نمی شود.  فریده بابک

جاکارتا – بی بی سی – 2 جوزا - باختر
در جریان اعتراضات گسترده علیه انتخاب مجدد جوکو ویدودو، رییس جمهور اندونیزیا، ۶ نفر کشته و دوصد نفر دیگر مجروح شدند.
پولیس می گوید در حال بررسی علت مرگ این افراد است.
شبکه های اجتماعی در بعضی مناطق این کشور به منظور جلوگیری از شایعات مسدود شده اند.
تیتو کارنویان، رییس پولیس ملی اندونیزیا گزارش‌ها درباره استفاده از گلوله جنگی علیه معترضان را تکذیب کرد و خواستار آرامش شد.
اعتراضات  پس از آن آغاز شد که نتایج انتخابات نشان داد که ویدودو رقیب خود، پرابو وو سوبیانتو را، شکست داده است.
کمیسیون انتخاباتی اندونیزیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که  ویدودو ۵۵.۵ درصد آرا را در انتخابات ریاست جمهوری به دست آورده است.
رقیب رییس جمهور اندونیزیا نتایج انتخابات را رد کرده است و گفته است انتخابات همراه با تقلب بوده است.  فریده بابک

بیروت – بی بی سی – 2 جوزا - باختر
یوسف بن‌علوی، وزیر امور خارجه عمان، گفته است که کشورش به شدت نگران تنش میان ایران و آمریکا است و تلاش می‌کند با کمک دیگران تنش فعلی را مهار کند.
بن‌علوی در پاسخ به این سوال بی‌بی‌سی عربی که آیا عمان نقشی به عنوان میانجی میان ایران و آمریکا ایفا می‌کند، گفت: "نه واقعا. ما آن طور که شما فکر می‌کنید نقش میانجی نداریم."
عمان که روابط نزدیکی با ایران و امریکا دارد در سال‌های گذشته و در چند مقطع حساس در مذاکرات بین تهران و واشنگتن  ایفا کرده است.
همزمان یک نماینده مجلس ایران گفته است که "هیچ گروهی نمی‌تواند اعلام کند که از جانب ایران وارد جنگ نیابتی شده است."
وزیر امورخارجه عمان به بی‌بی‌سی گفت که دو طرف باید متوجه باشند که یکدیگر را مقصر دانستن، "بازی بسیار بسیار خطرناکی است".
او گفت: "اگر جنگی در بگیرد، بحث بحث یک هفته و دو هفته یا یک ماه و دو ماه نیست... بحث بودن یا نبودن است."
بن‌علوی در مصاحبه با بخش عربی بی‌بی‌سی گفت که ایرانی‌ها و امریکایی‌ها متوجه هستند که "تنش فعلی ممکن است به فاجعه منجر شود و شاید هم به توافق ختم شود... همه می‌دانند که اگر اوضاع بدتر شود بقیه دنیا همه ضرر می‌کنند."
او گفته  است ابعاد فاجعه احتمالی "قابل اندازه‌گیری نیست و یک جرقه برای شعله‌ور شدن کافی است."  فریده بابک

واشنگتن – صدای امریکا – 2 جوزا - باختر
زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده امریکا  در امور مصالحۀ افغانستان دیروز پشت درهای بسته به اعضای کمیتۀ روابط خارجی مجلس سنای امریکا در مورد روند صلح افغانستان گزارش داد.
پس از گزینش در این سمت، این نخستین بار است که  خلیلزاد در مورد مذاکرات صلح با طالبان، به قانونگذاران امریکایی گزارش می‌دهد.
پیش از این شماری از قانونگذاران امریکایی از مایک پمپیو، وزیر امورخارجۀ امریکا خواسته بودند تا  خلیلزاد را برای گزارشدهی به کانگرس امریکا بفرستد.
ماه گذشته شماری از اعضای دموکرات کمیتۀ امور خارجی مجلس نمایندگان کانگرس امریکا با ارسال نامه‌ یی به  پمپیو از "فقدان شفافیت" در روند صلح افغانستان انتقاد کرده بودند.
زلمی خلیلزاد تا کنون شش بار با نمایندگان طالبان دیدار و گفت وگو کرده است.
حکومت و شورای عالی صلح افغانستان نیز در گذشته انتقاد کرده بودند که خلیلزاد جزییات کامل تماس‌های خود را با طالبان در اختیار حکومت افغانستان قرار نمی‌دهد.
فریده بابک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL