05 میزان 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

توزیع صابون؛ اقدام تازه سره میاشت برای جلوگیری ازگسترش کرونا درکشور است

توزیع صابون؛ اقدام تازه سره میاشت برای جلوگیری ازگسترش کرونا درکشور است

کابل/ ۵ میزان/ باختر سره میاشت برای تشویق خانواده ها به...

تلفات تازۀ طالبان ؛ نظامیان درپی آخرین بقایای مهاجمان درولسوالی وازه خواه پکتیکااند

شرن/ ۵ میزان/ باختر درپی حمله گسترده طالبان بربخش هایی ازولسوالی...

نخستین فضانورد زن به ماه می‌رود

نخستین فضانورد زن به ماه می‌رود

واشنگتن/وی او ای / 5ميزان/ باختر ادارهٔ ملی تحقیقات فضایی امریکا...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

اخبار جهان

واشنگتن/وی او ای / 5ميزان/ باختر
ادارهٔ ملی تحقیقات فضایی امریکا (ناسا) جزئیات تازه یی از پروژۀ "آرتمیس" را منتشر کرد که شامل برنامه‌های مختلف به شمول فرود نخستین فضانورد زن‌، و فضانورد مرد بعدی بر کره ماه در سال ۲۰۲۴ است.
این جزئیات که در وبسایت ناسا منتشر شده است، شامل بخش‌های گوناگونی است ‌و آگاهی‌های ارزشمندی در اختیار دوستداران اکتشافات فضایی قرار می‌دهد.
ناسا در ۱۸ماه گذشته به برنامه‌های ۴ساله کاوشگری خود برای ایجاد بستری برای حضور در سطح کرۀ ماه تا پایان دهۀ کنونی سرعت بخشیده است.
اعزام دوبارۀ انسان به ماه، چالش بزرگی برای ناسا محسوب می‌شود. این اداره آخرین مأموریت اکتشافی خود در این کره را در سال ۱۹۷۲ با موفقیت انجام داده بود.
جیم برایدنستاین، رییس ناسا، با قدردانی از حمایت هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات از برنامه‌های آن سازمان، از چگونگی پیشرفت پروژۀ حضور امریکا در ماه، در قرن ۲۱ ابراز رضایت کرد.
به گفته جیم برایدنستاین، ناسا علاوه بر تقویت برنامه‌های اکتشافی خود، در حال اصلاح بودجه و ساختار آن سازمان است.
او افزود که رفتن به کرۀ ماه با هدف اکتشافات علمی، مزایای اقتصادی، و الهام بخشی به نسل جدیدی از کاوشگران صورت می‌گیرد، و در عین حال نخستین گام‌های بشر در مسیر سیاره سرخ خواهد بود. فریده بابک

 

واشنگتن/ وی او ای /۴ميزان/باختر

شرکت داروسازی امریکایی جانسن وجانسن مرحله نهایی آزمایش های واکسین ویروس کرونارا آغاز کرد.

داکترپاول استوفلز، مسوول علمی شرکت جانسن و جانسن، به خبرنگاران گفت که ۶۰ هزار شرکت کننده در ۲۱۵ محل در امریکا، ارجنتاین، برازیل، چیلی، کولمبیا، مکسیکو، پیرو و افریقای جنوبی واکسین آزمایشی را دریافت خواهند کرد.

داکتر استوفلز گفت که جانسن و جانسن پس از مشاهده نتایج مثبت ازآزمایش های ترکیبی مرحله اول و دوم درامریکا وبلجیم، مرحله نهایی آزمایش را آغاز کرد.

واکسین شرکت جانسن وجانسن چهارمین واکسین بالقوه ویروس کرونا است که به گونهٔ گسترده‌یی درمرحله نهایی یا مرحله سوم درامریکا آزمایش می‌شود.

پیش از این شرکت های مودرنا، بایوان‌تیک آلمان و فایزر امریکا و شرکت استرازینیکا مرحله نهایی آزمایش های واکسین را آغاز کرده اند.

هرچهار شرکت تحت ابتکار عملیات سریع اداره ترامپ برای تهیه واکسین ویروس کرونا که هدف آن ارائه ۳۰۰ میلیون دوز واکسین تا جنوری سال ۲۰۲۱ است، کارمی‌کنند.

