01 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

گروه هشت نفري رهزنان دركابل بازداشت شد

گروه هشت نفري رهزنان دركابل بازداشت شد

كابل باختر اول جوزا موظفان امنيت ملي گروه هشت...

تبصره

تبصره

کابل باختر اول جوزا وزیر خارجه چین...

مردم : خدا کسانی را که سبب راه بندان می شوند ، جزا بدهد

مردم : خدا کسانی را که سبب راه بندان می شوند ، جزا بدهد

کابل اول جوزا باختر اول جوزا، روزی جنجالی میان...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتپاکستا ن : پروژه گاز «تاپی» نقطه عطف صلح منطقه است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

اسلام آباد - ایرنا – علی محمد خان ، وزیر فدرال حکومت  پاکستان در امور پارلمانی از پروژه گاز «تاپی» به عنوان نقطه عطف در تحقق صلح منطقه ای یاد کرد و گفت: لازم است به جای تنش، به سمت همکاری منطقه ای گام برداریم..
علی محمد خان در سخنرانی در سمینار مرکز مطالعاتی در اسلام آباد گفت:زمان گسترش صلح و هماهنگی دو جانبه در منطقه فرا رسیده است.
وی گفت که کشورش خواهان صلح در منطقه است و تحقق صلح و ثبات در افغانستان را ثبات خود می داند و همگان نیز باید برای تحقق صلح در افغانستان تلاش کنند.
به گزارش آژانس خبری دو لتی ایران، وزیر مذکور با بیان اینکه پیش از این به دلیل خصومت ها و دشمنی ها، ممکن بود که برخی کشورها برای طرف مقابل مشکلاتی ایجاد کنند، افزود: هم اکنون، زمان ارتقاء صلح و دوستی و هماهنگی برای توسعه و رونق منطقه فرا رسید ه  است.
این وزیر کابینه فدرال پاکستان همچنین با بیان اینکه «عمران خان» نخست وزیر پاکستان، خواستار روابط صلح آمیز با کشورهای همسایه ، به  تاپی ویژه هند و افغانستان' گفت پروژه تا پی  به عنوان یک نقطه  عطف  برای صلح در منطقه تلقی می شود.

سفیر هند در پاکستان نیز، اجرای پروژه خط لوله گاز ترکمنستان - افغانستان - پاکستان- هند موسوم به تاپی را عامل گسترش ثبات منطقه و همکاری در زمینه انرژی عنوان کرد.
«اجی بساریا»همچنین از پروژه «تاپی» به عنوان خط لوله صلح برای کشورهای همسایه یاد کرد.
وی افزود: پروژه تاپی نه تنها به گسترش همکاری های منطقه ای کمک می کند بلکه ممکن است 'انگیزه ای برای صلح' باشد و به تقویت همکاری منطقه ای کمک موثر می کند.
سران کشورهای عضو طرح خط لوله گاز ترکمنستان - افغانستان - پاکستان-هند موسوم به «تاپی» بیست و دوم ماه  قوس سا ل 94 کلنگ احداث این خط لوله را در شهر مرو ترکمنستان به زمین زدند .
آنرا تحقق یک ایده برای ایجاد همبستگی بین کشورهای جنوب آسیا با کشورهای آسیای مرکزی عنوان کردند.
اجرایی شدن این پروژه را در شکوفایی اقتصاد کشورهایشان و منطقه بسیار موثر دانستند.
به گزارش ایرنا اگرچه اجرای طرح تاپی پیشتر از ترکمنستان آغاز شده است اما مشکلات مالی و مسائل امنیتی در افغانستان و بلوچستان پاکستان تاخیر قابل توجهی را در ادامه این طرح ایجاد کرده است.
طبق همین خبر  تحلیلگران به این عقیده اند که صرفنظر از مخالفت هند با پیوستن چین به طرح انرژی تاپی، سه کشور دیگر این طرح به دلایل مالی اشاره شده نه تنها مخالفتی با چین ندارند، بلکه معتقدند این اقدام به رغم تاخیر قابل توجهی که در اجرای آن ایجاد خواهد کرد بر اهمیت اقتصادی و سیاسی این پروژه در منطقه خواهد افزود.
انتظار می‌رود احداث زیرساخت‌های این پروژه که هزار و 814 کیلومتر طول دارد تا سال 2019 به پایان برسد و بخش بزرگی از مشکلات انرژی پاکستان و هند از طریق آن حل شود.
شهرهای مهمی چون هرات، قندهار، کویته و ملتان در مسیر این پروژه قرار دارند و تاپی پس از ورود به پاکستان وارد هند می‌شود.
بیش از هفت میلیارد دالر برای احداث این خط لوله هزینه خواهد شد و هزینه گاز آن بیش از 15 میلیارد دالر برآورد شده است.
با بهره برداری از پروژه تاپی، سالانه افغانستان علاوه بر گاز طبیعی کافی، بیش از 400 میلیون دالر حق ترانزیت گاز کسب می کند.# آشنا
 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.