05 سرطان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نامزدان کرسی ریاست ولسی جرگه بازهم برنده نشدند

نامزدان کرسی ریاست ولسی جرگه بازهم برنده نشدند

کابل باختر/ ۵/ سرطان درمرحله دوم انتخابات کرسی ریاست ولسی جرگه...

برگزاری نمایشگاه  نقاشی و خطاطی

برگزاری نمایشگاه نقاشی و خطاطی

کابل 4 سرطان / باختر به پیشواز از، صدمین سال روز...

گرفتاری یک فراهم کننده مواد مخدر کابل

گرفتاری یک فراهم کننده مواد مخدر کابل

کابل باختر ۵ سرطان پولیس کابل، شب گذشته در پی یک...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتقلۀ ایورست در یک هفته جان ده کوهنورد را گرفت

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کتمندو – صدای امریکا – 6 جوزا - باختر
از تاریخ ۲۰ ماه می تا کنون کم از کم ده کوهنورد در بلندترین قلۀ جهان، کوه ایورست، جان باخته اند. این رقم تلفات در چند دهۀ اخیر پیشینه نداشته است.
در تازه ترین مورد، رابین فیشر، کوهنورد ۴۴ سالۀ بریتانیایی صبح شنبه گذشته در فاصلۀ ۱۵۰ متری این قله به دلیل کمبود آکسیجن بیحال شد و سپس جان داد.
ازدحام بیش از حد در این قله، دلیل تلفات بلند کوهنوردان خوانده شده است، زیرا در چنین وضعیتی حرکت کوهنوردان کُند شده و آنان ناگزیر مدت طولانی تر در قله باقی بمانند. این وضعیت سبب می‌شود که ذخیرۀ بالون‌های آکسیجن کوهنوردان تمام شده و آنان در اثر کمبود آکسیجن جان بدهند. اما مقام‌های نیپالی این موضوع را رد کرده اند.
مقدار آکسیجن در اطراف قلۀ ایورست حدود ۶۵ در صد کمتر از سطح زمین است و بدون بالون آکسیجن، ناممکن است که برای مدت طولانی در آن قلۀ سرد و خفه کننده زنده ماند.
ایورست امسال بیش از حد مزدحم بوده است و حکومت نیپال برای فصل بهار به گونۀ بی پیشینه به ۳۸۱ کوهنورد جواز بالارفتن به قلۀ ایورست را صادر کرده است. هر کوهنورد برای گرفتن این جواز باید ۱۱ هزار دالر بپردازد.
قلۀ کوه ایورست با ارتفاع ۸۸۴۸ متر از سطح بحر، بلندترین نقطۀ جهان خواند شده است. این قله همه ساله صدها کوهنوردان  را از سرتاسر جهان به خود می‌کشاند.
در میان افرادی که در کم و بیش یک هفتۀ گذشته در ایورست جان باخته اند، چهار کوهنورد هندی، یک امریکایی، یک اتریشی، دو ایرلندی و یک رهنمای نیپالی نیز شامل اند.
سال گذشته پنج نفر و سال‌ ۲۰۱۷ شش کوهنورد در کوه ایورست جان باختند. آمار نشان می‌دهد که از سال ۱۹۲۲ به اینسو بیش از ۲۰۰ کوهنورد در این قله جان باخته اند.
#  فریده بابک

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.