02 جوزا 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

گروه هشت نفري رهزنان دركابل بازداشت شد

گروه هشت نفري رهزنان دركابل بازداشت شد

كابل باختر اول جوزا موظفان امنيت ملي گروه هشت...

تبصره

تبصره

کابل باختر اول جوزا وزیر خارجه چین...

مردم : خدا کسانی را که سبب راه بندان می شوند ، جزا بدهد

مردم : خدا کسانی را که سبب راه بندان می شوند ، جزا بدهد

کابل اول جوزا باختر اول جوزا، روزی جنجالی میان...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتچین و پاکستان خواهان پیوستن افغانستان به سی پک هستند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

اسلام آباد - ایرنا -23 عقرب – باختر
یا یو جینگ،  سفیر چین در پاکستان گفت که بیجینگ  و اسلام آباد خواهان پیوستن کابل به طرح «یک کمربند - یک جاده» به ویژه کریدور مشترک اقتصادی چین و پاکستان موسوم به (سی - پک) هستند.
طرح راهروی اقتصادی مشترک چین- پاکستان به ارزش 57 میلیارد دا لر، مهم ترین طرح همکاری میان چین و پا کستان است که اجرا و تکمیل آن دست کم تا سال 2025 میلادی به طول می انجامد.
چین می داند که برای تکمیل این طرح بزرگ به عنوان شریان حیاتی اقتصادی این کشور در آینده (اتصال مناطق شرقی چین به آبهای گرم بحیره عمان، خلیج فارس و اقیانوس هند و کوتاه شدن مسیر تجارت با جهان) باید هزینه بپردازد.
سفیر چین در پاکستان همچنان در سخنرانی خود در نشست سه جانبه «چین، پاکستان و افغانستان» که از سوی موسسه چین و پاکستان در اسلام آباد برگزار شد، گفت: افغانستان می تواند برای اتصال سه منطقه جنوب آسیا، غرب آسیا و آسیای مرکزی  نقش پل ارتباطی را بازی کند.
'یائو جینگ' با تاکید بر پایان جنگ  در افغانستان گفت: طرف های تاثیرگذار در تحولات افغانستان برای پایان بی ثباتی در این کشور همه تلاش خود را انجام دهند.
وی گفت: دولت چین با استفاده از تمامی ظرفیت های خود سعی می کند به عنوان تسهیل کننده، اقداماتی برای حل چالش های داخلی افغانستان انجام دهد.
سفیر چین در پاکستان افزود: طرح کریدور اقتصادی چین-پاکستان موسوم به «سی - پک» تنها یک طرح با اهداف اقتصادی است و علیه هیچ کشوری برنامه ریزی نشده است وبیجنگ نیز با طرح های توسعه اقتصادی به دنبال تامین امنیت در منطقه است.
یکی از سیاستمداران ارشد پاکستان و عضو مجلس سنای این کشور نیز در سخنانی در این کنفرانس، با تشریح ظرفیت های بالقوه قاره آسیا،  قرن بیست یکم را متعلق به آسیایی ها دانست و گفت: غروب یکه تازی غرب با گذشت  زمان درحال نزدیک شدن است.
«مشاهد حسین سید» افزود: تحولات مهمی در جنوب آسیا درحال وقوع است، زیرا شبکه های گسترده ریلی و جاده ای به اقصی نقاط منطقه گسترش یافته و بنادروخطوط لوله نیز به شدت چهره منطقه را دگرگون می کند.
این عضو مجلس سنای پاکستان گفت: افغانستان چه بخواهد چه نخواهد به صورت طبیعی باید از مزیت های طرح سی پک استفاده کند.
وی تصریح کرد: پاکستان درنظر دارد به جای سیاست مقابله گرایی و تنش، از سیاست توسعه روابط فرهنگی اقتصادی و سیاسی استفاده کند.
«عمر زاخیلوال» سفیر پیشین افغانستان در پاکستان نیز در این نشست گفت: به عنوان یک اقتصاد دان معتقدم که مرزهای سیاسی و اقتصادی باید از همدیگر جدا باشد تا در سایه وجود اختلافات سیاسی، مردم منطقه بتوانند از ظرفیت های اقتصادی حداکثر استفاده را ببرند.
وی با حمایت از طرح «سی - پک » بین چین و پاکستان گفت: کابل از گسترش طرح کریدور اقتصادی سی پک به خاک افغانستان حمایت می کند زیرا معتقدیم این طرح نه تنها باعث توسعه داخلی افغانستان می شود بلکه روابط این کشور با دیگر کشورهای منطقه را انکشاف می دهد.
براساس برنامه اصلی ستراتیژیک  برای اجرای طرح «یک کمربند-یک جاده»، چین با سرمایه گذاری هشت میلیارد الری در زیربنا  های برخی کشورها در آسیا، اروپا و آفریقا، اهداف دراز مدت اقتصادی خود را پی میگیرد.
مفهوم کمربند اقتصادی راه ابریشم یا 'یک کمربند، یک جاده' جدید برای نخستین بار، هفتم سپتامبر 2013 در آسیای مرکزی و توسط 'شی جینگ پینگ' رهبر جمهوری خلق چین طی سخنرانی درپوهنتون  نظربایف قزاقستان مطرح شد.
اما آغاز عملی این طرح به مدت ها قبل بازمی گردد؛ در واقع،بیجینگ سیاست اقتصادی فعال خود را در منطقۀ آسیای مرکزی تقریباً از اواسط سال 2000 در دستور کار خود قرار داده است. آشنا

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.