25 میزان 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

هژده  میلیون دالر لیلام میشود

هژده میلیون دالر لیلام میشود

کابل 25 میزان باختر بانک مرکزی مبلغ هژده میلیون دالر...

حضورهیئت فدراسیون فوتبال آسیا میتواند سبب ایجاد اصلاحات درفدراسیون فوتبال شود

حضورهیئت فدراسیون فوتبال آسیا میتواند سبب ایجاد اصلاحات درفدراسیون فوتبال شود

کابل باختر/ 25/ میزان حضور هیئت فدراسیون فوتبال آسیا میتواند سبب...

کشته شدن شش طالب مسلح در فاریاب

کشته شدن شش طالب مسلح در فاریاب

میمنه 25 میزان باختر شش طالب مسلح دیروز درولسوالی قیصار فاریاب...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


اخبار جهان

بیجینگ - ایرنا- ۲۵ میزان – باختر
در جریان برگزاری نشست بزرگ اتحادیه سراسری روزنامه نگاران چین با حضور اتحادیه ها، سازمان های خبری و رسانه ای بزرگ جهان در بیجینگ، پیش نویس پیشنهادی راه اندازی اتحادیه خبرنگاران راه ابریشم مطرح شد و مورد بحث و مشورت قرار گرفت.
پیشنهاد راه اندازی این اتحادیه یکی از تازه ترین اقدامات دولت چین است که مبدع راه ابریشم نوین محسوب می شود و طرح آن از سال 2013 میلادی توسط 'شی جین پینگ' ، رییس جمهور خلق و منشی عمومی حزب حاکم چین مطرح شد.
در نشست اتحادیه خبرنگاران سراسری چین و رسانه های خارجی در باره طرح ابتکاری مذکوربحث و مشورت کردند.
راه ابریشم یک مسیر قدیمی و تاریخی محسوب می شود که مسیرهای دریایی و جاده ای را در بر می گرفته و نمادی از همکاری ها و تبادلات دوستانه کشورها به حساب می آید که از طریق آن از دیرباز کشورهای آسیا، اروپا و آفریقا به یکدیگر مرتبط بوده اند.
طرح راه ابریشم نوین دریایی و زمینی که یک جاده و یک کمربند نیز نامیده می شود و راه ابریشم نوین قرن بیست و یکم است، با ایجاد یک صندوق 40 میلیارد دالری و میلیاردها دالر سرمایه گذاری از چین و کشورهای دیگر در حال شکل گیری است و بزرگترین طرح جهان در شرایط فعلی محسوب می شود.
در ماه می امسال نیز همایش بزرگ بین المللی راه ابریشم با دستور کار صلح و همکاری و شفافیت و تبادل و اعتماد متقابل در بیجینگ برگزار شد و در آن طرفین، راه های گسترش همکاری های کشورهای حوزه راه ابریشم را مورد بحث قرار دادند.
سازمان های خبری در سراسر دنیا که اخبار مربوط به راه ابریشم را پوشش می دهند در حال ارایه راهنمایی ها و رهنمودهایی به گروه های رسانه ای خود می باشند تا فعالیت های حرفه ای تری در مسیر تبادلاتی راه ابریشم داشته باشند و به پیشبرد صلح و تبادلات بین المللی کمک کنند.
هدف از راه اندازی همایش مذکور این است که خبرنگاران راه ابریشم دست در دست یکدیگر به پیشبرد همکاری های رسانه ای به شکل حرفه ای کمک کرده و باعث شوند تا تبادلات دوستانه میان کشورهای مختلف تقویت شود و کشورها بتوانند به طور مشترک از فرصت های رشد برخوردار شوند.
یادآوری می شود که نشست بزرگ اتحادیه سراسری خبرنگاران چین و سازمان ها و گروه های خبری راه ابریشم و سازمان های خبری دنیا دیروز  با دستور کار مشورت درباره ساختار همکاری سازمان های خبری راه ابریشم و ارایه پیشنهادهای مختلف در تالار بزرگ رسانه ای در ناحیه هایدین شهر بیجینگ و با حضور نزدیک به 60 سازمان خبری از کشورهای مختلف شروع به کار کرد.
این نشست در شرایطی برگزار می شود که از روز چهارشنبه این هفته کنگره بزرگ حزب حاکم چین به ریاست 'شی جین پینگ' منشی عمومی حزب و رییس جمهور خلق چین در بیجینگ برای تعیین سیاست های پنج سال آینده کشور و انتخاب کادر جدید رهبری حزب تشکیل می شود.
ختم / فریده

