25 میزان 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مسوول بمب گذاری گروه طالبان درتخار کشته شدند

مسوول بمب گذاری گروه طالبان درتخار کشته شدند

شهرتالقان ۲۵ میزان باختر مسوول کمیته نظامی گروه طالبان در تخار...

شاهراه کابل – قندهار ازسوی تظاهر کنندگان بسته شد

میدان شهر۲۵ میزان باختر شاهراه کابل – قندهار ازسوی تظاهر کنندگان...

طالبان در زابل و ارزگان متحمل تلفات شدند

طالبان در زابل و ارزگان متحمل تلفات شدند

شهرقلات ۲۵ میزان باختر هفت طالب مسلح در حمله های هوایی...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتکانگرس: خلیلزاد جزئیات توافق با طالبان را در جلسۀ علنی توضیح دهد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

واشنگتن – صدای امریکا – 16 سنبله - باختر
رییس کمیته روابط خارجی کانگرس امریکا از زلمی خلیلزاد خواسته است که برای ارائۀ اطلاعات در مورد جزئیات توافق با طالبان، در یک جلسۀ علنی در کانگرس حاضر شود.
ایلیوت ال. انجل، رییس این کمیته از وزارت خارجه امریکا خواسته است که با اعزام خلیلزاد به این نشست، به مخفی نگهداشتن جزئیات توافق با طالبان پایان دهد.
اخیرا زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان اعلام کرد که متن توافقنامه با طالبان نهایی شده است و برای اجرایی شدن منتظر تایید رییس جمهور امریکاست.
اما در نامه یی که رییس کمیته روابط خارجی کانگرس عنوانی خلیلزاد ارسال کرده است، آمده است که مردم امریکا و مردم افغانستان حق دارند از جزئیات این توافق آگاهی یابند.
در نامه آمده است: "قرار اطلاع من، متن توافقنامه در بین مقامات ادارۀ دونالد ترامپ توزیع شده است و نیز با حکومت اشرف غنی رییس جمهور افغانستان شریک شده است. به همین شکل، مردم امریکا و افغانستان شایستگی آن را دارند تا بدانند که ستراتیژی حکومت (امریکا) در قبال افغانستان چیست."
درنامه افزوده  شده است: "این نشست استماعیه – هرچند با تاخیر زیاد برگزار می شود، ولی زمینه را برای مردم امریکا فراهم خواهد کرد تا خطوط مذاکرات شما با طالبان و تهدیدات سیاسی و فرصت‌هایی که از آن ناشی می‌شود را بفهمند."
هفتۀ گذشته نیز سه عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده با ارسال نامه یی به مایک پمپیو، وزیر امورخارجۀ امریکا از وی خواستند تا متن کامل توافقنامه با طالبان را در اختیار کانگرس قرار دهد.
متن توافقنامۀ امریکا و طالبان، تا حالا به شکل رسمی در اختیار رسانه‌ها قرار داده نشده است و در نشستی که  خلیلزاد با مقامات ارشد حکومت افغانستان داشت، تنها متن این توافق را به آن‌ها نشان داد.
او بعدتر در گفت وگو با تلویزیون طلوع گفت که به دلیل نگرانی از تکثیر پیش از وقت متن توافقنامه، از دادن نسخه‌ یی از آن به مقامات حکومت افغانستان خود داری کرده است.
در میان حلقات سیاسی داخل امریکا نیز اخیرا انتقادهایی از عدم افشای جزئیات این توافقنامه مطرح شده است.
اخیرا یک گروه ۹ نفری دیپلمات‌های سابق امریکا نسبت به پیامدهای توافق با طالبان بدون دریافت تضمینی از پایان جنگ در افغانستان هشدار دادند.  فریده

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.