واکسین شرکت جانسن وجانسن برخلاف واکسین های سه شرکت دیگر که باید به دو دوز تجویز شود، با یک دوز واحد تجویز می‌شود.

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا از این خبر شرکت جانسن و جانسن استقبال کرد. او در صفحهٔ تویترش نوشت:"خبر بزرگ. بسیاری از شرکت های بزرگ نتایج خارق العاده یی را مشاهده می کنند. ادارهٔ موادغذایی و دارویی امریکا باید سریع حرکت کند! "

ادارهٔ موادغذایی و دارویی باید موثربودن واکسین را تایید کند وبه آن جواز تطبیق بدهد.

فریده بابک

مسکو/ بی بی سی/۴میزان/باختر
سخنگوی الکسی ناوالنی، چهرۀ مخالفان در روسیه، گفته است که حساب های بانکی او مسدود شده است و آپارتمان او ضبط شده است.
او یک روز پیشتر از شفاخانه یی در آلمان که به خاطر مسمومیت به سم اعصاب نوویچوک در آن بستری بود مرخص شد.
کیرا یارمیش سخنگوی  ناوالنی گفت: "آنان دارایی ها و آپارتمان کسی که در کُما بود را گرفتند."
تیم ناوالنی ولادیمر پوتین، رییس جمهور روسیه را متهم می کنند که دستور مسموم کردن او را صادر کرده است، اتهامی که کرملین قویا رد می کند.
ناوالنی که از منتقدان برجستۀ  پوتین است در پروازی در روز ۲۰ اگست در سایبریا از هوش رفت و بعد از چند روز برای تداوی به شفاخانه شاریت در برلین، پایتخت آلمان، منتقل شد.
دولت آلمان گفت که آزمایشگاه هایی در فرانسه و سویدن آزمایش های آلمان دایر بر اینکه او با سم اعصاب نوویچوک مسموم شده بود را تایید کرده اند.
دولت های متعدد اروپایی خواستار توضیح روسیه درباره مسمومیت او شده اند اما کرملین می گوید شواهدی در این زمینه وجود ندارد.
فریده بابک

واشنگتن/وی او ای/۴ميزان/باختر
تامس جانسون، تحلیلگر مسایل افغانستان می‌گوید که بدون آتش بس، دستیابی به صلح در افغانستان ناممکن است.
جانسون در مصاحبه یی با صدای امریکا گفت که فکر نمی‌کند یک حکومت توافقی در افغانستان شکل گیرد زیرا به گفتۀ وی طالبان در این مذاکرات در پی " تشکیل مجدد یک امارت اسلامی در افغانستان که اساساً ممکن به معنای کنار انداختن قانون اساسی و پویایی سیاسی یی که در ۱۹ سال گذشته به وجود آمده است و انفاذ شریعت اسلامی طبق دیدگاه افراطی خودشان اند."
این تحلیلگر امریکایی با انتقاد ازروند مذاکرات امریکا با طالبان گفت که حکومت افغانستان باید کم از کم یک کرسی در آن مذاکرات می‌داشت و افزود که در جریان یک و نیم سال مذاکرات امریکا با طالبان، باید به عوض تبادل زندانیان، به آتش بس به عنوان راهی برای اعتماد سازی دیده می‌شد.
او افزود که اگر طالبان با آتش بس موافقت کنند، می‌توان گفت که آنان برای مذاکره جدی استند. در غیر آن همه این مذاکرات یک نمایش سیاسی خواهد بود که طالبان ممکن بگویند که خوب ما برای مذاکره تلاش کردیم اما نشد و اکنون دوباره به میدان جنگ باز می گردیم.
با آنکه از آغاز مذاکرات صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان نزدیک به دو هفته سپری شده است، خشونت طالبان ادامه دارد و به گفتۀ مقام‌های افغان حملات این گروه افزایش یافته است.
جانسون با ابراز نگرانی در مورد خروج نظامیان امریکایی از افغانستان گفت که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان ممکن یک اشتباه باشد.
این در حالیست که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا گفته است که در جریان چند هفتهٔ آینده نیروهای امریکایی در افغانستان به کمتر از ۴۰۰۰ کاهش خواهد یافت و سپس تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.
فریده بابک

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL