05 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نامزدان کرسی ریاست ولسی جرگه بازهم برنده نشدند

نامزدان کرسی ریاست ولسی جرگه بازهم برنده نشدند

کابل باختر/ ۵/ سرطان درمرحله دوم انتخابات کرسی ریاست ولسی جرگه...

برگزاری نمایشگاه  نقاشی و خطاطی

برگزاری نمایشگاه نقاشی و خطاطی

کابل 4 سرطان / باختر به پیشواز از، صدمین سال روز...

گرفتاری یک فراهم کننده مواد مخدر کابل

گرفتاری یک فراهم کننده مواد مخدر کابل

کابل باختر ۵ سرطان پولیس کابل، شب گذشته در پی یک...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتبندر گوادر ایا لت بلو چستان پاکستان به عنوان منطقه آزاد تجاری شناخته شد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

اسلام آباد - ایرنا – 20 جدی – باختر
با تصویب  کمیته دائمی مجلس سنای پاکستان، بندر گوادر در جنوب این کشور به عنوان منطقه آزاد تجاری شناخته شد..
بندر گوادر به عنوان ایجاد دهلیز  اقتصادی چین-پاکستان محسوب می شود؛ طرحی که چینی ها طبق قراردادهایی که با پاکستان امضا کرده اند، قرار است ده ها میلیارد دالر برای اجرای این طرح حیاتی در پاکستان سرمایه گذاری کنند.
چین که سرمایه گذاری عظیمی برای توسعه بندر گوادر در جنوب پاکستان برای تبدیل کردن آن به یکی از اصلی ترین قطب های اقتصادی- تجارتی منطقه انجام داده است و فعالیت های عمرانی و تاسیساتی برای توسعه این بندر ازسوی شرکت های چینی ادامه دارد، این بندر ستراتیژیک  را به مدت 43 سال و با هدف بهره برداری حداکثری از سرمایه گذاری خود، به اجاره خود درآورده است و به عبارتی می توان گفت بندر گوادر، تقریبا برای مدت نزدیک به نیم قرن به بخشی از قلمرو چین تبدیل می شود.
طبیعی است تامین امنیت این بندر برای چین از اهمیت فراوانی برخوردار است وبیجینگ برای محافظت از این منطقه و دیگر مناطق پاکستان که در مسیر احداث دهلیز اقتصادی مشترک قرار دارد، از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد..
روز نامه «اکسپرس تریبیون» پاکستان دیروز چهارشنبه اعلام کرد که  نمایندگان مجلس سنای پاکستان پس از بحث و بررسی در مورد بندر گوادر تصمیم نهایی خود را اعلام کردند و براین اساس، بندر  گوادر به منطقه آزاد تجاری تبدیل می شود.
به گزارش ایرنا ، احداث بندر گوادر در چارچوب طرح دهلیز اقتصادی چین و پاکستان با هزینه یک میلیارد و 62 میلیون دالر درحال تکمیل شدن  است..
قرار است این بندرگاه در جنوب ایالت بلوچستان پاکستان از طریق ایالت های خیبرپشتونخوا و پنجاب و سند در مرکز به منطقه گیلگیت بلتستان در شمال و از آنجا به ایالت سین کیانگ در شمال غرب چین متصل شود..
احداث 'طرح سی پک' پنج سال قبل پس از اعلام دولت چین برای احیاء جاده ابریشم جدید با سرمایه 60 میلیارد دالری آغاز شده است..
'دوستین خان جمالدینی' رئیس بندر گوادر نیز اخیرا گفته بود: شهر گوادر به شدت درحال دگرگونی است و تا پایان موعد مقرر ( 2025 میلادی) به قلب تجارتی پاکستان تبدیل می شود.
نخستین فاز منطقه آزاد تجارتی بندر گوادر اخیرا افتتاح شده است و اقدامات برای اتصال شهر گوادر به دیگر مناطق پاکستان به زودی تکمیل خواهد شد..
#  آشنا

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.