پشاور - ایرنا – ۲۵ میزان – باختر
رسانه های رسمی پاکستان شامگاه دوشنبه  اعلام کردند که حمله هلیکوپترهای آمریکایی در منطقه ' کرم اجنسی' 5 کشته برجا گذاشت.
به گزارش آزانس باختر به نقل از ایرنا؛ مقامات رسمی پاکستان شامگاه دوشنبه اعلام کردند که دست کم چهار راکت در حمله هلیکوپترها در منطقه ' کرم اجنسی'  شلیک شده است.
بنا بر اظهارت یک منبع آگاه، پنج تن در این حمله به خانه یک مظنون به ستیزه جویی - که در مناطق بی قانون قبایلی مخفی می شوند- کشته شده اند.
یک مقام رسمی پاکستان  ادعا کرد که این حمله علیه 'ابوبکر' سرکرده مظنون گروهک تروریستی 'شبکه حقانی' انجام شده است.
پاکستان همواره به حمله هلیکوپترهای آمریکایی اعتراض کرده و آن را نقض حاکمیت خود تلقی کرده است.
اما با این همه، ایالات متحده امریکا تاکید می کند که این هواپیماها جنگجویانی را که در مناطق بی قانون قبایلی مخفی شده اند، نابود می کنند؛ جایی که اردوی پاکستان چندان رغبتی به فرستادن نیروهای نظامی برای مقابله با این شورشیان ندارد.
در حمله یک فروند طیاره  بدون سرنشین بر منطقه قبایلی 'کرم اجنسی' در ماه سپتامبر نیز سه نفر کشته و دو تن زخمی شدند.  ختم / فریده

سیول  - ایرنا -  ۲۵ میزان – باختر
خبرگزاری یونهاپ کوریای جنوبی اعلام کرد این کشور در حال تهیه نقشه ای جدید برای مقابله با تهدیدهای کوریای شمالی است که ابعاد گسترده تری پیدا کرده است.
به گزارش آزانس باختر به نقل از ایرنا 'جیونگ کیونگ دو' لوی درستیز اردوی این کشور این مطلب را در نشستی با حضور نمایندگان پارلمان عنوان کرد.
وی خاطر نشان کرد ابعاد تهدیدهای کوریای شمالی وسیع تر شده است و این کشور با ابزارهای تازه ای تهدیدهای خود را عملیاتی می کند که بسیار پیشرفته تر است.  ختم / فریده

نیویارک – ایرنا – ۲۵ میزان - باختر
پانزده عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دیروز دوشنبه برای یک دوره سه ساله انتخاب شدند.
به گزارش آژانس باختر به نقل ازایرنا ، این رای گیری در صحن مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد که بر اساس آن در چهار حوزه جغرافیایی زیر رای گیری به عمل آمد.
در گروه کشورهای آفریقایی چهار داوطلب وجود داشت که هر ۴ کشور به ترتیب سنگال ، آنگولا ، نایجریا  و جمهوری دموکراتیک کنگو برگزیده شدند.
در گروه آسیا و اقیانوسیه پنج کشور داوطلب شدند که از بین آن ها نپال، قطر ، پاکستان  و افغانستان  به جمع این شورا پیوستند و مالزیا با کسب ۱۲۹ رای نتوانست نصاب لازم را به دست آورد.
در گروه آمریکای لاتین و بحیره کارابین، پرو ، مکسیکو  و چیلی عضویت خود را در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به دست آوردند.
اسلواکیا  و اوکراین در حوزه کشورهای اروپای شرقی و در حوزه کشورهای اروپای غربی هم اسپانیا  و استرالیا توانستند راهیابی خود به شورای حقوق بشر را مسجل کنند.

مقر دائمی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنیو است و شورای جدید در نخستین جلسه خود، رئیس آن را تعیین خواهد کرد.
ختم / فریده
 

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL